1

Temat: Sentecje łacińskie

Witam wszystkich serdecznie!

Jak wiadomo nauce łaciny towarzyszy nauka nie tylko gramatyki, słownictwa, ale także wszelakich sentencji, może niekiedy mało ciekawych, ale są również i takie, które pozostawiają w nas pewien ślad. Niekiedy też się dzieje tak, że sami nie zdajemy sobie z tego sprawy, a w wokół nas pojawiają się zdania pochodzenia łacińskiego. Jest to bardzo ciekawe zjawsko, jak i nauka samej łaciny, która wbrew pozorom towarzyszy nam dość często.
Dlatego postanowiłem stworzyć ten wątek, gdzie wszyscy mogliby dzielić się swoimi ulubionymi sentencjami łacińskimi, tymi bardziej i mniej znanymi oraz takimi, które spotykamy w życiu codziennym.

Od siebie mogę podać takie przykłady:

- na początek zacznę od tych najbardziej znanych:

Memento mori - Pamiętaj o śmierci
Carpe diem - Chwytaj dzień
Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem
Dum spiro, spero - Dopóki oddycham, mam nadzieję
Amor omnia vincit - Miłość wszystko zwycięży
Volens nolens - Chcąc, nie chcąc
Habemus papam! - Mamy papieża!
De gustibus non disputandum (est) - O gustach nie należy dyskutować
Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi

- teraz podam trochę sentencji mniej znanych:

Quod licet Jovi, non licet bovi - Co wolno Jowiszowi, nie wolno wołowi
Festina lente! - Śpiesz się powoli!
Cum doceo, disco - Gdy nauczam, uczę się
Docere, movere, delectare - Nauczać, wzruszać, cieszyć (Trzy główne zasady retoryki)
Redde, quod debes - Zwróć, co byłeś winny
Disce aut discede - Ucz się albo odejdź
Amo te, ama me! - Kocham cię, kochaj mnie!
Homo sum et nihil humani a me alienum esse puto - Jestem człowiekiem i nic, co ludzkie nie jest mi obce
Veni, vidi, vici - Przyszedłem, zobaczyłem, zwyciężyłem (Cezar)
Roma locuta, causa finita - Rzym powiedział, sprawa zakończona
Si vis pacem, para bellum! - Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny!

- a może jeszcze kilka spotykanych w życiu codziennym:

Et cetera - i tak dalej
a.m. = ante meridiem - przed południem
p.m. = post meridiem - po południu
Vivat! - niech żyje!
Vade mecum! - Pójdź ze mną!
Quo vadis? - Dokąd zmierzasz?

Na koniec moja ulubiona sentencja:

Non tam est praeclarum Latine scire quam turpe nescire - Nie jest rzeczą tak przesławną znać łacinę, jak haniebną jej nie znać.

Mam nadzieję, że sentencje zawarte w tym poście przydadzą się komuś w bliższej lub dalszej przyszłości albo sam post zachęci Was do pogłębiania znajomości j. łacińskiego.

Serdecznie pozdrawiam! smile

2

Odp: Sentecje łacińskie

historia magistra vitae est-historia jest nauczycielką życia
prima via ardua est-pierwsza droga jest stroma

3

Est modus in rebus sunt certi denique fines! - Rzeczy mają swoją miarę, są w końcu jakieś granice!!
to moja ulubiona smile

4

Pulvis et umbra sumus - Prochem jesteśmy i cieniem

5

Rapiamus, amici, occasionem de die!
Chwytajmy, przyjaciele, okazję dnia dzisiejszego! Horacy

Remedia amoris.
Lekarstwa na miłość. Owidiusz

Mala herba cito crescit
Złe ziele szybko rośnie.

Maximae cuique fortunae minime credendum est
Największemu szczęściu trzeba jak najmniej ufać. Liwiusz

Seris venit usus ab annis
Doświadczenie przychodzi z wiekiem. Owidiusz

Suo quisque metu pericula metitur
Każdy mierzy niebezpieczeństwo miarą własnego strachu.  Tacyt

6

Tertium non datur. - Trzeciego (wyjścia) nie ma.
Pecunia non olet. - Pieniądze nie śmierdzą.
Suma sumarum - "wziąwszy wszystko pod uwagę" (chyba - ja używam tego bezwiednie)
Dixit - Rzekłeś
Alea iacta est - Kości zostały rzucone

I jeszcze przypomniało mi się zdanie, które nie jest sentencją, tylko żartem na zasadzie podobnego brzmienia wyrazów:
Vale magistra - Żegnam nauczycielkę. (jeśli dobrze zapamiętałam)

7

Tutaj można obejrzeć kilka ciekawych sentencji: http://www.youtube.com/watch?v=WOCB6cW-JiU

8

Cześć czy ktoś mógł by mi przetłumaczyć jedno zdanie?? "Kochać będę nawet po śmierci" na łacinę z góry Dziękuję:)

9

czy mógłby ktoś mi przetłumaczyć - Twoje szczęście zależy od Twoich pozytywnych myśli ?

10

Quidquid Latine dictum, sit altum videtur - Cokolwiek powiesz po łacinie brzmi mądrze big_smile

11

witam,
bardzo bym prosił o pomoc, gdyż mój brat chce sobie poprawić tatuaż ze złym znaczeniem.
Ma napisane gloria victis ( chwała zwyciężonym ), gdyż gdzieś źle przeczytał i myślał, że będzie to znaczyć chwała zwycięzcom. Proszę o jakiś pomysl co dopisać do tego.
np chwała zwyciężonym za podjęcie walki. Wie ktoś jak to przetumaczyć na łacine?

12

To może ja troszkę zaszpanuje znajomością łacinki ^^
Dulce et decorum est pro patria mori. - "Słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę."

13

berbagai masalah pasti dialami dalam kehidupan pasutri khususnya untuk masalah biologis namun semua itu dapat teratasi dengan berbagai cara salah satunya pria yang
sering mengalami kekalahan saat diranjang, untuk itu anda perlu mencari tau penyebab dari masalah yang anda atasi dari mulai anda menggunakan
obat kuat pria dari berbaga jenis yang salah satunya seperti
obat kuat oles sebagai salah satu obat untuk mencegah ejakulasi dini terjadi
kunjungi tautannya jika masalah laki-laki sudah teratasi kini perempuan
juga harus mampu melayani kejantanan pria dengan meminum obat perangsang wanita herbal supaya didalam berhubungan seksual saling dapat menjaga keseimbangan
vitalitas info seterusnya perhatikan juga untuk ukuran alat
kelamin pria yang tidak memnuhi standar kepuasan seksual untuk itu anda perlu mengkonsumsi obat pembesar penis
sebagai salah satu obat untuk pelengkap kesempurnaan anda saat diranjang baca disini
dari sekian masalah pasutri terjawab sudah dengan berbagai obat untuk kebutuhan pasutri, kini untuk masalah pemanasan atau yang biasa disebut dengan foreplay juga perlu
dibahas sekalian karena terkadang nafsu pria dan wanita lebih bringas ketika sebelum pentrasi mereka bisa memancing nafsu seksualnya dengan cara menggunakan berbagai
alat bantu, kini saatnya para pembisnis alat sex dapat bergembira karena karena produk yang mereka jual sekarang banyak dilirik oleh para pasutri
klik selanjutnya dari daftar produk tersebut ada banyak macam
koleksi alat bantu sex pria
yang pernah ada info lebih lanjut begitu juga wanita juga perlu foreplay
untuk mencapai orgasme sampai puncak kenikmatan seksual dengan memakai alat bantu sex wanita
yang satu ini untuk dapat memuaskan nafsu seks anda klik tautan

14

Tutaj sporo fajnych sentencji znajdziecie.
Ogólnie strona mega fajna dla osób zainteresowanych łaciną.

http://lacina.globalnie.com.pl/sentencje-lacinskie/

15

rzadko znajdziesz takie ciekawe posty na ten temat