logo słówka

#1 2010-12-22 11:33:27

MrKurtz
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-19
Posty: 9

Chorwacki a serbski

Słyszałem, że w czasach Jugosławii serbski i chorwacki stanowiły jeden język - serbsko-chorwacki. Teraz są dwa języki, które się od siebie różnią, są dwa różne alfabety itd. Ale czy te różnice są na tyle znaczne, żeby dzielić jeden niegdyś język na dwa języki? Czy nie można uznać serbskiego i chorwackiego za dwa dialekty jednego języka (serbsko-chorwackiego)?

Ostatnio edytowany przez MrKurtz (2010-12-22 11:34:15)

Offline

 

#2 2010-12-22 12:51:00

konto usuniete
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 0

Re: Chorwacki a serbski

Słyszałem, że różnice pomiędzy tymi językami są niewielkie. Jednak nigdy się ich nie uczyłem, więc nie jestem tego pewien.
Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.
Serdecznie pozdrawiam,
Michał smile

Offline

 

#3 2010-12-22 12:52:00

konto usuniete
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 0

Re: Chorwacki a serbski

,, Języki te są tak do siebie podobne, że rozmówcy nie mają problemów ze wzajemnym zrozumieniem. ''
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_serbski

Offline

 

#4 2010-12-22 13:20:25

kaszka_manna
Redaktor
Zarejestrowany: 2009-11-09
Posty: 143

Re: Chorwacki a serbski

Według podziału języków, kiedy jeszcze się uczyłam, to nadal istnieje język serbsko-chorwacki, a podział na dwa języki tego jednego jest uwarunkowany powstaniem dwóch państw, które chcą się rozdzielić (to było zdaje się na zajęciach dotyczących wpływu polityki i geografii na lingwistykę smile), podobno rzecz ma się mniej więcej tak samo ze słowackim, ale wydaje mi się, że tam różnic jest więcej (przynajmniej, jak patrzę na etykiety kosmetyków smile)
W chorwackim i serbskim jest też inne pismo, więc może stąd też ten podział... Musiałabym to jeszcze dokładnie sprawdzić w podręczniku smile

Offline

 

#5 2010-12-22 15:50:45

hauteville
Pisarz
Zarejestrowany: 2010-08-15
Posty: 315

Re: Chorwacki a serbski

Pisałem kiedyś o tym na mojej stronie: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/0 … -byej.html

W skrócie:
1. Obydwa języki (podobnie zresztą jak bośniacki i czarnogórski) są odmianami dialektu sztokawskiego. Jako ciekawostkę można podać, że istnieją jeszcze dwa osobne dialekty, które nigdy nie wykształciły standardów literackich - dialekt kajkawski (używany w okolicach Zagrzebia, bliski językowi słoweńskiemu) i dialekt czakawski (północna Dalmacja). Chorwacki przejął trochę słownictwa z kajkawszczyzny i czakawszczyzny. Do niedawna był to jeden "język serbsko-chorwacki bądź chorwacko-serbski" (bo taka była jego oficjalna nazwa), który dopuszczał 2 alfabety i 2 rodzaje pisowni - ekawicę i jekawicę. Różnica między tymi dwoma ostatnimi polega innej wymowie prasłowiańskiej samogłoski "ĕ" - w ekawicy jest to "e", a w jekawicy "je". Przykładowo: "mleko" - "mljeko".

2. Chorwacki jest oparty na jekawicy. Serbski natomiast teoretycznie na ekawicy, która zdecydowanie dominuje w samej Serbii. Serbowie w Bośni natomiast używają jekawicy.

3. Zapożyczenia językowe: w serbskim jest znacznie więcej słów z języka greckiego, tureckiego. W chorwackim natomiast znajdujemy słowa włoskie (szczególnie w Dalmacji). Chorwaci lubowali się też na początku lat 90. w "udziwnianie" swojego języka poprzez dodawanie do niego mnóstwa słów czysto słowiańskich tylko po to, by odróżnić swój język od serbskiego, dlatego np. nazwy miesięcy po serbsku pochodzą z łaciny (januar, februar itp.), po chorwacku natomiast brzmią bardziej swojsko (siječanj, veljača, ožujak, svibanj, travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni, prosinac).

4. Chorwacki jest pisany tylko alfabetem łacińskim, a serbski może być zarówno łacińskim jak i cyrylicą. Generalnie w Serbii reguła jest taka - im dalej na północ tym więcej widzisz szyldów łacińskich, im dalej na południe tym więcej cyrylicy.

5. Różnice w konstrukcjach zdaniowych. Proste zdanie w stylu: "Idę spać" -> chorwacki: "Idem spavati" (konstrukcja bezokolicznikowa identyczna z polską) -> serbski "Idem da spavam" (konstrukcja z "da" + odmienionym czasownikiem).

6. W serbskim zachowały się resztki prawsłowiańskiego systemu czasów - mamy więc imperfect, perfect, aoryst, plusquamperfect, futur I, futur II i standardowy czas teraźniejszy. Imperfekt i aoryst są już jednak obecnie na wymarciu - w chorwackim nie ma ich wcale.

WNIOSKI:
Uczę się serbskiego i szczerze mówiąc nie przeszkadza mi to zbytnio czytać chorwackich gazet i książek. Bez problemu jednak potrafię zauważyć, który tekst jakim językiem jest napisany (nawet gdy oba są pisane alfabetem łacińskim).  Gdyby były jeszcze jakieś pytania to z chęcią odpowiem.

Offline

 

#6 2010-12-28 13:41:49

joseo
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-19
Posty: 22

Re: Chorwacki a serbski

Wow, dzięki za wyjaśnienie. Czyli wpływ polityki na lingwistykę jest niebagatelny...

Offline

 

#7 2011-06-11 23:26:16

GoscCroatia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-11
Posty: 10

Re: Chorwacki a serbski

Wystarczajaco sie rozna jezyki...Serbowie nam tyle nie nawisci zrobily wiec nigdy wiecej z nimi zadnej wspolnoty!!! Niech zyja sobie w Serbi bo tutaj juz nie beda na szczescie..Chcieli wielka Serbie mieć a teraz co maja?

Ostatnio edytowany przez GoscCroatia (2011-06-11 23:33:39)

Offline

 

#8 2011-06-21 18:00:33

gredarek
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-21
Posty: 1

Re: Chorwacki a serbski

Z tego co wiem, to wiele rzeczy jest identycznych, a różnice są podkreślane obecnie. Świetnym przykładem są nazwy miesięcy. Dawniej w całej byłej Jugosławii obowiązywały te, które pochodzą od nazw rzymskich. Obecnie Chorwaci wprowadzili nazwy słowiańskie, bliższe naszemu słowiańskiemu uchu. Serbowie pozostawili swoje. Zatem tu już widać różnicę. Artykuły spożywcze też się różnie nazywają:
chleb - kruh - хлеб (hleb, hljeb)
masło - maslac - путер (puter)
pomidor - rajčica - парадајз (paradajz)
pociąg - vlak - воз (voz).
Ciekawostką jest, że piosenkarka chorwacka Tereza Kesovija ma w repertuarze piosenkę pod tytułem: San Julske noći (Сан Jулске ноћи), co można przetłumaczyć jako "Sen (marzenie) lipcowej nocy". Tereza już drugiej zwrotki w Chorwacji nie śpiewa, powtarza pierwszą, gdyż w drugiej jest serbska nazwa lipca (jul)
"Bila je noć u julu, u punom sjaju svom...". Podczas styczniowych koncertów w Serbii (po 25-u latach nieobecności w tym kraju) zaśpiewała tę drugą zwrotkę:-) W Chorwacji musiałaby śpiewać: Bila je noć u srpnju, u punom sjaju svom..."
Jest sprawą oczywistą, że i jedni i drudzy zrozumieją, kiedy użyjemy określenia z kraju sąsiedniego. Dopóki w grę nie wchodzą sprawy takie, jak nacjonalizm, to wszystko jest OK. Wtedy każdy wie o co chodzi i porozumieć się można. Krzywo patrzeć będą tylko Ci, którzy tak koniecznie muszą podkreślać odrębność i wręcz "walczą" o swoje.
Dalmacja, jak pisał wcześniej hauteville, ma swój dialekt, np.:
Piosenka ----> pjesma -----> pisma
śpiewa ------> pjeva --------> piva
cały ----------> cijeli --------> cili
świat ---------> svijet -------> svit
Przykład piosenki w dalmatyńskim dialekcie:

Večeras je naša fešta

"Svako misto svoju feštu ima,
Svako misto ima svoj dan
A fešta draga je svima
Jer tu se piva po cili dan
A mi volimo feštu
I ribu kod staroga Duje
Večeras je naša fešta
Nek se daleko cuje

Večeras je naša fešta
Večeras se vino pije
Nek se igra, nek se piva
Jer ko ne piva Dalmatinac nije."
Piosenka jest na You Tube, śpiewa ją Tomislav Ivčić - Večeras je naša fešta

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez gredarek (2011-06-21 18:02:54)

Offline

 

#9 2011-08-15 05:15:41

Poljski_Cetnik
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-15
Posty: 2

Re: Chorwacki a serbski

GoscCroatia napisał:

Wystarczajaco sie rozna jezyki...Serbowie nam tyle nie nawisci zrobily wiec nigdy wiecej z nimi zadnej wspolnoty!!! Niech zyja sobie w Serbi bo tutaj juz nie beda na szczescie..Chcieli wielka Serbie mieć a teraz co maja?

Zaboravio si NDH, Jasenovac, Oluju i sve ostalno? Ovih stvar je toliko da mozem da racunam ih do sutra. Bolje cuti ustasko jedan!

Bardzo dobra wypowiedz hauteville'a. Od strony lingwistycznej zawierajaca praktycznie wszystko. Jednak w gre wkracze tu juz polityka. Rozbicie jezyka serbo-chorwackiego na serbski, chorwacki, bosniacki i czarnogorski dokonalo sie z prostego powodu, gdyz zaden narod nie moze istniec bez jezyka. Zwlaszcza gdy ten narod uzywa jezyka kraju od ktorego chce sie wyodrebnic. Reasumujac, poza Slowenia, Macedonia i niestety wiekszoscia Kosmetu w reszcie bylej Jugoslawii mowi sie po prostu w tym samym jezyku. Kwestia jest tylko taka ze inaczej sie go w roznych miejscach nazywa smile

Offline

 

#10 2011-08-18 00:54:01

GoscCroatia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-11
Posty: 10

Re: Chorwacki a serbski

Ante Gotovina i ostali generali su naši HEROJI koji su samo branili svoj narod!!! Nikako zločinaci...eto samo toliko!!! Živjela Hrvatska!!! A ti četnik nemoj zajebavati i bolje ti je ne seri!!!

Offline

 

#11 2011-08-20 17:11:54

Poljski_Cetnik
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-15
Posty: 2

Re: Chorwacki a serbski

Heroji, toji koji su izbacili iz kuci 300 hiljada ljude? To vi ste radili najvece etnicke cistenje. Vi i vase "hrvatske cvjece" Mozna reci da u 1995 srbi sami izbegli ali oni pamtili sta se desilo u 1941-1945 godinama i znali sta mogli ocekivati. Slazim se da Hrvatska ima pravo za nezavisimost (toga prava ne dajem BIH) ali isto pravo su imali ljude u srpskiej krajini i slavoni. Sve je mogao biti drugace ako bih hrvati priznali ove srpske zemlje na teritorje hrvatskoj. Tad BiH mogla biti rozdelena medju Srbiju i Hrvatsku i nije bilo bih rata uopste.

Offline

 

#12 2011-09-28 15:05:27

GoscCroatia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-11
Posty: 10

Re: Chorwacki a serbski

Da , Heroji nego kako? Ne treba nam tuđe kao Srbima ..osvajanje..ratovanje.. mi smo se samo branili u svojoj zemlji..samo htjeli smo svoje. Htjeli su rat i dobili su svoje. Prava istina.. i ne vračajte se u Hrvatsku bolje vam je! Za takve nema mjesta ovdje..koji šire mržnju..

Offline

 

#13 2011-10-13 11:12:21

bodszop
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-13
Posty: 1

Re: Chorwacki a serbski

Sprawa z chorwackim, serbskim i pozostałymi jest bardziej skomplikowana niż to pokazano we wcześniejszych postach. hauteville i pozostałe osoby mają dużo racji ale chyba nie do końca. Polecam artykuł "Chorwacki język literacki wobec dialektów w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem dialektu kajkawskiego". Linka jest tu: http://www.kns.us.edu.pl/artykuly/jezyk … o/001.html
Podsumowując ten artykuł i inne źródła: mamy tu od czasów dawnych tzw. continuum dialektalne - spektrum dość podobnych, choć nie tożsamych dialektów - jeden przechodzący w drugi. To zostało częściowo zaburzone przez wojny i migracje. Podobieństwa i różnice między chorwackim i serbskim wynikają z przynależności do tej wspólnoty, ale też wynikają z planowej (i czasem wymuszanej - polityka) akcji ujednolicania tych wersji językowych, a ostatnio też akcji przyśpieszonego "odróżniania". Tzw. Serbsko-chorwacki nie powstał jako naturalny produkt rozwoju języka (jak polski literacki), a jako wynik planowych działań zwolenników jednego języka literackiego dla całości słowiańszczyzny południowej. Oraz polityków smile. Wcześniej było kilka języków literackich (dość podobnych). Czakawski i kajkawski też były (i może trochę są (?)) językami literackimi. Może bardziej w dawniejszych czasach, ale jednak. W ogóle chorwacki ma starszą tradycję literacką niż polski.
Przywracanie dziś form chorwackich (czy serbskich w Serbii) czasem wynika z tego, że serbskie, chorwackie i inne formy były planowo narzucane w imię stworzenia jednej wersji językowej. Więc też jest to powrót do swojej tradycji i codziennego używania języka. Oczywiście polityka i nacjonalizmy też odgrywają tu silną rolę.
Serbskie i chorwackie odmiany mają wiele różnych słów związanych z życiem codziennym. I to nie małe. Co ciekawe Serbowie mieszkający wcześniej w Chorwacji a którzy uciekli do Serbii czuli się często obco ponieważ używali na co dzień innych zwykłych słów.
Warte podkreślenie jest to, że nie ma jednoznacznej definicji co jest językiem a co dialektem. Jak dotąd językoznawcy nie byli w stanie tego wypracować. A dochodzi jeszcze kwestia polityki.
Np. Niemcy czy Chińczycy mówią o jednym języku niemieckim czy chińskim, chociaż z punktu widzenia językoznawczego należy mówić o grupach pokrewnych języków (ale czasem wzajemnie niezrozumiałych!). Na niemieckim obszarze językowym można wyróżnić 5 do 7 osobnych języków germańskich (znacznie bardziej różnych od siebie niż serbski i chorwacki), spojonych jedną główną wersją literacką tzw. Hochdeutschem. Ale Niemcy nie mają z tym problemu.
Myślę, że trzeba dać prawo Chorwatom do swojego języka, zwłaszcza, że mają stare tradycje literackie we wszystkich swoich 3 głównych dialektach.
I serdecznie wszystkich pozdrawiam smile

Offline

 

#14 2012-07-03 15:55:54

Karolina87
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-07-03
Posty: 6

Re: Chorwacki a serbski

To jest temat rzeka... długo by można o tym smile

Offline

 

#15 2017-11-01 07:38:12

20160924meiqing
Pisarz
Zarejestrowany: 2016-09-23
Posty: 371

Re: Chorwacki a serbski

michael kors outlet
michael kors outlet
coach outlet store online
polo outlet
coach outlet
burberry outlet
louis vuitton outlet store
ugg sale
coach outlet online
north face outlet online
ugg boots
coach outlet
tory burch outlet
pandora uk
uggs
ugg outlet
ultra boost
nike outlet online
pandora
ugg slippers
coach canada
coach factory outlet
michael kors outlet
pandora jewelry
cheap jordans for sale
fitflops
ralph lauren sale clearance
michael kors handbags
uggs sale
canada goose jackets
ralph lauren outlet online
polo ralph lauren outlet online
polo ralph lauren outlet online
gucci handbags
canada goose
moncler jackets outlet
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
ugg outlet store
canada goose coats
air jordan shoes
moncler jackets
moncler jackets
uggs clearance
cheap ray ban sunglasses
yeezy boost
canada goose clothing
canada goose
adidas yeezy
ugg boots
mulberry outlet
burberry
michael kors outlet
canada goose
ugg outlet
pandora jewelry outlet
ugg boots
pandora charms
pandora charms
ugg australia
canada goose sale
pandora jewelry
coach outlet
ugg outlet
coach outlet store online clearances
ugg boots
coach outlet
uggs outlet
michael kors outlet store
cheap ugg boots
christian louboutin
air jordans
ugg uk
michael kors outlet
moncler
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags
nike outlet
coach factory outlet
ugg sandals
uggs clearance
burberry outlet
christian louboutin
nike cortez
burberry outlet
canada goose outlet
nfl jerseys wholesale
adidas superstar
canada goose outlet
coach factory outlet
moncler outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
michael kors factory outlet
ugg outlet
coach factory outlet
adidas nmd
ralph lauren outlet online
michael kors outlet
pandora charms sale
birkenstocks
ray ban sunglasses
adidas shoes
michael kors uk
cheap jordans
toms shoes outlet
ugg boots
burberry outlet
canada goose outlet
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
christian louboutin outlet
adidas shoes
ralph lauren uk
coach outlet
coach outlet
birkenstock sandals
canada goose jackets
moncler jackets
michael kors outlet clearance
ugg outlet store
mbt shoes
pandora jewelry
coach factory outlet
kate spade bags
fitflops sale
ugg boots
michael kors outlet
coach factory outlet
ugg outlet online
canada goose jackets
louis vuitton outlet
toms shoes outlet
red bottoms shoes
ugg shoes
coach factory outlet
ugg outlet
canada goose outlet
cheap mlb jerseys
canada goose jackets
red bottom shoes
michael kors outlet
ugg ustralia
polo ralph lauren outlet online
michael kors outlet
canada goose outlet
ugg outlet
ugg boots
canada goose jackets
christian louboutin outlet
polo ralph lauren
uggs
kate spade handbag
longchamp outlet
burberry sale
coach outlet
cheap ray ban sunglasses
ugg boots
moncler jackets
canada goose outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
ralph lauren outlet
cheap jordan shoes
michael kors handbags
ugg outlet
coach outlet
uggs
coach outlet
canada goose sale
canada goose jackets
longchamp outlet
mulberry handbags
cheap ray bans
kate spade outlet
nike shoes
pandora outlet
north face outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet online
air jordans
moncler outlet
hermens bags
coach factory outlet online
birkenstock sandals
canada goose jackets
ugg
cheap nfl jerseys
cheap uggs
coach outlet
christian louboutin outlet
uggs on sale
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet
mbt shoes
polo ralph lauren outlet online
canada goose sale
coach outlet online
supreme clothing
jordan retro
canada goose jackets
ugg outlet
polo outlet
christian louboutin
tory burch outlet store
toms shoes outlet
ugg australia
canada goose outlet
cheap jerseys from china
oakley sunglasses
longchamp uk
ugg outlet
adidas shoes
coach factory outlet
pandora outlet
ugg boots canada
tory burch outlet
moncler outlet
canada goose outlet
cheap ugg boots
michael kors outlet online
air max 2017
the north face
michael kors handbags
ugg outlet
cheap ugg boots
mulberry bags
yeezy boost
ray ban sunglasses discount
burberry outlet canada
cheap jordans free shipping
uggs outlet
uggs on sale
louis vuitton outlet store
cheap jordans
fred perry
ugg shoes
polo ralph lauren outlet
hermes handbags
ugg boots
jordans
columbia sportswear
ugg outlet store
moncler outlet
coach factorty outlet
adidas yeezy
moncler uk
coach outlet store
pandora charms sale clearance
ugg outlet
cheap ray ban sunglasses
ugg boots
adidas nmd
ralph lauren outlet
salvatore ferragamo shoes
nmd adidas
ferragamo outlet
ralph lauren uk
supreme new york
coach factory outlet
ugg outlet
ugg boots
uggs outlet
ugg ustralia
canada goose jackets
coach outlet store
ugg boots on sale
ugg canada
ugg boots
north face outlet
nike shoes
ray ban sunglasses
canada goose outlet
coach outlet
uggs canada
michael kors outlet store
coach factory outlet online
moncler uk
coach outlet
coach factorty outlet
oakley sunglasses
fred perry polo
canada goose sale
pandora charms
adidas yeezy
cheap ray bans
coach factory outlet
canada goose outlet
kate spade outlet store
air jordan shoes
timberland boots
ray ban sunglasses discount
pandora charms
michael kors outlet
adidas yeezy boost
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
nmd shoes
moncler jackets
ugg outlet online
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
hermes handbags
jordan retro 11
coach outlet
pandora jewelry
harden vol 1
nike outlet store
adidas outlet
jordan shoes
red bottoms
canada goose jackets
doudoune moncler
cheap jordans
ferragamo shoes
nike air max
cheap jordans
coach outlet
polo ralph lauren
ugg outlet
louis vuitton factory outlet
kate spade outlet
coach bags
cheap jerseys
coach outlet
moncler
longchamp outlet online
kate spade
nike store
longchamp handbags
ugg outlet
uggs outlet
coach factory outlet
yeezy 350 boost
moncler outlet
michael kors canada
ugg outlet
longchamp handbags
coach outlet
coach factory outlet
canada goose coats
kate spade
moncler coats
mlb jerseys cheap
coach factory outlet
toms outlet
coach factory outlet
valentino shoes outlet
pandora outlet
cheap uggs
louis vuitton outlet online
pandora jewelry
ugg sandals
coach outlet
yeezy boost 350
polo ralph lauren
jordan shoes
canada goose
adidas superstar
canada goose outlet
ugg boots
uggs canada
ralph lauren outlet
adidas nmd
coach outlet store
nike huarache
hermes birkin
rayban
coach handbags
cheap uggs
ugg boots
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
cheap jordans
louis vuitton outlet
yeezy boost
canada goose outlet
canada goose clothing
louis vuitton outlet
nike shoes
coach canada
nike air max
north face jackets
canada goose coats
adidas shoes
coach outlet
polo ralph lauren outlet
ralph lauren uk
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
adidas outlet
burberry outlet store
nike outlet
louboutin shoes
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
nike outlet
canadian goose
north face jackets
cheap jordans
ugg boots
michael kors outlet
north face jackets
canada goose sale
nike shoes for men
ugg boots
michael kors outlet
mulberry uk
adidas outlet
ralph lauren outlet
louboutin shoes
ugg boots outlet
ugg outlet
kate spade handbags
coach outlet
nike outlet store
michael kors outlet online
uggs on sale
uggs clearance
cheap mlb jerseys
hermes outlet
hermes bags
pandora jewelry
supreme clothing
moncler outlet
louboutin shoes
cheap uggs
ugg sale
polo ralph lauren
coach outlet store
louis vuitton outlet
pandora charms sale
north face jackets
ralph lauren outlet
adidas yeezy
cat boots
cheap uggs
ugg outlet
canada goose outlet
coach outlet
ugg outlet
ugg boots on sale
louis vuitton
air max 2018
uggs canada
michael kors handbags
ugg outlet
coach factory outlet
gucci outlet
cheap oakley sunglasses
pandora charms sale clearance
toms shoes
salvatore ferragamo
canada goose outlet
hermes handbags
uggs outlet
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
adidas yeezy boost
coach outlet store
ugg australia
nmd adidas
ugg boots for women
canada goose
burberry outlet
michael kors canada
discount oakley sunglasses
timberland outlet
james harden shoes
ralph lauren sale clearance
ralph lauren uk
valentino shoes
north face outlet
michael kors outlet store
cheap uggs
coach outlet
canada goose uk
birkenstocks
canada goose sale
michael kors outlet clearance
ralph lauren outletgdfg
moncler jackets
coach outlet
171101yueqin

Offline

 

#16 2017-11-14 10:10:42

20160924meiqing
Pisarz
Zarejestrowany: 2016-09-23
Posty: 371

Re: Chorwacki a serbski

ralph lauren outlet
discount nike
fitflops
kate spade outlet
michael jordan shoes
moncler jacka
moncler jackets
ugg factory outlet
snapbacks hats wholesale
nike roshe run
nike shoes
michael kors outlet clearance
burberry outlet
canada goose
air max
michael kors outlet
jordans
the north face
canada goose outlet
pandora jewelry
ugg outlet
nike store uk
ugg boots on sale
north face outlet
coach outlet
longchamp outlet
coach outlet online
michael kors
coach outlet store online
the north face
michael kors outlet online
nike outlet
pandora charms
ray ban outlet
coach outlet
uggs outlet
ray bans
flip flops
cheap nfl jerseys
uggs outlet store
oakley vault
ugg outlet
replica watches
ugg outlet
oakley sunglasses
ugg australia
ugg boots clearance
pandora charms
coach outlet
coach outlet online
north face
louboutin
hockey jerseys
jordan shoes
prada outlet
adidas football boots
christian louboutin
kate spade outlet
ugg
ugg australia
north face
ray ban sunglasses
nfl jerseys
ugg outlet
nike air max
coach outlet
ugg outlet
north face outlet
ugg boots
moncler outlet
adidas yeezy
ugg boots
canada goose
ugg boots
basketball shoes
michael kors
nike air max
longchamp
blackhawks jersey
uggs outlet
supra shoes
supreme
true religion
uggs outlet
uggs outlet
timberland
canada goose
kate spade handbags
moncler jassen
red bottom shoes
cheap nhl jerseys
nike air jordan
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
nike factory outlet
true religion outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
baseball jerseys
doudoune moncler
coach factory outlet
north face jackets clearance
kate spade outlet
polo ralph lauren
moncler
ugg outlet
tory burch outlet
coach outlet
ugg boots
the north face
polo ralph lauren
adidas
ralph lauren outlet
ugg outlet
coach outlet online
ray ban sunglasses
michael kors
longchamp
ugg outlet
coach wallets
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
canada goose jassen
adidas shoes
ugg outlet store
prada
coach outlet
ugg boots
ralph lauren outlet
longchamp
hermes outlet
pandora rings
canada goose outlet
pandora charms
ugg on sale
nike blazer
ray bans
burberry outlet
ugg outlet
coach outlet
prada
nike trainers
jordan shoes
adidas outlet
converse outlet
rolex watches
nike air max
polo ralph lauren
juicy couture outlet
michaelkors outlet
michael kors handbags
michael kors handbags
under armour outlet
uggs outlet
ugg australia
canada goose outlet
ugg boots
adidas jeremy scott
vibram fivefingers
mlb jerseys
polo ralph
cheap ugg
north face
coach factory outlet
louboutin
ferragamo
ugg boots
jordan retro
uggs outlet
nike nfl jerseys
wholesale nfl jerseys
moncler
coach outlet
adidas stan smith
ugg boots
polo ralph
coach bags
ugg italia
air jordan
louboutin
polo ralph lauren
moncler sito ufficiale
mlb jerseys
cheap nfl jerseys
air jordans
mulberry
true religion jeans
supreme new york
true religion sale
kors outlet
birkenstock uk
kate spade outlet
canada goose
ugg boots on sale
canada goose uk
kors outlet
polo ralph lauren
hermes birkin handbags
pandora jewelry
giuseppe zanotti
canada goose uk
calvin klein outlet
moncler
coach factory outlet
canada goose
hollister clothing
pandora jewelry
ugg
fitflops
burberry outlet
ugg boots
fitflops
ray ban sunglasses
coach factory outlet
salvatore ferragamo
uggs
north face jackets
ugg outlet
hogan
ugg outlet
louboutin
ugg boots
goedkope uggs
birkenstock sandals
oakley vault
cheap jordans
longchamp outlet
nike air max
canada goose jackets
michael kors outlet
ugg boots
adidas originals
ugg outlet
ugg boots
ugg australia
christian louboutin
moncler
jordans
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
michael kors handbags
coach outlet online
ray ban
oakley sunglasses cheap
nfl jerseys
polo ralph
louboutin
jordan shoes
coach outlet
north face jackets
soccer jerseys
moncler jackets
swarovski jewelry
hollister outlet
pandora charms
beats headphones
manolo blahnik shoes
north face
coach outlet
ray ban sunglasses
air max
ugg boots clearance
michael kors outlet
uggs
air max 90
prada outlet
nike air force 1
birkenstock outlet
supreme clothing
nike football boots
ugg boots
nfl jerseys wholesale
bottes ugg
north face
ugg
oakley sunglasses cheap
pandora jewelry
jordan shoes
michael kors handbags
new balance shoes
cheap ugg boots
moncler
ugg boots
canada goose outlet
nike outlet store
nike huarache shoes
burberry scarf
ralph lauren outlet
mlb jerseys
moncler
coach outlet online
nike air huarache
ralph lauren uk
paul pogba jersey
michael kors handbags
nba jerseys
uggs on sale
coach outlet
canada goose outlet
north face outlet
polo ralph
ugg outlet
ugg outlet
moncler
hermes
burberry scarf
mont blanc pens
supreme
ugg sale
canada goose
ugg boots
ugg outlet
canada goose
north face uk
ugg outlet
nike air max
ferragamo
christian louboutin
michael kors uk
oakley sunglasses
adidas stan smith shoes
ugg outlet
north face
hermes belt
ugg boots
christian louboutin
cheap ugg boots
adidas wings
michael kors outlet
kate spade outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
ugg boots
pandora jewelry
air jordan pas cher
coach outlet online
christian louboutin
sac longchamp
coach outlet
canada goose
ugg clearance
christian louboutin
cheap nfl jerseys
uggs outlet
north face outlet
michael kors outlet
jordans
adidas shoes
the north face
canada goose outlet
coach factory outlet
ugg boots
nike outlet
polo ralph lauren
uggs outlet
canada goose outlet
tommy hilfiger canada
polo ralph lauren
flip or flop
true religion outlet
nike running shoes
mbt
true religion jeans
jordans
mbt
ugg boots
mont blanc
ralph lauren
ralph lauren outlet
ugg australia
canada goose outlet
oakley sunglasses cheap
ralph lauren
cheap nfl jerseys
coach factory outlet
tory burch outlet
ugg boots
adidas store
canada goose
ugg boots
flip flops
north face
mont blanc pens
oakley sunglasses canada
nike air max
ray ban sunglasses
ugg outlet
ugg boots
uggs outlet
tory burch outlet
chenyingying20171114

Offline

 

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media


Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl