logo słówka

#1 2010-10-17 16:35:45

eeewa_19
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-01
Posty: 80

Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Co o tym sądzicie?  Jak wiadomo ze względów historyczno-politycznych nie przepadają za Rosjanami. A jaki mają stosunek do Polaków? smile

Offline

 

#2 2010-11-04 18:06:57

sonia01
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-05
Posty: 6

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

To wszystko zależy od człowieka. Ja znam Ukraińca z zachodniej Ukrainy, który mnie bardzo lubi:)

Offline

 

#3 2010-11-04 22:09:58

mar13
Bywalec
Zarejestrowany: 2009-10-12
Posty: 26

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

sonia01 napisał:

To wszystko zależy od człowieka. Ja znam Ukraińca z zachodniej Ukrainy, który mnie bardzo lubi:)

ja osobiscie milo wspominam ukraincow spotkanych w karpatach, w malych wioskach i na szlakach gorskich. same tereny zreszta wspaniale - sporo osob mowi jeszcze po polsku... nie wiem jak jest np. w kijowie, moze kiedys bede mogl to samemu sprawdzic:-)
pozdrawiam
Mariusz

Offline

 

#4 2010-11-09 16:46:32

Vikia
Bywalec
Zarejestrowany: 2010-10-15
Posty: 46

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Ja byłam we Lwowie i bardzo miło wspominam ten pobyt. Ukraińcy, których spotkałam byli przesympatyczni smile Ogólnie wydaje mi się, że nie są jakoś szczególnie uprzedzeni do Polaków.

Offline

 

#5 2010-11-24 13:19:05

Apulejusz
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-15
Posty: 1

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Vikia napisał:

Ja byłam we Lwowie i bardzo miło wspominam ten pobyt. Ukraińcy, których spotkałam byli przesympatyczni smile Ogólnie wydaje mi się, że nie są jakoś szczególnie uprzedzeni do Polaków.

Pytanie, czy w Polakach nie ma uprzedzeń do Ukraińców.

Offline

 

#6 2010-11-26 20:53:55

hauteville
Pisarz
Zarejestrowany: 2010-08-15
Posty: 315

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Trafna uwaga, Apolejuszu.

Spotkałem się na Ukrainie z takimi reakcjami, że nie wiem czy cokolwiek by mnie jeszcze zaskoczyło. Czasem było bardzo sympatycznie, czasem trochę mniej. Generalnie mam jednak wrażenie, że lubią nas bardziej niż Rosjan - i to nie tyczy się wyłącznie zachodniej części. Z większymi sympatiami natomiast spotykałem się właśnie na wschodzie (w Doniecku i Ługańsku), który z reguły w polskich mediach jest określony jako bardzo "prorosyjski".

Offline

 

#7 2010-12-05 23:51:05

nelkla
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-08-26
Posty: 9

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Dla mnie Ukraińcy zawsze byli pozytywnie nastawieni wink

pozdrawiam.

Offline

 

#8 2011-02-01 11:00:25

uikasai
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-24
Posty: 10

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Cóż, wielu z nich czuje się faktycznie Polakami, których to rodzinom przypadło wskutek politycznych rozgrywek okolicznych mocarstw żyć w niedojrzałym do w pełni suwerennej egzystencji państwie (przypomnijmy, żeby nie było niejasności: tradycyjna nazwa U_kraina nie została nadana w celu określenia rejonu niezależnego, tylko regionu leżącego "na kraju", a dokładnie "u kraju" terenów zwierzchnich, czyli Rzeczpospolitej i właściwie pozostała semantycznie aktualna aż do wybuchu ruchów nacjonalistycznych w Europie Środkowej w XIXw, których to spontaniczność i oddolność była równie wielka, jak wielka była spontaniczność i swoboda ruchów oddolnych w wywiadzie Cesarstwa Rosyjskiego i Austriackiego). Na terenach obecnej Ukrainy żyje ogromna liczba potomków częściowo znaturalizowanych rodzin polskich, które historię swojego pochodzenia przekazują po prostu w zaciszu czterech ścian. Proszę nie zapominać przy tym wszystkim, bo już nie będę poszerzać wątku, jak odmiennie była rozumiana definicja patriotyzmu jeszcze 300 lat wstecz! Tacy ludzie sami z siebie raczej nie będą komentować, zaprzeczać czy dementować określeń typu "A, jesteś Ukraińcem" kierowanych do nich bezpośrednio. Ale w takich sytuacjach proponuję zrobić jedną prostą rzecz - zapytać się o nazwisko; jeżeli będzie zbliżone w wydźwięku do polskiego, zapytajcie się wprost, choć może się to wydać trochę szokujące: "To w rzeczywistości jesteś Polakiem czy Rosjaninem?" Reakcja zapytanego - duża wdzięczność. Dlaczego? Bo ci ludzie czują wdzięczność, że się ich znowu przyjmuje za swoich, w innym wypadku czują, że się ich uważa za gorszych (no, tu akurat mówię głównie o przyjezdnych). A skoro mowa o przyjezdnych - pracowałam z wieloma, a jako że znam ukraiński, to chciałam im zrobić przyjemność i używać ich języka, i wszyscy, po prostu bez wyjątku wszyscy prosili, żeby mówić do nich po polsku, że nie trzeba, że przecież ten ukraiński to praktycznie polski, wszystkie niepolskie słowa są z rosyjskiego, że ten język, którego oni używają, to nie jest żaden język, tylko jakaś gwara, mieszanka, że oni się w sumie tego trochę wstydzą. Czuli się po prostu skrępowani. Nie chcą podkreślania ich "ukraińskości".

Podsumowując - Ukraińców (z Ukrainy) poznałam wielu i przy zaprezentowanej powyżej postawie i poglądach nie zrobiłam sobie żadnego wroga. Dodam, że nie są to tylko moje, jednostkowe doświadczenia, zyskana sympatia nie była dziełem wyłącznie mojego uroku osobistego wink Moje obserwacje znajdują pokrycie także w doświadczeniach innych znajomych mi osób. Czy nas lubią? Odpowiedź nasuwa się sama. Kwestia ta w kontekście historycznych oczywiście jest nieco złożona, w koniec końców zawsze byliśmy dla nich wzorem.


A, i na koniec dopiszę coś, co mnie za każdym razem bawiło;  typowa reakcja obywatela Ukrainy: "To Ty nauczyłaś się mówić po ukraińsku? A po co???"

Offline

 

#9 2011-02-01 11:35:27

hauteville
Pisarz
Zarejestrowany: 2010-08-15
Posty: 315

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Uikasai, powiem Tobie tak - poznałem wielu Ukraińców, którzy byli bardzo dumni z faktu właśnie bycia UKRAIŃCAMI. I nie chodzi mi wyłącznie o ludzi zamieszkujących zachodnie połacie tego kraju, lecz także Ukrainę wschodnią (gdzie przebywałem znacznie więcej). Przeciętny Ukrainiec z Doniecka, mimo iż mówi po rosyjsku, a ukraiński to dla niego jedynie język administracji, zawsze podkreśla, że on jest Ukraińcem, tylko że rosyjskojęzycznym. Za sugestie, że mógłby być Rosjaninem raczej by się obraził. Poznałem tylko jednego człowieka, który był zatwardziałym rusofilem, ale miało to związek z tym, że przeprowadził się do Moskwy. Ukraińcy mówiący po rosyjsku wcale nie czują się mniej ukraińscy od tych, którzy mieszkają na zachodzie. I każdy z nich miał raczej podziw dla mnie, że próbuję się uczyć ukraińskiego, mimo że sami nim dobrze nie władali. I każdy podkreśla, że JEST UKRAIŃCEM, a nie Rosjaninem.

W Kijowie brałem natomiast swego czasu udział w chodzeniu po tamtejszych osiedlach z miejscowymi punkami i zamalowywaniu napisów rosyjskich na ukraińskie - trudno o bardziej wyrazisty przejaw dumy z własnego języka i narodu. Znajomy, u którego mieszkałem miał flagę ukraińską wywieszoną w pokoju - przypadek?

We Lwowie natomiast rozróżnienie na Ukraińców i "Lachów" jest bardzo zauważalne - gdyby faktycznie tylu Ukraińców czuło się Polakami to kwestia cmentarza orląt nigdy by nie budziła tyle kontrowersji. Jakbym miał się spytać któregoś z moich znajomych z Lwowa czy jest Polakiem czy Rosjaninem, to nie spodziewałbym się jakiegoś wyrazu wdzięczności z jego strony. Jeden z nich rozmawiając ze mną powiedział, że w sumie to on nienawidzi Polaków i Rosjan (co nie przeszkadzało mu ze mną rozmawiać) - kim więc jest twoim zdaniem? Owszem - lubią podkreślać polskie korzenie, ale mniej więcej na tej samej zasadzie jak ja lubię podkreślać moje niemieckie.

Podobne teorie jakoby Ukraińcy byli Rosjanami lub Polakami to jest produkt rosyjskiego i polskiego imperializmu. Obydwa te państwa nigdy nie chciały uznać, że pomiędzy Karpatami a Dnieprem istnieje wspólnota, która nie pasuje do żadnego z nich. I zamiast propagować poglądy jakoby Ukraińcy byli sztucznym narodem lepiej byłoby gdybyśmy ich szanowali i traktowali jak równych, a nie jak mieszankę polsko-rosyjską.

Offline

 

#10 2011-02-02 12:18:56

uikasai
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-24
Posty: 10

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

No tak. Tylko ja proponuję, żeby spróbować ugryźć problem z drugiej strony, od tej związanej z zapatrywaniem się na ich korzenie ich rodziców , dziadków... Proponuję uchwycenie szerszego obrazu, a nie wyrywkowego antagonizmu rosyjsko-ukraińskiego. W chwili obecnej młody Ukrainiec - na Ukrainie - będzie podkreślał swoją ukraińskość, ale szczególnie w celu podkreślenia swojej nie-rosyjskości i to jest zrozumiałe, oczywiste. A co miałby innego zrobić? Zwrócić się w kierunku Rosji? Chyba tylko przy skłonnościach masochistycznych. Spróbuj dla odmiany popytać w różnych częściach Ukrainy - tylko na litość, kogoś starszego lub poważniejszego niż nastolatki i studenci, co najłatwiej chyba ulegają propagandzie - jaki obrót sytuacji uważaliby za najatrakcyjniejszy: pozostawienie suwerenności kraju z zachowaniem status quo, a może nie mieli by nic przeciwko rozbiciu kraju na dwie części, a może nawet przeciwko wcieleniu którejś z nich do któregoś z sąsiadów...? Nie będę Ci dawać gotowych odpowiedzi i zabierać przyjemność z odkrywania złożoności nastrojów politycznych na Ukrainie.

Powiem tak : nie chcę tu szczególnie dyskredytować twoich doświadczeń i zapału. Po prostu widzę, że prezentujesz postawę, jaką sama prezentowałam tę około dekadę temu. Mam za sobą etap pomarańczowej rewolucji, uporczywe naciskanie policjantów i urzędników, aż zrezygnowali z mówienia do mnie po rosyjsku itd. Tylko to wszystko odbywało się wśród bardzo młodych ludzi. W tym czasie doszło do tego dużo rozmów, lektur, większe zainteresowanie polityką i przede wszystkim dużo kontaktów z dorosłymi już Ukraińcami na gruncie zawodowym i z młodzieńczej naiwności nie zostało już nic.Specjalnie nie poruszałam kwestii Lwowa i najbardziej tam widocznych antagonizmów( z prostego powodu; najbardziej zażarte spory toczą się między najbardziej zbliżonymi stronami, jak to ładnie widać na przykładzie antagonizmów religijnych), tak samo jak świadomie nie ruszałam kwestii niechęci do "Lachów". Myślałam, że przyczyn historycznie utrwalonej gdzieniegdzie niechęci nie trzeba tłumaczyć - żadną nowością nie jest pogląd, że Rzeczpospolita powinna jednak w swoim czasie włączyć Ukrainę jako równorzędnego partnera do Korony. Prosili, prosili, nie dostali zgody na tę - nie ma co się burzyć przeciw oczywistościom - nobilitację, odpowiedzią była nienawiść wzgardzonej grupy społeczeństwa. Już paręset lat temu ciężko było przekonać się do traktowania na równi grupy, której stopień zaawansowania cywilizacyjnego był kilka stopni z tyłu. Lwów, jako obiekt największych przepychanek, siłą rzeczy będzie ogniskował najgorętsze spory i emocje na zasadzie mechanizmu działania wspomnianych wyżej antagonizmów religijnych. Dla przykładu to samo tyczy się Wilna.

Wcale się nie dziwię, że byli zdziwieni, że się próbowałeś nauczyć ich języka - sami go nie znają, a obcokrajowiec się go uczy! Tylko nie wiem, czy odróżniasz podziw od zdziwienia, czy też zadziwienia. Jak już pisałam w poprzednim poście, ci dorośli, ukształtowani już ludzie mówili mi po prostu "Po co???"
Jeśli tak głęboko wierzysz w słuszność nacjonalizmu ukraińskiego, to proponuję zapoznać się z literaturą dotyczącą rzeczywistego obrazu rozwoju ruchów nacjonalistycznych w obu Galicjach w II poł. XIX i na pocz. XXw. Geneza "ukraińskości" i towarzyszące tym ruchom absurdy sprawiają, że inaczej zaczyna się patrzeć na współczesną mapę polityczną. Uroczym przykładem byli np. tacy bracia Szeptyccy i nie był to odosobniony przypadek. Przecież sama nazwa "Ukrainiec" we współczesnym znaczeniu jest sztucznym tworem narzuconym przez politykę austriacką. A sam w ogóle fakt zaistnienia Ukrainy jako odrębnej jednostki państwowej jest przede wszystkim politycznych rozgrywek o Galicje między Austriakami a Polakami. Stawianie młodych punków z Kijowa w tym kontekście trąci trochę naiwnością. Ale pożyjemy, to zobaczymy co powiedzą za jakieś 20 lat.

Wiele wątków można poruszyć, ale przyświeca mi przy tym chęć podkreślenia historycznego osadzenia podstaw odczuwania sympatii i antypatii Ukraińców wobec Polaków. Bo lubią nas i nie lubią, ale zazwyczaj jest to albo wielka sympatia, albo wielka nienawiść, czyli duże emocje. Bardziej to ciekawi mnie, jak rozłożyłyby się te emocje w przypadku jakiś większych przetasowań na wschodnioeuropejskiej scenie politycznej...

...ale to już temat na zupełnie inną dyskusję:)

Offline

 

#11 2011-02-02 19:46:23

hauteville
Pisarz
Zarejestrowany: 2010-08-15
Posty: 315

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

uikasai napisał:

No tak. Tylko ja proponuję, żeby spróbować ugryźć problem z drugiej strony, od tej związanej z zapatrywaniem się na ich korzenie ich rodziców , dziadków... Proponuję uchwycenie szerszego obrazu, a nie wyrywkowego antagonizmu rosyjsko-ukraińskiego. W chwili obecnej młody Ukrainiec - na Ukrainie - będzie podkreślał swoją ukraińskość, ale szczególnie w celu podkreślenia swojej nie-rosyjskości i to jest zrozumiałe, oczywiste. A co miałby innego zrobić? Zwrócić się w kierunku Rosji? Chyba tylko przy skłonnościach masochistycznych. Spróbuj dla odmiany popytać w różnych częściach Ukrainy - tylko na litość, kogoś starszego lub poważniejszego niż nastolatki i studenci, co najłatwiej chyba ulegają propagandzie - jaki obrót sytuacji uważaliby za najatrakcyjniejszy: pozostawienie suwerenności kraju z zachowaniem status quo, a może nie mieli by nic przeciwko rozbiciu kraju na dwie części, a może nawet przeciwko wcieleniu którejś z nich do któregoś z sąsiadów...? Nie będę Ci dawać gotowych odpowiedzi i zabierać przyjemność z odkrywania złożoności nastrojów politycznych na Ukrainie.

Widzisz, problem polega niestety na tym, że obecnie ważniejszy jest właśnie antagonizm ukraińsko-rosyjski i ukraińsko-polski (nie łudźmy się - w opozycji do nas również się określają) niż jakieś wątpliwe korzenie. Biorąc pod uwagę, że 100 lat temu ogromna część tych ludzi nie potrafiła podać swojej przynależności narodowej radziłbym się wstrzymać z rzekomym polskim bądź rosyjskim pochodzeniem.
O tych sprawach rozmawiałem również z osobami starszymi (od zwykłych robotników po  profesorów uniwersytetu) i nie widziałem wielkich różnic. Owszem zdarzało się, że osoba ze wschodu uważała, że Polska mogłaby sobie zabrać Lwów, bo dla niej ważniejsze były granice Ukrainy aż po Don. Prawda jednak jest taka, że podobne rozmowy to tylko spekulacje nie mające żadnego pokrycia w rzeczywistości. Równie dobrze mogę uznać prawa Niemców do Szczecina, ale czy to czyni ze mnie nie-Polaka? Nie sądzę.

uikasai napisał:

Wcale się nie dziwię, że byli zdziwieni, że się próbowałeś nauczyć ich języka - sami go nie znają, a obcokrajowiec się go uczy! Tylko nie wiem, czy odróżniasz podziw od zdziwienia, czy też zadziwienia. Jak już pisałam w poprzednim poście, ci dorośli, ukształtowani już ludzie mówili mi po  prostu "Po co???"
(...)
Stawianie młodych punków z Kijowa w tym kontekście trąci trochę naiwnością. Ale pożyjemy, to zobaczymy co powiedzą za jakieś 20 lat.

Wierz mi, Ukrainiec, który był pod wrażeniem mojej chęci nauki ukraińskiego był człowiekiem równie ukształtowanym i na dodatek członkiem Partii Regionów, więc teoretycznie jakiejś miłości do ukraińskiej mowy się po nim nie spodziewałem. A jednak. Podam Ci kolejny przykład: jeden znajomy ukraiński zna tak sobie (na wschodzie to faktycznie powszechne), ale zamierza swoje dziecko wychowywać właśnie w tym języku. I nie radziłbym dewaluować tu znaczenia młodzieży, bo tak się składa, że to właśnie oni za parę lat będą stanowić o sile tego kraju, a osoby pamiętające ZSRR powoli odejdą w niebyt.

uikasai napisał:

Jeśli tak głęboko wierzysz w słuszność nacjonalizmu ukraińskiego, to proponuję zapoznać się z literaturą dotyczącą rzeczywistego obrazu rozwoju ruchów nacjonalistycznych w obu Galicjach w II poł. XIX i na pocz. XXw. Geneza "ukraińskości" i towarzyszące tym ruchom absurdy sprawiają, że inaczej zaczyna się patrzeć na współczesną mapę polityczną. Uroczym przykładem byli np. tacy bracia Szeptyccy i nie był to odosobniony przypadek. Przecież sama nazwa "Ukrainiec" we współczesnym znaczeniu jest sztucznym tworem narzuconym przez politykę austriacką. A sam w ogóle fakt zaistnienia Ukrainy jako odrębnej jednostki państwowej jest przede wszystkim politycznych rozgrywek o Galicje między Austriakami a Polakami.

Ja nie wierzę w słuszność jakiegokolwiek nacjonalizmu (pomijając fakt, że jest to zjawisko ciekawe same w sobie). Narody to BYT SZTUCZNY i przede wszystkim wytwór polityki. Tylko przypadek sprawił, że jest dziś jeden naród niemiecki lub jeden polski - równie dobrze mógłby być podział w Niemczech na północ-południe, a w Polsce na narody powstałe z różnych zaborów. Nie ma czegoś takiego jak narody, które istniały od zawsze.
Dlatego nie twierdzę, że Ukraińcy istnieją od zawsze (podobnie jak Polacy). Jeśli jednak określana liczba osób na określonym terytorium określa siebie mianem narodu i na dodatek uznaje to cały świat oprócz polskich i rosyjskich szowinistów to trudno mi to kwestionować. A to, że jeden Szeptycki uważał się za Polaka a drugi za Ukraińca nie znaczy, że któryś z tych narodów ma większą słuszność istnienia.

uikasai napisał:

Bardziej to ciekawi mnie, jak rozłożyłyby się te emocje w przypadku jakiś większych przetasowań na wschodnioeuropejskiej scenie politycznej...

Mnie o tyle nie ciekawi, bo:
1. To co się wydarzyło to już się nie odstanie, a w historii nie ma gorszych i tak naprawdę bardziej bezowocnych rzeczy niż spekulacje.
2. Jeśli puszczę wodze fantazji, to jednak sądzę, że obecny wariant jest lepszy od jakiegokolwiek innego jaki mogę sobie wyobrazić. Bo ewentualna wojna domowa na Ukrainie w latach 90. byłaby czymś znacznie gorszym niż to z czym mieliśmy do czynienia w Jugosławii. Na dodatek jeszcze niestabilne państwo posiadające ówcześnie broń atomową... Nie, lepiej o tym nie myśleć.

uikasai napisał:

Wiele wątków można poruszyć, ale przyświeca mi przy tym chęć podkreślenia historycznego osadzenia podstaw odczuwania sympatii i antypatii Ukraińców wobec Polaków. Bo lubią nas i nie lubią, ale zazwyczaj jest to albo wielka sympatia, albo wielka nienawiść, czyli duże emocje.

O, i tu się zgodzę smile

Offline

 

#12 2014-03-26 17:23:49

Anitaaa
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-26
Posty: 2

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Lubią big_smile big_smile za Rosjanami nie przepadają ale Polaków lubią big_smile

Offline

 

#13 2015-05-09 22:54:57

SeDay
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2015-03-09
Posty: 7

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

A jak jest teraz? Od momentu powstania tego tematu ich sytuacja polityczna, nasza zreszta też dużo się zmieniła. Nadal mają do nas pozytywny stosunek?  Chodzi mi przede wszystkim o zachodnią część bo kiedyś ktoś mi powiedział że jednak zachód jest negatywnie nastawiony.

Offline

 

#14 2015-10-18 10:15:55

Granatowy_Rys
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2015-10-18
Posty: 2

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

SeDay, ale to jest naprawde trudne pytanie. Mieszkam na Ukrainie Srodkowej, tu nikt nie uwaza Polakow za wrogow, niektorzy osoby ich lubia, maja polskie korzenie itd, ale na Zachodzie sa rozne ludzi. Mamy dosc wszielkiego smiecia w przeszlosci przeciez. sad Ale wogl to lubia lub sa obojetni.

Offline

 

#15 2016-02-12 18:06:49

reshtnk7
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2016-02-11
Posty: 4

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

My ukraińscy, kochamy naszych gości, zwłaszcza z zagranicy. My lubimy częstować wszystkich swoim barszczem, salom I gorzalkoj(40-70%), tak że uważajcie smile po gorzalce bywa po rużnemu. Uważam ze jechać do nas można bezpiecznie, lepiej przez biuro turystyczne albo dobrych znajomych, tego że na lotniskach, dworcach kolejowych w transporcie na obcokrajowców mogę ciekać aferzyści, złodziei kieszonkowe, ich nie wiele ale wakacie mogę zepsuć.

My (jak I wszystkie ludzie na świece) nie lubimy kiedy wpadają w nasze kasze, a zwłaszcza kiedy w jej plują(jak to ostatnio robią Rosjanie).

W sile niedawnej powojennej historii(druga wojna światowa) polaki walczyli za Polskę a nasze dziadkowie za Ukrainę niepodległe. Temu na granicznych terytoriach jest wiele rodzin w których albo ukraincy zabili bliskich albo odwrotnie. Z tym już nic nie zrobić, temu jest jakaś nienawiść jednych do drugich. To son w Lwowskiej, Wołyńskiej nieco w Tarnopolskiej I  Czerniowieckiej olastjach ale w calem to teraz już ludzi  bardzo przyjazne stawi się do polaków. A w innych oblastjach w ogóle tej problemy nie ma.

Offline

 

#16 2016-08-16 23:29:16

MartynaNowicka
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2016-08-16
Posty: 2

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Wśród osób młodych trudno jest znaleźć kogoś, kto by nie lubił Polaków ze względów hisorycznyj! Najwyżej to jakies nieudane doświadczenie komunikowania może do tego doprowadzić.
Osobiście ja Polaków i Polskę bardzo lubię!

Offline

 

#17 2016-09-27 12:53:48

MartaK3
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-09-26
Posty: 10

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

Myślę, że lubią Polaków smile

Offline

 

#18 2017-07-13 12:02:06

lzm00
Pisarz
Zarejestrowany: 2017-03-25
Posty: 153

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

ray ban uk
Air Max 90 Femme
Kate Spade - Online Sale
Nike Air Max
pandora uk
80's Fashion
canada goose sale online
louis vuitton outlet online
coach outlet us
gel kayano
balenciaga outlet
Nike Schuhe Damen
burberry outlet online
Nike Air Jordan Enfants
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
shoes sale
Chanel Outlet
ray ban polarized sunglasses
Jared Jewelry - Official
Air Max 180
timberland shoes
Salomon Speedcross Shoes
Nike Air Max Femme
Prada Shoes - Official
michael kors
Air Jordan Enfant
kate spade
ray ban sunglasses
Nike Air Jordan Enfants
ray ban sunglasses sale
Wave Prophecy 2 Shoes
celine outlet online
yeezy boost 350 white
louis vuitton outlet online
Coach Handbags
prada outlet bags
Nike Air Max 2017
Nike Air Jordan Enfants
pandora charms sale clearance
sunglasses outlet
Celine Outlet Sale
nflshop com
Nike Free
hermes outlet
hermes bag
Nike Free Run
ray-Ban sunglasses
Prada Outlet
Nike Air Max
coach usa online
north face sale
Nike Air Max 2017
nike store
michael kors outlet
burberry scarf
moncler us
Wedding Rings- Official
Jewelry Armoire - Official
Nike Air Max
puma outlet
hermes outlet
coach outlet
pandora necklaces
Nike Free Run
moncler outlet
kate spade handbags
ray ban sunglasses
Nike Air Max 1
burberry outlet
michael kors watches
Hermes Outlet
pandora jewelry
shop mlb
hot dor
pandora rings
coach australia
coach outlet online
michael kors
prada us
prada online
hockey jerseys
nike air max 95
sunglasses hut
kate spade purses
Prada Sunglasses - Official
sunglasses store
tracking ups
ray ban outlet
ray ban outlet
louis vuitton outlet online
sunglasses
Nike Air Max 90
ray ban frames
Nike Air Max 180
pandora rings
coach outlet store
omega watches
canada goose sale
ray ban sale
sunglasses sm
burberry outlet canada
nike shox
polo outlet online
Nike Air Jordan Homme
Nike Shox R3
Coach outlet online
Nike Air Max 90 Mes
michael kors watches
breitling watches
pandora rings
Nike Free
oakley holbrook.
nike huarache shoes
citizen watches
ray ban outlet
Nike Air Force
pandora uk
pandora charms sale
prada sale
pandora charms
ray-ban aviator
Nike Air Jordan Enfants
yeezy boots 350
puma outlet
pandora sale
snow boots
nike jordan shoes
Prada Shoes - Official
gucci watches
Ray Ban sunglasses
official michael kors
prada outlet online
puma sneakers outlet
kate spade outlet
coach carter
Jewelry Armoire - Official
ray ban clubmaster sunglasses
fake sunglasses
official kate spade website
prada sunglasses
michael kors outlet online
Nike Air Max 1
coach watches
louis vuitton purse
prada handbags
Wholesale Outlet Sale
Nike Free Run
Nike Air Max 2017
Watches
louis vuitton
ray ban sunglasses outlet
ray-ban glasses
puma sneakers online
Nike Boots
puma sneakers
michael kors outlet
Brighton Jewelry - Official
puma suede
Michael Kors Outlet
michael kors
michael kors us
puma outlet
ralph lauren polo
sunglasses
rayban prescription glasses
louis vuitton bags
louis vuitton us
michael kors
michael kors outlet bags
nike free shoes
burberry australia
Abercrombie Fitch
handbags online sale
chrome store
Prada Sunglasses - Official
burberry outlet
michael kors outlet
official chrome hearts
kate spade outlet
chrome store
michael kors australia official
Nike Air Jordan Enfants
puma shoes
Nike Air Jordan Enfants
Engagement Rings - Official
michael kors outlet
pandora deutschland
louis vuitton australia
pandora rings uk
Nike Jordans
Air Jordan Homme
Jared Jewelry - Official
michael kors
Zales Jewelry
michael kors uk online
kate spade outlet
pandora sale
kate spade handbags
michael kors purses
michael kors outlet online
Longchamp outlet
Nike Air Jordan
Nike Free
softball jerseys
Nike Schuhe Herren
homepage keywords
Nike Free
coach australia
sunglasses
pandora.com
michael kors outlet
burberry outlet
prada outlet online
nike shox
Nike Free 3.0
prada wallet men
burberry australia
rolex watch
Adamson
puma sneakers
Jordan Fusion Femme
coach outlet online
Nike Air Jordan
prada purses
Wave Prophecy 2 Shoes
Air Max 95
Nike Air Max 2017
Coach Sunglasses Outlet
pandora uk
coach factory outlet
basketball jerseys
puma suede outlet
Air Jordan 10
burberry outlet online
Nike Zoom
poly sunglasses
timberland outlet
michele watch
prada online
oakley frogskins sunglasses
coach outlet online
pandora rings
louis vuitton outlet online
ray ban erika
timberland boots
mk outlet online
kate spade italy
Air Max 180
Nike Air Max
kate spade outlet
Prada bags
Air Jordan 11 Femme
coach outlet
puma outlet
moncler jacket
tiffany co
michael kors outlet
chanel bag
payless shoes online
Jordan Flight 45 Femme
coach outlet online
Cartier Watches
Premier Jewelry. - Official
Brighton Jewelry - Official
swatch watch
louboutin shoes
ray-ban eyeglasses
Rolex Watch
Pandora Bracelet - Official
clb shoes sale
yeezy boost 350 shoes
ray-ban sunglasses
Hugo Boss Store
Nike Air Max Enfant
Premier Jewelry - Official
ray ban outlet
puma oulet sale
ray ban sunglasses
ray ban justin
yeezy shoes
Promise Rings - Official
michael kors outlet
kate spade wallet outlet
coach outlet online
Nike Air Max 90
yeezy shoes
michael kors
diesel watches
the beat
Sunglasses outlet sale
Nike Air Max
basketball jerseys
puma outlet online
kate spade outlet
Nike Dunk SB Low
ugg uk
Prada Bags
pandora uk
casio watches
Wine
coach outlet online
Nike Air Max Enfant
burberry outlet sale
burberry scarf
Air Max Enfants
pandoracharms
moncler outlet
pandora rings
Longchamp tote
BURBERRYburberry australia
official michael kors
michael kors
michael kors outlet
Nike KD 8
Oakley Sunglasses
mcm outlet online
michael kors outlet online
pandora uk
Burberry Shirt - Official
michael kors outlet
chrome store canada
Nike Air Max 2017
prada outlet sale
Nike Hyperdunk Shoes
hermes belt
Dreamland Jewelry - Official
hermes belt
salomon sneakers
Dreamland Jewelry - Official
abercrombie canada
ray ban sunglasses
pandora uk
nike running
football jerseys
seiko watches
Nike Air Max 90  pas cher france
pandora jewelry
prada outlet online
tiffany co
kanye west shoes
ua shoes
pandora jewelry sale
Burberry Australia
kate spade outlet store
Oakley Sunglasses
Air Max 90 Femme
balenciaga us
coach outlet online sale
coach handbags sale
rayban prescription sunglasses
ray ban wayfarer
ugg boots
Air Max Enfants
skechers shoes
Air Max 1 Homme
yeezy boost 350
moncler sale
ralph lauren sale
puma sneakers sale
ugg uk
ugg boots
Air Max 180 Homme
baseball jerseys
prada outlet
pandora jewelry uk
michael kors outlet online
coach outlet online
official coach outlet site
Nike Air Max Chase
rayban sunglasses
Air Max 90
snow boots uk
nbastore
nike shoes
Nike Air Force 1 Homme
evbid
pandora bracelets charms
Kay Jewelers - Official
michael kors
coachs outlet
louis vuitton outlet
Michael Kors Handbags Outlet Sale
mens sunglasses
prada outlet woodbury
baseball jerseys
myhermes parcel shop
payless shoes
michael kors outlet online
burberry purse
coach outlet
Nike Air Jordan enfants
Nike Air Max Couple
pandora charms
prada outlet online
Air Jordan Fly 23
Air Max 180
michael kors outlet online
spades uk
Jimmy Choo Shoes
chrome store
ray ban online
coach tennis shoes
Air Jordan Femme
Air Jordan Retro 3
top sunglasses
yeezy boost 350 shoes
ray ban wayfarer sunglasses
Diamond Rings - Official
piumini moncler replica
football jerseys
Oakley Sunglasses
hermes bag
wayfarer sunglasses
pandora uk
discount oakley sunglasses
Nike Blazer Femmes
lzm7.13

Offline

 

#19 2017-09-04 04:23:08

jeje222
Częsty bywalec
Zarejestrowany: 2017-09-02
Posty: 53

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

lebron 13 low
adidas outlet
michael kors outlet
burberry scarf
nike air zoom pegasus 32
reebok outlet
nmd r1
fitflops sale clearance
nike air force 1
adidas tubular
nike roshe run
yeezy sneakers
links of london
michael kors
tom ford glasses
gucci belt
jordan retro
hogan outlet
atlanta falcons jersey
yeezy boost 350
michael kors outlet handbags
yeezy boost 350
pandora jewelry
golden goose
michael kors outlet store
james harden shoes
patriots jersey
jordan retro
pandora bracelet
adidas tubular
air max 95
asics running shoes
lebron 14
jordans for cheap
kyrie 3
adidas nmd
timberland outlet
true religion jeans
hogan outlet online
longchamp outlet
ultra boost
falcons jersey
longchamp
true religion
hermes belt
baseball jerseys
harden shoes
yeezy boost 350
nike air zoom
adidas neo online shop
kobe basketball shoes
cheap jordans
nike air max
yeezy boost
air jordan 12
yeezy boost
basketball shoes
nike lebron 14
longchamp bags
adidas tubular UK
adidas yeezy
michael kors factory outlet
jordan shoes
nike roshe run
links of london
yeezy shoes
air jordan
yeezy boost
jordan shoes
kobe shoes
nike air max 90
converse shoes
kyrie irving shoes
michael kors purses
true religion outlet
cheap jordan shoes
converse outlet
nike polo
yeezy boost
longchamps
adidas ultra boost
nike air max 2018
jordan 13
patriots jerseys
air jordan 11
kobe bryant shoes
under armour curry 3
lebron james shoes
jordan retro 13
adidas nmd r1
yeezy boost 350 v2
longchamp handbags
nike air force 1
kobe 9
michael kors outlet
timberland shoes
lebron 13
vibram fivefingers
nike huarache
chrome hearts
adidas ultra boost 3.0
longchamp handbags
michael kors outlet online
nike air max 90
adidas store
nike huarache
cheap jordans
adidas superstar UK
jordan shoes
curry 4
pandora charms
nike mercurial vapor
cartier bracelet
air max 2018
adidas stan smith women
nike huarache sale
nmd
true religion jeans
louboutin shoes
prada eyeglasses
kobe shoes
gucci belts
nmd
jordan 6
retro jordans
michael kors outlet store
adidas outlet online
nike zoom
chrome hearts online
huarache shoes
longchamp bags
nike roshe run one
adidas shoes
basketball shoes
air max 90
roshe run
light up shoes
yeezy boost 350 v2
irving shoes
nike huarache
adidas nmd r1
air max 90
adidas gazelle
air max 90
air jordan shoes
yeezy
led light up shoes
cheap nfl jerseys china
huarache shoes
kobe 9
adidas yeezy boost
longchamp
golden goose
tory burch shoes
michael kors outlet online
cheap jordans
kobe 11
michael kors handbags
adidas nmd
fitflops
true religion outlet
longchamp bags
nike zoom
kobe basketball shoes
adidas nmd
adidas neo
lacoste online shop
michael kors handbags
kobe bryant shoes
hermes belt
adidas nmd
curry 3
ferragamo belt
converse shoes
http://www.nikedunks.us.org
adidas gazelle sale
kobe sneakers
nfl jerseys
nike air force 1 high
adidas nmd
cartier love bracelet
michael kors outlet
adidas ultra boost
lebron 13 shoes
fitflops sale
nike air max 2017
adidas ultra boost 3.0
fitflops clearance
van cleef arpels
tory burch shoes
new england patriots jerseys
adidas online shop
tom ford sunglasses
led shoes
air max
http://www.uggoutlet.uk
golden goose sneakers
chrome hearts outlet
adidas superstar
nike mercurial
adidas tubular
adidas stan smith men
michael jordan shoes
nike air max 2016
nike air max 90
michael jordan shoes
cheap jordans
nike dunks
adidas yeezy boost
yeezy shoes
cheap jordans
air force ones
jordan 4
nike roshe run
lacoste outlet
yeezy shoes
prada sunglasses
retro jordans
cheap nhl jerseys
jordan 12
pandora jewelry
pandora bracelet
chrome hearts
adidas nmd
christian louboutin shoes
golden goose sneakers
hermes belts for men
real jordans
nike kyrie 3
michael kors handbags sale
yeezys
lacoste polo
michael kors outlet
air jordan shoes
gucci belts for men
michael kors handbags
lebron shoes
longchamp handbags
cheap nfl jerseys
nike air zoom structure 19
nhl jerseys
yeezy
stephen curry shoes
nike air max
longchamp longchamps
adidas superstar
ultra boost 3.0
curry 2
mlb jerseys
nike air force 1 low
adidas yeezy
light up shoes
curry 3
adidas yeezy boost
adidas stan smith
asics sneakers
nike air max95
ferragamo sale
nike air force
longchamp
michael kors outlet
michael kors factory outlet
kobe 11
pandora charms
jordan 11
air jordan 6
links of london sale
adidas stan smith uk
yeezy boost 350 v2
vanvan cleef and arpels
curry shoes
air jordan
jordan retro
air jordans
adidas ultra boost
converse outlet store
michael kors outlet
dior sunglasses
adidas stan smith
golden goose outlet
adidas tubular x
nike roshe one
adidas outlet
nike air force

Offline

 

#20 2017-09-28 09:58:28

qzz888
Częsty bywalec
Zarejestrowany: 2017-09-28
Posty: 62

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

jordan retro
true religion outlet
chrome hearts
yeezy boost
curry 3
pandora charms
vans shoes
adidas superstar UK
air jordan 12
longchamp handbags
adidas yeezy boost
adidas tubular
lebron 13 low
lebron shoes
nike air max95
adidas yeezy
jordan 11
james harden shoes
cheap jordans
michael kors outlet online
michael kors outlet
adidas tubular UK
jordan retro 13
nike air force 1
longchamp handbags
nike air max
nike air max 2017
nike huarache sale
yeezy shoes
100% real jordans for cheap
lacoste polo
nike air force 1
pandora jewelry
irving shoes
nike roshe run
cheap nhl jerseys
nike air zoom structure 19
curry shoes
adidas eqt
jordan 12
balenciaga sneakers
golden goose
nike dunk low
adidas shoes
under armour curry 3
michael kors handbags
converse shoes
pandora charms
nike mercurial
kevin durant shoes
jordan shoes
adidas yeezy boost
asics sneakers
nike lebron 14
converse outlet
jordan shoes
adidas ultra boost
jordan shoes
adidas ultra boost
jordan 13
fitflops sale clearance
chrome hearts outlet
michael kors outlet
adidas nmd r1
pandora bracelet
yeezy
chrome hearts online
michael kors outlet handbags
yeezy boost
cheap jordans
jordan shoes
michael kors outlet
true religion jeans
links of london
light up shoes
ultra boost
air max
kobe sneakers
adidas ultra boost 3.0
harden shoes
adidas yeezy boost
ysl handbags
air max 2018
air force ones
true religion outlet
led shoes
yeezy sneakers
nike air force
hermes belt
nike air max
michael kors factory outlet
yeezy boost 350 v2
adidas neo online shop
michael kors outlet
adidas nmd
longchamp longchamps
adidas nmd
nike kyrie 3
gucci belts for men
kd shoes
nike air max 2016
links of london
kobe 9
longchamp outlet
air max 90
chrome hearts
nike air max 90
adidas tubular
nike mercurial vapor
nike huarache
cheap jordans
jordan shoes
jordan retro
adidas online shop
jordan 6
air jordan shoes
longchamp
true religion jeans
kobe 11
gucci belts
nike air max 90
adidas nmd
new england patriots jerseys
kyrie irving shoes
cartier bracelet
adidas nmd
yeezy
baseball jerseys
jordan 4
longchamp
nike roshe run
true religion
converse outlet store
ultra boost 3.0
yeezy shoes
adidas stan smith men
asics running shoes
basketball shoes
timberland outlet
light up shoes
fitflops sale
yeezy boost
patriots jerseys
curry 2
air max 90
nike zoom
cheap nfl jerseys
nike air zoom
basketball shoes
nmd r1
lebron james shoes
adidas tubular x
curry 4
adidas yeezy
van cleef arpels
kobe shoes
nike huarache
nfl jerseys
prada eyeglasses
nike roshe run
huarache shoes
curry 4
gucci belt
adidas stan smith
adidas stan smith women
michael kors handbags
nike air max 2018
adidas nmd
michael kors purses
pandora bracelet
nike air max 90
longchamp bags
yeezy boost 350
adidas stan smith
air max 95
yeezy boost
nike zoom
kobe basketball shoes
roshe run
longchamp handbags
michael kors outlet
timberland shoes
patriots jersey
adidas gazelle sale
converse shoes
louboutin shoes
hermes belts for men
nmd
air jordan 11
christian louboutin shoes
adidas outlet
nike air force 1 low
kobe byrant shoes
adidas ultra boost
adidas ultra boost 3.0
goyard handbags
michael kors outlet online
links of london sale
adidas tubular
hogan outlet
longchamp
stephen curry shoes
kobe 9
yeezy boost 350
michael kors handbags
real jordans for sale cheap
golden goose sneakers
adidas stan smith uk
reebok outlet
kyrie 3
longchamp bags
kobe shoes
air jordan
longchamps
nmd
foamposites
lacoste outlet
michael kors
nike huarache
kyrie 4
nike air force 1 high
tom ford sunglasses
air jordans
lebron 13
nike air zoom pegasus 32
mlb jerseys
nike basketball shoes
adidas eqt support adv
cartier love bracelet
kobe byrant shoes
hermes belt
falcons jersey
yeezy boost 350 v2
ferragamo sale
curry 3
nike roshe one
cheap jordan shoes
adidas neo
michael kors outlet
adidas superstar
yeezys
yeezy boost 350
kobe basketball shoes
lebron 14
kobe 11
adidas outlet
vans outlet
retro jordans
lebron 13 shoes
huarache shoes
ferragamo belt
nike dunks
vanvan cleef and arpels
jordan retro
yeezy shoes
adidas store
nike air force
cheap jordans
adidas gazelle
yeezy boost 350 v2
tom ford glasses
hogan outlet online
adidas outlet online
air jordan 6
dior sunglasses
cheap nfl jerseys china
nike roshe run one
led light up shoes
retro jordans
pandora jewelry
atlanta falcons jersey
fitflops
tory burch shoes
michael kors factory outlet
golden goose sneakers
golden goose outlet
vibram fivefingers
longchamp bags
nhl jerseys
balenciaga shoes
tory burch shoes
air max 90
prada sunglasses
lacoste online shop
adidas superstar
golden goose
air jordan
nike polo

qzz

Offline

 

#21 2017-10-14 08:24:28

lotma2
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2017-10-05
Posty: 3

Re: Czy Ukraińcy lubią Polaków?

a co to takiego

____________
http://uxbridge-escorts.com

Offline

 

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media


Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl