logo słówka

#1 2010-12-21 14:58:57

paninowak
Bywalec

Szwedzki akcent

Mam pytanie do tych którzy uczą się szwedzkiego, czy wymowa jest naprawdę tak bardzo trudna do opanowania?
I czy idzie w ogóle uzyskać w trakcie nauki tak dobry akcent, który nie pozwolił by przeciętnemu Szwedowi dostrzec, że jesteś obcokrajowcem?

#2 2011-01-24 18:41:31

sonja7
Nowy użytkownik

Re: Szwedzki akcent

Nie wiem, ale moja znajoma, która mieszka już bardzo długo w Szwecji, język opanowała perfekt po roku mieszkania tam. Jej mąż Szwed stwierdził, że mówi jak rodowita Szwedka, więc myślę, że da się.

#3 2011-02-12 00:09:40

lady_yunalesca
Nowy użytkownik

Uwierz mi, ze tylko ja dowartosciowywal. Trzeba spedzic tu wiele lat, zeby choc w niewielkiej czesci opanowac ten akcent.

#4 2011-02-16 11:40:27

siymia
Bywalec

Wedug mnie zależy to od zdolności językowych danego osobnika smile

#5 2011-02-16 18:21:31

PiotrPeterPedro
Pisarz

A ja zauważyłem, że im słabiej się zna język obcy, tym jego użytkownicy bardziej chwalą, a im lepiej się go zna, tym rzadziej chwalą i częściej mówią co trzeba poprawić...

#6 2011-02-16 19:42:28

hauteville
Pisarz

Moim zdaniem wyrobienie sobie płynności i akcentu na takim poziomie, że rodowity obcokrajowiec pomyli Cię ze swoim rodakiem wymaga przynajmniej kilkunastu lat. Powiedzmy, że płynność w wymowie można osiągnąć znacznie szybciej, nawet w ciągu kilku miesięcy. Jednak kwestie akcentu, poprawnych dźwięków to zadanie na lata i 90% ludzi nigdy nie osiągnie poziomu rodowitych Szwedów (zresztą do innych języków też to się odnosi). Znacie obcokrajowców, którzy mówią po polsku tak, że w ogóle ich nie odróżniacie od Polaków? Ja znam kilku władających językiem polskim lepiej niż niejeden Polak, ale mimo to słyszę po ich intonacji, że Polakami nie są. Czy to jest smutne? Cóż, moim zdaniem nie ma co się przejmować - ważne, żeby mieć melodię i akcent podobny do oryginału, ale nie widzę powodu, by się załamywać, że "nie mówię jak Szwed, Niemiec, Japończyk, itp." Większym problemem wydaje mi się to, że ludzie bardzo często do wymowy często nie przywiązują wagi w ogóle, twierdząc, że "wezmą głoski polskie i jakoś to będzie", po czym wymawiają połowę dźwięków po prostu źle co powoduje, że ich język brzmi pokracznie.

Co do samej wymowy szwedzkiego - na pewno jest łatwiejsza niż duńska czy islandzka.

#7 2011-02-16 20:27:50

Karollo97PL
Użytkownik

Zgadzam się, łatwiej jest mi mówić po szwedzku niż po islandzku.Akcent islandzki przypomina mi dławienie się.

#8 2011-06-12 21:12:46

edytal
Nowy użytkownik

na akcent szwedzki moga zalapac sie tylko dzieci obcokrajowcoe- dzieci sa jak gabka i szybko daja sobie rade.
Juz nawet nastolatki maja problem ze zlapaniem akcentu, a co dopiero dorosli.Mozna mowic biegle, ale zapomnij o akcencie.

#9 2011-06-12 21:17:57

edytal
Nowy użytkownik

a jeszcze dodam co region w szwecji to inny akcent hahah Sztokholm ma dosc brudny jezyk (duzo z innych jezyk wielu emigrantow)- to moje zdanie ale np skåne to juz wogole inna bajka, ja mam problem zrozumiec szwedow z malmö a co tu mowic o akcencie yikes

#10 2017-08-17 04:57:30

rainahuang
Pisarz

Running Shoe Fit Tips
Foot size: Shoe lasts (which determine shoe sizes) vary by manufacturer  and even from one shoe model to another. Light Up Shoes
You may need a half-size or even a full size smaller or larger than you think. If you're unsure, have your feet measured.shoes outlet
Try on shoes at the end of the day. Your feet normally swell a bit during the day's activities and will be at their largest then. This helps you avoid buying shoes that are too small.
Kids Nike Trainers
Kids Shoes
Nike 6.0 Shoes
Nike Air Force 1
Nike Air Jordan
Nike Air Max
Adidas Shoes Outlet
Nike Air Max 2017
Aim for a thumbnail's length of extra space in the toebox. The width should be snug but allow a bit of room for your foot to move without rubbing. Laces should be snug but not tight. Barefoot shoes are an exception: Heel and toes should “fit like a glove”without any extra space in the toes.coach bags in sale

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl