Temat: nauka z telewizora

Musz─Ö ─çwiczy─ç j─Özyk i jeszcze raz ─çwiczy─ç. Potrzebuj─Ö tv, z kt├│rej ci─ůgle b─Öd─ů do mnie gada─ç po angielsku... Co polecacie? Kusi mnie oferta https://www.inea.pl/superdodatki/dla-ciebie/lech-tv ze wzgl─Ödu na sportowy mocny akcent, ale nie wiem jak u nich z pozosta┼éymi, zw┼éaszcza angloj─Özycznymi kana┼éami... A mo┼╝e kto┼Ť si─Ö orientuje?

2

Odp: nauka z telewizora

Najlepiej ogl─ůda─ç du┼╝o program├│w po angielsku + napisy po angielsku, polecam, serio pomaga!

3 (edytowany przez NaliaCN 2016-07-07 17:25:33)

Polecam strony, kt├│re wy┼Ťwietlaj─ů filmiki na zasadzie tv i wiele wi─Öcej.

Różne prezentacje na różne tematy- każda osoba włada nieco innym angielskim, a więc pozwala się na osłuchanie, które przyda się w życiu.
http://www.ted.com/

Tutaj r├│┼╝ne newsy- czasami da si─Ö znale┼║─ç co┼Ť ciekawego.
http://www.newsy.com/

A ta strona jest akurat ┼Ťwietna. Do filmik├│w bywaj─ů za┼é─ůczone zadania czy czasem jakie┼Ť pliki pdf do pobrania. Mo┼╝na ─çwiczy─ç s┼éuchanie pojedy┼äczych s┼é├│w z jakiego┼Ť tematu albo i ogl─ůda─ç filmiki. Du┼╝o, du┼╝o przer├│┼╝nych opcji w por├│wnaniu z wieloma stronami.
http://learnenglish.britishcouncil.org/en/

A tutaj strona, kt├│ra zawiera filmiki dotycz─ůce lekcji z angielskiego- ale nie tylko grama; bywaj─ů i dyskusje na temat s┼é├│wek/wymowy - w ka┼╝dym b─ůd┼║ razie warto s┼éucha─ç bo podpowiadaj─ů gdzie pope┼énia si─Ö b┼é─Ödy. R├│wnie┼╝ ─çwiczenia online.
http://www.engvid.com/

Plus jedna z najbardziej znanych.
http://www.bbc.co.uk/learningenglish/

Oczywi┼Ťcie ┼Ťmia┼éo mo┼╝na znale┼║─ç i jakie┼Ť programy i seriale dost─Öpne online czy filmiki z konkretnej dziedziny- a nawet mp3 ze spisanym tekstem w pdf.
I co lepsza- nie zawsze trzeba szuka─ç mega wyspecjalizowanych w tym stron- czasem i na fb i na yt da si─Ö co┼Ť m─ůdrego znale┼║─ç.

4

Ja pocz─ůtkowo ba┼éam si─Ö ogl─ůda─ç film├│w i seriali bez napis├│w, potem zacz─Ö┼éam powoli ogl─ůda─ç bajki z napisami. Teraz ju┼╝ podchodz─Ö do seriali, ale ci─ůgle potrzebuj─Ö napis├│w i to mnie gubi, bo mam problem ze s┼éuchaniem, a mniejszy z czytaniem hmm

5

Najlepiej BBC, tam m├│wi─ů z czystym akcentem, szczeg├│lnie w radio.

6

Takie filmy to rewelacja, mi bardzo pomog┼éy w nauce. Pocz─ůtkowo mia┼éam ma┼ée problemy, ale z czasem by┼éo coraz lepiej.

7

Wszystko po angielsku mo┼╝e by─ç za trudne. Fajne s─ů napisy po polsku a d┼║wi─Ök po angielsku.

8

Ci─Ö┼╝ko jest tak z filmu si─Ö uczy─ç, najlepiej puszcza─ç sobie piosenke po kilka razy nie widz─ůc napis├│w i wypisywa─ç s┼é├│wka i sprawdzac pozniej tekst wink

ogrodzenia sopot
pokoje mechelinki

9

Popieram Nautil smile To naprawd─Ö pomaga, ┼éatwiej zapami─Öta─ç tekst z fajn─ů melodi─ů, doszlifowa─ç (szczeg├│lnie przy rozbie┼╝no┼Ťciach interpretacji z inn─ů osob─ů) To przyjemno┼Ť─ç zamiast wkuwania.

10 (edytowany przez Antoni_Sobczak2 2016-08-10 08:23:08)

Kto┼Ť mo┼╝e mi doradzi─ç jak skutecznie rzuci─ç palenie?

11

Powiem tak, każdy sposób jest dobry żeby oswoić sie z językiem, czy to aplikacje takie jak duolingo, czy to programy telewizyjne czy tablice edukacyjne takie jak te dostępne w sklepie internetowym: http://www.edumarket.com.pl/pl/c/Godla-RP/21 jednak musisz pamiętać ze to jedynie podstawy i bez osoby, która bedzie wyłapywała i poprawiała Twoje błędy trudno bedzie Ci do perfekcji opanować ten język.

12

Ja uwielbiam ogl─ůda─ç telewizj─Ö po angielsku. Nie do┼Ť─ç, ┼╝e jest lepsza od polskiej, to jeszcze mog─Ö si─Ö czego┼Ť poduczy─ç. Najch─Ötniej ogl─ůdam BBC

13 (edytowany przez OMichalina 2017-06-28 12:52:44)

Moim skromnym zdaniem najlepiej ogl─ůda─ç filmy po angielsku na komputerze, bez lektora i napis├│w, albo czyta kto┼Ť Nam opisy produkt├│w takich jak http://www.nzoz-krynica.pl/ po rehabilitacjach mia┼éam kiedy troch─Ö na uszczerbku zdrowia odnowi┼éa mi si─Ö kontuzja.

14

Dla mnie w pewnym momencie w┼éa┼Ťnie ogl─ůdanie film├│w angloj─Özycznych z napisami wzgl─Ödnie analizowanie tekst├│w piosnek po angielsku z t┼éumaczeniem bardzo pomaga┼éo. Niestety jak przy ka┼╝dej metodzie nauki i tu trzeba by─ç systematycznym - dzi┼Ť nie bardzo mam czas na to, ┼╝eby przysi─ů┼Ť─ç, aczkolwiek samo s┼éuchanie np. vlog├│w po angielsku i wychwytywanie tre┼Ťci z kontekstu sporo daje. Cho─ç wiadomo, ┼╝e raczej jest to metoda wspomagaj─ůca nauk─Ö ni┼╝ co┼Ť w pe┼éni efektywnego.

15

Mi du┼╝o da┼éy pr├│by robienia w┼éasnych t┼éumacze┼ä:) T┼éumaczy┼éam dla siebie samej napisy do film├│w itp. Jak czego┼Ť nie wiem to sprawdzam i w ten spos├│b uda┼éo mi si─Ö zwi─Ökszy─ç zas├│b s┼é├│w.

16

Jest cała masa programów i telewizji po angielsku np. BBC czy CNN. Wystarczy trochę poszukać.

17

Mi osobi┼Ťcie naj┼éatwiej uczy si─Ö angielskich s┼é├│wek i zwrot├│w ogl─ůdaj─ůc polskie seriale z angielskimi napisami wink Tak jest najprzyjemniej i mi naj┼éatwiej wchodzi do g┼éowy.

Pozdrawiam, Adam
http://bestbar.com.pl

18

A ja lubi─Ö ogl─ůda─ç seriale zagraniczne bez napis├│w. Ostatnio ogl─ůdam ju┼╝ kolejny raz ┼Üwiat wg Bundych (ale tym razem tylko po angielsku).

19

Z telewizora nie korzystam, ale cz─Östo wykorzystuj─Ö do nauki angielskiego internet i serwisy takie jak Youtube smile

20

Dobrym sposobem jest nawet takie s┼éuchanie w tle, nie zwracaj─ůc na to uwagi. Pod┼Ťwiadomie i tak oswajamy si─Ö z j─Özykiem, akcentem. Oczywi┼Ťcie nie jest to bardzo skuteczna metoda nauki, ale mo┼╝na j─ů wykonywa─ç podczas innych czynno┼Ťci a jakie┼Ť efekty jednak b─Öd─ů. Nie trzeba skupia─ç na tym zbyt du┼╝o uwagi.

21

Nauka z telewizora, jest taka sama jak przy ogl─ůdaniu film├│w po angielsku, bez lektora polskiego. Ja od dawna ogl─ůdam wszystkie nowo┼Ťci kinowe w wersji oryginalnej.

22

Bolekk90 ma ca┼ékowit─ů racj─Ö.

23

On October 28, 2016,NFL Jerseys Sino-German Ecological Park and Germany's Bayern Munich Football Club signed a contract to establish the first Bayern Munich football school in Germany,NFL Cheap Sports Jerseys which will allow Bayern Youth Training System to land in China and settle in Qingdao.Adidas NHL Jersey In February 2017,Adidas NBA Swingman Jersey the first official training event organized by the Bayern Munich Football Club in Qingdao - Qingdao City Campus Football Coaches Bayern training class, Stitched NCAA Hockey Jersey marked that the cooperation between the two countries in the youth soccer training entered a substantive implementation stage.At the end of training on Monday, CFL Jersey several Bayern players played too hard and could not stop. Muller,Flex Base Baseball Jersey Robben, Lewan and other eight players passed each other and then hit the ball to the gate of Stark's guard.Soccer Club Jersey Of course, each of their actions, whether good or bad, Youth Jersey will be criticized by Miller Miller.Heynck looked at the children with interest and wanted to show up. Custom Jersey The 72-year-old coach personally made several passes. When he gathered his assists and kicked the crossbar, Hai Shuai also criticized him with a smile. The atmosphere of Sebena Street was very good from the beginning of this week. Only Neuer, Vidal and Coleman were absent from the training. Although everyone is very lively in training, they are always highly focused.
Whether it's grabbing the ring or training against it, the ball rotates like a clockwork, NFL New York Giants Hats and the counting staff on the sidelines simply can't keep up. Haishuai said on the weekend:Nike  Pas Cher Outlet "We have a big goal: entering the finals." Adidas shoe Pre-match training has also shown clearly: The Bundesliga champions are ready for Real Madrid.UEFA officially announced on Monday that the Dutchman Bjorn Kuipers will become the referee on the first leg of the UEFA Champions League semifinals in the early hours of Beijing time on Thursday. Nike Air Force One The 45-year-old referee has many years of experience.Nike Air Huarache In the top competitions such as the World Cup, the European Cup and the Champions League, Nike Air Jordan there are experiences of law enforcement major competitions. Kuipers and his Dutch team have so far performed Bayern Munich's Champions League three times and the results have been favorable to Bayern.Nike Air Max These include the 3-1 defeat of Napoli in the group stage in 2011 and the 3-1 defeat of Manchester City in the 2013 group stage match. NMD R1 shoe In addition, the 2nd to 2nd draw of Benfica in the quarter-finals of the 2016 quarter-finals was well advanced. Real Madrid has already faced Kuipersz in the group stage this season: the defending champions defeated Dortmund 3-1. In addition, Kuipers law enforcement only the Real Madrid's Champions League semi-final is the first round of the 12/13 Champions League semi-finals,EQT 93/17 shoe Real Madrid defeated Dortmund 1 to 4 away, Coupels witnessed Lewan in that game Staged Big Four.

24

New England patriots quarterback Tom brady, USA Hockey Jerseys after the super bowl a sadness quickly walked out of the shadow of failure, brady said even the failure to his education largely with the help of Rhett Ellison Jersey their children. In brady as the leading role of "brady vs time" documentary in the last episode, Tom brady in the film, said: "this is my first time to see their children have such a reaction." On the 52nd super bowl, Tom brady or even playing the most personal Janoris Jenkins Jersey career peak game, but he failed to stop the patriots lose the game, brady, oneself is also very disappointed about this, but as a blend for 20 years in the NFL league veteran, Duke Ihenacho Jersey nothing can't adjust, brady in a Robert Thomas Jersey month after the super bowl is tidy up your mood, but, Andrew Adams Jersey for the brady, for these perennial used to win his father children is very hard to accept, but brady is not only a great player, but also a great father, Brady did not let their children Doug Kotar Jersey into grief, he choked back to children's Doug Kotar Jersey growth to throw the pain of the champions league, with the failure as the children a lesson in life, and taught the child the reason of failure is the mother of success.
"You know, benny and Vivian are crying so much, they're sorry for me, and they're sorry for the patriots. But I'm not sad, I am told them: 'listen, guys, this is a good lesson on the journey of life. We won't Robert Thomas Jersey win all the time, we tried, Nat Berhe Jersey struggle, although sometimes things don't always as we wish, but it is enough. '" despite a month ago, the patriots lost the super bowl, but from personal ways Tom brady is the winner of the game, he created the history of the NFL super bowl, he became a super bowl pass code of the maximum number of men in history, he scored 505 yards of three touchdown, though failed to win the first Evan Engram Jersey six league titles, but brady is still the NFL history the greatest man, he had had a MVP in the 2017 season, completed 4577 yards 32 touchdown, quarterback score of 102.8.

25

On May 3,Cheap Soccer Jerseys Wholesale Beijing time, according to the Associated Press, Guerrero Spain Teams Jerseys went to the International Sports Arbitration Tribunal yesterday for the six-month ban of the World Shop By National Team Jerseys Anti-Doping Organization and FIFA on Peruvian national team captain Jose Guerrero. Appeal to submit evidence.
Peru's Captain World Cup 2018 Jerseys Guerrero is urine-testing cocaine positive after a pre-match France Teams Jerseys match against Argentina and will be suspended for six months by FIFA. The suspension will Bundesliga Jerseys last until this month, but WADA hopes to increase Guerrero's ban on the ban. In 1-2 years, Guerrero is also likely to miss the soon-to-be-started Other Teams Jerseys World Cup in Russia.
On the 14th of this Premier League Jerseys month, the Peruvian Football Association Argentina Teams Jerseys will submit a World Cup preliminary list to FIFA. After 1982, Peru made its way to the World Cup finals for La Liga Jerseys the first time, and was grouped with France, Denmark and Australia in the group stage.
In response to Ligue 1 Jerseys GuerreroÔÇÖs positive urine test, GuerreroÔÇÖs attorney said: ÔÇťThe Italy Teams Jerseys Guerrero urine test contained cocaine because of the misuse of tea containing cocaine, and Germany Teams Jerseys cocaine did not improve GuerreroÔÇÖs competitive performance on the field USA Team Jerseys.ÔÇŁ