Temat: Norweskie dialekty

Mam pytanie, kt├│rego dialektu (je┼Ťli mo┼╝na to tak nazwa─ç) j─Özyka norweskiego lepiej si─Ö uczy─ç? Bokmal czy nynorsk? Bokmal podobno jest bardziej rozpowszechniony... ale sama nie wiem

2

Odp: Norweskie dialekty

Bokm├ąl jest znacznie bardziej rozpowszechniony, wi─Ökszo┼Ť─ç materia┼é├│w do nauki norweskiego jest w┼éa┼Ťnie w tym standardzie + dostajesz jeszcze dodatkowy bonus w postaci ogromnego podobie┼ästwa bokm├ąlu do j─Özyka du┼äskiego (przynajmniej w formie pisanej, bo m├│wiony du┼äski to ju┼╝ zupe┼énie inna bajka). Nynorsk jest troch─Ö mniej podobny do du┼äskiego, rzadszy (nie wiem, czy poza Norwegi─ů znajdziesz jakie┼Ť dobre materia┼éy do nauki tego wariantu), ale bardziej norweski w swojej istocie.
Polecam wi─Öc bokm├ąl.

3

Tez słyszałam, że lepiej jest się uczyć bokmal. Jest bardziej powszechny w użyciu smile

4

J─Özyk nynorsk jest praktycznie nieu┼╝ywany w oficjalnej mowie codziennej a w Oslo to ju┼╝ w og├│le tylko funkcjonuje bokm├ąl. Aczkolwiek jakie┼Ť 12% (max) Norweg├│w w wi─Ökszym czy mniejszym stopniu u┼╝ywa wariantu Nynorsk. Wiem, ┼╝e w latach 90. by┼é wym├│g pa┼ästwowy aby jaki┼Ť tam procent czasu antenowego w radiu i telewizji musia┼é by─ç nadawany w nynorsk, ale teraz na przyk┼éad w ┼Ťrodowisku m┼éodzie┼╝y to "obciach" u┼╝ywa─ç nynorsk. Bokm├ąl w pisowni i w mowie jest baaardzo podobny do szwedzkiego. Ja na przyk┼éad kiedy w szwecji ogladam film po norwesku (w Szwecji j─Özyk norweski to domy┼Ťlnie bokm├ąl), to rozumiem 100 % bazuj─ůc tylko na szwedzkim. Og├│lnie polecam nauk─Ö j─Özyk├│w skandynawskich. Chocia┼╝by po to, aby czytac wysmienit─ů literature nordyckom smile

5

cyt.:"J─Özyk nynorsk jest praktycznie nieu┼╝ywany w oficjalnej mowie codziennej" -> uwierz mi, ze jest wiele regionow gdzie to nynorsk jest jezykiem codzinnym :-)

Ale to prawda, ze bokm├ąl jest bardziej popularny. Poza tym znajac dobrze bokm├ąl zrozumiesz i nynorsk.

@Svensson: czas antenowy w dzisiejszych czasach tez jest podzielony pomiedzy b. i n.

6

a czym si─Ö r├│┼╝ni  bokm├ąl od nynorsk?

7

Bokm├ąl to w gruncie rzeczy zdu┼äszczony norweski (w pi┼Ťmie r├│┼╝nice s─ů niewielkie) a nynorsk zosta┼é opracowany na bazie dialekt├│w zachodnionorweskich.

czas antenowy w dzisiejszych czasach tez jest podzielony pomiedzy b. i n.

Prawo nakazuje, ┼╝eby 25% audycji na NRK by┼éo nadawane w nynorsku  z tym ┼╝e w praktyce wygl─ůda to tak, ┼╝e w nynorsku s─ů g┼é├│wnie napisy do program├│w...

Generalnie jak zna si─Ö jeden wariant, bez wi─Ökszych problem├│w rozumie si─Ö drugi. Ja np. mam tak, ┼╝e g┼éupiej─Ö, jak widz─Ö nynorsk ale jak zaczynam czyta─ç na g┼éos to rozumiem zdecydowan─ů wi─Ökszo┼Ť─ç.

Co do r├│┼╝nic: nynorsk nie lubi je┼Ťli mo┼╝na tak to okre┼Ťli─ç(: typowo germa┼äskich sufiks├│w i stara si─Ö je zast─ůpi─ç przez nordyckie. Bokm├ąlowe "kj├Žrlighet" w nynorsku: kj├Žrleik. S─ů te┼╝ r├│┼╝nice w zaimkach, gramatyce... Nynorsk u┼╝ywa wi─Ökszej ilo┼Ťci dyftong├│w, np. meir zamiast mer. No i wyrazy pochodzenia obcego bardzo cz─Östo s─ů zast─Öpowane s┼éowami staronorweskimi, tutaj nie mo┼╝na si─Ö niczego domy┼Ťli─ç, trzeba je zna─ç np. r├Şynsle to bokm├ąlowe erfaring.

8

Na kursach ucz─ů g├│wnie bokmal, wi─Öc tego dialektu warto si─Ö uczy─ç.