1

Temat: FCE - czy warto? Czy przydaje si─Ö na rynku pracy?

Witam.
Niedawno udało mi się zdać egzamin na certyfikat DELF z francuskiego na poziomie B2.
By┼éo to moje marzenie z czas├│w kiedy chodzi┼éem jeszcze do liceum. Zatem nied┼éugo b─Öd─Ö odbiera─ç domunet po┼Ťwiadczaj─ůcy poziom znajmo┼Ťci tego j─Özyka, z czego si─Ö ogromnie ciesz─Ö.
Logika wi─Öc, przy okazji szukania pracy, nakazuje aby wyr├│wnac poziom drugiego j─Özyka i tak┼╝e pos┼éugiwa─ç si─Ö jakims potwierdzeniem znajmo┼Ťci.
W zwi─ůzku z tym mam pytanie o FCE. To w┼éa┼Ťnie on w j─Özyku angielskim odpowiada poziomowi B2. Cz─Östo jednak przyr├│wnuje si─Ö go do poziomu matury, a ja takow─ů zdawa┼éem z 12 lat temu. Innymi s┼éowy FCE to ┼éatwizna i nie nic nie warty papier. Nie u┼╝ywam angielskiego na codzie┼ä i w zwi─ůzku z tym nie czuje si─Ö pewny z tego j─Özyka. Wiem, ┼╝e wsz─Ödzie w og┼éoszeniach wymagaj─ů znajmo┼Ťci angielskiego bieg┼éej lub bardzo dobrej. Zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e bieg┼éa znajomo┼Ť─ç angielskiego powinna byc oczywisto┼Ťci─ů w dzisiejszych czasach. Czy zatem uzyskanie certyfikatu FCE co┼Ť daje na rynku pracy? Czy lepiej zdawa─ç np. CAE lub LCCI? J─Özyk og├│lny czy biznesowy?
Pros┼╝─Ö o wasze opinie w tym temacie.

2

Odp: FCE - czy warto? Czy przydaje si─Ö na rynku pracy?

wiesz ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e je┼Ťli jeste┼Ť specjalist─ů w okre┼Ťlonej dziedzinie to dobrze jest zna─ç j─Özyk angielski, jak najlepiej, ┼╝eby by─ç jak najbardziej atrakcyjnym pracownikiem. Na pewno FCE nie jest to zaawansowany poziom, ale lepiej zna─ç tak ni┼╝ wcale. Ale te┼╝ my┼Ťl─Ö, ┼╝e jak ju┼╝ wi─ů┼╝esz przysz┼éo┼Ť─ç z biznesem to lepiej jest si─Ö uczy─ç j─Özyka ang w biznesie, na pewno to ci pomo┼╝e p├│┼║niej, jak b─Ödziesz zna─ç okre┼Ťlone s┼éownictwo. A je┼Ťli b─Ödziesz szuka─ç dobrego kursu dla siebie zobacz tutaj http://www.szkolenia-jezykowe.biz/ Moim zdaniem bardzo dobra i ciekawa oferta.

3

osobi┼Ťcie przy┼éo┼╝y┼ébym si─Ö do angielskiego i w miar─Ö mo┼╝liwo┼Ťci postara┼é si─Ö o CAE smile  chocia┼╝ przyznam nie wiem jak to jest z egzaminami np biznesowymi

4

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e nadal bardzo wa┼╝ne jest zdobycie certyfikat├│w potwierdzaj─ůcych nabycie coraz wy┼╝szych umiej─Ötno┼Ťci j─Özykowych. Jest to cenione na rynku pracy i je┼Ťli ma si─Ö mo┼╝liwo┼Ť─ç to nale┼╝y przyst─ůpi─ç do egzaminu.

5

Odpowiem ci na przyk┼éadzie mojej siostry. Stara┼éa si─Ö o FCE i kilkakrotnie zapytano j─ů czy zamierza robi─ç CAE (na rozmowie kwalifikacyjnej). W firmie, w kt├│rej pracuje teraz zorganizowali jej kurs z angielskim biznesowym w Speak Up. I CAE chce robi─ç, bo to potwierdzenie bieg┼éej znajomo┼Ťci j─Özyka. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e lepiej celowa─ç w CAE.

6

A ten angielski biznesowy ze speak up to jak za┼éatwia┼éa siostra? napisz co┼Ť wi─Öcej o tym, jestem zainteresowana taki zaj─Öciami ┼╝eby awansowa─ç u mnie w dziale, mo┼╝e bym nam├│wi┼éa szefa to by nam jako┼Ť zasponsorowa┼é?....

7 (edytowany przez Puraabc1605 2015-07-08 19:44:59)

Wed┼éug mnie lepiej zainwestowa─ç w CAE, bo tutaj ju┼╝ poziom jest na B1 czy tam B2. A FCE to tylko podstawy. Nie ma sensu robi─ç certyfikatu z podstaw j─Özyka. Bo wsz─Ödzie wymagaj─ů znajomo┼Ť─ç jezyka na poziomie bieg┼éym.

Szukasz inspiracji na urz─ůdzenie mieszkania, domu lub ogrodu? Wejd┼║ na tego bloga http://moreaboutbuilding.blox.pl/html i znajd┼║ ca┼é─ů mas─Ö super pomys┼é├│w!

8

CAE to poziom C1.
FCE - B2, cos jak matura rozszerzona.

9

Moim zdaniem nie ma sensu robi─ç FCE. Lepiej po┼Ťwi─Öci─ç wi─Öcej czasu, d┼éu┼╝ej si─Ö przygotowa─ç i zda─ç CAE, CPE albo TOEFL

10

Z tego, co wiem TOEFL ma tylko 2 lata wa┼╝no┼Ťci, a ca┼éa reszta jest sta┼éa. Moim zdaniem lepiej podci─ůgn─ů─ç si─Ö do CAE. Co prawda r├│┼╝nica poziomowa mi─Ödzy FCE a CAE jest du┼╝a, a CPE jest poziomem zbli┼╝onym do native'a, ale inwestycja w nie my┼Ťl─Ö, ┼╝e si─Ö op┼éaci. FCE teraz robi si─Ö w gimnazjach, wi─Öc staje si─Ö coraz mniej konkurencyjny. Wy┼╝sze s─ů w cenie.

11

FCE jest fajne, jesli masz przed sob─ů jeszcze kilka lat edukacji, bo zalatwia sporo papierologii i oszczedza czas na studiach. a jesli do pracy-wiekszosc pracodawcow wymaga CEA lub wyzej, czemu nie nalezy sie dziwic nawet, jesli jezyk zna si─Ö biegle.

12

FranciszkaMaj napisał/a:

A ten angielski biznesowy ze speak up to jak za┼éatwia┼éa siostra? napisz co┼Ť wi─Öcej o tym, jestem zainteresowana taki zaj─Öciami ┼╝eby awansowa─ç u mnie w dziale, mo┼╝e bym nam├│wi┼éa szefa to by nam jako┼Ť zasponsorowa┼é?....

Wybacz, przeoczy┼éam twoje pytanie do mnie. Jej firma to organizowa┼éa. Jak wpiszesz w wyszukiwark─Ö speak up biznesowy to ci wyskocz─ů dok┼éadne informacj─Ö:)

13

Osobi┼Ťcie mam FCE, ale nie uwa┼╝am, ┼╝e specjalnie mi pom├│g┼é. Chyba lepiej jest jednak przysi─ů┼Ť─ç troch─Ö bardziej i popracowa─ç tak, by m├│c od razu zda─ç CAE. Tak sobie my┼Ťl─Ö z perspektywy czasu o tym.

14

moim zdaniem tez nie ma sensu robic FCE, bo to jest w ogóle nie opłacale. Lepiej albo CAE, albo BEC - business english.

15

nie s─ůdz─Ö, ┼╝eby FCE mia┼éo znaczenie w pracy gdzie rzeczywi┼Ťcie potrzebny jest angielski. Zgadzam si─Ö z przedm├│wc─ů, lepiej zrobi─ç CAE.

16

Lepiej CAE lub bran┼╝owy (np. biznesowy czy prawniczy).

17 (edytowany przez karmazynn 2016-11-20 14:04:17)

Na rynku pracy nie ma znaczenia czy masz CAE, FCE czy ADHD. Idziesz na rozmow─Ö o prac─Ö i tam masz umie─ç rozmawia─ç po angielsku wink Liczy si─Ö praktyka a nie papierek.

Pozdrawiam, Adam

18

Ja mam i duzo razy mi pomogl smile uwazam ze warto, jasne lepiej zrobic CAE ale jak ktos nie ma takiego angielskiego to FCE tez bedzie w porzadku