51

Odp: Czy kto┼Ť uczy si─Ö fi┼äskiego?

Pytanie zosta┼éo ju┼╝ zadane dawno, ale odpowiem jakby jeszcze kto┼Ť mia┼é w─ůtpliwo┼Ťci - polecam na pocz─ůtek kurs z http://www.losiowisko.com/. Bardzo dobry. Przyst─Öpnie wyt┼éumaczona gramatyka. Polecam.

52

Witam, ja mam zamiar wzi─ů─ç si─Ö za fi┼äski. W┼éa┼Ťciwie zaczynam dzisiaj ;]. Gdyby kto┼Ť by┼é ch─Ötny do wsp├│lnej nauki, prosz─Ö pisa─ç na PW smile

53

Moi moi guzio! i reszta ekipy;)

Strasznie dawno tu nie zagl─ůda┼éam ale widz─Ö, ┼╝e nie za du┼╝o si─Ö dzieje. Szkoda;/
Merikotka to bielik (Haliaeetus albicilla) po fi┼äsku. Jakby kto┼Ť potrzebowa┼é fachowego  fi┼äskiego s┼éownictwa przyrodniczego b─ůd┼║ chemicznego - s┼éu┼╝─Ö pomoc─ů -  to moja bran┼╝a.
3mam za Was kciuki. Uczcie się wytrwale. Fińskiego MOŻNA się nauczyć samemu;)
Oczywi┼Ťcie wyjazd do Suomi wskazany ale przede wszystkim us┼éuchanie si─Ö z j─Özykiem- to polecam na pocz─ůtek ka┼╝demu ucz─ůcemu si─Ö.

BTW. Słownik polsko - fiński , zapomnij guzio. Nie ma nic takiego na rynku (prócz Levela i WP)
Tych fińsko -pl prof. Kudzinowskiego praktycznie już też brak.
Trzeba to zmieni─ç! wink

Pozdrawiam serdecznie wszystkich finomaniak├│w!

Czy ma kto┼Ť znajomych w Fi? Najlepiej w Helsinkach? wink

54

To mo┼╝e ja si─Ö wypowiem i o┼╝ywi─Ö w─ůtek. smile Tak jak Guzio zacz─Ö┼éam od w─Ögierskiego. Dodatkowo my┼Ťla┼éam o nauce du┼äskiego lub islandzkiego, jednak po dostaniu kursu z Edgarda wpad┼éam na pomys┼é nauki fi┼äskiego. Zacz─Ö┼éam szuka─ç informacji o tym kraju i po kilku dniach by┼éam ju┼╝ pewna, ┼╝e nigdy nie zmieni─Ö zdania. Dodatkowo skusi┼é mnie opis j─Özyka fi┼äskiego w jednej z ksi─ů┼╝ek. Nie chc─Ö uczy─ç si─Ö tego j─Özyka dla samego faktu uczenia si─Ö jakiego┼Ť j─Özyka, tylko dlatego, ┼╝e pokocha┼éam Finlandi─Ö na r├│wni z W─Ögrami. Mo┼╝e zrozumiecie moj─ů chaotyczn─ů wypowied┼║ big_smile tak, wiem, ┼╝e jestem mistrzem t┼éumaczenia. Ciekawy wydaje mi si─Ö pomys┼é szukania nawet ma┼éych podobie┼ästw w fi┼äskim i w─Ögierskim.

55

Ja te┼╝ zaczynam nauk─Ö fi┼äskiego, bo spodoba┼é mi si─Ö ten kraj, nawet mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e si─Ö zakocha┼éem w nim. Po studiach chcia┼ébym tam wyjecha─ç na jaki┼Ť czas, a mo┼╝e na sta┼ée. Co do j─Özyka to uwielbiam s┼éucha─ç fin├│w m├│wi─ůcych w tym j─Özyku(brzmi to rewelacyjnie;) ) Pozdrawiam wszystkich zapale┼äc├│w!!! smile

56

Miałem zamiar uczyć się fińskiego ale duża liczba przypadków zniechęciła mnie.

57 (edytowany przez IvyHorn 2013-10-03 14:20:17)

Witam Wszystkich zapalencow,

Jezyk finski jest nietylko dla Polakow ogromna egzotyka... jest odbierany przy wiekszosc europejczykow jak jezyk kompletnie z kosmosu. Mam swoje doswiadczenia w tej kwestji z Niemiec, Wloch i Szwajcarii.

Ale zeby nauczyc sie tego jezyka trzeba nie tylko wyjechac do Finlandii, i obsuchac sie z nim, w finowie maja wiele gwar, jezyk i formuowanie wypowiedz w mniejszych finskich miastach wyglada troche inaczej niz w tych wieksczych jak Rauma,  Vassa czy Kotka.

Chcac naprawde nauczyc sie jezyka finskiego trzeba byc w Finlandii dlugo (kilka lat a nie tylko kilka tygodni czy miesiecy) i trzeba byc w otoczeniu tylko i wylacznie finow.

W Finandii mieszka bardzo duzo Rosjan i Szwedow. W niektorych miestach sa dwa jezyki urzedowe, szwedzki i finskim.

Ogromna ilosc finow zna angielski, nie tylko mlodziez ale takze osoby starsze po 70 roku zycia.
Finowie znaja rowniez jezyk niemiecki i rosyjski i sila rzeczy szwadzki.

Co nie oznaczy ze szwedzi mieszkajacy nawet cale zycie w Finlandii znaja jezyk finski.

Z polskich wyrazen 99 procent finow zna nasze poskie przeklenstwa, nie bede ich przytaczac na forum.
Jeszcze kilka lat temu Polacy w Finlandii mogli czuc sie jak w domu, Finowie dla Polakow byli otwarci, zyczliwie i goscinni. Niestwty w ostanich dwoch latach to sie zmienilo. Nasi "wspaiali" rodacy szczegolnie ci wyjezdzajacy na tak zwane "obrazki" zaczeli krasc co spowodowalo ze Polak w Finlandii jest odbierany jak "zlo konieczne, ktore wykorzystuje dobrosc i przychylnosc mieszkancow, ich otwartosc i goscinnosc"

Finlandia i finowie to kraj i ludzie gdzie bardzo szanuje sie prace i dba o innych ludzi oraz pomoc innym bez wzgledu na narodwosc, pochodzenie spoleczne czy wyznanie religijne.

Pozdrawiam zatem wszystkich ktorzy w Finlandii byli, ktorzy w Finlandii mieszkaja

a wszystkim uczycym sie jezykow zycze sukcesow.

Ivy

merikotka napisał/a:

Moi moi guzio! i reszta ekipy;)

Strasznie dawno tu nie zagl─ůda┼éam ale widz─Ö, ┼╝e nie za du┼╝o si─Ö dzieje. Szkoda;/
Merikotka to bielik (Haliaeetus albicilla) po fi┼äsku. Jakby kto┼Ť potrzebowa┼é fachowego  fi┼äskiego s┼éownictwa przyrodniczego b─ůd┼║ chemicznego - s┼éu┼╝─Ö pomoc─ů -  to moja bran┼╝a.
3mam za Was kciuki. Uczcie się wytrwale. Fińskiego MOŻNA się nauczyć samemu;)
Oczywi┼Ťcie wyjazd do Suomi wskazany ale przede wszystkim us┼éuchanie si─Ö z j─Özykiem- to polecam na pocz─ůtek ka┼╝demu ucz─ůcemu si─Ö.

BTW. Słownik polsko - fiński , zapomnij guzio. Nie ma nic takiego na rynku (prócz Levela i WP)
Tych fińsko -pl prof. Kudzinowskiego praktycznie już też brak.
Trzeba to zmieni─ç! wink

Pozdrawiam serdecznie wszystkich finomaniak├│w!

Czy ma kto┼Ť znajomych w Fi? Najlepiej w Helsinkach? wink

58

Hei kaikille!
Pozdrawiam wszystkich samouk├│w. Gdyby znalaz┼é si─Ö tu kto┼Ť z woj. lubuskiego i chcia┼é si─Ö przy┼é─ůczy─ç do bezp┼éatnej wsp├│lnej nauki tego cudownego j─Özyka, to zapraszam na nasz Zielonog├│rski stolik fi┼äski. Wszystkie info znajdziecie na FB https://www.facebook.com/groups/finskizg/ lub na naszym blogu: http://stolikfinski.wordpress.com/
Zapraszam wszyskich zainteresowanych! Najbli┼╝sze spotkanie planujemy na 28/02/2014. TERVETULOA!!

59

Mystique tak w┼éa┼Ťnie my┼Ťl─Ö o nauce tego j─Özyka nie z tego wzgl─Ödu o jad─Ö tam bo tam b─Ödzie praca i musz─Ö si─Ö nauczy─ç tego j─Özyka...Po prostu umiem ju┼╝ do┼Ť─ç dobrze angielski i niemiecki a teraz chcia┼ébym pozna─ç w┼éa┼Ťnie ten fi┼äski, kt├│ry podobno nie jest a┼╝ taki ci─Ö┼╝ki do opanowania ; ) Mystique mam pytanie dalej aktualna ta oferta nauki?

60

Nie wiem czy aktualna bo po prostu sp├│jrz na dat─Ö tego postu hehe Lepiej na tym skorzystasz jak po prostu si─Ö zdecydujesz na jaki┼Ť kurs tego j─Özyka bo wtedy to b─Ödzie zdecydowanie lepiej i z korzy┼Ťci─ů dla Ciebie. Takie szukanie tutaj jakiej┼Ť dobrej szko┼éy chyba nie zda egzaminu bo trzeba zrobi─ç co┼Ť wi─Öcej w swoim zakresie.

61

Ja to troch─Ö si─Ö ucz─Ö fi┼äskiego w┼éa┼Ťnie z tego wzgl─Ödu, ┼╝e chc─Ö pojecha─ç z moim facetem na taki tygodniowy 7 dniowy wczasy do tego pa┼ästwa. Chcia┼éabym troch─Ö ogarn─ů─ç ten j─Özyk z tego wzgl─Ödu, ┼╝eby si─Ö dogada─ç z nimi. Podobno Finowie s─ů bardzo spokojni i ja w┼éa┼Ťnie z tego wzgl─Ödu chcia┼ébym zobaczy─ç czy to prawda jest

62

Taa Finowie to najspokojniejszy chyba nar├│d na ┼Ťwiecie : ) co┼Ť w tym musi by─ç w┼éa┼Ťnie i po prostu no wiecie akurat tak by si─Ö sprawa przedstawia┼éa, ┼╝e fajnie si─Ö tego j─Özyka nauczy─ç je┼Ťli kto┼Ť chyba po prostu chcia┼é no wiecie jako┼Ť po prostu pojecha─ç na sta┼ée do Finlandii lub co┼Ť takiego bo w innym przypadku to chyba nie warto si─Ö tego j─Özyka uczy─ç.

63

Fi┼äski to bardzo trudny j─Özyk. Kiedy┼Ť podejmowa┼éem pr├│by nauki, ale jednak z braku czasu zrezygnowa┼éem, by─ç mo┼╝e w przysz┼éo┼Ťci wr├│c─Ö do nauki. Wiadomo, ┼╝e j─Özyk fi┼äski nie ma nic wsp├│lnego z j─Özykami skandynawskimi, kt├│re wed┼éug mnie s─ů od niego znacznie ┼éatwiejsze do opanowania. J─Özyk fi┼äski ma wysoki pr├│g wej┼Ťcia.

64

Fi┼äski i skandynawski to 2 r├│┼╝ne rzeczy, trzeba o tym jasno powiedzie─ç. Nie ma co tutaj szuka─ç jaki┼Ť r├│┼╝nic czy te┼╝ podobie┼ästw. Fi┼äski to jest fi┼äski i jego trudno jest si─Ö nauczy─ç. Ten alfabet uwa┼╝am za trudny i te podstawy, czasy i tego rodzaju rzeczy nie s─ů ┼éatwe na pocz─ůtku.

65 (edytowany przez antonio123 2015-08-09 08:27:48)

Cze┼Ťc , w┼éa┼Ťnie zakupi┼éem materia┼éy i startuje z tymn j─Özykiem , , tak naprawd─Ö ┼é─ůtwiejszy ni┼╝ nasz Polski w kt├│rym m├│wimy , znam troche angielski uwa┼╝any za ┼éatwy , ale ... pr├│bowa┼éem m├│wi─ç po Du┼äsku ale wybaczcie , Fi┼äski jest jak przedszkole, nie widze problemu , po przes┼éuchaniu ┼éatwo sie pamieta s┼é├│wka , .. i ┼éatwo si─Ö wymawia. Tak po naszemu ha.. bez modulacji
Miłego pozdrawiam ..
:-*

66

Cze┼Ť─ç Wam. ( : Wczoraj postanowi┼éam sobie wzi─ů─ç si─Ö porz─ůdnie za fi┼äski bo w przysz┼éym roku planuj─Ö diametralnie zmieni─ç swoje ┼╝ycie i wyjecha─ç do Finlandii. Zam├│wi┼éam ksi─ů┼╝ki i b─Öd─Ö si─Ö kszta┼éci─ç, hahah. ┼╗yczcie mi powodzenia, na pewno nie b─Ödzie ┼éatwo. : D