26

Odp: Nigdy nie miałam do czynienia z angielskim

stachoo88 napisał/a:

Angielski to jednak bardzo przydatny j─Özyk, wiele film├│w, gier komputerowych, program├│w telewizyjnych oraz innych szeroko poj─Ötych wytwor├│w kultury tworzonych jest w tym j─Özyku, a nie zawsze s─ů dobrze t┼éumaczone. Z drugiej strony ta wszechobecno┼Ť─ç j─Özyka angielskiego u┼éatwia nauk─Ö bo zawsze jaki┼Ť kontakt z tym j─Özykiem ma si─Ö na co dzie┼ä.

ja rozpocz─ů┼éem swoj─ů nauk─Ö angielskiego w┼éa┼Ťnie dzi─Öki grom i filmom

27

zacz─Ö┼éam si─Ö uczy─ç angielskiego bardzo p├│┼║no, w szkole mia┼éam niemiecki i francuski, ten ostatni j─Özyk na bardzo s┼éabym poziomie, nauk─Ö angielskiego rozpocz─Ö┼éam od 3 miesi─Öcznego kursu dla pocz─ůtkuj─ůcych, jak si─Ö zaczyna nauk─Ö j─Özyka obcego wa┼╝ne jest solidne opanowanie podstaw, potem jako┼Ť idzie tongue wci─ů┼╝ moim najwi─Ökszym problemem jest rozumienie angielskiego ze s┼éuchu, staram si─Ö ogl─ůda─ç filmy w oryginale, s┼éucha─ç piosenek itp.

28

J─Özyka mo┼╝esz uczy─ç si─Ö w ka┼╝dym wieku. Wiadomo ┼╝e za ma┼éolata szybciej wchodzi nauka do g┼éowy, ale przy po┼Ťwi─Öceniu godziny codziennie lub co dwa dni jeste┼Ť w stanie nauczy─ç si─Ö angielskiego do┼Ť─ç szybko. Angielski ma ┼éatwe podstawy, dopiero na wy┼╝szych stopniach trudno┼Ťci pokazuje "pazurki".

29

Takie troch─Ö bardziej skomplikowane rzeczy si─Ö pojawiaj─ů dopiero przy poziomie b1/b2. Tak do poziomu a2 wszystko mo┼╝na ┼éatwo za┼éapa─ç. G┼é├│wnie tam chodzi o to aby si─Ö nauczy─ç na pami─Ö─ç tych kilka cyfr, alfabet i takie podstawy podstaw. Dopiero p├│┼║niej po poziomie A2 mog─ů by─ç schody big_smile

30

Tak nad korepetycjami mo┼╝na si─Ö zastanowi─ç w innym czasie a na pocz─ůtku wszystko zrobi─ç tak samemu. Bo z pocz─ůtku ka┼╝dy j─Özyk obcy jest prosty i nie jest jako┼Ť tak szczeg├│lnie wymagaj─ůcy. Te podstawy trzeba opanowa─ç samemu i przyjdzie to z ┼éatwo┼Ťci─ů bo wystarczy si─Ö nauczy─ç alfabetu oraz liczenia po angielsku. Reszta ju┼╝ sama jako┼Ť zaskoczy i nie trzeba b─Ödzie si─Ö d┼éugo przyk┼éada─ç do anglika bo z czasem wszystko przyjdzie.

31

Mam do┼Ť─ç dobr─ů pami─Ö─ç wzrokow─ů i rzeczywi┼Ťcie metoda pisania podczas nauki jest dla mnie optymaln─ů.Je┼Ťli za┼Ť chodzi o nauk─Ö ze s┼éuchania, to raczej mam mizerne wyniki,bo samych s┼é├│wek nie pami─Ötam dobrze, za to akcent mi pozostaje w pami─Öci.

32

Musisz ch┼éopaku tak wnioskuj─Ö po nicku wink? Cz─Ö┼Ťciej w┼éa┼Ťnie s┼éucha─ç r├│┼╝nego rodzaju audycji radiowych, program├│w po angielsku. Je┼Ťli czego┼Ť by┼Ť nie zrozumia┼é to zawsze mo┼╝esz na youtube to sobie zatrzyma─ç i wtedy na nowo jeszcze raz w┼é─ůczy─ç smile Ja zawsze tak robi─Ö jak s┼éucham jaki┼Ť wywiad prezydenta USA bo postawi┼éem bardziej na nauk─Ö american english, ze wzgl─Ödu na seriale z USA.

33

no amerykan┼Ťki j─Özyk nie wiele sie r├│zni od Wielkiej brytani ale jednak czym┼Ť si─Ö r├│┼╝ni te┼╝ w┼éa┼Ťnie tak robie ┼╝e s┼éucham stacji czy te┼╝ ogl─ůdam seriale ameryka┼äskie do tego w┼é─ůczam napisy i jako┼Ť idzie mi ta nauka a jak ju┼╝ co┼Ť umie to staram sobie t┼éumaczy─ç teksty z tego j─Özyka

34

Nie zastanawiaj si─Ö, tylko ten czas po┼Ťwi─Ö─ç na uczenie si─Ö, ka┼╝d─ů chwilk─Ö. Kiedy┼Ť jeszcze w ┼╝yciu b─Ödziesz wdzi─Öczna, ┼╝e znasz cokolwiek, ┼╝adna nauka nie idzie na marne, ka┼╝dy j─Özyk przydaje si─Ö w najbardziej nieoczekiwanych momentach ┼╝ycia, a angielski przydaje si─Ö teraz dos┼éownie na ka┼╝dym kroku, tak┼╝e do dzie┼éa.

35

Na pocz─ůtek korepetytor b─Ödzie bardzo potrzebny! Po pierwsze nie wszystko jeste┼Ť w stanie znale┼║─ç sobie sama, bo na pocz─ůtku nigdy nie wiadomo, czego si─Ö uczy─ç. Po drugie to dodatkowy t┼éumacz, gdyby┼Ť czego┼Ť nie zrozumia┼éa. Wiem po sobie, ┼╝e nie zawsze odpowied┼║ do zadania jest zgodna z moim zamys┼éem, wi─Öc dobrze jest mie─ç kogo┼Ť obok, kto pomo┼╝e. Cena jest symboliczna, wi─Öc si─Ö nie zastanawiaj tylko bierz!

36

Korepetycje lub nauka w szkole j─Özykowej to najlepszy spos├│b do nauki od pocz─ůtku. Zale┼╝y jak─ů jeste┼Ť osob─ů je┼Ťli otwart─ů to polecam jednak nauk─Ö w grupie szko┼éy j─Özykowej. Je┼Ťli natomiast do┼Ť─ç nie┼Ťmia┼é─ů to lepiej uczy─ç si─Ö oko w oko z samym korepetytorem.

37

ja nigdy za to styczno┼Ťci z niemieckim nie mia┼éem, ale znam podstawowe zwroty smile Nauka j─Özyk├│w obcych mo┼╝e by─ç banalna. Moja babcia nauczy┼éa si─Ö troch─Ö po hiszpa┼äsku m├│wi─ç, przez te jej telenowele brazylijskie smile Polecam dobrych korepetytor├│w - http://www.karolinakopec.com

38

Generalnie angielski przez jego wszechobecno┼Ť─ç nie jest trudnym j─Özykiem do nauki.

39

Angielski to chyba podstawa w dzisiejszych czasach. Przydaje si─Ö praktycznie wsz─Ödzie. Warto nauczy─ç si─Ö go/podszkoli─ç na jaki┼Ť dobrym kursie j─Özykowym. Ja ostatnio zapisa┼éem si─Ö na http://naszaeuropa.com.pl/ (Pomorze).

40

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e mo┼╝esz wzi─ů─ç korepetytork─Ö, cena te┼╝ jest atrakcyjna. Takie indywidualne lekcje daj─ů o wiele wi─Öcej, ni┼╝ grupowe zaj─Öcia, pod warunkiem, ┼╝e korepetytor daje rad─Ö:-) w ka┼╝dym wieku warto zacz─ů─ç nauk─Ö j─Özyk├│w ÔÇô to nie jest trudne:-) Ja uczy┼éam si─Ö na tekstach piosenek, a potem jako┼Ť posz┼éo samo:-)

41

Je┼Ťli nie umiesz nic z j─Özyka, warto rozpocz─ů─ç od nauki z korepetytork─ů. Z tego co widz─Ö, znalaz┼éa┼Ť ju┼╝ niedrog─ů, wi─Öc do dzie┼éa smile

42

No ale ju┼╝ jak mam wszystkie metody na nauk─Ö j─Özyka angielskiego to chc─Ö si─Ö dowiedzie─ç, kt├│r─ů najcz─Ö┼Ťciej stosowa─ç i przez jaki okres czasu ? Mo┼╝e akurat raz w tygodniu po 3 godziny, mo┼╝e co dziennie po godzinie smile co mi polecacie, chc─Ö doj┼Ť─ç do poziomu komunikatywnego.

43

On October 28, 2016,NFL Jerseys Sino-German Ecological Park and Germany's Bayern Munich Football Club signed a contract to establish the first Bayern Munich football school in Germany,NFL Cheap Sports Jerseys which will allow Bayern Youth Training System to land in China and settle in Qingdao.Adidas NHL Jersey In February 2017,Adidas NBA Swingman Jersey the first official training event organized by the Bayern Munich Football Club in Qingdao - Qingdao City Campus Football Coaches Bayern training class, Stitched NCAA Hockey Jersey marked that the cooperation between the two countries in the youth soccer training entered a substantive implementation stage.At the end of training on Monday, CFL Jersey several Bayern players played too hard and could not stop. Muller,Flex Base Baseball Jersey Robben, Lewan and other eight players passed each other and then hit the ball to the gate of Stark's guard.Soccer Club Jersey Of course, each of their actions, whether good or bad, Youth Jersey will be criticized by Miller Miller.Heynck looked at the children with interest and wanted to show up. Custom Jersey The 72-year-old coach personally made several passes. When he gathered his assists and kicked the crossbar, Hai Shuai also criticized him with a smile. The atmosphere of Sebena Street was very good from the beginning of this week. Only Neuer, Vidal and Coleman were absent from the training. Although everyone is very lively in training, they are always highly focused.
Whether it's grabbing the ring or training against it, the ball rotates like a clockwork, NFL New York Giants Hats and the counting staff on the sidelines simply can't keep up. Haishuai said on the weekend:Nike  Pas Cher Outlet "We have a big goal: entering the finals." Adidas shoe Pre-match training has also shown clearly: The Bundesliga champions are ready for Real Madrid.UEFA officially announced on Monday that the Dutchman Bjorn Kuipers will become the referee on the first leg of the UEFA Champions League semifinals in the early hours of Beijing time on Thursday. Nike Air Force One The 45-year-old referee has many years of experience.Nike Air Huarache In the top competitions such as the World Cup, the European Cup and the Champions League, Nike Air Jordan there are experiences of law enforcement major competitions. Kuipers and his Dutch team have so far performed Bayern Munich's Champions League three times and the results have been favorable to Bayern.Nike Air Max These include the 3-1 defeat of Napoli in the group stage in 2011 and the 3-1 defeat of Manchester City in the 2013 group stage match. NMD R1 shoe In addition, the 2nd to 2nd draw of Benfica in the quarter-finals of the 2016 quarter-finals was well advanced. Real Madrid has already faced Kuipersz in the group stage this season: the defending champions defeated Dortmund 3-1. In addition, Kuipers law enforcement only the Real Madrid's Champions League semi-final is the first round of the 12/13 Champions League semi-finals,EQT 93/17 shoe Real Madrid defeated Dortmund 1 to 4 away, Coupels witnessed Lewan in that game Staged Big Four.

44

On October 28, 2016,NFL Jerseys Sino-German Ecological Park and Germany's Bayern Munich Football Club signed a contract to establish the first Bayern Munich football school in Germany,NFL Cheap Sports Jerseys which will allow Bayern Youth Training System to land in China and settle in Qingdao.Adidas NHL Jersey In February 2017,Adidas NBA Swingman Jersey the first official training event organized by the Bayern Munich Football Club in Qingdao - Qingdao City Campus Football Coaches Bayern training class, Stitched NCAA Hockey Jersey marked that the cooperation between the two countries in the youth soccer training entered a substantive implementation stage.At the end of training on Monday, CFL Jersey several Bayern players played too hard and could not stop. Muller,Flex Base Baseball Jersey Robben, Lewan and other eight players passed each other and then hit the ball to the gate of Stark's guard.Soccer Club Jersey Of course, each of their actions, whether good or bad, Youth Jersey will be criticized by Miller Miller.Heynck looked at the children with interest and wanted to show up. Custom Jersey The 72-year-old coach personally made several passes. When he gathered his assists and kicked the crossbar, Hai Shuai also criticized him with a smile. The atmosphere of Sebena Street was very good from the beginning of this week. Only Neuer, Vidal and Coleman were absent from the training. Although everyone is very lively in training, they are always highly focused.
Whether it's grabbing the ring or training against it, the ball rotates like a clockwork, NFL New York Giants Hats and the counting staff on the sidelines simply can't keep up. Haishuai said on the weekend:Nike  Pas Cher Outlet "We have a big goal: entering the finals." Adidas shoe Pre-match training has also shown clearly: The Bundesliga champions are ready for Real Madrid.UEFA officially announced on Monday that the Dutchman Bjorn Kuipers will become the referee on the first leg of the UEFA Champions League semifinals in the early hours of Beijing time on Thursday. Nike Air Force One The 45-year-old referee has many years of experience.Nike Air Huarache In the top competitions such as the World Cup, the European Cup and the Champions League, Nike Air Jordan there are experiences of law enforcement major competitions. Kuipers and his Dutch team have so far performed Bayern Munich's Champions League three times and the results have been favorable to Bayern.Nike Air Max These include the 3-1 defeat of Napoli in the group stage in 2011 and the 3-1 defeat of Manchester City in the 2013 group stage match. NMD R1 shoe In addition, the 2nd to 2nd draw of Benfica in the quarter-finals of the 2016 quarter-finals was well advanced. Real Madrid has already faced Kuipersz in the group stage this season: the defending champions defeated Dortmund 3-1. In addition, Kuipers law enforcement only the Real Madrid's Champions League semi-final is the first round of the 12/13 Champions League semi-finals,EQT 93/17 shoe Real Madrid defeated Dortmund 1 to 4 away, Coupels witnessed Lewan in that game Staged Big Four.

45

New England patriots quarterback Tom brady, USA Hockey Jerseys after the super bowl a sadness quickly walked

46

On May 3,Cheap Soccer Jerseys Wholesale Beijing time, according to the Associated Press, Guerrero Spain Teams Jerseys went to the International Sports Arbitration Tribunal yesterday for the six-month ban of the World Shop By National Team Jerseys Anti-Doping Organization and FIFA on Peruvian national team captain Jose Guerrero. Appeal to submit evidence.
Peru's Captain World Cup 2018 Jerseys Guerrero is urine-testing cocaine positive after a pre-match France Teams Jerseys match against Argentina and will be suspended for six months by FIFA. The suspension will Bundesliga Jerseys last until this month, but WADA hopes to increase Guerrero's ban on the ban. In 1-2 years, Guerrero is also likely to miss the soon-to-be-started Other Teams Jerseys World Cup in Russia.
On the 14th of this Premier League Jerseys month, the Peruvian Football Association Argentina Teams Jerseys will submit a World Cup preliminary list to FIFA. After 1982, Peru made its way to the World Cup finals for La Liga Jerseys the first time, and was grouped with France, Denmark and Australia in the group stage.
In response to Ligue 1 Jerseys GuerreroÔÇÖs positive urine test, GuerreroÔÇÖs attorney said: ÔÇťThe Italy Teams Jerseys Guerrero urine test contained cocaine because of the misuse of tea containing cocaine, and Germany Teams Jerseys cocaine did not improve GuerreroÔÇÖs competitive performance on the field USA Team Jerseys.ÔÇŁ