logo słówka

#1 2015-03-19 13:57:27

Poliglotkaa
Nowy użytkownik

Przyśpieszona nauka rosyjskiego

Witam,
jestem aktualnie w takiej sytuacji, że mój rosyjski jest na poziomie ok. A2/B1 a do końca czerwca potrzebuję opanować go na poziomie C1. Ze względu na moją sytuację zawodową w grę wchodzi jedynie samodzielna nauka w domu, z możliwością słuchania nagrań w drodze z/do pracy. Nie wiem tylko do końca, jak będzie lepiej i praktyczniej:
1) skorzystać z samouczka, który poprowadzi za rękę w każdym aspekcie językowym
czy
2) korzystać z książki do gramatyki, repetytorium leksykalnego plus słuchać radia rosyjskiego, oglądać filmy czy podcasty. (a jeśli tak to jak sobie zorganizować taką naukę, żeby była w miarę spójna?)
W czasie wolnym od pracy zawodowej przy dobrej organizacji dnia jestem w stanie poświęcić do 2 godz dziennie na rosyjski.
Proszę o radę.

#2 2015-03-28 21:29:06

hauteville
Pisarz

Re: Przyśpieszona nauka rosyjskiego

Może Tobie pomoże - http://woofla.pl/jak-sie-nauczyc-rosyjskiego/

Tak całkiem poważnie, nie ograniczaj się tylko do jednej z podanych wyżej rzeczy, bo zawsze będziesz miała wtedy braki w kompetencjach jakie możesz nabyć przy pomocy drugiego ze źródeł. Samouczki moim zdaniem wyżej niż na  B1/B2 (w porywach) nie są w stanie doprowadzić. Dużo czytaj, słuchaj, w miarę możliwości rozmawiaj.

#3 2015-04-03 20:06:10

Poliglotkaa
Nowy użytkownik

Dziękuję za radę. W takim razie skupię się bardziej na radiu i prasie smile

#4 2015-04-13 12:02:13

rosyjskiwhandlu_pl
Nowy użytkownik

I jak postępuje nauka? Poniżej kilka wskazówek ode mnie.

Żeby skutecznie nauczyć się języka, trzeba równolegle rozwijać 4 kompetencje językowe: mówienie, słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem oraz pisanie.
Radio i prasa pozwolą Ci rozwinąć tzw. umiejętności bierne czyli czytanie i słuchanie. Pozostaje jeszcze praca nad sprawnościami czynnymi czyli mówieniem i pisaniem.
Ponieważ chcesz pracować samodzielnie proponuję następujące ćwiczenia:
- pisemne i ustne streszczanie tego co przeczytałaś i usłyszałaś;
- wypisywanie z tekstu kilku lub kilkunastu słów, które chcesz zapamiętać i pisanie z ich wykorzystaniem np. opowiadania lub listu - pracujesz nad leksyką i ćwiczysz pisanie;
- jak najczęstsze mówienie do siebie na głos w języku rosyjskim (podczas prowadzenia samochodu, zamiatania, kąpieli - w każdej możliwej sytuacji) - najlepiej z wykorzystaniem leksyki i struktur gramatycznych, nad którymi akurat pracujesz - dzięki temu przeniesiesz je z zasobów biernych do czynnych;
- powtarzanie tego co usłyszałaś w filmie, podcaście itd. (nawet bez zatrzymywania nagrania - na bieżąco, zdanie po zdaniu) - dzięki temu ćwiczysz wymowę i akcenty.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki!

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl