logo słówka

#1 2015-04-07 18:06:20

haes82
Bywalec

Akcent

Ktoś ma patent na ten przeklęty ruchomy akcent?

W jednych rzeczownikach/przymiotnikach/zaimkach jest tak, w innych siak. Jakby tego było mało, nie idzie się tego nauczyć na pamięć, bo przy koniugacji i deklinacji starannie przeze mnie wykuty sposób akcentowania idzie się walić, bo nagle okazuje się, że w przypadkach zależnych zmienia się sylaba akcentowana (pół biedy, gdyby po prostu się zmieniała zawsze - ona zmienia się tylko CZASEM, w losowo wybranych sytuacjach).

Czasem ten sam wyraz ma kilka znaczeń w zależności od tego, jak go zaakcentujemy, a żeby dopełnić całości tej tragedii okazuje się, że istnieją wyrazy, które w zależności od sposobu ich użycia (np. przenośny lub dosłowny) raz akcentuje się tak, raz inaczej.

Dobija mnie to, akcent jest garbem tego języka i lekko zniechęca. Uczę się od ponad roku, wydaje się, że robię postępy, ale prawie zawsze okazuje się, że w pięknie wyrecytowanym przeze mnie zdaniu gdzieś tam postawiłem akcent na ostatniej zamiast na trzeciej od końca sylabie.

Jedyną regułą przeze mnie dotychczas zauważoną jest to, że najczęściej (na oko w 50-60% przypadków) akcent idzie, jak w polskim, na drugą od końca. I kiedy nie jestem pewien, właśnie tak akcentuję. Poza tym jednak - wolna amerykanka. Pierwsza, ostatnia, przedostatnia, trzecia od końca... na głowę można dostać!

To jak, jakieś konkretne wskazówki/zasady/reguły?

Ostatnio edytowany przez haes82 (2015-04-10 20:53:26)

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl