logo słówka

#1 2015-03-09 18:42:16

SeDay
Nowy użytkownik

Rozmówki z wymową

Poszukuję jakichkolwiek rozmówek lub listy ze zwrotami po ukraińsku łącznie z polskim tłumaczeniem ale głównie zależy mi na tym aby było z pokazana wymową lub plikiem audio.

Chodzi mi ze potrzebuje podstawowych zwrotów a w chwili obecnej czytanie i cyrylicy i próbowanie tego wymówić nie wchodzi w grę.

Ogólnie to zaczynam naukę tego języka w celach rozrywkowych i chciałbym najpierw opanować dialogi z tego względu że mam dużą stycznośc z tym językiem na co dzień a dopiero później pismo. NIestety aktualnie uczę się dwóch innych w celach zawodowych wiec lekko nie jest big_smile

#2 2015-03-09 20:11:34

haes82
Bywalec

Re: Rozmówki z wymową

Podziwiam ludzi, którzy są w stanie opanować wyłącznie język mówiony, nie myśląc i nie próbując nawet tego zrobić z pismem. Dla mnie akurat pismo to absolutna podstawa, a słówka czy dialogu słyszanego przez lektora nawet nie jestem w stanie często powtórzyć, a co dopiero zapamiętać - bo często nie niem np. czy słyszałem tam "a" czy "e", albo czy jest tam "sz" czy "ż". Strasznie mi to utrudnia i denerwuje i chociaż zdaję sobie sprawę, że wymowa jest najważniejsza w komunikacji nie wyobrażam sobie nauki opartej tylko i wyłącznie na audio.

Chyba że chodzi o kurs Pimsleur. Jest genialny, oparty praktycznie wyłącznie na audio (pisanie, a raczej czytanie jest w śladowych ilościach i do tego nieobowiązkowe). Polega na wysłuchiwaniu dialogów, powtarzaniu ich fragmentów oraz wymusza na słuchaczu tworzenie własnych zdań na podstawie już znanych słówek. Bardzo angażujący, bardzo aktywizujący i znakomity jako wprowadzenie do języka.

Niestety, ma kilka wad:
a) Językiem prowadzącym dla kursu jest angielski - i chociaż to raczej podstawowy angielski, to jednak ten podstawowy angielski należy naprawdę dobrze mieć w głowie
b) Cena zwala z nóg (ok. 120 dolarów za pliki MP3, nośniki fizyczne są duuuuuuuużo droższe). Na szczęście Polak potrafi i kto chce, poradzi sobie z tym problemem. Więcej nie powiem, bo mnie jeszcze zbanują.
c) Niestety, jest bardzo, ale to bardzo podstawowy. Takie zupełne podstawy podstaw, na oko 200-300 słów, nieco gramatyki i to bardzo wybiórczej - np. do samego końca nie poznaliśmy zaimka "ти" ("ty") i konsekwentnie posługiwano się wyłącznie formą grzecznościową "ви" (wy - odpowiednik naszego pan/pani). Zatem jest tego naprawdę niewiele, ale zrobione jest bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie.

Kurs wciąga i mobilizuje, dla mnie były pierwszym kontaktem z językiem, który trwa do dziś.

#3 2015-03-09 20:35:38

SeDay
Nowy użytkownik

Napisałem że pismo mnie w tej chwili mniej interesuje z tego powodu że "poradniki' do nauki pisma sam sobie potrafię znaleźć i z tego co widzę (próbuję od kilku dni) aż tak trudne nie jest a zależy mi głównie na wymowie bo na codzień mam styczność z osobami z Ukrainy i pismo raczej mało się przydaje jak sama wymowa, zresztą gdy sie ich pytałem jak opanowali j. polski to właśnie z rozmowy, mało kto potrafi pisać.

Jeżeli chodzi o angielski to akurat nei stanowi on problemu bo choć nie znam go na poziomie zaawansowanym to bez problemu potrafiłbym sie porozumieć np. gdzieś na ulicy czy przez internet.

Co do tego kursu to wiem o co Ci chodzi i na szczęście znam takie miejsca, w każdym razie dzięki za poradę.

Ostatnio edytowany przez SeDay (2015-03-09 20:36:21)

#4 2015-03-10 07:23:08

dorota
Redaktor

Rozmówki z nagraniem znajdziesz: http://www.goethe-verlag.com/book2/PL/

#5 2015-03-11 20:28:11

SeDay
Nowy użytkownik

I właśnie takie cos potrzebował, jeśli chodzi o pisownie to potrzebowałem dwóch dni aby opanować i idzie coraz lepiej. W moim przypadku w całości pomaga to że szybko mogę wykorzystać to co sie nauczyłem w praktyce i liczyc na ewentualną korektę smile

#6 2015-03-19 20:19:14

Kseniia
Nowy użytkownik

Dzień dobry. chcę przestudiować język polski, a u zamian mogę wykształcić języka ukraińskiego

#7 2015-03-19 20:27:03

haes82
Bywalec

Na czym dokladnie mialoby to polegac?

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl