Temat: Umieliby┼Ťcie co┼Ť samodzielnie przet┼éumaczy─ç?

Umieliby┼Ťcie co┼Ť przet┼éumaczy─ç samodzielnie, zw┼éaszcza z polskiego na angielski?
Bo mam wrażenie, że odwrotnie jest dużo łatwiej.

2 (edytowany przez Lavonnavip1515 2015-05-06 17:03:24)

Odp: Umieliby┼Ťcie co┼Ť samodzielnie przet┼éumaczy─ç?

To nie jest wra┼╝enie smile Trudniej jest przet┼éumaczy─ç z ojczystego j─Özyka na obcy, bo zawsze jest to ryzyko, ┼╝e przet┼éumaczysz byt mechanicznie, sztucznie i hiperpoprawnie. Trzeba mie─ç ogromn─ů wiedz─Ö i do┼Ťwiadczenie, ┼╝eby u┼╝y─ç odpowiednich zwrot├│w w odpowiednich kontekstach.

Polecam http://prawa-wlasnosci.blog.pl/ bez dwóch zdań!

3 (edytowany przez Chase1299 2015-05-04 14:37:24)

Ja ucz─Ö si─Ö samodzielnie w domu j─Özyka angielskiego i szczerze m├│wi─ůc jakie┼Ť proste zdanie nie sprawi┼éoby mi problemu je┼╝eli chodzi o jego przet┼éumaczenie, ju┼╝ bardziej skomplikowane rzeczy by┼éyby dla mnie z pewno┼Ťci─ů trudne i niezrozumia┼ée..

Ni doda─ç ni uj─ů─ç http://koparkiiinne.blog.pl/2014/12/07/ ÔÇŽ wi-i-okna/ ciekawa oferta- zapraszamy!

4

Z polskiego na angielski, trudna sprawa - trzeba dobrze zna─ç "meandry j─Özykowe". W drug─ů stron─Ö idzie zdecydowanie ┼éatwiej.

5

takie proste rzeczy to bez problemu przet┼éumacz─Ö, ale je┼Ťli ju┼╝ tematyka trudna, to niestety idzie zdecydowanie ci─Ö┼╝ej

6

Ja co┼Ť tam umiem, i jakie┼Ť podstawowe rzeczy te┼╝ zapewne bym przet┼éumaczy┼éa, ale nie mam pewno┼Ťci , ┼╝e by┼éoby to doskona┼ée i sk┼éadne, ale jak to si─Ö m├│wi... lepszy rydz ni┼╝ nic, a praktyka czyni mistrza, fajnym motywem jest czytanie sobie ksi─ů┼╝ek w j─Özyku angielskim:)

7 (edytowany przez Emma1862 2015-06-22 18:40:18)

Na pewno by┼éoby to troch─Ö nieudolne i pe┼éne b┼é─Öd├│w, ale nie myli si─Ö ten, kto nic nie robi smile Wiadomo, ┼╝e podczas t┼éumaczenia chce sie przet┼éumaczy─ç s┼éowo w s┼éowo i st─ůd powstaj─ů potem dziwne twory smile

Czasem lubi─Ö dobrze zje┼Ť─ç szczeg├│lnie jak go┼Ťcie przyjd─ů wchodze sobie na to http://majawkuchni.tumblr.com/ bior─Ö szybko przepisy i wszystkie po kolei realizuj─Ö.

8

Powinno się starać przetłumaczyć sens, a nie słowo w słowo. Trzeba też pamiętać o kulturowym przetłumaczeniu:)

9

slowrun napisał/a:

Powinno się starać przetłumaczyć sens, a nie słowo w słowo. Trzeba też pamiętać o kulturowym przetłumaczeniu:)

Zgadzam si─Ö. Dodam te┼╝, ┼╝e bardzo pomocny w t┼éumaczeniu jest s┼éownik ,,angielsko - angielski" podaj─ůcy dok┼éadniejsze ni┼╝ typowy s┼éownik znaczenie s┼é├│w, a tak┼╝e przyk┼éadowe zdania.

10

Zawsze ┼éatwiej jest t┼éumaczy─ç z j─Özyka obcego na ojczysty. No bo wiecie... nawet jak si─Ö czego┼Ť nie zrozumie to si─Ö cz┼éowiek domy┼Ťli z kontekstu, a w druga stron─Ö mo┼╝e by─ç ju┼╝ trudniej.

11

oj chyba kiepsko ;/

12

My┼Ťl─Ö, ┼╝e po tylu latach obcowania z angielskim da┼ébym rad─Ö, cho─ç pewnie napotka┼ébym sporo trudno┼Ťci, nie jestem zawodowym t┼éumaczem. Pewnie, ┼╝e z angielskiego na polski jest ┼éatwiej - wszak to nasz j─Özyk ojczysty, wi─Öc pos┼éugujemy si─Ö nim naturalnie

13

Pewnie,┼╝e by si─Ö da┼éo przet┼éumaczy─ç to znaczy da┼éabym rad─Ö przet┼éumaczy─ç, ale w─ůtpi┼éabym w to,┼╝e gramatycznie b─Ödzie to w pe┼éni poprawnie, chocia┼╝ podobno dziennikarze ameryka┼äscy sami robi─ů taki byki,┼╝e g┼éowa ma┼éa.

14

tylko troch─Ö

15

Sk─ůd masz tak─ů wiedz─Ö, ┼╝e ameryka┼äski dziennikarze w┼éa┼Ťnie robi─ů te byki i takie gafy przy tej gramatyce ? Ja to bym sobie co┼Ť przet┼éumaczy┼éa i og├│lnie o sens zdania bym wiedzia┼éa o co chodzi..Co do gramatyki to tutaj niestety mia┼éabym do┼Ť─ç taki du┼╝y problem bo jej nigdy nie lubi┼éam czy to w j─Özyku polskim czy to w angielskim..

16

Umia┼ébym co┼Ť przet┼éumaczy─ç z j─Özyka angielskiego ale nie a┼╝ tak dos┼éownie gdzie m├│g┼ébym tak wszystko napisa─ç poprawnie stylistycznie heeh Rozumiem zawsze takie ca┼ée zdanie i jego sens a pojedy┼äcze t┼éumaczenie zda┼ä ┼║le mi si─Ö osobi┼Ťcie kojarzy jako┼Ť w┼éa┼Ťnie z klas├│wk─ů w szkole i do dzisiaj tego nie lubi─Ö

17

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e tak przecie┼╝ to nie jest a┼╝ takie ci─Ö┼╝kie. Teraz jak ju┼╝ si─Ö ma neta to wystarczy dobrze poszuka─ç w s┼éowniku plus zobaczy─ç jak─ů┼Ť gramatyk─Ö i si─Ö wszystko przet┼éumaczy. Tu tylko potrzeba dobrych ch─Öci i b─Ödzie bardzo dobrze ; ) Do pracy z t┼éumaczeniami hiihi

18

Jako┼Ť do tej chwili mam problem z takim t┼éumaczeniem z tego wzgl─Ödu, ┼╝e ja niestety na pocz─ůtku ju┼╝ niestety sobie zaniedba┼éem gramatyk─Ö i nauk─Ö tych czas├│w. Teraz jest mi z czasem gorzej do tego wr├│ci─ç i na now─ů bym si─Ö musia┼é uczy─ç tych 3odmian w┼éa┼Ťnie tych czas├│w co chyba ka┼╝dy mia┼é u siebie w szkole ...

19

Umia┼ébym ale gorzej by┼éoby z napisaniem tego po angielsku : DD je┼Ťli mia┼ébym co┼Ť przet┼éumaczy─ç to z pisowni─ů i gramatyk─ů jako┼Ť u mnie by to bardzo kula┼éo...W tym nigdy dobra niestety nie by┼éam i musz─Ö si─Ö zapisa─ç na jaki┼Ť kurs bo mi trzeba wskaza─ç jak─ů┼Ť ┼Ťcie┼╝k─Ö a p├│┼║niej to sama sobie dam dobrze rad─Ö

20

By┼éo ju┼╝ tutaj chyba to powiedziane, ┼╝e w┼éa┼Ťnie w j─Özyku angielskim nie chodzi o to by w┼éa┼Ťnie t┼éumaczy─ç co┼Ť s┼éowo w s┼éowo ale og├│lnie kontekts zdania rozumie─ç. Chyba ju┼╝ niekt├│rzy mieli matur─Ö z angielskiego ustn─ů to pami─Ötacie jak si─Ö stresowali┼Ťcie przed ni─ů, ┼╝eby opisa─ç jeden obrazek a teraz to ju┼╝ po prostu dla mnie to by┼éaby bu┼éka z mas┼éem.

21

Og├│lny sens zdania je┼Ťli si─Ö umie to ja to okre┼Ťlam jako poziom b1 maks b2 z tego powodu, ┼╝e po prostu mo┼╝na zawsze wi─Öcej umie─ç i dos┼éownie umie─ç wszystko sobie przet┼éumaczy─ç przecie┼╝ ta sprawa jest zdecydowanie jasna i chyba dla ka┼╝dego prosta jak si─Ö wychwyci tylko kontekst z zdania to nie jest za weso┼éo

22

Tak troch─Ö umie co┼Ť przet┼éumaczy─ç ale po prostu nie jest to zawsze na jakim┼Ť super poziomie je┼Ťli chodzi o mnie ; ) bo w┼éa┼Ťnie teraz bardzo cz─Östo ogl─ůdam takie seriale z napisami po angielsku i no wiecie jest taka sprawa, ┼╝e to po prostu nie zawsze mi dobrze idzie bo nie rozumiem zwykle ca┼éego sensu serialu

23

Umia┼ébym przet┼éumaczy─ç co┼Ť z j─Özyka angielskiego na polski w tym akurat ┼╝adnego problemu nie widz─Ö : ) natomiast je┼Ťli akurat chodzi o co┼Ť takiego, ┼╝ebym sam sobie przet┼éumaczy─ç z j─Özyka polskiego na j─Özyk angielski to wtedy mia┼ébym taki problem wi─Ökszy niestety z gramatyk─ů, kt├│ra zawsze u mnie mocno kuleje

24

Ja niestety te┼╝ mam taki problem, ┼╝e z j─Özyka polskiego bym nie mia┼é tak w spos├│b dobry co┼Ť przet┼éumaczy─ç bo akurat no wiecie to by mi sprawi┼éo zdecydowan─ů trudno┼Ť─ç i po prostu akurat
bym popełnił wiele błędów chyba głównie takich stylitycznych i gramatycznych : PP Jednak zawsze bym próbował korzystać ze słownika

25

Umia┼ébym przet┼éumaczy─ç i tutaj problemu nie widz─Ö bo ju┼╝ by┼éem kiedy┼Ť w Angli i tam czasem dla treningu musia┼éem po prostu co┼Ť pisa─ç po angielsku a p├│┼║niej dla testu wszystko napisa─ç po polsku.
W taki sposób mnie po prostu trenował mój kuzyn co już na stałe jest w Anglii i nic nie narzeka ani na prace i co mnie bardzo dziwi nawet na pracodawcne nie narzeka hyhy