Temat: FILOLOGIA NORWESKA, A PRACA NA SKANDYNAWII?

Witam! Mam 17 lat i zastanawiam si─Ö nad kierunkiem studi├│w, wymy┼Ťli┼éam, ┼╝e b─Ödzie to filologia norweska, pomimo tego, ┼╝e akurat w moim Wroc┼éawiu owej nie ma... My┼Ťlicie, ┼╝e je┼╝eli sko┼äcz─Ö te studia...bez trudu znajd─Ö prac─Ö na Skandynawii?

PS. Co mi takiego daje filologia, jaki konkretnie zaw├│d? Czy otwiera mi drog─Ö do pracy w Norwegii? Czy mo┼╝e jest to zbyteczne?

2

Odp: FILOLOGIA NORWESKA, A PRACA NA SKANDYNAWII?

Trudno powiedzie─ç, czy prac─Ö znajdziesz bez problemu, aczkolwiek znajomo┼Ť─ç j─Özyka na pewno b─Ödzie atutem.
Studia daj─ů Ci dyplom filologa, czyli w sumie zaw├│d ┼╝aden(: w Poznaniu jest "czysta" filologia bez ┼╝adnej specjalizacji, do tego roku mo┼╝na by┼éo robi─ç dodatkowo bezp┼éatnie blok pedagogiczny, jednak wesz┼éy zmiany do ustaw (jakie┼Ť zarz─ůdzenia dotycz─ůce ilo┼Ťci punkt├│w, kt├│re mo┼╝na bezp┼éatnie wykorzysta─ç) i od teraz nie b─Ödzie to (chyba) mo┼╝liwe- zobacz─Ö po rozpocz─Öciu roku jak to u nas i czy w og├│le zosta┼éo rozwi─ůzane.

Je┼Ťli chcesz tylko nauczy─ç si─Ö j─Özyka to odradzam filologi─Ö. Tam jest masa przedmiot├│w, kt├│re z praktyczn─ů nauk─ů norweskiego maj─ů niewiele wsp├│lnego- j─Özykoznawczych i literaturoznawczych. Je┼Ťli zale┼╝y Ci na dobrym nauczeniu si─Ö j─Özyka nie musisz mie─ç ┼Ťwiadomo┼Ťci, ┼╝e g┼éoska "t" w polskim jest inna od "t" w norweskim ani co charakteryzuje wiersze Jana Erika Volda(: Lepiej wybra─ç si─Ö na kurs a nie rozczarowa─ç na studiach.

Z tego co wiem, od obcokrajowc├│w jest wymagana znajomo┼Ť─ç norweskiego na poziomie trinn 3. Jednak gdy w tym roku zdawa┼éam egzamin, nikt z wyk┼éadowc├│w nie potrafi┼é mi powiedzie─ç, czy jest to poziom B2 czy B1 czy mo┼╝e C1.  Og├│lnie trinn├│w jest 4, ale do pracy wymaga si─Ö 3. Przyk┼éadowe testy s─ů do znalezienia w necie.

3

Dzi─Ökuj─Ö z ca┼éego serca... jednak chyba wybior─Ö ten kurs i zaczn─Ö uczy─ç si─Ö solidnie angielskiego, bo je┼╝eli w┼éa┼Ťnie marz─ů mi si─Ö studia na Skandynawii, to jednak bieg┼éa znajomo┼Ť─ç j─Özyka jest najwa┼╝niejsza.

Mo┼╝e macie jakie┼Ť strony,  z kt├│rych wi─Öcej si─Ö dowiem o systemie nauczania w Norwegii?

4

Postaw przede wszystkim na angola smile W Skandynawii po angielsku dogadasz si─Ö bez problemu, a je┼Ťli chodzi o studia to w Norwegii s─ů bardzo drogie sad  , a w Danii darmowe i po angielsku smile Natomiast je┼Ťli chodzi o norweski, a chcesz zamieszka─ç w Norwegii opanowa─ç podstawy te┼╝ by nale┼╝a┼éo.

5

Angielski jest podstaw─ů do tego, aby szuka─ç pracy w jakimkolwiek innym kraju. Po angielsku dogadasz si─Ö praktycznie z ka┼╝dym, tak jak piszesz mo┼╝na podj─ů─ç studia w tym j─Özyku na uczelni zagranicznej. Wi─Öc przede wszystkim angielski, aby m├│c rozpocz─ů─ç co┼Ť nowego.

6

A co do studi├│w - filologie mimo wszystko s─ů cenione. Bo jak znasz j─Özyk, to nauczenie Ci─Ö praktyki czy nawet teorii do danego zawodu jest dla pracodawcy ┼éatwiejsze, ani┼╝eli zatrudnienie osoby po studiach z konkretn─ů specjalizacj─ů, kt├│re j─Özyka owego w og├│le nie s┼éysza┼éy.