Temat: Ukraiński

Hej. Bardzo chcia┼éabym nauczy─ç si─Ö ukrai┼äskiego. Jakie ksi─ů┼╝ki polecacie? Szuka┼éam, ale nie ma zbyt du┼╝ego wyboru. Je┼Ťli macie mo┼╝liwo┼Ť─ç, podajcie jakie┼Ť przydatne linki. Z g├│ry dzi─Öki.

2 (edytowany przez Admin 2014-11-03 12:16:27)

Odp: Ukraiński

link do chomikuj usuni─Öty

3

symusi
lepiej usun ten post i pliki ...
to piractwo a piszesz na forum wydawnictwa ktore wydalo ten kurs

pozdrawiam
Mariusz

4

A jaki s┼éownik polecacie? Taki by┼éby ok? http://www.allegro.pl/item1005485264_sl ÔÇŽ 0_pwn.html

5

Mog─Ö pom├│c wszystkim kto uczy si─Ö Rosyjskiego lub Ukrai┼äskiego (oczywi┼Ťcie za darmo). Osobi┼Ťcie chc─Ö polepszy─ç m├│j Polski. My┼Ťl─Ö ┼╝e lepiej b─Ödzie przez Skype. Prosz─Ö pisa─ç - ser.p@i.ua (Sergij)

6

Ja chciałem zawsze nauczyć się ukraińskiego, ale narazie chce do poziomu idealnego doprowadzić mój angielski i hiszpański.

7

Je┼Ťli kto┼Ť chcia┼éby si─Ö nauczy─ç ukrai┼äskiego to poleca┼ébym najpierw nauczenie si─Ö rosyjskiego. Je┼Ťli kto┼Ť si─Ö upiera (bo np. nie lubi Rosji - potka┼éem si─Ö z takimi przypadkami) to mo┼╝e oczywi┼Ťcie ten krok pomin─ů─ç, ale wtedy musi pozosta─ç przy polskich ┼║r├│d┼éach, kt├│re s─ů do┼Ť─ç sk─ůpe i cz─Östo kiepskie. Nawet ze znalezieniem porz─ůdnego s┼éownika jest problem. Gdy natomiast opanujemy do ca┼ékiem przyzwoitego stopnia rosyjski mo┼╝emy korzysta─ç z rosyjskich podr─Öcznik├│w i ksi─ů┼╝ek, kt├│rych jest wi─Öcej i s─ů lepsze. Poza tym daje to nam te┼╝ opanowanie wielu wyraz├│w, kt├│re s─ů niemal identyczne w obydwu j─Özykach. Nie jest te┼╝ problemem wtedy czytanie cyrylicy, aczkolwiek tu warto wiedzie─ç, ┼╝e ta ukrai┼äska si─Ö nieco r├│┼╝ni (wi─Öcej na: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 ÔÇŽ jach.html).

Ale osobi┼Ťcie wszystkim polecam. Moim zdaniem jest to naj┼éadniejszy j─Özyk s┼éowia┼äski i cho─çby dlatego jest wart nauczenia. Poza tym Ukrai┼äcy na zachodzie okazuj─ů si─Ö by─ç bardzo mili, gdy staram si─Ö przynajmniej m├│wi─ç po ukrai┼äsku zamiast po rosyjsku.

8

Czy ukraiński bardzo różni się od rosyjskiego? Jeżeli uczę się rosyjskiego to miałabym ułatwiony start w ukraińskim?

9

Postaram si─Ö na to w miar─Ö zwi─Ö┼║le odpowiedzie─ç:
1. S─ů pewne r├│┼╝nicy w cyrylicy - o czym szerzej pisa┼éem na blogu - http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 ÔÇŽ ajach.html
2. S─ů r├│┼╝nice w wymowie - ukrai┼äski jest znacznie twardszy w wymowie (przez co moim skromnym zdaniem jest ┼éadniejszy) i nie posiada akania. R├│┼╝nice te powoduj─ů, ┼╝e cz─Östo wyrazy s─ů niemal identycznie zapisane, ale inaczej wymawiane.
3. Opanowanie rosyjskiego ułatwia opanowanie ukraińskiego z dwóch powodów:
- masz na starcie opanowan─ů naprawd─Ö spor─ů cz─Ö┼Ť─ç s┼éownictwa (aczkolwiek nadal istniej─ů s┼éowa specyficzne dla ukrai┼äskiego, kt├│rych brak w polskim lub rosyjskim), co pozwala Ci od samego pocz─ůtku czyta─ç ukrai┼äskie gazety, ogl─ůda─ç filmy itp.
- masz dost─Öp do wi─Ökszej gamy podr─Öcznik├│w i s┼éownik├│w (s┼éowniki polsko-ukrai┼äskie s─ů raczej kiepskie)
4. Z drugiej strony z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e cz─Östo m├│wi─ůc po ukrai┼äsku wtr─ůcam s┼éowa z j─Özyka rosyjskiego, co mnie irytuje. Ale ma to te┼╝ zwi─ůzek z tym, ┼╝e tak naprawd─Ö nigdy nie mia┼éem czasu by si─Ö solidnie za ukrai┼äski wzi─ů─ç. Mam to zamiar w niedalekiej przysz┼éo┼Ťci naprawi─ç.

Tak czy inaczej naprawd─Ö warto si─Ö za ten j─Özyk wzi─ů─ç. Chocia┼╝by dlatego, ┼╝e ┼éadniejszego w ┼Ťwiecie s┼éowia┼äskim nie ma (moim zdaniem)... No i do najtrudniejszych te┼╝ nie nale┼╝y smile

10

polecam t─ů stron─Ö bardzo skuteczna i du┼╝o materia┼éu http://www.xn--szkoa-step-d0b.pl/ wink

11

Polecam ten bezp┼éatny e-kurs j─Özyka ukrai┼äskiego: www.porteuropa.eu/ukrainski A je┼Ťli chodzi o rosyjski, to warto skorzysta─ç z tego darmowego kursu rosyjskiego slangu: www.porteuropa.eu/rosyjski

12

đĹĐâđ┤ĐâĐéĐî đ┐đŞĐéđ░đŻđŻĐĆ, đ┐đŞĐłĐľĐéĐî)

13

Witam. My┼Ťl─Ö, ┼╝e najlepiej znale┼║─ç nauczyciela lub szko┼é─Ö, kt├│ra uczy taki j─Özyk??????????

14 (edytowany przez haes82 2014-12-22 13:06:25)

vovk napisał/a:

Polecam ten bezp┼éatny e-kurs j─Özyka ukrai┼äskiego: www.porteuropa.eu/ukrainski A je┼Ťli chodzi o rosyjski, to warto skorzysta─ç z tego darmowego kursu rosyjskiego slangu: www.porteuropa.eu/rosyjski

A ja nie. W ramach tego "kursu" dostajemy w do┼Ť─ç nieregularnych odst─Öpach czasu w sumie 12 "lekcji" - a maj─ů one posta─ç prymitywnych maili (tak, maili - nie pdf├│w, ani nawet za┼é─ůcznik├│w w .doc albo chocia┼╝ w .txt, tylko w maili).

Zawarto┼Ť─ç? Szkoda gada─ç. Wszystko pisane polsk─ů transkrypcj─ů (cyrylicy zupe┼énie nie ma - a nawet w miejscach gdzie autor nieudolnie pr├│buje pokaza─ç nam raz na trzy lekcje jak wygl─ůda jaka┼Ť ukrai┼äska litera, to wyskakuj─ů zamiast litery krzaczki).

Og├│lnie "kurs" sprowadza si─Ö do bardzo prymitywnej demagogii i opiera si─Ö na kilku za┼éo┼╝eniach: Ukrai┼äski jest bardzo podobny do polskiego, nie musimy niczego zakuwa─ç, trzeba tylko tam gdzie na pocz─ůtku jest po polsku -od pisa─ç po ukrai┼äsku đ▓Đľđ┤- (oczywi┼Ťcie autor prezentuje to nam jako wid-), gdzie prze- to wciskamy đ┐đÁĐÇđÁ- (pere-) itp. Do tego do┼Ť─ç poka┼║na baza s┼é├│wek (pisanych ca┼éy czas transkrypcj─ů) do wykucia i wisienka na torcie: autor dodaje nam bonusow─ů informacj─Ö, ┼╝e - uwaga - GRAMATYKI NIE TRZEBA SI─ś UCZY─ć, bo pono─ç sama wchodzi do g┼éowy w trakcie rozm├│w z obcokrajowcami, poza tym i tak jest podobna do polskiej.

WSTYD I ┼╗ENADA. Prawd─ů jest, ┼╝e przy odrobinie dobrej woli (i odpowiedniej ilo┼Ťci alkoholu) Polak z Ukrai┼äcem si─Ö dogada. Prawd─ů, ┼╝e s┼éownictwo jest bardzo podobne, a nawet wi─Öcej: zale┼╝no┼Ťci, jakie wychwyci┼é i wypunktowa┼é autor tego "kursu" faktycznie istniej─ů. Ale bzdur─ů jest, ┼╝e nawet po najdok┼éadniejszym zapoznaniu si─Ö z zawarto┼Ťci─ů tego czego┼Ť mog─Ö wpisa─ç do CV "J─Özyk ukrai┼äski: komunikatywny".

Najbardziej brakuje cyrylicy. Gdybym mia┼é pom├│c komu┼Ť, kto jutro jedzie na Ukrain─Ö i pyta┼é mnie, czego mo┼╝e si─Ö w dzie┼ä nauczy─ç - rzek┼ébym, ┼╝e w┼éa┼Ťnie czyta─ç cyrylic─Ö. Od biedy jako┼Ť na migi i "ka┼╝dy po swojemu" mo┼╝na si─Ö dogada─ç - ale umiej─Ötno┼Ť─ç odcyfrowania napis├│w jest bezcenna, szczeg├│lnie, ┼╝e w wielu wypadkach samo odcfyrowanie + odrobina g┼é├│wkowania wystarczy, aby po┼éapa─ç si─Ö na jakiej ulicy jeste┼Ťmy, co jest w menu albo co nam ka┼╝─ů/zakazuj─ů zrobi─ç.

Jedyna zaleta kursu: darmowy.

15

Bardzo ciekawe materia┼éy tutaj polecacie skorzystam z tego. Mia┼éem w szkole jeszcze ┼Ťredniej j─Özyk rosyjski bo mia┼éem do wyboru niemca lub rosyjski to wybra┼éem rosyjski i my┼Ťl─Ö, ┼╝e te dwa j─Özyki rosyjski i ukrai┼äski s─ů do siebie bardzo podobne.

16

Zgadzam si─Ö z tym co powy┼╝ej te dwa j─Özyki s─ů bardzo do siebie podobne. Jednak r├│┼╝nice jakie┼Ť tam zapewne s─ů. Teraz ju┼╝ w szko┼éach si─Ö nie uczy takich j─Özyk├│w jak rosyjski czy ukrai┼äski. Jednak wydaje mi si─Ö, ┼╝e warto by┼éoby powr├│ci─ç do tych dw├│ch j─Özyk├│w.

17

Mam koleg─Ö z Ukrainy i on mi m├│wi┼é, ┼╝e mo┼╝e troszk─Ö Ukrai┼äski jest podobny do Rosyjskiego to jednak da si─Ö zauwa┼╝y─ç r├│┼╝nic─Ö w wymowie i r├│wnie┼╝ te┼╝ w pi┼Ťmie. To jak chyba u nas by by┼éo z gwar─ů ┼Ťl─ůsk─ů czy kaszubsk─ů.

18 (edytowany przez haes82 2015-01-04 20:24:46)

nowypan napisał/a:

Mam koleg─Ö z Ukrainy i on mi m├│wi┼é, ┼╝e mo┼╝e troszk─Ö Ukrai┼äski jest podobny do Rosyjskiego to jednak da si─Ö zauwa┼╝y─ç r├│┼╝nic─Ö w wymowie i r├│wnie┼╝ te┼╝ w pi┼Ťmie. To jak chyba u nas by by┼éo z gwar─ů ┼Ťl─ůsk─ů czy kaszubsk─ů.

No... moim zdaniem jest to zupe┼énie odr─Öbny j─Özyk, by─ç mo┼╝e brzmi─ůcy troszk─Ö dla niewprawnego ucha jak rosyjski, ale najbardziej moim zdaniem pasuje okre┼Ťlenie, ┼╝e jest po┼Ťrodku mi─Ödzy polskim, a rosyjskim - s┼éownictwo w sporej cz─Ö┼Ťci polskie, ale gramatyka i fonetyka w du┼╝ej cz─Ö┼Ťci rosyjskie, poza tym j─Özyk posiada (jak chyba ka┼╝dy) wiele s┼é├│w i cech, kt├│re s─ů unikalne tylko i wy┼é─ůcznie dla ukrai┼äskiego.

Ja w ka┼╝dym razie po prawie roku nauki na og├│┼é rozumiem to, co m├│wi─ů w radiu ukrai┼äskim (polecam og├│lnie zainstalowa─ç na kompie Rarm─Ö, a kom├│rce Tuneradio - rewelacyjny spos├│b na na os┼éuchanie si─Ö z j─Özykiem), ale kiedy rozm├│wcy przestawiaj─ů si─Ö na rosyjski (do┼Ť─ç cz─Öste w tym kraju) stopie┼ä mojego zrozumienia spada gwa┼étownie.

Z perspektywy Polaka te dwa j─Özyki mog─ů wydawa─ç si─Ö podobne (nie wspominaj─ůc o perspektywie np. Niemca), ale zapewniam, ┼╝e s─ů bardzo r├│┼╝ne i por├│wnanie do gwary zdaje si─Ö do┼Ť─ç obra┼║liwe i deprymuj─ůce mow─Ö naszych wschodnich s─ůsiad├│w.

Zdaje si─Ö, ┼╝e ten mit o podobie┼ästwie jest do┼Ť─ç skutecznie podsycany przez fakt, ┼╝e w obu j─Özykach stosuje si─Ö cyrylic─Ö, kt├│ra jest mimo wszystko do┼Ť─ç egzotyczna dla os├│b porozumiewaj─ůcych si─Ö na co dzie┼ä ┼éacink─ů i kiedy widzimy te "bukwy" z automatu w g┼éowie tworzy si─Ö skojarzenie z rosyjskim. Ale nawet to podobie┼ästwo jest z┼éudzeniem - cyrylica rosyjska do ukrai┼äskiej ma si─Ö tak jak alfabet polski do, powiedzmy, niemieckiego.

19

Jak kto┼Ť chce si─Ö uczy─ç s┼é├│wek ze s┼éownika to ja jednak pozdrawiam big_smile to lepiej przecie┼╝ szuka─ç na necie s┼é├│wek, kt├│re s─ů darmowe np na takiej stronie jak diki lub google translator. Wszystko tam mo┼╝na znale┼║─ç. Nie zgodz─Ö si─Ö r├│wnie┼╝ z tym, ┼╝e rosyjski i ukrai┼äski to podobne j─Özyki.