logo słówka

#1 2013-05-12 21:56:33

Shariana
Pisarz

Elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych

Uczę się angielskiego od niecałych 4 lat. Sądzę, że idzie mi nieźle. Uczę się głównie w domu, ale dużą rolę odgrywa też szkoła. No i tu zaczyna się problem.
Niedawno odkryłam, że w żadnej z dwóch serii podręczników, z których przyszło mi się uczyć, nie ma żadnych informacji kulturowych. Żadnych ciekawostek, żadnych opisów obyczajów. Jedyne, na co natknęłam się przez ten czas, to tekst o symbolice maków. Mało.
Ale przecież na maturze to też się może pojawić, czyż nie? Czy ten dział "Elementy wiedzy o krajach", który pojawia się we wszystkich repetytoriach, to taki pic na wodę?
Jakie jest wasze zdanie - i jaki sposób na przyswojenie tej esencji wiedzy?

#2 2013-05-12 22:22:25

Chimek
Aktywny użytkownik

Re: Elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych

Shariana, parę dni temu zdawałem maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym i nie zauważyłem, by pojawiło się cokolwiek z wiedzy o krajach anglojęzycznych. Szczerze powiedziawszy, nawet nie uczyłem się nic z tego zakresu smile
W niektórych repetytoriach/podręcznikach pojawiają się czasami pojedyncze informacje, ale są to znikome ilości.
Powiem tak - podstawowe informacje zawsze warto mieć przyswojone, bo lepiej wiedzieć coś niż nic big_smile Na Twoim miejscu nie przywiązywałbym zbyt dużej wagi do tego i skupił się na samym języku smile
Pozdrawiam!
Chimek

#3 2013-05-13 01:32:52

Pjotreeek
Pisarz

MATURA TO BZDURA smile
Radzę przeglądnąć arkusze maturalne z poprzednich lat, które są dostępne w sieci - tak zdecydowanie lepiej się przygotujesz. O kulturze nic tam nie ma - ale jak zauważył Chimek, lepiej wiedzieć coś niż nic. Chociaż i wiedza taka może się przydać, jeśli np listening będzie dotyczył jakiegoś zagadnienia kultorowego to wtedy możesz zabłysnąć, ale zdecydownie bardziej polecam skupienie się na nauce słownictwa i rozwijania umiejętności rozumienia ze słuchu bo niektóre listeningi na rozszerzonej są masakryczne big_smile

#4 2013-05-13 12:36:04

Chimek
Aktywny użytkownik

Pjotreeek napisał:

(...) niektóre listeningi na rozszerzonej są masakryczne big_smile

Pjotreeek, czyżbyś miał podobnie jak ja niemiłe wspomnienia z tegorocznym listeningiem? big_smile

#5 2013-05-13 14:18:26

Pjotreeek
Pisarz

przyznam szczerze, że 1 listening to mnie zaskoczył tongue  coś tam się udało wyłapać ale 5 pkt za to niestety nie będzie smile  ale reszta ok, w wiadomościach sportowych mam 1 błąd a ostatni listening wszystko dobrze także jako tako zadowolony jestem. 

ale readingi w tym roku były genialne big_smile  po raz pierwszy spotkałem się z takimi "przystępnymi" smile

ale muszę przyznać, że pisanie podstawy i rozszerzenia w jednym dniu jest beznadziejne. Na tych listeningach już się myśleć nie chciało, godzina 16;30, upał okropny od 9 w szkole. Nie nie nie tongue

#6 2013-05-13 15:35:07

Chimek
Aktywny użytkownik

Listening zupełnie mnie zdołował - po tym, jakie tematy trafiły się nam w tym roku do pracy pisemnej (pisałem rozprawkę tongue ), byłem święcie przekonany, że już reszta pójdzie z górki, do czasu... Te 2 pierwsze nagrania miały jakiś wrodzony defekt, były jakby przytłumione. Na rozszerzeniu siedziałem w drugiej ławce, a słyszałem gorzej niż na podstawie, kiedy to byłem na samym końcu sali big_smile

Racja, 2 egzaminy jednego dnia to przesada, bez względu na to, czy to podstawowy angielski, czy cokolwiek innego, nie mówiąc już o konieczności koczowania - w moim przypadku nie opłaca się wracać do domu między egzaminami.

Jeżeli chodzi o pogodę, to akurat w trakcie tego nieszczęsnego listeningu rozpętała się za oknem burza, co było adekwatne do stanu psychicznego większości uczniów big_smile

#7 2013-05-13 15:54:16

Pjotreeek
Pisarz

Także pisałem rozprawkę, podziwiam tych co brali się za opowiadania tongue Albo opis. Fajny temat rozprawki się trafił.
Z listeningami mi się udało i szczerze, jestem bardziej zadowolony po rozszerzeniu niż po podstawie tongue

U mnie tak samo było, czekać 2,5h na rozszerzenie, by potem czekać znów 1,5h na II część. Paranoja. Dobrze że polski nie był jednego dnia, bo tego to bym nie zniósł tongue

To mieliście pecha, dobrze że chociaż płyta się nie zacięła big_smile

#8 2013-05-13 17:20:28

Chimek
Aktywny użytkownik

To opowiadanie w sumie także mnie kusiło, ale znając moje zamiłowanie do pisania tego typu prac wg własnych standardów (patrz: retrospekcje, metafory etc., co prowadzi do przekroczenia limitu słów), wiedziałem, że mogę w porywach szaleństwa niebezpiecznie popłynąć, dlatego wybrałem rozprawkę dla własnego dobra big_smile

To tragedia, jak czekałeś 1,5h... Ja musiałem czekać ok. 40 minut na II arkusz, bo każda grupa w szkole kończyła różnie ten I, a nauczyciele chcieli, byśmy zaczęli pisać dalej o tej samej godzinie, ale w porównaniu z Tobą nie miałem aż tak źle wink

O zgrozo... polski jednego dnia. Co prawda po samej podstawie nie byłem aż tak bardzo wyczerpany, jednak nie czułbym się na siłach, by pisać rozszerzenie. Zawsze lepiej mieć egzaminy rozłożone nieco w czasie, chociaż chciałoby się mieć wszystko, możliwie jak najszybciej, z głowy. Moje wakacje zaczynają się dopiero 28.05., gdy już zdam (oby) ustny polski big_smile

A wracając do angielskiego... Gdyby nie to słuchanie, byłbym z siebie naprawdę zadowolony, ale podliczając sobie punkty wg klucza udostępnionego w Internecie, powinienem mieć coś ok. 83-85%, więc jest przyzwoicie, chociaż wiem, że stać mnie na znacznie więcej. Może starczy na sino tongue Oby na niemieckim było już lepszej jakości nagranie wink

#9 2013-05-13 21:21:48

Pjotreeek
Pisarz

No właśnie, ten limit słów bardzo ogranicza a rozprawki najlepiej mi szły smile  Tyle czekania było bo po I części wyszedłem niecałą godzinę przed końcem.  I jeszcze przerwa między częściami i stąd to 1,5h się wzięło.
Pisemne rozłożone w czasie to dobry pomysł, a ustne lepiej od razu załatwić big_smile  Mi jeszcze został właśnie ustny polski i biol pisemna smile  Ja mogę mieć tak do 91% smile  Zależy od tego jak ocenią rozprawkę. Oby starczyło tongue

#10 2013-05-13 21:45:01

Chimek
Aktywny użytkownik

Ja miałem nieco mniej czekania, bo siedziałem prawie do końca, sprawdzając po kilka razy rozprawkę big_smile

W ten czwartek mam niemiecki, którym rozpoczynam egzaminy ustne - zobaczymy, jak wiele zdołałem się nauczyć przez te miesiące tongue Racja, że najlepiej by było załatwić je od razu, jednak my jako uczniowie nie mamy na to za bardzo wpływu...

91% to ładny wynik smile

Matura z biologii - ciekawie... smile A jak, zdecydowałeś się już na kierunek?

#11 2013-05-13 22:14:03

Pjotreeek
Pisarz

Sprawdziłem rozprawkę, ale wiedziałem , że już nic więcej nie dodam, limit słów w sam raz, noo może jakieś 10-20 słów więcej ale aż tak bardzo na tym nie polecę mam nadzieję tongue  Ja już ang ustny mam za sobą został tylko polski tongue  Ta biologia to kompletna porażka i na pewno nie wiążę z tym przyszłości.

Kierunek? Filologia angielska/hiszpańska - albo , jeśli się uda finansowo, lingwistyka stosowana -> ang wiodący, drugi język francuski,niemiecki lub hiszpański. Nie ukrywam, że zdecydowanie bardziej wolałbym na lingwistykę, ale szkoła ta jest prywatna.  Jednak program mi odpowiada; ponad 700 godzin angielskiego i ponad 470 godzin drugiego języka więc efekty powinny być big_smile Poza tym 320 godzin praktyk, wyjazdy za granicę. Coś idealnego dla mnie big_smile

#12 2013-09-29 19:06:58

konto usuniete
Nowy użytkownik

Nie wydaje mi się, żeby na maturze pojawiały się bezpośrednie pytania z tej tematyki. Może za to pojawić się jakaś forma pisemna, która treścią będzie nawiązywała do faktów z dziedziny kulturoznawstwa, ale nic poza tym smile

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl