logo słówka

#1 2013-09-23 20:10:55

Pjotreeek
Pisarz

PILNE ! DO UCZĄCYCH SIĘ HISZPAŃSKIEGO

Znalazłem się w dość "ciekawej" sytuacji. Bardzo chciałem iść na lingwistykę stosowaną jednak za późno zorientowałem się iż rozsz ang nawet świetnie napisany, nie wystarczy. Ostatecznie dostałem się na filologię angielską w Krakowie, jednak nie były to "te wymarzone" studia. I teraz tak naprawdę zaczyna się ciekawiej. Rzuciłem studia w Krakowie po to by skupić się na maturze. Ponownie przystąpię do matury z angielskiego i polskiego, jednak muszę zdać maturę z hiszpańskiego, oczywiście rozszerzony najlepiej. Tutaj pojawia się problem - miałem kiedyś styczność z tym językiem, wiem jak funkcjonuje, co jak się wymawia, na co uważać. Urodzonym samoukiem jestem i wiem z której strony to ugryźć by efekty były smile Potrzebuję jednak materiałów - i tutaj liczę na Waszą pomoc. Co potrzebuję :

-SŁOWNIK - ale nie taki z biedronki za 10zł, tylko coś pokroju Longman Dictionary of Contemporary English czy może ten z Oxfordu. Gruby słownik, 2000-stronnicowy, gdzie będzie prawie wszystko, porządne definicje ,jakieś kolokacje, idiomy, mam nadzieję,że wiecie o co mi chodzi. Co najważniejsze - HISZPAŃSKO-HISZPAŃSKI. Polska wersja nie wchodzi w grę.

-KSIĄŻKI DO GRAMATYKI.  W tej kwestii jestem kompletnie zielony i nawet nie wiem jakie są, z jakich się korzysta. Może ktoś kto chodzi do szkoły językowej coś poradzi? Albo uczy się w szkole hiszpańskiego i coś obiło mu się o uszy? smile  Coś pokroju Grammar Way'a do angielskiego - fajnie opisane reguły gramatyczne, jasno objaśnione. Oczywiście wersja hiszpańsko-hiszpańska.

-KSIĄŻKA DO SŁOWNICTWA? To akurat nie jest tak ważne jak powyższe pozycje, bo słownictwo poszerzy się poprzez oglądanie czy słuchanie, ale jakaś fajna książka, podzielona tematycznie, nie zaszkodzi smile

Bardzo liczę na odpowiedzi, z góry dziękuję smile

#2 2013-09-23 23:11:24

PiotrPeterPedro
Pisarz

Re: PILNE ! DO UCZĄCYCH SIĘ HISZPAŃSKIEGO

Słownik masz tu: http://lema.rae.es/drae/

Jeśli to tylko matura, to myślę jednak, że wystarczy "słownik z Biedronki", choć nie za 10, a za 50 zł, przecież rozszerzona matura to tylko poziom B2... Mam słownik PONS 70 000 haseł i zwrotów i choć jest znacznie za mały, by mi dobrze służyć obecnie, to do matury powinien starczyć - cena 59 PLN.

#3 2013-09-24 11:26:40

auguriusz
Pisarz

Zgadza się, nie potrzebujesz nie wiadomo jakiego słownika, aby się dobrze przygotować. Z powodzeniem wystarczą te, które można znaleźć w sieci (np. megasłownik).
Jeśli chodzi o książki to np.:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/30755/ … niami.html
http://www.nowela.pl/uso-interactivo-del-vocabulario
Poza tym, próbuj rozwiązywać egzemplarze maturalne, poszukaj w sieci. Czytaj, oglądaj filmy, słuchaj radia...
Jeśli chodzi o poziom matury rozszerzonej - B2 z elementami C1.

#4 2013-09-24 13:04:56

Pjotreeek
Pisarz

Potrzebuję słownik książkowy, jakoś nie potrafię się efektywnie uczyć przez internet. A pomysł z "poważniejszym" słownikiem wziął się stąd, iż od razu będę go miał na studia smile  A wtedy na pewno taki ponsa nie będzie wystarczający.  Dzięki za ten internetowy słownik, popatrzę w wolnej chwili smile

Arkusze maturalne, tak, będę robił. Może z tym słownikiem tak "wyjechałem" bo naprawdę bardzo mi zależy na tej lingwistyce, a oznacza to że wynik muszę mieć powyżej 90% z rozszerzonej hmm  Im więcej , tym lepiej.
Ta książka "Uso interactivo del vocabulario" zawiera hiszpański europejski? Gramatyka z pwn wygląda interesująco, jednak czy nie ma czegoś w wersji hiszpańskojęzycznej? Bardzo by mi na takiej zależało.
Dzięki za linki smile

#5 2013-09-24 13:27:19

PiotrPeterPedro
Pisarz

Pjotreeek napisał:

Potrzebuję słownik książkowy, jakoś nie potrafię się efektywnie uczyć przez internet.

Jak będziesz chciał nauczyć się jakiegoś mniej oklepanego języka, to będziesz musiał... Chyba, że zaczniesz drukować Internet na drukarce wink

#6 2013-09-24 14:54:33

Pjotreeek
Pisarz

PiotrPeterPedro napisał:

Pjotreeek napisał:

Potrzebuję słownik książkowy, jakoś nie potrafię się efektywnie uczyć przez internet.

Jak będziesz chciał nauczyć się jakiegoś mniej oklepanego języka, to będziesz musiał... Chyba, że zaczniesz drukować Internet na drukarce wink

zdaję sobie z tego sprawę , ale hiszpański taki nie jest wink
nie chodzi o to, że nie potrafię. po prostu za bardzo się rozkojarzam, to tu jakiś kolejny artykuł się pojawi, to fajny odcinek po ang/hiszp i z tej nauki potem mało zostaje.
a jak przysiądę nad zeszytem słownikiem, jestem w stanie dużo sobie utrwalić.

#7 2013-09-24 21:22:40

auguriusz
Pisarz

Pjotreeek napisał:

Potrzebuję słownik książkowy, jakoś nie potrafię się efektywnie uczyć przez internet. A pomysł z "poważniejszym" słownikiem wziął się stąd, iż od razu będę go miał na studia smile  A wtedy na pewno taki ponsa nie będzie wystarczający.  Dzięki za ten internetowy słownik, popatrzę w wolnej chwili smile

Arkusze maturalne, tak, będę robił. Może z tym słownikiem tak "wyjechałem" bo naprawdę bardzo mi zależy na tej lingwistyce, a oznacza to że wynik muszę mieć powyżej 90% z rozszerzonej hmm  Im więcej , tym lepiej.
Ta książka "Uso interactivo del vocabulario" zawiera hiszpański europejski? Gramatyka z pwn wygląda interesująco, jednak czy nie ma czegoś w wersji hiszpańskojęzycznej? Bardzo by mi na takiej zależało.
Dzięki za linki smile

Uso interactivo zawiera zarówno słownictwo europejskie jak i amerykańskie (w nawiasie masz podany region). Ta gramatyka, którą Ci podałem to kompendium, które powinno wystarczyć. Świetnie opisane, mnóstwo ćwiczeń na różnym poziomie i nie jest zbyt drogie, w przeciwieństwie do wydawnictw hiszpańskich.

#8 2013-09-26 16:59:36

Pjotreeek
Pisarz

PiotrPeterPedro napisał:

Słownik masz tu: http://lema.rae.es/drae/

Jeśli to tylko matura, to myślę jednak, że wystarczy "słownik z Biedronki", choć nie za 10, a za 50 zł, przecież rozszerzona matura to tylko poziom B2... Mam słownik PONS 70 000 haseł i zwrotów i choć jest znacznie za mały, by mi dobrze służyć obecnie, to do matury powinien starczyć - cena 59 PLN.

masz na myśli ten słownik z ponsa? http://merlin.pl/Slownik-wspolczesny-hi … 2#fullinfo

wygląda interesująco i prawie go kupiłem jednak waham się nad jeszcze jedną pozycją
http://merlin.pl/Duzy-slownik-polsko-hi … 2#fullinfo

prawie 30zł tańszy a tylko 10 000 haseł mniej. Jednak osobiście to już chyba wolę wydać te 65zł na słownik jeśli jest porządny, skoro Go polecasz to powinien być ok, z tego co kojarzę to naukę hiszpańskiego traktujesz poważnie i przyznam szczerze byłem zaskoczony jak poleciłeś polski produkt smile niemniej jednak, może miałeś styczność z tym słownikiem? jakaś opinia? langenscheidt to było moje pierwsze wydawnictwo i to od niego zaczynałem, swoją drogą, nie wiem czemu się rozpadło?

#9 2013-09-27 00:05:42

PiotrPeterPedro
Pisarz

Oto Wielka Tajemnica PONSa:

PONS sprzedaje IDENTYCZNY słownik, strona w stronę, słowo w słowo, przecinek w przecinek w dwóch wersjach:

1) "70 000 haseł", gruba okładka, hasła na niebiesko
2) "60 000 haseł", okładka miękka, hasła na czarno

Te dwie wersje nie różnią się NICZYM i posiadają tą samą zawartość, co do słówka, więc i tą samą liczbę haseł, ale w jednej wersji PONS naliczyli haseł 10 000 więcej niż w drugiej...

Wiem to wszystko bo najpierw miałem wersję z cienką okładką, ale po tym jak mi się po intensywnym wertowaniu rozpadła, zrobiłem dziwną rzecz i wydałem pieniądze raz jeszcze i kupiłem z grubą okładką, ciesząc się, że obszerniejszy i, że się nie rozpadnie. Dopiero w domu się zorientowałem, że wcale nie posiada ona 10 000 haseł więcej.

Dlaczego polecam polski słownik? Bo na tak niskim poziomie jak maturalny, powinien Ci wystarczyć, a na wyższym poziomie nauki kupować słownika nie musisz wcale, bo masz obszerne słowniki hiszpańsko-hiszpańskie w Internecie.

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl