Temat: skuteczna metoda nauki j─Özyka obcego - zna kto┼Ť ?

Witajcie, czy zna kto┼Ť jak─ů┼Ť sprawdzon─ů i skuteczn─ů metod─Ö nauki j─Özyka obcego ? Potrzebuj─Ö szybko, w stosunkowo kr├│tkim czasie przyswoi─ç sobie od podstaw jezyk rosyjski i szukam czego┼Ť co da szybkie efekty w kr├│tkim czasie. Czy mo┼╝ecie mi jako┼Ť w tym pom├│c i co┼Ť poleci─ç ? Np. jakie┼Ť kursy, lekcje on-line. Prosze o jak─ůkolwiek pomoc.

2

Odp: skuteczna metoda nauki j─Özyka obcego - zna kto┼Ť ?

Temat rzeka, o którym było sporo na forum.

Nie ma chyba idealnej metody, kt├│ra podoba┼éaby si─Ö wszystkim. Musisz sam sprawdzi─ç, co ci odpowiada. Jeste┼Ť s┼éuchowcem czy wzrokowcem? Co ci pomaga w zapami─Ötywaniu?
Z pewno┼Ťci─ů warto, ┼╝eby┼Ť os┼éucha┼é si─Ö z j─Özykiem - nawet bez rozumienia tekstu. Radio, piosenki, cokolwiek. Ja polecam ustawienie sobie dialog├│w w grze komputerowej.
Fiszki - bezcenne w nauce słownictwa.
Cyrylicę możesz opanować przez jak najczęstsze wykorzystywanie, nawet przy pisaniu polskich zdań, ale przy użyciu tego alfabetu.

3

Moim zdaniem najlepsz─ů i najskuteczniejsz─ů metod─ů nauka angielskiego jest wyjazd na wyspy. Jeste┼Ť w┼Ťr├│d anglik├│w i czy chcesz czy nie musisz si─Ö pos┼éugiwa─ç angielskim, mam znajomych co tak zrobili i po 2 latach ich angielski jest genialny.

4

Jest kilka, kt├│re trzeba przestrzega─ç aby szybko i przyjemnie nauczy─ç si─Ö j─Özyka na poziomie C1.

1.Nie uczy─ç si─Ö gramatyki.
2.Uczy─ç si─Ö uszami nie oczami. Kr├│tko m├│wi─ůc s┼éuchajmy a nie czytajmy.
3.Nie uczyć się pojedynczych słówek.
4.Słówek uczyć się tylko poprzez zdania, czyli uczmy się tylko zdań. W ten sposób mamy słownictwo, gramatykę i konwersacje.

5

Nie zgadzam się z żadnym z tych stwierdzeń.

1. I m├│wi─ç co┼Ť w stylu "Kali pi─ç, Kali je┼Ť─ç"? Nie powiesz mi, ┼╝e gramatyka sama wejdzie do g┼éowy przez s┼éuchanie i czytanie. Utrwali si─Ö - to tak.
2. Jestem wzrokowcem, je┼Ťli mam co┼Ť zapami─Öta─ç, musz─Ö to mie─ç przed oczyma. Czy nie mam szans nauczy─ç si─Ö j─Özyka?
3/4. Kilka zda┼ä wyrytych na pami─Ö─ç mo┼╝e by─ç przydatnych (zw┼éaszcza, je┼Ťli nie mo┼╝emy przet┼éumaczy─ç ich dos┼éownie na nasz j─Özyk), ale bez przesady. Osobi┼Ťcie nie wyobra┼╝am sobie kombinowa─ç zdania z ka┼╝dym s┼é├│wkiem z osobna.
Inn─ů spraw─ů s─ů np. czasowniki ┼é─ůcz─ůce si─Ö z 4 przyimkami. Wtedy zdania bardzo u┼éatwiaj─ů nauk─Ö.

6

poczytaj sobie ten wpis - nic doda─ç nic uj─ů─ç
http://www.angielski.edu.pl/porady_i_ci ÔÇŽ 26906.html

7

Dobrze te┼╝ du┼╝o ogl─ůda─ç film├│w. To chyba najlepszy i najta┼äszy pomys┼é!

8

Gramatyka sama wejdzie do g┼éowy przez s┼éuchanie i uczenie si─Ö ca┼éych zda┼ä. Tyle, ┼╝e my nie jeste┼Ťmy ┼Ťwiadomi i nie musimy traci─ç dodatkowego czasu na gramatyk─Ö. To jest du┼╝a zaleta. ┼╗aden native speaker nie uczy┼é si─Ö gramatyki a m├│wi przecie┼╝ super. Ucz─ůc si─Ö gramatyki zatracamy zdolno┼Ť─ç szybkiego i spontanicznego m├│wienia. Podczas rozmowy nie ma czasu na zastanowienie si─Ö jakiego czasu u┼╝y─ç czy jakiej konstrukcji. Ucz─ůc si─Ö z film├│w czy zda┼ä bez zastanowienia umiemy poprawnie i szybko wypowiedzie─ç si─Ö. Ka┼╝dy mo┼╝e my┼Ťle─ç co innego, ale realia s─ů takie, ┼╝e po 10 latach nauki w szkole gdzie ucz─ů bardzo du┼╝o gramatyki nie umiemy m├│wi─ç i rozumie─ç tekstu s┼éuchanego. Jak si─Ö rozmawia to tekstu na kartce nie widzimy. A przecie┼╝ w j─Özyku o to chodzi, ┼╝eby rozmawia─ç a nie chwali─ç si─Ö kto ile zna gramatyki.

9

"Jestem wzrokowcem, je┼Ťli mam co┼Ť zapami─Öta─ç, musz─Ö to mie─ç przed oczyma"

Mo┼╝esz nauczy─ç si─Ö j─Özyka, bo nawet je┼╝eli jeste┼Ť wzrokowcem to polskiego nie uczy┼éa┼Ť si─Ö przez czytanie tylko przez s┼éuchanie.

10

A szeroki zas├│b s┼éownictwa (kt├│ry znajomi dot─ůd mi zarzucaj─ů, chrzcz─ůc mnie pieszczotliwie Encyklopedi─ů) zdoby┼éam dzi─Öki ksi─ů┼╝kom, kt├│re po┼╝era┼éam. Mo┼╝emy si─Ö tak przepycha─ç godzinami.

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e kluczem do wszystkiego jest r├│wnowaga. Nie przecz─Ö, ┼╝e konwersacje s─ů potrzebne. Sama dopiero w liceum zacz─Ö┼éam rozmawia─ç po angielsku i ju┼╝ widz─Ö, jak wiele mi to da┼éo. Jednak nauka m├│wienia/s┼éuchania jest r├│wnie wa┼╝na do pisania i czytania... Te pierwsze wydaj─ů si─Ö domen─ů s┼éuchowc├│w, te drugie - wzrokowc├│w, ale trenowa─ç trzeba obie.
Inn─ů spraw─ů jest, ┼╝e ┼╝eby trenowa─ç cokolwiek, najpierw trzeba mie─ç jak─ů┼Ť baz─Ö. A baza ta to w┼éa┼Ťnie nauka s┼é├│wek i gramatyki. Nie jestem fanem list z setkami s┼é├│wek do wyrycia (bo i kto b─Ödzie je pami─Öta┼é za par─Ö tygodni?), te┼╝ s─ůdz─Ö, ┼╝e taka "sucha" nauka nic nie daje, co widz─Ö zreszt─ů po swoim w┼éoskim. Faktem te┼╝ jest, ┼╝e praktyka to utrwalenie teorii. Na przyk┼éad - konwersacja, gdzie b─Ödziemy u┼╝ywa─ç du┼╝o czasownik├│w nieregularnych, pozwoli nam utrwali─ç sobie te formy. Najpierw jednak musimy je pozna─ç. wink

11

Je┼╝eli chodzi o ksi─ů┼╝ki to gramatyka si─Ö przyda. Nawet do rozm├│w czytanie ksi─ů┼╝ek si─Ö przydaje. A je┼╝eli chodzi o gramatyk─Ö to rzeczywi┼Ťcie troch─Ö mo┼╝na tylko ┼╝eby┼Ťmy znowu nie przesadzali!

12

┼╗adne skrajno┼Ťci nie s─ů dobre smile

13

Zacznij od cyrylicy smile Umiesz ju┼╝ czyta─ç i pisa─ç? Mo┼╝e spr├│buj poczyta─ç ksi─ů┼╝ki dla dzieci, ewentualnie kr├│tkie historyjki dla pocz─ůtkuj─ůcych. Naucz si─Ö zestawu podstawowych s┼é├│w (mo┼╝na je znale┼║─ç w Internecie).