logo słówka

#1 2013-07-01 18:24:14

siowik
Nowy użytkownik

"H" nieme i "H" przydechowe

Jak je rozróżnić?, jest jakaś zasada?
Na pewnym forum widziałem "l'homme" [lom], "les_hommes" [lezom], czy to znaczy, że w l.p. jest przydechowe a w l.m. nieme.

#2 2013-07-01 19:48:12

Melly
Aktywny użytkownik

Re: "H" nieme i "H" przydechowe

"H" nieme to takie "h", przed którym występuje łączenie międzywyrazowe i elizja - oba twoje przykłady, zarówno "l'homme" (elizja) i "les hommes" (łączenie międzywyrazowe) zawierają właśnie "h" nieme.
"H" przydechowe to takie "h", przed którym ani elizja, ani łączenia międzywyrazowe nie występują, np. "le héro" [le ero].

Jak rozróżnić? Większość wyrazów zaczynających się na "h" zawiera "h" nieme, a tych z "h" przydechowym trzeba się po prostu nauczyć na pamięć. Najczęściej "h" przydechowe jest w jakiś sposób zaznaczone w słownikach.

#3 2013-07-02 11:06:44

siowik
Nowy użytkownik

Melly napisał:

"H" nieme to takie "h", przed którym występuje łączenie międzywyrazowe i elizja - oba twoje przykłady, zarówno "l'homme" (elizja) i "les hommes" (łączenie międzywyrazowe) zawierają właśnie "h" nieme.
"H" przydechowe to takie "h", przed którym ani elizja, ani łączenia międzywyrazowe nie występują, np. "le héro" [le ero].

To wiem,chciałem tylko wiedzieć jak rozróżnić je mając same słowo zaczynające się od "H", np. czytam coś na głos i trafiam w tekście na ten przypadek i jak go przeczytać nie ucząc się tych słówek na pamięć.

#4 2013-07-02 13:22:52

Melly
Aktywny użytkownik

W przypadku liczby pojedynczej po rodzajniku określonym nie pojawi się elizja - tak jak w tym przykładzie: "le héros", nie "l'héros". Jeżeli będzie to rodzajnik nieokreślony lub liczba mnoga to nie wiem. Nie ma chyba innej metody rozróżniania jednych od drugich niż nauczenie się na pamięć, przynajmniej ja nie mam o takiej pojęcia. W takich przypadkach po prostu traktuję "h" jako nieme, bo i tak występuje o wiele częściej.

Ostatnio edytowany przez Melly (2013-07-18 21:12:06)

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl