1 (edytowany przez Pjotreeek 2013-03-02 17:42:36)

Temat: filologia - czy jest sens? PROSZ─ś O OPINIE

matura si─Ö zbli┼╝a a dylemat z wyborem studi├│w trwa ju┼╝ od miesi─Öcy. pomys┼é├│w by┼éo mn├│stwo - rozwi─ůzania dalej brak. po raz setny wracam do pocz─ůtkowego za┼éo┼╝enia jakim jest filologia, pytanie tylko czy nadal warto? ok, studia interesuj─ůce, ale co potem? praca sama si─Ö nie znajdzie. p├│ki co, bardzo, ale to bardzo ci─ůgnie mnie na filologi─Ö angielsk─ů - j─Özyk, kt├│rym najlepiej w┼éadam i kt├│ry chc─Ö doprowadzi─ç do perfekcji. Jednak martwi mnie masa ludzi, kt├│re taki studia ko┼äcz─ů. Nie zamierzam by─ç nauczycielem - bynajmniej p├│ki co, nie widz─Ö siebie samego w takiej roli. Jednak praca t┼éumacza - czy z tego da si─Ö wy┼╝y─ç? Tym bardziej ┼╝e m├│wimy tutaj o angielskim. Zna kto┼Ť, b─ůd┼║ ma w rodzinie t┼éumaczy? Jak im si─Ö powodzi finansowo? Mo┼╝e jakbym potem mia┼é wyrobione s┼éownictwo specjalistyczne typu ekonomia,medycyna,prawo, z prac─ů by┼éoby ┼éatwiej?

Opr├│cz angielskiego rozmy┼Ťla┼éem te┼╝ o filologii hiszpa┼äskiej. Jako drugi j─Özyk wybra┼ébym w┼éoski. Hiszpa┼äski to j─Özyk, kt├│ry osobi┼Ťcie bardzo lubi─Ö i kt├│rego tak┼╝e chcia┼ébym opanowa─ç, wi─Öc tak┼╝e by┼éyby to przyjemne studia. Jednak obawa polega na tym i┼╝ o angielskim zapomn─Ö, a tego nie chc─Ö bo za bardzo si─Ö przyk┼éada┼éem do tego by osi─ůgn─ů─ç poziom na jakim jestem. I tu pojawia si─Ö problem smile

Pomys┼é 3, ale ju┼╝ bardzo ekstremalny - po┼é─ůczy─ç te dwa kierunki i studiowa─ç je naraz. Ale to ju┼╝ ostateczno┼Ť─ç.

Za wszelkie opini─Ö b─Öd─Ö bardzo wdzi─Öczny.

2 (edytowany przez Shariana 2013-03-02 18:36:31)

Odp: filologia - czy jest sens? PROSZ─ś O OPINIE

Filologia angielska istotnie mo┼╝e by─ç ryzykowna ze wzgl─Ödu na ogromn─ů popularno┼Ť─ç tego j─Özyka. Sama zastanawia┼éam si─Ö nad zrezygnowaniem z j─Özykowego kierunku jako takiego i zrobieniem zwyk┼éego certyfikatu. Z drugiej strony - je┼Ťli naprawd─Ö ci─Ö do tego ci─ůgnie, to inaczej nigdy nie osi─ůgniesz pe┼énego zadowolenia, prawda? Wspominasz o s┼éownictwie specjalistycznym - dobrze kombinujesz, to na pewno si─Ö przyda. Opr├│cz pracy t┼éumacza (teoretycznie nie maj─ů ┼║le, ale wszystko zale┼╝y od miasta; generalnie wi─Ökszo┼Ť─ç dorabia w roli nauczycieli, specjalizacja nie ma ┼╝adnego znaczenia) mo┼╝esz pomy┼Ťle─ç o pracy w firmie. To tak┼╝e okazja do podr├│┼╝y i rozmowy z obcokrajowcami. smile

Mam te┼╝ pomys┼é czwarty i dziwi mnie, ┼╝e o nim nie wspomnia┼ée┼Ť. Dlaczego nie po┼é─ůczy─ç dw├│ch j─Özyk├│w na lingwistyce?

3

uwa┼╝am,┼╝e studiowanie na filologii angielskiej to nie jest dobry pomys┼é jak na obecne warunki- na rynku pracy jest tak ogromna konkurencja,┼╝e trudno si─Ö za┼éapa─ç na prac─Ö - nawet w szkole.Mam znajom─ů po filologii i ona co prawda ma prac─Ö - uczy na r├│┼╝nych kursach i ma etat na uczelni- ale ┼╝yje w sta┼éym poczuciu zagro┼╝enia utraty pracy- bo za ni─ů ustawiona jest ca┼éa rzesza konkurent├│w ,kt├│ra tylko czerka na jej potkni─Öcie.
Filologia hiszpa┼äska to o wiele lepszy pomys┼é - jest to j─Özyk kt├│ry ma szans─Ö przebi─ç j─Özyk angielski ,coraz wi─Öcej ludzi si─Ö nim pos┼éuguje- w USA np.s─ů ca┼ée regiony,gdzie wi─Öcej ludzi m├│wi po hiszpa┼äsku ni┼╝ po angielsku.
Co do pracy tłumaczy to nie mam specjalnego rozeznania,ale podejrzewam ,że też jest nie lekko

4

Shariana napisał/a:

Filologia angielska istotnie mo┼╝e by─ç ryzykowna ze wzgl─Ödu na ogromn─ů popularno┼Ť─ç tego j─Özyka. Sama zastanawia┼éam si─Ö nad zrezygnowaniem z j─Özykowego kierunku jako takiego i zrobieniem zwyk┼éego certyfikatu. Z drugiej strony - je┼Ťli naprawd─Ö ci─Ö do tego ci─ůgnie, to inaczej nigdy nie osi─ůgniesz pe┼énego zadowolenia, prawda? Wspominasz o s┼éownictwie specjalistycznym - dobrze kombinujesz, to na pewno si─Ö przyda. Opr├│cz pracy t┼éumacza (teoretycznie nie maj─ů ┼║le, ale wszystko zale┼╝y od miasta; generalnie wi─Ökszo┼Ť─ç dorabia w roli nauczycieli, specjalizacja nie ma ┼╝adnego znaczenia) mo┼╝esz pomy┼Ťle─ç o pracy w firmie. To tak┼╝e okazja do podr├│┼╝y i rozmowy z obcokrajowcami. smile

Mam te┼╝ pomys┼é czwarty i dziwi mnie, ┼╝e o nim nie wspomnia┼ée┼Ť. Dlaczego nie po┼é─ůczy─ç dw├│ch j─Özyk├│w na lingwistyce?

Dok┼éadnie tak samo zrobi┼éem jaki┼Ť czas temu- zamiast studi├│w mia┼éem wyrobi─ç certyfikat i p├│j┼Ť─ç studiowa─ç co innego. Jednak nie ma takiego kierunku, kt├│ry by mnie zainteresowa┼é a i┼Ť─ç studiowa─ç co┼Ť, czym nie jeste┼Ťmy zainteresowani wydaje mi si─Ö bez sensu. Strasznie mnie ci─ůgnie- zawsze chcia┼éem i┼Ť─ç na takie studia, a teraz ci─ůgnie mnie jeszcze bardziej bo widz─Ö efekty ci─Ö┼╝kiej nauki. I dlatego tak ci─Ö┼╝ko mi z tego zrezygnowa─ç, ca┼éa praca posz┼éaby na marne. Marz─ů mi si─Ö takie studia, chcia┼ébym podr├│┼╝owa─ç , poznawa─ç ludzi za granic─ů - co┼Ť takiego naprawd─Ö mnie jara big_smile  A angielski to podstawa do konwersacji a mnie szczerze nawet b2 nie zadowoli.
Z erasmusa chcia┼ébym tak┼╝e skorzysta─ç, niekt├│re uczelnie maj─ů praktyki dla student├│w w firmach,biurach t┼éumacze┼ä, szko┼éach j─Özykowych - co┼Ť takiego naprawd─Ö mnie interesuje smile  S┼éownictwo specjalistyczne to taki dodatek poniewa┼╝ ┼╝ywy j─Özyk to jest co┼Ť co uwielbiam tongue

Oczywi┼Ťcie ┼╝e o tym my┼Ťla┼éem smile  Tylko problem polega na tym i┼╝ na wi─Ökszo┼Ťci lingwistyk, wymagana jest zbli┼╝ona znajomo┼Ť─ç 2 j─Özyk├│w obcych, a niestety u mnie to kuleje. I te┼╝ bardzo ci─Ö┼╝ko mi by┼éo znale┼║─ç lingwistyk─Ö gdzie jest angielski z hiszpa┼äskim. Chyba ┼╝e kto┼Ť ma jakie┼Ť informacje to by┼éoby super smile

ajelonek napisał/a:

uwa┼╝am,┼╝e studiowanie na filologii angielskiej to nie jest dobry pomys┼é jak na obecne warunki- na rynku pracy jest tak ogromna konkurencja,┼╝e trudno si─Ö za┼éapa─ç na prac─Ö - nawet w szkole.Mam znajom─ů po filologii i ona co prawda ma prac─Ö - uczy na r├│┼╝nych kursach i ma etat na uczelni- ale ┼╝yje w sta┼éym poczuciu zagro┼╝enia utraty pracy- bo za ni─ů ustawiona jest ca┼éa rzesza konkurent├│w ,kt├│ra tylko czerka na jej potkni─Öcie.
Filologia hiszpa┼äska to o wiele lepszy pomys┼é - jest to j─Özyk kt├│ry ma szans─Ö przebi─ç j─Özyk angielski ,coraz wi─Öcej ludzi si─Ö nim pos┼éuguje- w USA np.s─ů ca┼ée regiony,gdzie wi─Öcej ludzi m├│wi po hiszpa┼äsku ni┼╝ po angielsku.
Co do pracy tłumaczy to nie mam specjalnego rozeznania,ale podejrzewam ,że też jest nie lekko

No w┼éa┼Ťnie o tym m├│wi─Ö. I to mnie w anglistyce martwi. Hiszpa┼äski ok, bardzo lubi─Ö, ale p├│ki co to nie jest to samo co z angielskim... Kiedy┼Ť mia┼éem ogromn─ů faz─Ö na hiszpa┼äski- pami─Ötam jak w gimnazjum celowo olewa┼éem nauk─Ö angielskiego bo uwa┼╝a┼éem ten j─Özyk za przereklamowany i nudny. A za to hiszpa┼äskiego uczy┼éem si─Ö na w┼éasn─ů r─Ök─Ö sam w domu. Z angielskim tak na powa┼╝nie jestem dopiero od 2 lat, m├│wi─Ö o takiej nauce bardzo systematycznej - codzienne czytanie po angielsku, s┼éuchanie. I efekty s─ů, co sprawia ┼╝e tak trudno mi to porzuci─ç.

Z natury jestem j─Özykowcem i mam ca┼ée ┼╝ycie na j─Özyki smile  Angielski i hiszpa┼äski to podstawa, nie wyobra┼╝am sobie nie opanowa─ç ich biegle. Dalej s─ů takie j─Özyki jak w┼éoski, francuski czy mo┼╝e nawet i niemiecki. Ale to ju┼╝ odleg┼éa przysz┼éo┼Ť─ç smile

5

dalej takie kierunki s─ů smile tylko ┼╝e rosyjskim nie jestem jako┼Ť zbytnio zainteresowany a to podstawa do studiowania filologii, bynajmniej tak mi si─Ö wydaje tongue

2 kierunki to te┼╝ fakt, ale nie mog─Ö zapomnie─ç o kwestii finansowej.

6

Je┼Ťli chodzi o lingwistyk─Ö, to koniecznie sprawd┼║ Pozna┼ä (wydzia┼é neofilologii, maj─ů naprawd─Ö spory wyb├│r). Nie jestem pewna, jak Warszawa, ale we Wroc┼éawiu jest te┼╝ gdzie┼Ť opcja j─Özyk + j─Özyk, chyba mo┼╝na te┼╝ dobra─ç hiszpa┼äski. Nie jestem tylko pewna uczelni.

7

je┼Ťli uda┼éoby si─Ö we Wroc┼éawiu to by┼éoby genialnie smile

8 (edytowany przez Pjotreeek 2013-03-18 20:07:10)

p├│ki co, decyduj─Ö si─Ö na filologi─Ö angielsk─ů - to jest co┼Ť co bardzo lubi─Ö, sprawia mi ogromn─ů przyjemno┼Ť─ç a opanowanie biegle tego j─Özyka jest dla mnie bardzo wa┼╝ne. jednak nie jest to 100% decyzja bo dalej si─Ö waham i szukam najlepszego rozwi─ůzania.  filologia hiszpa┼äska we Wroc┼éawiu jest 2 miejscu (do wyboru jako 2 j─Özyk jest w┼éoski i francuski, pewnie wybra┼ébym w┼éoski) ale o angielskim tam nic nie ma, a zaprzepa┼Ťci─ç tylu lat nauki nie mam zamiaru, nawet nie chc─Ö.  jednak szukam inaczej - anglistyki z filologi─ů jakiego┼Ť j─Özyka "niszowego". Pono─ç za takie j─Özyki naprawd─Ö niez┼é─ů kas─Ö mo┼╝na dosta─ç smile  Tak┼╝e orientuje si─Ö kto┼Ť?  Poszukuj─Ö filologii angielskiej z jakimkolwiek j─Özykiem niszowym  (nie wiem, norweski? w─Ögierski?  mo┼╝e jakie┼Ť inne proponujecie, bo ja przyznam szczerze nie jestem za bardzo rozeznany)  Interesuje mnie Wroc┼éaw, mo┼╝e Warszawa. Ostatecznie, ale naprawd─Ö ostatecznie-> Krak├│w.

Shariana napisał/a:

Je┼Ťli chodzi o lingwistyk─Ö, to koniecznie sprawd┼║ Pozna┼ä (wydzia┼é neofilologii, maj─ů naprawd─Ö spory wyb├│r). Nie jestem pewna, jak Warszawa, ale we Wroc┼éawiu jest te┼╝ gdzie┼Ť opcja j─Özyk + j─Özyk, chyba mo┼╝na te┼╝ dobra─ç hiszpa┼äski. Nie jestem tylko pewna uczelni.

j─Özyk+j─Özyk jest w prywatnej szkole. wy┼╝sza szko┼éa filologiczna je┼Ťli si─Ö nie myl─Ö.

9

Jak dla mnie to filologia jest dla przyszłych tlumaczy. lepiej skonczyc inny kierunek i zrobic certyfikaty z jezykow ktore nas interesuja. To po prostu bardziej przydaje sie w pozniejszym zyciu zawodowym.

10

┼éatwo powiedzie─ç - zrobi─ç certyfikat j─Özykowy a i┼Ť─ç na inne studia wink  nie wiem czemu ale mnie jako┼Ť szko┼éy j─Özykowe nie przekonuj─ů - du┼╝o kasy leci a efekty s─ů ma┼ée, no bo lekcja lub dwie raz w tygodniu to wg mnie jak nic je┼Ťli chodzi o nauk─Ö j─Özyk├│w.

11

Te┼╝ my┼Ťla┼éam o opcji "i┼Ť─ç na co┼Ť innego - zrobi─ç certyfikat". Pomijaj─ůc pytanie "na co tu i┼Ť─ç?", tak┼╝e nie jestem zwolenniczk─ů nauki w szko┼éach j─Özykowych. Mia┼éam styczno┼Ť─ç z dwiema, obie rozczarowa┼éy mnie na pe┼énej linii. Mo┼╝e w wi─Ökszych miastach wygl─ůda to inaczej?

Wiem, ┼╝e nie zawsze jest to wykonalne, ale s─ůdz─Ö, ┼╝e do certyfikatu mo┼╝na doj┼Ť─ç na w┼éasn─ů r─Ök─Ö. Jestem zdecydowana zdawa─ç egzamin z angielskiego na poziomie C1 (a najlepiej C2) i wiem, ┼╝e zapewne b─Öd─Ö stara┼éa si─Ö to osi─ůgn─ů─ç bez pomocy "nauczycieli", kt├│rzy cz─Östo nie maj─ů z nauk─ů zbyt wiele wsp├│lnego...

12

zgodz─Ö si─Ö - nauka na w┼éasn─ů r─Ök─Ö i to w dodatku angielskiego jest mo┼╝liwa i naprawd─Ö mo┼╝e przynie┼Ť─ç zadowalaj─ůce efekty. jednak to nie tutaj o to chodzi - dajmy na to nie p├│jd─Ö na j─Özykowe studia bo "zrobi─Ö certyfikat" a zaczn─Ö studiowa─ç np.ekonomi─Ö. Ka┼╝de studia poch┼éaniaj─ů mn├│stwo czasu a ┼╝eby zrobi─ç certyfikat to trzeba co┼Ť umie─ç, a ┼╝eby co┼Ť umie─ç nale┼╝y systematycznie si─Ö uczy─ç.  A wg mnie je┼Ťli chodzi o j─Özyki obce, aby osi─ůgn─ů─ç porz─ůdne rezultaty nale┼╝y po┼Ťwi─Öca─ç czas CODZIENNIE.  A studiuj─ůc co innego ┼éatwe to nie b─Ödzie, oczywi┼Ťcie mo┼╝e do tego B2 si─Ö dojdzie , ale co to jest B2?  Aktualnie C2 z angielskiego to ju┼╝ prawie nic.

13

Pjotreeek napisał/a:

Aktualnie C2 z angielskiego to ju┼╝ prawie nic.

Nie przesadzajmy. Mo┼╝e poziom B2 faktycznie nie robi ju┼╝ takiego wra┼╝enia (chocia┼╝ z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e osoby, kt├│re teoretycznie ten poziom maj─ů - co udowadnia cho─çby matura - nie zawsze na niego zas┼éuguj─ů), ale os├│b z lepsz─ů znajomo┼Ťci─ů angielskiego, w dodatku po┼Ťwiadczon─ů na papierze, nie jest ju┼╝ a┼╝ tak du┼╝o.

14

Shariana napisał/a:
Pjotreeek napisał/a:

Nie przesadzajmy. Mo┼╝e poziom B2 faktycznie nie robi ju┼╝ takiego wra┼╝enia (chocia┼╝ z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e osoby, kt├│re teoretycznie ten poziom maj─ů - co udowadnia cho─çby matura - nie zawsze na niego zas┼éuguj─ů), ale os├│b z lepsz─ů znajomo┼Ťci─ů angielskiego, w dodatku po┼Ťwiadczon─ů na papierze, nie jest ju┼╝ a┼╝ tak du┼╝o.

ale taka prawda - bieg┼éa znajomo┼Ť─ç angielskiego nie robi ju┼╝ wra┼╝enia jak kiedy┼Ť, poniewa┼╝ jest to ju┼╝ tak og├│lnie przyj─Öte i┼╝ powinno si─Ö go umie─ç. niekt├│re firmy nie traktuj─ů go jako j─Özyka obcego. pami─Ötam jak kto┼Ť opowiada┼é o rozmowie kwalifikacyjnej, zadano pytanie jakie j─Özyki obce zna kandydat, na co pad┼éa odpowied┼║ "angielski". a pracodawca : pyta┼éem o j─Özyki obce.

15

Pjotreeek napisał/a:
Shariana napisał/a:
Pjotreeek napisał/a:

ale taka prawda - bieg┼éa znajomo┼Ť─ç angielskiego nie robi ju┼╝ wra┼╝enia jak kiedy┼Ť, poniewa┼╝ jest to ju┼╝ tak og├│lnie przyj─Öte i┼╝ powinno si─Ö go umie─ç. niekt├│re firmy nie traktuj─ů go jako j─Özyka obcego. pami─Ötam jak kto┼Ť opowiada┼é o rozmowie kwalifikacyjnej, zadano pytanie jakie j─Özyki obce zna kandydat, na co pad┼éa odpowied┼║ "angielski". a pracodawca : pyta┼éem o j─Özyki obce.

Niez┼ée podej┼Ťcie. Fakt faktem, ┼╝e teraz znanie angielskiego to rzecz oczywista - ale nadal s─ůdz─Ö, ┼╝e czym innym jest znanie podstaw, a czym innym bieg┼éo┼Ť─ç. Poza tym, jest jeszcze tak zwane s┼éownictwo fachowe.
Zapewne wszystko zale┼╝y od pracy, jak─ů chce si─Ö podj─ů─ç. Wskaza─ç drog─Ö zapewne umia┼éaby wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b, ale przeprowadzi─ç rozmow─Ö z klientem bankowym, albo wzi─ů─ç udzia┼é w rozprawie s─ůdowej... ju┼╝ niekoniecznie.

16

Shariana napisał/a:
Pjotreeek napisał/a:
Shariana napisał/a:

Niez┼ée podej┼Ťcie. Fakt faktem, ┼╝e teraz znanie angielskiego to rzecz oczywista - ale nadal s─ůdz─Ö, ┼╝e czym innym jest znanie podstaw, a czym innym bieg┼éo┼Ť─ç. Poza tym, jest jeszcze tak zwane s┼éownictwo fachowe.
Zapewne wszystko zale┼╝y od pracy, jak─ů chce si─Ö podj─ů─ç. Wskaza─ç drog─Ö zapewne umia┼éaby wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b, ale przeprowadzi─ç rozmow─Ö z klientem bankowym, albo wzi─ů─ç udzia┼é w rozprawie s─ůdowej... ju┼╝ niekoniecznie.

Tez z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia wiem ze certyfikat mozna zrobic ucz─ůc sie samemu. Teraz jest tyle materialow: ksi─ůzki, internet, czasopisma...... Szkoly jezykowe dzialaja tak aby kazdemu dogodzic a to nie znaczy ze w naszym przypadku sie to sprawdzi.

U mnie ekonomia plus certyfikaty jezykowe rewelacyjnie sprawdzily sie. Mialam isc na anglistyke ale Anglicy mi odradzili.........  Zeby rozwijac sie jezykowo z jakiegokolwiek jezyka nie trzeba isc na filologie- naprawde !!! ;-) Macie racje coraz czesciej angielski w zagranicznych firmach to norma. Nieraz nie trzeba znac polskiego ;-) Zazwyczaj nie trzeba znac jezyka az na poziomie C. A juz bylam na niejednej rozmowie i angielskiego uzywam na co dzien.

17

Shariana zgodz─Ö si─Ö w 100% ale b─ůd┼║my szczerzy, dzisiaj bieg┼éo┼Ť─ç angielskiego to ju┼╝ nie jest takie woow jak kiedy┼Ť, niestety.

monika11 studiujesz ekonomi─Ö? big_smile  je┼Ťli tak to spadasz mi z nieba !! powiem tak, zastanawia┼éem si─Ö nad ekonomi─ů ┼╝eby wyrobi─ç sobie jaki┼Ť zaw├│d porz─ůdny a pasj─Ö jakimi s─ů j─Özyki rozwija─ç we w┼éasnym zakresie. Jednak co mnie martwi - po 1; ekonomist├│w jest MN├ôSTWO teraz, po 2; ekonomia to nie jest co┼Ť co lubi─Ö wink po 3; z braku czasu nie rozwin─Ö umiej─Ötno┼Ťci j─Özykowych bo ja mam w planach kilka j─Özyk├│w w tym 2 na 100% biegle. i tu pojawia si─Ö problem.

18

Tak ko┼äcz─Ö ekonomie o waskiej specjalizacji na SGH ;-)  Plus robie certyfikaty z kilku jezykow bo jak wiekszo┼Ť─ç z nas na tym forum jezyki sa moja pasj─ů ;-)

Nie musisz wybierac ekonomii. S─ů inne kierunki....prawo, informatyka i in. To prawda wiele ludzi je konczy ale najwazniejsza jest specjalizacja. Zebys konkretnie wiedzial co po tych studiach bedziejsz robil. A do tego potrzeba rozeznanie na rynku pracy.

2 jezyki biegle zawsze mozesz zrobic. ;-) Na kazdych studiach masz lektoraty. A jezykow i tak uczymy sie przez cale zycie......... nie tylko przez studia

19

prawo to by by┼éo co┼Ť fajnego smile  kiedy┼Ť sobie tak pomy┼Ťla┼éem ┼╝e m├│g┼ébym by─ç adwokatem, bynajmniej rodzice tak uwa┼╝ali poniewa┼╝ zawsze ┼Ťmiali si─Ö z tego , ┼╝e musz─Ö mie─ç ostatnie s┼éowo tongue  i ostatnio nawet te plany si─Ö pojawi┼éy na nowo, jednak nie mam szans, nie zdaj─Ö historii, a tak poza tym to nienawidz─Ö historii... poza tym - co najwa┼╝niejsze - nie mam ┼╝adnych znajomo┼Ťci w prawie a przy takiej sytuacji to ja pr─Ödzej znajd─Ö prac─Ö po filologii niestety.  SGH to super big_smile  z jakich j─Özyk├│w robisz certyfikaty?  i wgl na jakim poziomie jeste┼Ť z angielskiego i pozosta┼éych? zastanawia mnie to, gdy┼╝ jeste┼Ť idealnym przyk┼éadem bym m├│g┼é sprawdzi─ç jak to w moim przypadku mog┼éoby wygl─ůda─ç smile

20

Pjotreeek napisał/a:

nie mam ┼╝adnych znajomo┼Ťci w prawie a przy takiej sytuacji to ja pr─Ödzej znajd─Ö prac─Ö po filologii niestety.

Nie szalejmy, ja też wybieram się na ten zacny kierunek bez tak zwanych "pleców" - znam też osoby, którym ich brak nie przeszkodził w niezłym ustawieniu się. smile

21

Shariana napisał/a:
Pjotreeek napisał/a:

nie mam ┼╝adnych znajomo┼Ťci w prawie a przy takiej sytuacji to ja pr─Ödzej znajd─Ö prac─Ö po filologii niestety.

Nie szalejmy, ja też wybieram się na ten zacny kierunek bez tak zwanych "pleców" - znam też osoby, którym ich brak nie przeszkodził w niezłym ustawieniu się. smile

a ja niestety znam gorsze przypadki gdzie znajomo┼Ťci zawa┼╝y┼éy. osoba po studiach, znajomo┼Ť─ç j─Özyk├│w obcych i pracy nie ma bo brak znajomo┼Ťci.  a szkoda, bo na prawo to bym si─Ö przeszed┼é big_smile

22 (edytowany przez monika11 2013-04-01 17:51:58)

Jak po kazdym kierunku znajomo┼Ťci moga pomoc ale bez nich tez mozna sobie poradzic. Tylko sporo trudniej jest. prawo - fajna sprawa ;-)

Jestem idealnym przykładem - milo slyszec '-) Angielski znam na b2/c1 - mam certyfikat biznesowy, ale nie ucze sie go teraz. Tylko korzystam na co dzien,

Robię jeszcze certy z francuskiego, niemieckiego i szwedzkiego na b2. Rosyjski znam na tyle zeby sie dogadac. Jak na razie mi to w zupełnosci wystarczy. Szczerze przyznam ze nie ucze sie tych jezykow non stop - za malo czasu. Certyfikaty chce miec dla siebie zeby sobie poziom z tych jezykow wyrownac.