logo słówka

#1 2012-11-23 06:53:57

Pingwin
Pisarz

certyfikat z niemieckiego

Zastanawiam się nad zdawaniem ZD. Myślicie, że opłaca się?  Tak się waham, bo może po prostu do niczego mi się nie przyda. Czy warto jeszcze się poduczyć i zdać od razu któryś z wyższych?

#2 2012-11-23 13:19:24

kubagm
Bywalec

Re: certyfikat z niemieckiego

Według mnie w przypadku języka niemieckiego warto mieć certyfikat nawet na poziomie ZD.
Bardzo dużo ludzi uczy się tego języka jako drugiego języka w szkole lub na studiach. Sporo z tych osób deklaruje później jego znajomość na poziomie średniozaawansowanym, przy czym większość raczej nie jest w stanie swobodnie się nim posługiwać. Certyfikat na poziomie ZD w pewnym sensie rozwiewa wątpliwości i pokazuje, że osoba rzeczywiście podjęła wysiłek opanowania tego języka na jakimś poziomie.
To może trochę pomóc w karierze zawodowej (ładnie wygląda w CV), ale sam w sobie ZD nie przekłada się jakoś na większe zarobki w porównaniu do osoby, która zna niemiecki na podobnym poziomie, a nie ma żadnego certyfikatu (niektóre duże korporacje biorą certyfikaty pod uwagę, ale nie wiem czy za ZD jest już jakiś dodatek).
Samo przygotowywanie się do egzaminu też jest przecież formą nauki.
Jeżeli Twoim celem jest udokumentowanie znajomości języka to ten egzamin już coś daje.
Jeśli Twoim celem jest po prostu nauka i nie interesują Cię papierki to raczej bym się nie szarpał.

#3 2012-11-23 16:03:16

Pingwin
Pisarz

Re: certyfikat z niemieckiego

Dzięki. Raczej pierwsza opcja, bo myślę, że jakoś bym już zdała, ale jeszcze trochę poczekam, żeby porobić jakieś przykładowe zadania czy coś. Jak to często bywa w szkołach, gramatykę mam opanowaną dość dobrze, za to bywają problemy z mówieniem... Jeszcze raz dziękuję za radę wink

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl