logo słówka

#1 2010-12-02 15:13:39

konto usuniete
Nowy użytkownik

Włoski od poczatku

Hej ! wink Ostatnio zaciekawił mnie język włoski i stwierdziłam, że fajnie byłoby się go nauczyć. Pojawiło się tutaj już dużo wątków dotyczących nauki tego języka od podstaw. Mimo to, też chcę wtrącić swoje trzy grosze wink W związku z tym mam kilka pytań. Mianowicie: czy żeby zacząć uczyć się włoskiego, trzeba jakoś "specjalnie" się przygotowywać ( mam tu na myśli np. znajomość alfabetu jak np. w języku rosyjskim) ? Czy byłabym w stanie nauczyć się tego języka bez żadnych szkół językowych? Trudny jest ten język? Słyszałam, że nie za bardzo i bardzo przyjemnie jest się go uczyć smile
Wiem. Pytania są banalne, ale proszę mimo to o odpowiedź smile
Pozdrawiam:)

#2 2010-12-02 21:44:25

desperado
Częsty bywalec

Re: Włoski od poczatku

Generalnie wszystko zależy od podejścia i ilości motywacji. Jak dla mnie język włoski to jeden z prostszych języków, bardzo ciekawy, melodyjny, bardzo łatwo wpadający w ucho i logiczny. Wymowa jest śmiesznie prosta, akcent dla nas Polaków niebywale prosty -- przeważnie na przedostatnią sylabę w słowie (choć rzadko znaleźć możemy, że źle zaakcentowane słowo zmienia znaczenie -- np. ancọra (jeszcze) vs ạncora (kotwica); papa (papież) vs papà (tata, tatuś). Ale to są różnice, które bardzo łatwo się zapamiętuje i do tego są megaprzyjemne. Ponadto odnoszę wrażenie, że nawet większość czasowników nieregularnych jest bardzo prosta w odmianie i po nauczeniu się ok. 20 z nich w tej nieregularności można dostrzec regularność. Jest dużo czasów (prawdopodobnie coś koło 20, licząc czasy "szczątkowe"), do tego średnio skomplikowany tryb łączący zwany congiuntivo (w języku hiszpański jest to subjuntivo), ale to też jest do opanowania, zwłaszcza, że przecież w mowie codziennej, gazetach, tv używa się max. siedmiu czasów (tak jak w polszczyźnie nie używasz przecież czasów zaprzeszłych, które teoretycznie wciąż istnieją. No chyba że mówisz "Powinnam była to zrobić"). Kolejnym pięknych zjawiskiem w języku włoskim są idiomy -- mają ich dużo i wszystkie są bardzo ciekawe, tłumaczone dosłownie są śmieszne i łatwo się je zapamiętuje, np. "avere il pollice verde" dosł. "mieć zielony kciuk", co po polsku oznacza "mieć rękę do kwiatów". Chyba największą trudność podobnie jak w większości języków sprawiają przyimki, wiele z nich jest dla mnie średnio logiczna. Za to rodzajniki to już inna sprawa, bardzo łatwo nauczyć się można zarówno określonych, jak i nieokreślonych w licznie pojedynczej i mnogiej, rzadko kiedy jest jakieś odstępstwo, a jeśli już jest, to z racji tego, że np. jakiś rzeczownik ma inną końcówkę, niż jego czas gramatyczny, np. il / un problema - problem, choć końcówka rzeczownikowa "-a" jest typowa dla rodzaju żeńskiego. Jednak podkreślam, że takich wyjątków jest mało i niektóre są identycznie nieregularne jak te w polskim, np. il / un poeta - poeta wink Nie mówimy "ta poeta", tylko "ten poeta".

A teraz ciekawostka. Ponoć najdłuższym słowem włoskim faktycznie używanym, a nie jakimś tam wymysłem, jest słowo "precipitevolissimevolmẹnte" (tę kropkę wstawiłem celowo, żeby zaznaczyć akcent w tym wyrazie, normalnie nie pisze się takich kropek) i słowo to oznacza "pospiesznie, na łeb na szyję, bardzo szybko. I bardzo przydatna gramatyczna zasada do zapamiętania -- wszystkie końcówki --mente wskazują na to, że mamy do czynienia z przysłówkiem.

I na sam koniec odniesienie do mnie: rok uczyłem się w liceum, a przez 2 lata byłem samoukiem i zdałem maturę z włoskiego bez najmniejszego problemu. Z bardzo dobrym wynikiem w dodatku.

Taadaam. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto zająć się tym pięknym zjawiskiem, jakim jest język włoski, mi ammazzerò. tongue

Alla prossima volta!

#3 2010-12-03 20:38:00

lavetrata
Częsty bywalec

Hehe, widzę że nade mną przemawia entuzjasta. To teraz przemówi realistka smile
Dla Polaków wymowa włoska jest dość łatwa i bardzo fajne jest to, że błyskawicznie nabywasz umiejętność zapisania nowych słów ze słuchu i przeczytania poprawnie nieznanych Ci słów. To naprawdę przydatne w życiu. Ale uwaga: żeby naprawdę podłapać melodię tego języka, trzeba ćwiczeń, trzeba pracy. To nie język słowiański i ma trochę dźwięków, których w polskim NIE MA!

Co do idiomów - włoski je ma, jak każdy język. Pamięciówka. Jak ktoś jest mniej entuzjastyczny niż Desperado, to po prostu trzeba je wykuć ;P.

Co do gramatyki: nie ma odmiany rzeczownika. Są 2 rodzaje. Jest rodzajnik, są przyimki, które niestety nam przyzwyczajonym do przypadków lubią sprawiać trudność. Czasów jest ponad 15, osób 6, każda ma swoją formę czasownika. Jest trochę czasowników nieregularnych. Działa to inaczej niż po angielsku, więc trzeba i zrozumieć, i wykuć. Z optymizmem bym nie przesadzała: Włosi powiedzą Ci, że nie używają wielu czasów, po czym nieświadomie zasuną congiuntivo imperfetto, i ta daam. Używają, używają (tylko tak jak Polacy są nieświadomi pewnych niuansów własnego języka)- żeby się naprawdę POPRAWNIE porozumieć, trzeba znać większość (poza czasami remoto właściwie wszystkie; remoto i trapassato remoto są używane w piśmie, a na Południu remoto również w mowie) (nawiasem mówiąc, jak inaczej po polsku wyrazić "powinnam była to zrobić"?tongue).

Ogólnie stopień trudności? Wg mnie podobny jak niemiecki. Podobna ilość czasów, wymowa do ogarnięcia, gramatyka bardziej skomplikowana niż angielska... itd:P

#4 2010-12-03 22:02:12

desperado
Częsty bywalec

żałuję, że tego nie zrobiłam
mogłam to zrobić
szkoda, że tego nie zrobiłam
itp.

Ja jednak będę się upierał, że język włoski jest co najmniej nietrudny.

#5 2010-12-03 22:18:58

konto usuniete
Nowy użytkownik

Studiuję język niemiecki a widzę, ktoś napisał, że języki są porównywalnie trudne. Powinno się udać. Dzięki za rady smile

#6 2010-12-04 15:07:18

lavetrata
Częsty bywalec

Desperado, wyraziłam się nieprecyzyjnie, fakt:) Miałam na myśli wyrażenie tego samego używając słowa "powinnam/powinienem" - nie ma opcji tego zrobić inaczej, jest to jedyna dostępna forma przeszła z użyciem "powinnam/powinienem", używana zresztą przez wielu rodzimych użytkowników polszczyzny. Ale w ogóle to mam niepokojące przekonanie, że to nie żaden polski czas zaprzeszły, tylko ułomny czasownik - może jakiś polonista mnie oświeci? Na pewno ma tylko 2 formy: nieprzeszłą (powinnam to zrobić) i przeszłą (powinnam była to zrobić). Polski czas zaprzeszły = "byłbym był" na przykład.

A mogę zapytać, na jakim poziomie z włoskiego jesteś teraz? Matura bardzo dobrze zdana, ok, ale tak wg skali od A1 do C2?
Bo ogólnie o włoskim krąży taka opinia, że jest banalny (i np. po co studiować italianistykę, skoro to takie proste) - banalne to może być esperanto albo interlingua, a języki naturalne raczej takowe nie bywają. Spróbuj sobie np. poczytać włoskie pisma urzędowe - przy angielskich to jest totalna masakra:D

Sylwiaaa0510, jeśli jesteś filologiem, to spokojnie, będzie OK, wiesz co to praca nad językiem więc konieczność wykucia iluś form Cię nie powinna zniechęcić:). Włoski jest przyjemny w nauce. I dość przyjemnie się go stosuje na żywo, bo Włosi mają miłe podejście do cudzoziemców mówiących w ich języku.

#7 2010-12-08 21:47:22

konto usuniete
Nowy użytkownik

Do filologa to mi jeszcze daleko smile Bardzo smile Ale jestem uparta i widzę, że włoski to był dobry wybór. Jak tylko znajdę wolną chwilkę, zacznę "męczyć" ten język. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeszcze raz wielkie dzięki za rady i zachętę smilesmile

Ostatnio edytowany przez sylwiaaa0510 (2010-12-08 21:47:39)

#8 2010-12-15 11:57:20

lavetrata
Częsty bywalec

Powodzenia. Trzymam kciuki:)

#9 2011-01-19 14:59:30

miss_de_lioncourt
Redaktor

A ja się dołaczę do desperado i również się upieram. kiedyś się uczylam sama, zrobiłam przerwę, teraz sie uczę znowu i idzie łatwiej niz kiedyś. Może dlatego że starsza jestem i mam na to więcej czasu. Moja metoda? Prosta. Mniejsze partie materiału, a cześciej. Trzeba sobie narzucić samodyscypline i jedziemy smile   !

#10 2011-01-19 15:00:54

miss_de_lioncourt
Redaktor

A ja się dołaczę do desperado i również się upieram. kiedyś się uczylam sama, zrobiłam przerwę, teraz sie uczę znowu i idzie łatwiej niz kiedyś. Może dlatego że starsza jestem i mam na to więcej czasu. Moja metoda? Prosta. Mniejsze partie materiału, a cześciej. Trzeba sobie narzucić samodyscypline i jedziemy smile   !

#11 2011-01-19 23:22:09

Elik
Pisarz

miss_de_lioncourt napisał:

Masz rację jeśli chodzi o naukę. U siebie też zaobserwowałam podobny efekt po przerwie. Wszystko mi się jakoś usystematyzowało. Poukładało we właściwych "szufladkach".
Bez względu na to jakiego się uczymy języka, według mnie generalną zasadą jest ciągłe powtarzanie i to na głos wszystkiego czego się uczymy. Jeśli tego nie będziemy robili, nie będziemy mogli sobie poradzić z mówieniem mimo wykutych tysiąca słówek i wszystkich zasad gramatycznych. Mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Powtarzać na głos i nie bać się ani nie wstydzić błędów. To one pozwalają nam lepiej zapamiętać jaka jest poprawna wymowa i akcent.

#12 2011-10-24 17:41:53

paulinee911
Nowy użytkownik

od kilku dni uczę się włoskiego zapisałam si,ę także na kurs, który ruszy dopiero od połowy listopada, ale już teraz w domu sie uczę. przechodzę przez rzeczownik i nigdzie nie mogę znaleźć tego jak odmienia się rzeczownik. Wiem, ze przez przypadki a forma rzeczownika się nie zmienia, tylko te przyslówki, znalazłam :

M. il padre – ojciec i padri – ojcowie
    D. del padre – ojca dei padri – ojców
    C. al padre – ojcu ai padri - ojcom
    B. il padre – ojca* i padri – ojców*
    N. con il padre – (z) ojcem con i padri – (z) ojcami
    Msc. sul padre – o ojcu sui padri – o ojcach
    W. padre! – ojcze! padri! – ojcowie!

moje pytanie brzmi------czy odmiana rzeczownikow żenskich wygląda tak samo? prosze o pomoc.

#13 2011-11-02 15:04:06

lavetrata
Częsty bywalec

hej,
jeśli chcesz uczyć się sama, proponuję jakiś sensowny samouczek, bo jak widać w gąszczu stronek można znaleźć też nieprzydatne WWW, które bardziej namieszają, niż pomogą w nauce...
we włoskim rzeczownik NIE ODMIENIA SIĘ przez przypadki, to co zacytowałaś to co najwyżej wskazówka, jak stosować przyimki.
We włoskim rzeczowniki mają liczbę pojedynczą i mnogą oraz rodzaj męski i żeński (oraz rodzajnik określony i nieokreślony), a używając przyimków można wyrazić podobny SENS jak w przypadku naszej odmiany przez przypadki. Zresztą tak samo jak w angielskim;-)
Polecam popatrzeć np. tu http://www.e-wloski.pl/rzeczownik-r1.html

Ostatnio edytowany przez lavetrata (2011-11-02 15:07:04)

#14 2011-11-04 00:44:24

ewamaj
Aktywny użytkownik

Podajcie wiecej takich stronek ;macie cos z gramatyki,moze testy z rozwiazaniami.
Mam dobra znajomosc wloskego ale gramatyka mnie meczy ,musze sie jej nauczyc,grazie mille.

#15 2011-11-04 11:01:25

lavetrata
Częsty bywalec

Ewa, stronek jest zatrzęsienie, wpisz sobie kombinacje typu esercizi grammatica italiano i powinny wyjść. Przydadzą Ci się, zwłaszcza jeśli dobrze rozumiesz po włosku smile
Przepraszam, ale nie mam czasu teraz szukać, a znając już włoski i swój styl nauki sama najlepiej zobaczysz, jakie strony Ci bardziej odpowiadają ;-)

#16 2011-11-04 23:20:54

alg60
Użytkownik

Uczę się włoskiego od 2 miesięcy i uważam że włoski nie jest wcale taki prosty. Jestem też zapalony i mam motywacje. Każdego dnia staram się coś opanować, przerobić z gramatyki, oglądam RAI Uno itp.  Każdy język jest prosty na początku. Nauka języka ma różne fazy raz idzie lepiej i szybko a innym razem gorzej. Każdy kto opanował perfekcyjnie jakiś język na pewno się o tym przekonał. No cóż nie jestem geniuszem i nie uczę się kilku języków na raz, mam jednak zamiar opanować włoski w ciągu 2 lat na poziomie B1.
Jeżeli ktoś z was ma ochotę na konwersację po włosku to jestem chętny.

#17 2012-02-08 22:32:43

elabar
Użytkownik

Tu jest bardzo pomocna stronka do czasowników
http://www.jezyk-wloski.com/koniugator.htmlmam nadzieję że się przyda...
a co do włoskiego...mowy potocznej można się w miarę szybko nauczyć,nauka jest przyjemna,ale ja u siebie widzę pewien objaw : im lepiej go znam tym bardziej widzę jak wiele muszę się jeszcze nauczyć,jak wielu rzeczy nie znam ...
Laverata ma sporo racji- czytając włoskie pisma urzędowe trzeba mieć słownik,mnóstwo zapału i cierpliwości...
ale za to ile się można nauczyć ! smile
Podzielę sie też fajnym przykładem układu zdania po włosku:
  io ci penso - tzn. pomyślę o tym,zastanowię się
  ci penso io - tzn. zajmę się tym
3 identyczne słowa w zależności od układu w zdaniu mają zupełnie inne znaczenie...
A za Sylwię trzymam kciuki,powodzenia !

Ostatnio edytowany przez elabar (2012-02-08 22:35:34)

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl