logo słówka

#1 2010-12-21 15:13:08

paninowak
Bywalec

Czy duńczycy znają języki obce?

Chciałbym się dowiedzieć czy w Danii można się porozumieć w języku szwedzkim? Czy Duńczycy znają ten język? No i jak jest, jeśli chodzi o niemiecki (bo z angielskim pewnie jest tak jak wszędzie)? A może wśród nich jest popularny jakiś inny język?

#2 2010-12-22 10:58:33

zuzenak
Użytkownik

Re: Czy duńczycy znają języki obce?

Dołączam się do pytania - czy można dogadać się w Danii po norwesku?

#3 2011-01-02 10:09:24

konto usuniete
Nowy użytkownik

Słyszałem, że Duńczykowi łatwiej jest dogadać się z Norwegiem niż ze Szwedem. Bokmål - jeden z wariantów pisanego norweskiego wywodzi się z duńskiego. Duńska wymowa jest jednak bardziej gardłowa niż norweska czy szwedzka, więc Norwegowi łatwiej jest zrozumieć pisany duński, a mówiony szwedzki. Szwedzki jest w mniejszym stopniu zrozumiały dla Duńczyków. Podobno z problemami, lecz w obu tych językach można porozumieć się w Danii, gdyż są one bardzo podobne.
Trochę to zawiłe smile
Mam nadzieję, że pomogłem.
Serdecznie pozdrawiam,
Michał smile

Ostatnio edytowany przez michal120397 (2011-03-22 11:50:22)

#4 2011-01-02 17:49:46

hauteville
Pisarz

W pewnej książce napisano, że język norweski to "duński, ale wymawiany w szwedzki sposób". I sporo w tym prawdy, bo w formie pisanej różnią się one (duński i norweski bokmål) niewiele natomiast w wymowie już znacznie. Jeśli jednak Duńczyk jest zaznajomiony z zasadami norweskiej wymowy to nie powinien mieć większych problemów ze zrozumieniem tego języka. Ze szwedzkim jest większy problem, przy czym niemałą rolę odgrywa tu pochodzenie geograficzne danego Szweda. Mieszkańcy Skanii mają bowiem tendencję do używania czegoś w rodzaju przechodniego dialektu szwedzko-duńskiego zwanego Skånska, który powinien być całkiem zrozumiały dla Duńczyków. Z innymi regionami problem już byłby znacznie większy.

#5 2011-10-20 12:11:26

TrusteeOfWood
Bywalec

Zależy też w jakiej części Dani wink W tej, której bliżej Niemiec faktycznie można znaleźć osoby z którymi pogada się po niemiecku. Szwedzki jest ponoć w miare podobny do duńskiego. Niektórzy porównuja to tak jakby hizpański-włoski. Nie miałam do czynienia ze szwedzkim ale myślę, że warto by przejrzeć pare zwrotów z tego język i porównac wink

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl