1

Temat: Nauka angielskiego w domu

Podczas tegorocznych wakacji rozmy┼Ťlaj─ůc o moim poziomie j─Özyka angielskiego dosz┼éam do bardzo smutnych wniosk├│w - m├│j poziom jest zastraszaj─ůco niski.
Ucz─Ö si─Ö angielskiego od 8lat jednak ca┼éy czas mam wra┼╝enie ┼╝e przez po┼éow─Ö tego czasu nic si─Ö nie nauczy┼éam. Mam nawet wra┼╝enie (mo┼╝e mylne) ┼╝e przez ca┼ée gimnazjum przerabiam ca┼éy czas ten sam materia┼é. Przegl─ůdaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö, kt├│r─ů b─Öd─Ö przerabia─ç w tym roku nie natkn─Ö┼éam si─Ö na nic nowego. Przegl─ůdaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö i czytaj─ůc j─ů na wyrywki nie znalaz┼éam ani jednego nowego s┼é├│wka kt├│rego nie zna┼éabym. Dlatego postanowi┼éam zacz─ů─ç nauk─Ö dodatkowo w domu. Chcia┼éabym osi─ůgn─ů─ç jak najwy┼╝szy poziom w tym j─Özyku tylko w┼éa┼Ťnie nie wiem jak. Sk─ůd bra─ç nowe s┼é├│wka do nauki? Bo chyba nie b─Öd─Ö si─Ö uczy┼éa ca┼éego s┼éownika od A do Z. Dlatego ch─Ötnie si─Ö dowiem jak ucz─ů si─Ö same w domu inne osoby.
Czyta┼éam r├│wnie┼╝ ┼╝e dobre do nauki jest ogl─ůdanie seriali po angielsku, chocia┼╝ mnie to nie przekonuj - bo gdzie tu nauka?

Z g├│ry dzi─Ökuje za wszystkie odpowiedzi.

2

Odp: Nauka angielskiego w domu

ogl─ůdaj─ůc - to naprawd─Ö jest najlepsza nauka.  ─çwiczysz umiej─Ötno┼Ť─ç rozumienia ze s┼éuchu jak i poznajesz ┼╝ywy j─Özyk. takie s┼éowa szybko wpadaj─ů do g┼éowy ,  mo┼╝esz ogl─ůdaj─ůc spisywa─ç s┼éowa kt├│re us┼éysza┼éa┼Ť a znaczenia kt├│rych nie znasz.  uwierz mi , jak zdarzy Ci si─Ö raz jeszcze ogl─ůdn─ů─ç to samo , ew. dane s┼é├│wko p├│┼║niej si─Ö powt├│rzy to samo wejdzie do g┼éowy.  Nie tyle co rozumienie ze s┼éuchu , ale samo m├│wienie po angielsku polepsza si─Ö. Mo┼╝na tak prze┼éama─ç blokad─Ö, kt├│r─ů wiele os├│b ma, czasem mimo perfekcyjnej znajomo┼Ťci j─Özyka.

3

Mog─Ö si─Ö ca┼ékowicie podpisa─ç pod tym, co napisa┼é powy┼╝ej Piotrek. Jest wiele r├│┼╝nych "urz─ůdze┼ä", dzi─Öki kt├│rym mo┼╝esz si─Ö nauczy─ç j─Özyka.
Czytanie s┼éownika od A do Z to faktycznie nie jest najlepszy pomys┼é. Znam co prawda osoby, kt├│re w taki spos├│b si─Ö uczy┼éy s┼éownictwa, ale sam nie wyobra┼╝am sobie siebie wertuj─ůcego s┼éownik i zapami─Ötuj─ůcego s┼éowa nie osadzone w kontek┼Ťcie. S┼é├│wka przede wszystkim bior─Ö z tego, co czytam - a czytam rozmaite rzeczy, ┼╝eby mie─ç s┼éownictwo wzgl─Ödnie urozmaicone. Na pierwszy ogie┼ä zawsze id─ů artyku┼éy z gazet opisuj─ůce tematy, z kt├│rymi jestem obeznany po polsku (historia, stosunki mi─Ödzynarodowe, j─Özykoznawstwo), potem artyku┼éy z dziedzin, w kt├│rych ju┼╝ nie jestem szczeg├│lnym asem, ale kt├│re mnie interesuj─ů (zainteresowanie tym co si─Ö czyta to podstawa), a potem bior─Ö si─Ö za normaln─ů literatur─Ö, co po angielsku nietrudno zdoby─ç.
Poleca┼ébym te┼╝ s┼éuchanie radia, bo cz─Östo jest to trudniejsze ni┼╝ ogl─ůdanie telewizji, jako ┼╝e nie mo┼╝esz si─Ö wspomaga─ç zachowaniami os├│b na wizji.
A najlepiej jak jeszcze znajdziesz kogo┼Ť z kim mog┼éaby┼Ť po prostu porozmawia─ç, czy te┼╝ popisa─ç w danym j─Özyku - je┼Ťli to dobrze wykorzystasz to nie wiem co by si─Ö musia┼éo sta─ç, ┼╝eby┼Ť nie osi─ůgn─Ö┼éa wy┼╝szego poziomu w j─Özyku obcym.
Na temat j─Özyk├│w obcych i tego jak si─Ö ich uczy─ç po┼Ťwi─Öci┼éem zreszt─ů mojego bloga, gdzie troch─Ö wi─Öcej o tym pisz─Ö (przez ponad rok troch─Ö si─Ö tam informacji nagromadzi┼éo): http://swiatjezykow.blogspot.com/
Tak wi─Öc zapraszam!

4

To co napisa┼é hauteville to oczywi┼Ťcie '┼Ťwi─Öte s┼éowa'. Tylko zazwyczaj jest szkopu┼é w systematycznym zabieraniu si─Ö do takich zaj─Ö─ç. Ja mam metod─Ö tak─ů, ┼╝e przerabiam sobie spokojnie kurs komputerowy supermemo english no problem jako 'baz─Ö' codziennej pracy z j─Özykiem a ponad to staram si─Ö robi─ç wszystko to o czym pisze hauteville - i to daje dobre rezultaty. No jeszcze od czasu do czasu dobrze jest z kim┼Ť pogada─ç, czy przez skype czy po prostu wykupi─ç sobie godzink─Ö konwersacji tak raz w miesi─ůcu (lub cz─Ö┼Ťciej je┼╝eli finanse pozwalaj─ů).

Krzy┼Ť

5

Je┼╝eli chodzi o sposoby na samodzieln─ů nauk─Ö to ostatnio mam system, ┼╝e wieczorem czytam kilka - kilkana┼Ťcie stron powie┼Ťci po angielsku, a nast─Öpnego dnia w drodze do pracy ods┼éuchuj─Ö ten fragment z angielskiego audiobooka. Jest to bardzo skuteczna metoda utrwalania s┼éownictwa, no i oczywi┼Ťcie wi─Öcej mo┼╝na zrozumie─ç z powie┼Ťci. Cz─Östo r├│wnie┼╝ na odwr├│t - najpierw s┼éucham a nast─Öpnie czytam, pr├│buj─Ö r├│┼╝nych kombinacji.
Przy tej okazji polecam stron─Ö http://www.angielski.czteryjezyki.pl sk─ůd zreszt─ů skorzysta┼éem z tego pomys┼éu.

6

Ostatnio tez co raz czesciej spotykam sie z kursami online jak na przyklad tutaj. chcialm sie zapytac co wy o tym myslicie. Czy motywiowaly by was takie lekcje online?

7

My┼Ťl─Ö, ┼╝e tak naprawd─Ö niejako samoczynnie uczysz si─Ö angielskiego chocia┼╝by dzi─Öki angielskim piosenkom. Mo┼╝e wybierz sobie jaki┼Ť serial lub bajk─Ö, kt├│r─ů mog┼éaby┼Ť ┼Ťledzi─ç w┼éa┼Ťnie po angielsku ÔÇô na YouTube na pewno co┼Ť znajdziesz. Mo┼╝esz te┼╝ poszuka─ç w sieci s┼é├│wek, kt├│re b─Öd─ů posegregowane tematycznie, w├│wczas z pewno┼Ťci─ů ┼éatwiej i szybciej je sobie przyswoisz. Faktycznie, nie ma co liczy─ç na szkoln─ů edukacj─Ö, bo poziom angielskiego na og├│┼é jest dostosowany do ca┼éej klasy, kt├│ra niekoniecznie jest tak ┼╝─ůdna wiedzy, jak Ty;)

8

Ja nic nie umiem, moja gramatyka to to co usłyszę,
Dlatego jestem na tej stronie by sie jej nauczy─ç.

9

Pjotreeek napisał/a:

ogl─ůdaj─ůc - to naprawd─Ö jest najlepsza nauka.  ─çwiczysz umiej─Ötno┼Ť─ç rozumienia ze s┼éuchu jak i poznajesz ┼╝ywy j─Özyk. takie s┼éowa szybko wpadaj─ů do g┼éowy ,  mo┼╝esz ogl─ůdaj─ůc spisywa─ç s┼éowa kt├│re us┼éysza┼éa┼Ť a znaczenia kt├│rych nie znasz.  uwierz mi , jak zdarzy Ci si─Ö raz jeszcze ogl─ůdn─ů─ç to samo , ew. dane s┼é├│wko p├│┼║niej si─Ö powt├│rzy to samo wejdzie do g┼éowy.  Nie tyle co rozumienie ze s┼éuchu , ale samo m├│wienie po angielsku polepsza si─Ö. Mo┼╝na tak prze┼éama─ç blokad─Ö, kt├│r─ů wiele os├│b ma, czasem mimo perfekcyjnej znajomo┼Ťci j─Özyka.

Je┼╝eli chodzi o sposoby na samodzieln─ů nauk─Ö to ostatnio mam system, ┼╝e wieczorem czytam kilka - kilkana┼Ťcie stron powie┼Ťci po angielsku, a nast─Öpnego dnia w drodze do pracy ods┼éuchuj─Ö ten fragment z angielskiego audiobooka. Jest to bardzo skuteczna metoda utrwalania s┼éownictwa, no i oczywi┼Ťcie wi─Öcej mo┼╝na zrozumie─ç z powie┼Ťci. Cz─Östo r├│wnie┼╝ na odwr├│t - najpierw s┼éucham a nast─Öpnie czytam, pr├│buj─Ö r├│┼╝nych kombinacji.

Zgadzam si─Ö z tymi dwoma sposobami. To s─ů bardzo dobre metody,kt├│re przynosz─ů najszybszy efekt. Dodam jeszcze, ┼╝e warto ogl─ůdam filmy z angielskimi popisami. Natomiast ksi─ů┼╝ki warto czyta─ç tak ┼éatwe aby nie by┼éo trzeba zagl─ůda─ç do s┼éownika.

Pozdrawiam
Kamil Kuczyński

10

Mieszkam poza Polska
I jest tak , jak nie wiesz jak sie cos pisze to i zle mowisz, a wtedy czesto slysz REPEAT PLEASE
wtedy zawsze jak dwa razy mowisz powtozryc, szczelam buraka.

Ale gdy moje dizeci przyszly do szkoly, to przyznam ze dla mnie ten jezyk stal sie bardziej zrozumialy, potrafie sie klocic przez telefon. Ale moja gramatyka wola o po,mste do nieba.

11

Jest par─Ö mo┼╝liwo┼Ťci: powtarzanie s┼éownictwa (fiszki), czytanie angielskich blog├│w, ogl─ůdanie angielskiej TV (np BBC), Nauka angielskiego online

12

Metoda nauki zale┼╝y od indywidualnych mo┼╝liwo┼Ťci i predyspozycji. Samemu trzeba si─Ö zastanowi─ç w jaki spos├│b najszybciej si─Ö uczy i co daje najwi─Öksze efekty. Inne metody wybierze wzrokowiec, inne s┼éuchowiec.

13

Ja z kolei polecam do┼Ť─ç szybki kurs j─Özyka angielskiego, bo trwa raptem 6 dni i jest to co┼Ť na zasadzie debaty w r├│┼╝nych sytuacjach z angloj─Özycznymi osobami. Szybka i skuteczna metoda.

14

polecam fajn─ů stronk─Ö www.engvid.com   ......uwielbiam ich smile

15

W┼éa┼Ťciwie nie ma z┼éotego ┼Ťrodka na nauk─Ö j─Özyka, bo ka┼╝dy uczy si─Ö inaczej. Ja jestem zdania, ┼╝e najlepiej mie─ç ci─ůg┼éy kontakt z j─Özykiem. Polecam przegl─ůdanie stron guardiana, new york timesa, ogl─ůdanie seriali i film├│w po angielsku, czytanie smile No i zdecydowanie- dobre ksi─ů┼╝ki. Dla pocz─ůtkuj─ůcych, ze s┼éownictwa zdecydowanie polecam English Vocabulary Organiser -du┼╝o podstawowych, przydatnych s┼é├│w, zwrot├│w. Znajduj─ů si─Ö te┼╝ ciekawe informacje na temat u┼╝ywania niekt├│rych z nich:) P├│┼║niej polecam English Vocabulary in Use, z wyd. Cambridge (swoj─ů drog─ů, moim zdaniem najlepsze wydawnictwo), chyba jest na r├│┼╝nych poziomach zaawansowania zrobiona. Tak samo gramatyka, moim zdaniem z Cambridge sprawdza si─Ö najlepiej:) Z tych ta┼äszych zdecydowanie polecam wyd. Edgard. U mnie r├│wnie┼╝ sprawdza si─Ö czytanie english matters i business english - mo┼╝na sporo ciekawych rzeczy si─Ö dowiedzie─ç, a trudniejsze s┼éownictwo jest t┼éumaczone. No i przede wszystkim: ─ćWICZY─ć, ─ćWICZY─ć I JESZCZE RAZ ─ćWICZY─ć.

16

Ja swoj─ů drog─ů mog─Ö poleci─ç gazetki : World of English lub Club
znalazłem w szkolnej bibliotece : P
Mam takie pytanie: gdzie mog─Ö znale┼║─ç nagrania do matur z angielskiego?

17

Ja polecam tak─ů stronk─Ö do nauki:

http://www.isel.edu.pl/czytelnia/index.php

18

A ja zapraszam na mojego nowego bloga dotycz─ůcego nauki j─Özyka angielskiego wink

http://dontputenglishonice.blogspot.com/

19

Ja staram si─Ö ogl─ůda─ç du┼╝o film├│w w oryginale.

Polecam te┼╝ czytanie ksi─ů┼╝ek - je┼Ťli to zadanie wydaje si─Ö za trudne, mo┼╝na w ksi─Ögarniach j─Özykowych poszuka─ç u┼éatwionych wersji, opr├│cz tekstu znajduj─ů si─Ö tam pytania, czasami ─çwiczenia.

Ostatnio trafi┼éam te┼╝ na fajn─ů stronk─Ö: http://www.twoj-angielski.pl - wygl─ůda na dobr─ů pomoc w nauce s┼éownictwa.

20

Jakie ksi─ů┼╝ki polecacie dla poziomu B1?

21

Success

22

Prosz─Ö o ksi─ů┼╝ki do czytania, nie podr─Öczniki. Je┼Ťli mo┼╝na prosz─Ö o linki.

23

tu mas link do strony z ksi─ů┼╝kami do s┼éuchania i czytania   - to s─ů pozycje niejako "przerobione" na ┼éatwiejszy j─Özyk.mp┼╝esz sobie te┼╝ je nagra─ç jako mp3 i mie─ç "2 w 1"

http://www.manythings.org/voa/stories/

24

Najwa┼╝niejsza jest chyba systematyczno┼Ť─ç i samozaparcie.Nie da si─Ö osi─ůgn─ů─ç niczego trwa┼éego bez wysi┼éku.Wa┼╝ne,by prze┼éamywa─ç wewn─Ötrzne opory i stara─ç si─Ö jak najcz─Ö┼Ťciej wykorzystywa─ç w praktyce nabyte umiej─Ötno┼Ťci.