Temat: Hiszpański-Angielski

Ucz─Ö si─Ö dw├│ch j─Özyk├│w....obydwa tak samo  obydwu j─Özyk├│w fascynuj─ůce.Ale wiecie co kochani?Kiedy tak s┼éucham kt├│rego┼Ť z nich na CD odnosz─Ö wra┼╝enie ┼╝e mimo wszystko ┼éatwiejszy w wymowie jest jednak Hiszpa┼äski.Nie wiem...mo┼╝e jako┼Ť bardziej si─Ö do tego j─Özyka przyk┼éadam????? Pozdrawiam wszystkich samouk├│w...takich jak ja zreszt─ů smile

2

Odp: Hiszpański-Angielski

Ja r├│wnie┼╝ zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e jak dla mnie ┼éatwiejszy i to nawet og├│lnie bo nie tylko w wymowie jest hiszpa┼äski. Mo┼╝e to nie doko┼äca zas┼éuga przyk┼éadania si─Ö do j─Özyka ale r├│wnie┼╝ zdolno┼Ťci wink

3

A kto powiedział, że angielski a być najłatwiejszym językiem?

4

Wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi twierdzi, ┼╝e angielski to naj┼éatwiejszy j─Özyk. Ja bym raczej stwierdzi┼éa, ┼╝e najbardziej znany- uczy si─Ö go mn├│stwo ludzi i mo┼╝na go nazwa─ç ┼Ťwiatowym j─Özykiem. Praktycznie prawie wszytsko opiera si─Ö na angielskim. Dla ka┼╝dego inny j─Özyk jest ┼éatwy. Ale pono─ç dla polak├│w w┼éa┼Ťnie ┼éatwiejszy jest hiszpa┼äski- gdzie┼Ť tak pisa┼éo, ale moim zdaniem to zas┼éuga naszych zdolno┼Ťci do danych j─Özyk├│w smile.

5

Ludzie, kt├│rzy twierdz─ů, ┼╝e angielski to naj┼éatwiejszy j─Özyk z regu┼éy:
1. stosuj─ů w nim jedynie 3 czasy i nie potrafi─ů poprawnie uk┼éada─ç zda┼ä z┼éo┼╝onych (chodzi mi o j─Özyk m├│wiony)
2. ich wymowa zawiera prawie wy┼é─ůcznie polskie g┼éoski (bo po co si─Ö uczy─ç wymawia─ç te angielskie skoro brzmi─ů podobnie)
3. nie mieli nigdy do czynienia z jakimkolwiek j─Özykiem s┼éowia┼äskim (kt├│re dla Polaka s─ů znacznie prostsze - mo┼╝e z wyj─ůtkiem bu┼égarskiego i macedo┼äskiego, kt├│re maj─ů inny system gramatyczny)

6

Hauteville masz racje. Zawzyczaj s─ů to ludzie, kt├│rzy nie mieli do czynienia z wielona j─Özykami i du┼╝o angielskiego te┼╝ nie umi─ů. ┼╗eby co┼Ť stwierdzi─ç powinno si─Ö w tym temacie dobrze obezna─ç. Powinno si─Ö zna─ç troche na j─Özykach, ┼╝eby m├│c stwierdzi─ç, kt├│ry jest dla nas naj┼éatwiejszy.

7

Tak si─Ö nad prostot─ů tych wszystkich z mo┼╝liwych j─Özyk├│w zastanawiam...i s─ůdz─Ö ┼╝e tak naprawd─Ö ┼╝aden j─Özyk nie jest ┼éatwiejszy czy trudniejszy.My┼Ťl─Ö ┼╝e to wszystko chyba jest jednakowo trudne do poj─Öcia.Tylko np.dla anglika,angielski jest prosty a polski dla polaka...itd.Ale np.gdyby przyk┼éadowo Portugalczyk chcia┼é si─Ö uczy─ç Hiszpa┼äskiego,albo np.Polak czeskiego to szybciej go przyswoi i pr─Ödzej si─Ö nauczy bo jest sporo wyraz├│w do siebie podobnych.No...przynajmniej portugalski podobny do hiszpa┼äskiego..........Kurcz─Ö...powiedzcie mi ┼╝e mam cho─ç troch─Ö racji smile .

8

Hah!!! To chyba bez sensu:):):):):):)   DLA POLAKA PROSTY POLSKI,DLA ANGLIKA ANGIELSKI??? Co ja pisz─Ö????

9

Ja bym nie potrafi┼éa si─Ö nauczy─ç tak szybko np. arabskiego jak hiszpa┼äskiego. Hiszpa┼äski szybko wchodzi mi do g┼éowy- wystarczy, ┼╝e us┼éysze gdzie┼Ť s┼é├│wko czy zdanie i je dobrze pami─Ötam a angielski ju┼╝ gorzej. Zapewne jaka┼Ť tam ┼éatwo┼Ť─ç i trudno┼Ť─ç j─Özyk├│w istnieje.

10

hauteville napisał/a:

Ludzie, kt├│rzy twierdz─ů, ┼╝e angielski to naj┼éatwiejszy j─Özyk z regu┼éy:
1. stosuj─ů w nim jedynie 3 czasy i nie potrafi─ů poprawnie uk┼éada─ç zda┼ä z┼éo┼╝onych (chodzi mi o j─Özyk m├│wiony)
2. ich wymowa zawiera prawie wy┼é─ůcznie polskie g┼éoski (bo po co si─Ö uczy─ç wymawia─ç te angielskie skoro brzmi─ů podobnie)
3. nie mieli nigdy do czynienia z jakimkolwiek j─Özykiem s┼éowia┼äskim (kt├│re dla Polaka s─ů znacznie prostsze - mo┼╝e z wyj─ůtkiem bu┼égarskiego i macedo┼äskiego, kt├│re maj─ů inny system gramatyczny)

My┼Ťl─Ö, ┼╝e ka┼╝dy z tych punkt├│w tyczy si─Ö r├│wnie┼╝ hiszpa┼äskiego, g┼é. punkt drugi. Mimo wszystko wierz─Ö, ┼╝e chocia┼╝ ┼Ťrednio inteligentni ludzie s─ů ┼Ťwiadomi tego, ┼╝e angielskie g┼éoski s─ů odmienne od polskich. W przypadku j─Özyka hiszpa┼äskiego wydaje mi si─Ö jednak, ┼╝e ludzie widz─ů jedn─ů (w ameryka┼äskim), albo dwie (w hiszpa┼äskim hiszpa┼äskim) g┼éoski inne od polskich (kt├│rych to dw├│ch i tak nie potrafi─ů wym├│wi─ç) i my┼Ťl─ů, ┼╝e reszta alfabetu brzmi tak samo. Przykra prawda jest taka, ┼╝e chyba praktycznie ca┼éy alfabet si─Ö r├│┼╝ni (przynajmniej w pewnych po┼éo┼╝eniach g┼éoski), a ludzie jad─ů po kolei z g┼éoskami w wyrazie jakby by┼éy polskie i wydaje im si─Ö, ┼╝e to prosty j─Özyk, bo wszystko tak samo... I to oczywi┼Ťcie kwestia dialektu jest, ale je┼Ťli kto┼Ť wierzy, ┼╝e g┼éoski "a", "n" i "d" w wyrazach "nadar" i "andar" wymawia si─Ö tak samo, to jak dla mnie to tak jakby po angielsku nie widzia┼é r├│┼╝nicy pomi─Ödzy "they" i "day". Problem w tym, ┼╝e polskie podr─Öczniki typu PONS, Edgar, Profesor Pedro, Langenscheidt, LINGO, De pe a pa (czy jako┼Ť tak) i ca┼éa reszta tych bzdet├│w oraz polskie stronki internetowe nawet nie wspominaj─ů, ┼╝e istniej─ů jakie┼Ť r├│┼╝nice. A potem polacy pisz─ů na forum, ┼╝e hiszpa┼äski to prosty j─Özyk i prawie wszystko si─Ö tak samo wymawia jak po polsku i ┼éatwiej ni┼╝ po angielsku. A prawda jest taka, ┼╝e po angielsku ju┼╝ im kto┼Ť zd─ů┼╝y┼é u┼Ťwiadomi─ç, ┼╝e wymowa jest inna, a ┼╝e po hiszpa┼äsku te┼╝ jest inna nie pojmuj─Ö dlaczego nikt nie raczy┼é napisa─ç. J─Özyka angielskiego DA si─Ö nauczy─ç z polskich ┼║r├│de┼é, a hiszpa┼äskiego ju┼╝ NIE, nie da si─Ö i nie uwierz─Ö, ┼╝e kto┼Ť si─Ö z samych polskich ┼║r├│de┼é hiszpa┼äskiego dobrze nauczy┼é. Moim zdaniem st─ůd si─Ö bior─ů opinie, jaki to prosty do wym├│wienia jest j─Özyk...

Je┼Ťli chodzi o gramatyk─Ö to zdaje mi si─Ö, ┼╝e hiszpa┼äska jest jednak bardziej z┼éo┼╝ona. Liczba czas├│w w obu j─Özykach jest podobna, z┼éo┼╝ono┼Ť─ç u┼╝ycia jakich┼Ť tam przyimk├│w itp. te┼╝ jest podobna. W hiszpa┼äskim za to jest wi─Öcej tryb├│w, bo dochodzi rozkazuj─ůcy (kt├│ry w angielskim nie ma samodzielnej formy) oraz ┼é─ůcz─ůcy. Do tego jest to j─Özyk fleksyjny w stopniu gigantycznie wi─Ökszym ni┼╝ angielski. Hiszpa┼äski ma te┼╝ znacznie swobodniejszy szyk zdania ni┼╝ angielski, co utrudnia spraw─Ö, gdy┼╝ znacznie ci─Ö┼╝ej jest si─Ö po hiszpa┼äsku nauczy─ç sk┼éada─ç zdania ┼éadnie brzmi─ůce.

No i w końcu w polskich warunkach jednak łatwiej o kontakt z angielskim, który nas otacza, niż z hiszpańskim, o który dopiero trzeba zadbać...

Według mnie łatwiejszy jest angielski, ale to moje zdanie smile.

11 (edytowany przez majusia80 2011-01-31 21:49:43)

Napisz─Ö kr├│tko.No wi─Öc z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia wiem,┼╝e na prawd─Ö bdb.form─ů nauki j─Özyka w POLSCE jest NAUKA ZE S┼üUCHU.Czyli opr├│cz pisania,czytania s┼éucha─ç teksty nagrane na CD,DVD itd. ...filmy w danym j─Özyku ogl─ůda─ç...czy jakie┼Ť inne podobne...jest tego mn├│stwo w necie....prawie ju┼╝ ka┼╝de wydawnictwo do kurs├│w j─Özykowych do┼é─ůcza p┼éytk─Ö CD.I to naprawd─Ö pomaga w db wymowie...ale co nie znaczy ┼╝e od razu staniemy si─Ö "hiszpanami","anglikami"czy np."chi┼äczykami".Wiadomo ┼╝e to nie wszystko.Prawda te┼╝ jest taka ┼╝e najszybciej mo┼╝na nauczy─ç si─Ö j─Özyka przebywaj─ůc w danym kraju...tam chc─ůc nie chc─ůc jeste┼Ť zmuszony do porozumiewania si─Ö w nim...wi─Öc chc─ůc nie chc─ůc si─Ö go uczysz.Ale c├│┼╝...nie ka┼╝dy ma mo┼╝liwo┼Ť─ç i taka opcj─Ö do wyboru.To chyba tyle.

A MIA┼üO BY─ć KR├ôTKO:).........ale ciebie Pedro to chyba nikt nie przebije:):):):)

12

Ja tylko pisz─Ö, ┼╝e uwa┼╝am, ┼╝e angielski to w stosunku do hiszpa┼äskiego prosty j─Özyk. Angielski ma naprawd─Ö prost─ů gramatyk─Ö w por├│wnaniu z t─ů hiszpa┼äsk─ů, a wymowa hiszpa┼äska tylko z pozoru jest ┼éatwa.

Z tym gdzie najszybciej mo┼╝na si─Ö nauczy─ç j─Özyka nie jestem przekonany. S─ů przecie┼╝ osoby, kt├│re przebywaj─ů w danym kraju, a jako┼Ť j─Özyka wybitnie nie znaj─ů. Od przebywania tu, czy tam, wa┼╝niejsza jest stricte sama nauka, tj. analiza zda┼ä, wkuwanie s┼é├│wek, gramatyki itd. Wszystko jedno gdzie si─Ö wkuwa - w Polsce, czy za granic─ů. A konwersacje mo┼╝na prowadzi─ç np. przez Skype, albo te┼╝ z cudzoziemcami, kt├│rzy s─ů w Polsce.

Ale nie chc─Ö odbiega─ç od tematu. Zastanawiam si─Ö sk─ůd si─Ö bierze nasza r├│┼╝nica zda┼ä na temat trudno┼Ťci wymowy hiszpa┼äskiej. Wi─Ökszo┼Ť─ç Polak├│w, kt├│rych zdanie na ten temat pozna┼éem twierdzi, ┼╝e wymowa w j─Özyku hiszpa┼äskim jest ┼éatwa, oraz wpadaj─ůca w ucho. Z drugiej jednak strony nie s┼éysza┼éem jeszcze ani jednego Polaka (a mia┼éem okazje ilu┼Ť s┼éysze─ç), kt├│rzy by m├│wili po hiszpa┼äsku z jako tako przyzwoitym akcentem. A jaka wymowa angielska jest ka┼╝dy s┼éyszy... Da si─Ö przez ni─ů przej┼Ť─ç smile.

Ooo!!! Po angielsku jest si─Ö trudniej nauczy─ç czyta─ç! big_smile Wre┼Ťcie co┼Ť, w czym angielski jest trudniejszy smile.

13

Ale┼╝ oczywi┼Ťcie Piotrze - te uwagi tycz─ů si─Ö r├│wnie┼╝ os├│b, kt├│re uwa┼╝aj─ů, ┼╝e hiszpa┼äski jest prosty. Zawsze uwa┼╝a┼éem, ┼╝e opr├│cz j─Özyk├│w s┼éowia┼äskich dla Polaka nie ma j─Özyk├│w prostych (a i te potrafi─ů niekiedy sprawi─ç problemy).

Swoj─ů drog─ů kwestie fonetyczne s─ů bardzo zaniedbywane. A szkoda, bo ┼Ťcis┼ée zwracanie uwagi w┼éa┼Ťnie na te kwestie potrafi cz─Östo zapobiec myleniu si─Ö j─Özyk├│w w przysz┼éo┼Ťci (tak jak to jest w przypadku rosyjskiego i ukrai┼äskiego) oraz pomaga brzmie─ç znacznie lepiej. Moim zdaniem ka┼╝dy mi┼éo┼Ťnik j─Özyk├│w obcych dla w┼éasnego dobra powinien zapozna─ç si─Ö z IPA (Mi─Ödzynarodowym alfabetem fonetycznym). Nie rozwi─ůzuje to co prawda do ko┼äca problemu - wszak ┼╝aden zapis graficzny nie odda doskonale d┼║wi─Öku, ale zawsze to lepsze ni┼╝ wyja┼Ťnianie g┼éosek przek┼éadaj─ůc je na ich brzmienie w j─Özyku ojczystym.

W hiszpa┼äskim jest to kwestia tego, ┼╝e np. "v" hiszpa┼äskie brzmi dla Polaka jak polskie, o pr├│bach wymowy "z" nawet nie m├│wi─Ö, bo podejrzewam, ┼╝e niewielu si─Ö nawet chce za to zabiera─ç i wymawiaj─ů po polsku (wybacz, je┼Ťli gdzie┼Ť zrobi─Ö b┼é─ůd, bo moja wiedza o j─Özykach roma┼äskich jest raczej raczkuj─ůca, o czym zreszt─ů doskonale wiesz). Po prostu r├│┼╝nice s─ů tu znacznie mniej zauwa┼╝alne ni┼╝ w angielskim, kt├│rym s─ů bombardowani ka┼╝dego dnia. A czy przez angielsk─ů mow─Ö da si─Ö przej┼Ť─ç - w tym celu musia┼éby┼Ť chyba zrobi─ç nagrania r├│┼╝nych uczni├│w j─Özyka angielskiego i hiszpa┼äskiego, a nast─Öpnie ocenia─ç ka┼╝dego oddzielnie.

Taka jeszcze refleksja na koniec: niewiele jest os├│b, kt├│re znam i potrafi─ů wymawia─ç jaki┼Ť j─Özyk ┼éadnie nawet je┼Ťli chodzi o j─Özyki s┼éowia┼äskie. Gdy wi─Öc s┼éysz─Ö opinie w stylu: j─Özyk "x" jest prosty w wymowie to jestem prawie pewien, ┼╝e ta osoba o owym j─Özyku poj─Öcia nie ma.

14

Ze wszystkim generalnie si─Ö z Tob─ů hauteville musz─Ö zgodzi─ç. Jedyne co, to chyba musz─Ö rozja┼Ťni─ç kwesti─Ö "z" i "v":

1) "V" i "b" wymawia si─Ö w spos├│b identyczny jako szczelinow─ů g┼éosk─Ö pomi─Ödzy polskim "b" i "w". Jest to g┼éoska nieobecna w j─Özyku polskim, a w praktyce Polacy pocz─ůtkuj─ůcy w nauce hiszpa┼äskiego "v" m├│wi─ů jak polskie "w", a "b" jak polskie "b". Przyznaj─Ö, ┼╝e wbrew podr─Öcznikom, zdarza si─Ö, ┼╝e te g┼éoski s─ů zwarte, ale trzeba wiedzie─ç w jakich stuacjach i w jakich dialektach, a i tak podstawowe i najwa┼╝niejsze b─Ödzie opanowanie tego d┼║wieku szczelinowego, przy kt├│rym angielskie "through" i "happy" to bu┼éka z mas┼éem big_smile.

2) W hiszpa┼äskim z wi─Ökszo┼Ťci obszaru Hiszpanii i zarazem w tym nauczanym w Polsce "z", jak r├│wnie┼╝ "c" w z┼éo┼╝eniach "ce" i "ci" s─ů wymawiane tak samo jako d┼║wi─Ök, kt├│ry dla Polaka brzmi podobnie do polskiego "f", podr─Öczniki za┼Ť zwykle por├│wnuj─ů go do angielskiego "th" w "think". Ja tej g┼éoski nie stosuj─Ö wcale i nie mam wyrobionego zdania jak szczeg├│┼éowo brzmi. Osoby, kt├│re lepiej znaj─ů hiszpa┼äski m├│wi─ů, ┼╝e nie brzmi ani jak "f", ani jak "th", tylko jeszcze jako┼Ť inaczej. Ja si─Ö nie uczy┼éem tego wymawia─ç, ale zdaje si─Ö, ┼╝e jest to do┼Ť─ç ci─Ö┼╝kie.
W Ameryce "z", oraz "c" w "ce" i "ci" jest wymawiane tak samo jak "s" i ludziom si─Ö zdaje, ┼╝e to u┼éatwia spraw─Ö, bo omin─Öli trudn─ů g┼éosk─Ö hiszpa┼äsk─ů. W praktyce w wi─Ökszo┼Ťci dialekt├│w ameryka┼äskich (i z po┼éudnia Hiszpanii) z "z", "ce", "ci" y "s" dziej─ů si─Ö przer├│┼╝ne rzeczy. Czasem s─ů zupe┼énie nieme, czasem tylko przycichaj─ů (na trudne do opisania w tym momencie sposoby), czasem zmieniaj─ů si─Ö w d┼║wiek podobny (ale jak┼╝e odmienny) do polskiego "h", polskiego "z" lub w ten f-podobny d┼║wi─Ök z Hiszpanii i w zasadzie zwykle te┼╝ nie brzmi─ů jak polskie "s"...

Natomiast te akurat zagadnienia s─ů mniej wi─Öcej znane osob─ů ucz─ůcym si─Ö hiszpa┼äskiego. To s─ů te dwie g┼éoski o kt├│rych pisa┼éem, ┼╝e wiedz─ů, ┼╝e s─ů inne, a na temat reszty ┼║r├│d┼éa podaj─ů, ┼╝e s─ů takie same, a nie s─ů. Da┼éem przyk┼éad "a", "n" i "d", kt├│re wedle ka┼╝dego polskiego ┼║r├│d┼éa wymawiane s─ů tak jak ich polskie "odpowiedniki". Jak napisa┼éem szczeg├│┼éy zale┼╝─ů ju┼╝ od dialektu, ale jednak w wyrazach "nadar" i "andar" m├│wi si─Ö je inaczej... Dla mnie tego nie rozr├│┼╝nia─ç to jak nie rozr├│┼╝nia─ç "they" i "day". Np. w dialekcie, na kt├│rym si─Ö koncentruj─Ö w wyrazie "andar" "a" i "n" s─ů nosowe, a "d" jest zwarte i mocne, w przeciwie┼ästwie do "d" w wyrazie "nadar", w kt├│rym jest s┼éabsze i jest szczelinowe albo znika i poza tym w tym s┼éowie nic si─Ö nie nasalizuje, a do tego w obu wyrazach "r" wcale nie jest wymawiane jak "r" tongue. Aby jedynie z teorii nauczy─ç si─Ö jak si─Ö co w tym j─Özyku wymawia trzeba d┼éuuuuugo i porz─ůdnie nad tym posiedzie─ç. Natomiast nauczy─ç si─Ö to wymawia─ç prawid┼éowo i automatycznie, oraz do tego trzyma─ç melodi─Ö j─Özyka to ju┼╝ praca na ca┼ée lata.

Moja rada jest taka, by nie ko┼äczy─ç nauki fonetyki hiszpa┼äskiej na pierwszej lekcji hiszpa┼äskiego, tylko doczytywa─ç sobie w hiszpa┼äskoj─Özycznych ┼║r├│d┼éach dalszcze szczeg├│┼éy przez ca┼éy czas nauki na ka┼╝dym poziomie ┼é─ůcznie do zaawansowanego. Mi osobi┼Ťcie wiedza teoretyczna bardzo pomaga poprawia─ç wymow─Ö smile.

Je┼Ťli chodzi o wymow─Ö angielsk─ů chodzi mi g┼é├│wnie o to, ┼╝e j─ů chocia┼╝ chrakteryzuj─ů jakie┼Ť ┼║r├│d┼éa, tymczasem gdy o wymowie hiszpa┼äskij pisz─ů tyle, ┼╝e taka jak polska...

15 (edytowany przez Tyko 2012-09-26 16:45:18)

Ja wiem jedno, Polacy po hiszpa┼äsku brzmi─ů tragicznie...i to nie s─ů tylko moje s┼éowa, to s┼éowa profesor├│w z r├│┼╝nych uniwesytet├│w francuskich...z kt├│rymi mia┼éem okazj─Ö rozmawia─ç. Je┼Ťli kto┼Ť mi m├│wi ┼╝e ten j─Özyk czy tamten jest ┼éatwy w wymowi─Ö itp. to zazwyczaj nie wierz─Ö takiej osobie smile Osobi┼Ťcie wol─Ö s┼éucha─ç Polak├│w kt├│rzy m├│wi─ů po francusku bo brzmi─ů 1000 razy lepiej ni┼╝ po hiszpa┼äsku smile M├│wi si─Ö ┼╝e wymowa hiszpa┼äska nie r├│┼╝ni si─Ö od polskiej - to jest wielki b┼é─ůd bo wymowa hiszpa┼äska i alfabet nie ma nic wsp├│lnego z polsk─ů wymow─ů smile Baa...powiem nawet ┼╝e wymowa hiszpa┼äska jest trudniejsza do opanowania ni┼╝ angielska smile
Nie wiem sk─ůd u Polak├│w takie stwierdzenie ┼╝e hiszpa┼äski jest ┼éatwy a wymowa to ju┼╝ totalny bana┼é...ciekawe dlaczego nie m├│wi─ů tak niemcy, brytyjczycy, szwedzi, norwedzy, chorwaci kt├│rzy hiszpa┼äskiego si─Ö ucz─ů.
Co do j─Özyk├│w to nie pojmuj─Ö fenomenu polak├│w kt├│rzy twierdz─ů ┼╝e wszystko jest ┼éatwe a wymowa wszystkich j─Özyk├│w jest podobna do polskiej! No nie pojmuj─Ö pod tym wzgl─Ödem moich rodak├│w smile
Moim zdaniem słuchanie obcej wymowy nic nie da...trzeba mieć specjalny podręcznik i płytę do nauki fonetyki lub dobrego nauczyciela i ćwiczyć codzennie! Tylko wtedy możemy nauczyć się pooprawnej wymowy a nwet akcentu smile
Nigdy nie twierdzi┼éem ┼╝e jaki┼Ť j─Özyk jest ┼éatwy smile bo nie ma takiego j─Özyka smile

Wed┼éug mnie hiszpa┼äski nie jest "┼éatwy" nie by┼é i nigdy nie b─Ödzie dla polaka smile Zreszt─ů ka┼╝dy ma inne zdanie, ja nie wydaj─Ö kasy na podr─Öczniki ani nie psuje sobie oczu przed komputerem tylko po to ┼╝eby gada─ç po hiszpa┼äsku z polskim alfabetem czy akcentem smile Pod tym wzgl─Ödem jestem ambitny i u mnie nauka fonetyki to podstawa!

Wi─Ökszo┼Ť─ç polak├│w ktorzy ucz─ů si─Ö hiszpa┼äskiego nie zbli┼╝yli si─Ö do jego wymowy nawet w 10%...osobi┼Ťcie nie znam innego narodu kt├│ry tak kaleczy j─Özyk hiszpa┼äski jak POLACY wink
Niemcy m├│wi─ů od nas lepiej po hiszpa┼äsku hehe big_smile wstyd jak nie wiem co smile
Ja tam wol─Ö ─çwiczy─ç fonetyk─Ö smile straci─ç tyle czasu ┼╝eby m├│wi─ç kali je┼Ť─ç kali pi─ç...- dla mnie bezsensu smile
A s┼éowa typu hiszpa┼äski w 2 tygodnie to bujda tak samo jak z tym ┼╝e wymow─Ö mo┼╝na opanowa─ç perfekcyjnie po 2 miesi─ůcach nauki.

Żal mi swoich rodaków...okropnie kaleczycie hiszpański...po prostu tragicznie sad

16

Tyko, ale przecie┼╝ kwestia formu┼éowania zda┼ä "Kali mie─ç, Kali pi─ç" to nie jest kwestia fonetyki, to raczej gramatyka. Swoj─ů drog─ů chcia┼ébym us┼éysze─ç Polaka, kt├│ry wypowiada hiszpa┼äskie zwroty "perfekcyjnie", a szczeg├│lnie Ciebie;)

Pozdrawiam

17

powiem tak - por├│wnuj─ůc hiszpa┼äski z angielskim , musz─Ö przyzna─ç i┼╝ "┼éatwiejszy" pod wzgl─Ödem s┼éuchania na pocz─ůtku nauki zdecydowanie jest hiszpa┼äski. Bynajmniej tak dla mnie by┼éo, je┼Ťli pozna si─Ö podstawowe zwroty, oraz zasady wymowy to po nie du┼╝ym okresie czasu jest si─Ö w stanie wy┼éapa─ç pojedyncze s┼éowa ogl─ůdaj─ůc po hiszpa┼äsku smile  co o angielskim powiedzie─ç nie mog─Ö bo mimo lat styczno┼Ťci z j─Özykiem , problemy w wy┼éapywaniu s┼é├│w by┼éy.  nie powiedzia┼ébym te┼╝, jak kto┼Ť wspomnia┼é , ┼╝e gramatyka angielska jest ┼éatwa - je┼Ťli kto┼Ť tak m├│wi to wg mnie nie widzi r├│┼╝nicy w P.Simple a P.Perfect wink

reasumuj─ůc - nie ma ┼éatwego j─Özyka. hiszpa┼äski jest j─Özykiem naprawd─Ö trudnym je┼Ťli chodzi o wymow─Ö (ce, ci pozdrawia ! swoj─ů drog─ů uwielbiam s┼éucha─ç jak wymawiaj─ů to hiszpanie big_smile) angielski do ┼éatwych j─Özyk├│w tak┼╝e nie nale┼╝y smile  tylko od nas zale┼╝y, jak nauka si─Ö potoczy, czy b─Ödziemy w stanie sobie u┼éatwi─ç nauk─Ö j─Özyka.

18 (edytowany przez karo90 2018-02-16 10:28:43)

Wydaje mi się, że hiszpański jest łatwiejszy smile

19

Hiszpański jest chyba łatwiejszy, ale możesz się uczyć obydwu! Spróbuj tanich i sprawdzonych Fiszek www.fiszki.pl

20

Nie mo┼╝e by─ç inaczej, przecie┼╝ to w┼éa┼Ťnie angielski jest j─Özykiem, w kt├│rym wymowa prawie nigdy nie pokrywa si─Ö z pisowni─ů! smile))

21

Ciekawy temat.:-) Ja mialam okazje uczyc sie angielskiego w USA oczywiscie to nie ten sam jezyk  co brytyjski. Rozni sie on nieco:-)  tam tez poznalam mojego narzeczonego ktory z pochodzenia jest hiszpanem. Obecnie mieszkam na terenie hiszpani i ucze sie hiszpanskiego. Dla mnie jezyk hiszpanski jest latwiejszy od angielskiego. Szybciej i latwiej zapamietuje rozne zwroty i wyrazenia a jesli chodzi o akcent to wszyscy mowia ze mam dobry akcent. Poznalam kilku polakow tutaj i ich akcent nie zdradza ich polskosci a polaka mowiacego po angielsku wszedzie sie pozna.:-)

22

Pjotreeek napisał/a:

powiem tak - por├│wnuj─ůc hiszpa┼äski z angielskim , musz─Ö przyzna─ç i┼╝ "┼éatwiejszy" pod wzgl─Ödem s┼éuchania na pocz─ůtku nauki zdecydowanie jest hiszpa┼äski. Bynajmniej tak dla mnie by┼éo, je┼Ťli pozna si─Ö podstawowe zwroty, oraz zasady wymowy to po nie du┼╝ym okresie czasu jest si─Ö w stanie wy┼éapa─ç pojedyncze s┼éowa ogl─ůdaj─ůc po hiszpa┼äsku smile  co o angielskim powiedzie─ç nie mog─Ö bo mimo lat styczno┼Ťci z j─Özykiem , problemy w wy┼éapywaniu s┼é├│w by┼éy.  nie powiedzia┼ébym te┼╝, jak kto┼Ť wspomnia┼é , ┼╝e gramatyka angielska jest ┼éatwa - je┼Ťli kto┼Ť tak m├│wi to wg mnie nie widzi r├│┼╝nicy w P.Simple a P.Perfect wink

reasumuj─ůc - nie ma ┼éatwego j─Özyka. hiszpa┼äski jest j─Özykiem naprawd─Ö trudnym je┼Ťli chodzi o wymow─Ö (ce, ci pozdrawia ! swoj─ů drog─ů uwielbiam s┼éucha─ç jak wymawiaj─ů to hiszpanie big_smile) angielski do ┼éatwych j─Özyk├│w tak┼╝e nie nale┼╝y smile  tylko od nas zale┼╝y, jak nauka si─Ö potoczy, czy b─Ödziemy w stanie sobie u┼éatwi─ç nauk─Ö j─Özyka.

Zgadzam sie w 100% z ta wypowiedzia.   Jedno jest pewne, ze poslugujac sie tymi jezykami w  wiekszosci panstw mozna sie porozumiec