1

Temat: Zapo┼╝yczenia z j─Özyka tureckiego

Zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e mamy bardzo du┼╝o s┼é├│w zapo┼╝yczonych z j─Özyka tureckiego (arbuz, bakalie, cha┼éwa, cybuch, czaprak, czambu┼é, dywan, jogurt,  kaftan, kawior, ko┼épak, ko┼éczan,  ogier, tabun, turban, tyto┼ä, wataha)

Jak my┼Ťlicie z czego to wynika?

2 (edytowany przez ruslanax 2011-01-18 17:14:50)

Odp: Zapo┼╝yczenia z j─Özyka tureckiego

Wed┼éug mnie wynika to z naszej wsp├│lnej historii. Przez kilka wiek├│w byli┼Ťmy niemal s─ůsiadami, cz─Östo prowadzili┼Ťmy z nimi wojny i wojenki, r├│wnie┼╝ mi─Ödzy naszymi krajami rozwija┼é si─Ö handel, ludzie podr├│┼╝owali, wi─Öc musia┼éo dochodzi─ç do wielu zapo┼╝ycze┼ä, dzi─Öki kt├│rym nasz j─Özyk jest o wiele bogatszy.

3

Ja te┼╝ znalaz┼éam kilka zapo┼╝ycze┼ä z tureckiego: dywan, kotara, bazar, karaluch , kurhan,  tulipan, szara┼äcza

W ┼╝yciu bym nie pomy┼Ťla┼éa, ┼╝e tulipan jest pochodzenia tureckiego smile

4

Jak wspomnial ruslanax, kultura Turcji Osmanow wywierala silny wplyw na Rzeczpospolita w swoim czasie, a szlachta polska szczegolnie lubowala sie w ubiorach, przedmiotach, broni ze Wschodu.. zapozyczenia byly wiec nieodzowne, a i predko staly sie modne, tak jak wczesniej modne w jezyku tureckim (osmanskim) byly zapozyczenia z jezyka perskiego, czy arabskiego.
Ja tylko dodam, ze jest dostepny slownik zapozyczen z jezyka tureckiego, wydawnictwa, o ile dobrze pamietam, Dialog.

5

PRzez setki lat kawa┼é Europy znajdowa┼é si─Ö pod panowanie osma┼äskim, st─ůd mn├│stwo zapo┼╝ycze┼ä smile W granicz─ůcej z Turcj─ů Bu┼égarii u┼╝ywa si─Ö ogromnej liczby s┼é├│w tureckich, mimo ┼╝e bu┼égarski jest j─Özykiem s┼éowia┼äskim tongue