1

Temat: J─Özyk w rok.

W drugiej klasie liceum mam zamiar wyjechać za granicę. Planowałam stany lub prywatne szkoły międzynarodowe, bo po angielsku mówię płynnie, a dodatkowo jest szeroki wybór takich stypendiów.
Ale teraz tak si─Ö zastanawiam, czy Stany nie s─ů zbyt nudne, a prywatne szko┼éy zbyt ograniczaj─ůce wolno┼Ť─ç. Niby w mi─Ödzynarodowych szko┼éach poznajesz wi─Öcej kultur, ale ┼╝adnej tak dog┼é─Öbnie.
Zawsze marzy┼éam o jakie┼Ť Japonii, Norwegii, Islandii, Holandii. Teraz znalaz┼éam stypendia na rok w┼éa┼Ťnie w takich krajach. Na owych stypendiach ucz─Öszczasz do typowej, publicznej szko┼éy w wybranym kraju, mieszkasz ze swoj─ů przyszywan─ů rodzin─ů, stajesz si─Ö jednym z nich. Idealnie, tylko pozostaje kwestia j─Özyka.

Wi─Öc przechodz─ůc do rzeczy. Czy w nieco ponad rok mo┼╝na nauczy─ç si─Ö j─Özyka od samych podstaw, a┼╝ do stopnia komunikatywnego?
Oczywi┼Ťcie nie moge wyjecha─ç na miesi─ůc czy dwa za granic─Ö (ewentualnie jakie┼Ť 2 tygodnie w wakacje), ca┼éa nauka odbywa┼éaby si─Ö w Polsce, a opr├│cz tego mam szko┼é─Ö i inne zaj─Öcia dodatkowe.
Jednak, mam du┼╝─ů motywacje (bardzo, bardzo du┼╝─ů) i jakie┼Ť predyspozycje, bo na te┼Ťcie predyspozycji j─Özykowych w szkole mia┼éam jeden z wy┼╝szych wynik├│w.
Ale czy to jest tak w┼éa┼Ťciwie mo┼╝liwe przy takich warunkach? Je┼Ťli tak, to czy s─ů jakie┼Ť konkretne j─Özyki w kt├│rych to jest mo┼╝liwe, a w kt├│rych nie, czy zale┼╝y to raczej tylko od predyspozycji?

Z g├│ry dzi─Ökuje za odpowiedzi.

2

Odp: J─Özyk w rok.

Witaj,
powiem Ci tak. Teraz jestem na studiach i im starsza b─Ödziesz tym mniej b─Ödziesz mia┼éa wolnego czasu. Do dzi┼Ť ┼╝a┼éuj─Ö czasu sp─Ödzonego na g┼éupich grach i serialach w gimnazjum/liceum. Gdyby tak to podsumowa─ç mog┼éabym przez ten czas nauczy─ç si─Ö jeszcze kilku j─Özyk├│w smile Wi─Öc si─Ö nie zastanawiaj, tylko si─Ö ucz!
Na pewno się da nauczyć języka w rok. Zależy od Twojej metody i włożonego w to czasu.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e z norweskim i niderlandzkim nie b─Ödzie wi─Ökszego problemu. Znajomy mniej wi─Öcej p├│┼é roku si─Ö uczy┼é i w Norwegii rozmawia┼é po norwesku (nie wiem jak dobrze, ale w ko┼äcu kto po p├│┼é roku odwa┼╝y┼éby si─Ö otworzy─ç usta).
Japo┼äski - pr├│bowa┼éam si─Ö go uczy─ç, ale ilo┼Ť─ç "krzaczk├│w" mnie przerasta smile My┼Ťl─Ö, ┼╝e w rok max. poziom A2.
A je┼Ťli chcesz mie─ç 100 % pewno┼Ť─ç, ┼╝e j─Özyka si─Ö za rok nauczysz polecam jakikolwiek j─Özyk s┼éowia┼äski (wyjazd do takiego kraju).

3

Na pewno przez rok można się bardzo dużo nauczyć z danego języka. Ale później cały czas trzeba się rozwijać, i mieć regularny kontakt z tym językiem.

4

Zgadza si─Ö. W przeciwnym wypadku cofamy si─Ö.

5

M├│j kolega uczy┼é si─Ö j─Özyka za pomoc─ů mi─Ödzynarodowych czat├│w - rozmawia┼é z Niemcami, zastrzegaj─ůc ┼╝e si─Ö uczy :-) Szybko opanowa┼é j─Özyk na tyle, ┼╝e dosta┼é prac─Ö za granic─ů :-)

----
Wyj─ůtkowe tapety

6

To jest w┼éa┼Ťnie pi─Ökne, ┼╝e umys┼é potrafi tak szybko przyswoi─ç nowy j─Özyk. Z drugiej jednak strony, aby zacz─ů─ç ju┼╝ my┼Ťle─ç w tym j─Özyku... to jest ju┼╝ inna bajka.

----
Zobacz inne tapety

7 (edytowany przez Ribarson 2017-07-05 12:45:26)

Najlepiej aby dziecko uczy┼éo si─Ö od jak najm┼éodszych lat. Mo┼╝e u was te┼╝ dzia┼éaj─ů takie stowarzyszenia edukacyjne jak to: www.szkola.szans.pl wed┼éug mnie to mo┼╝e by─ç dobre rozwi─ůzanie i dzi─Öki takim grupom idzie si─Ö nauczy─ç j─Özyka w rok:)

8 (edytowany przez PatrycjaPalka 2017-07-25 11:25:02)

Stany nie s─ů nudne. To olbrzymi kraj. Oczywi┼Ťcie jest dobrze znany z popkultrury w przeciwie┼ästwie do tych kt├│re wymieni┼ée┼Ť. Ale skoro marzy┼éa┼Ť o Japonii, to j─ů wybierz. Je┼Ťli masz tylko tak─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç to wybieraj to co Ci─Ö poci─ůga. Ja r├│wnie┼╝  chcia┼éabym pojecha─ç do Japonii, g┼é├│wnie dlatego ┼╝e zaczyta┼éam si─Ö w mangach.

9

Ja bym wybrała te inne kraje. Angielski to język międzynarodowy, więc wszędzie się porozumiesz smile

10

W rok spokojnie nauczysz się każdego języka w stopniu komunikatywnym no chyba, że chiński to może gorzej. Jeżeli znasz angielski to inne też opanujesz w rok.
-----
bajkoweobrazy.pl

11

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e si─Ö da. Trzeba si─Ö tylko zaanga┼╝owa─ç w nauk─Ö i praktykowa─ç np. rozmowy z native speakerami na skype tongue