1

Temat: Czy te zdania sa poprawnie zbudowane?

Hej, ucz─Ö si─Ö sama i mam problem ze zweryfikowaniem poprawno┼Ťci zda┼ä, kt├│re pisze, pom├│┼╝cie! smile

Conozco algunos lugares que: quiza te gusta .     (chcia┼éam napisa─ç :Znam par─Ö miejsc kt├│re mog─ů ci sie podoba─ç)
                                    lub    quiza pueden gustarse ?

La gente va en aviones para llegar rapidamente a otro lugar. (ludzie lataj─ů samolotami, ┼╝eby szybko dosta─ç si─Ö do innego miejsca)

Mam jeszcze jedno pytanie: gdzie generalnie wstawiamy przys┼é├│wki/okre┼Ťliniki czas, cz─Östotliwo┼Ťci i miejsca w zdaniu? Zawsze na ko┼äcu?  Przyk┼éad:
Veo muchas manzanas aqui. , a nie Veo aqui muchos manzanas ?
A menudo comemos pollo czy Comemos pollo a menudo

DZI─śKI Z G├ôRY smile

2

Odp: Czy te zdania sa poprawnie zbudowane?

Hej!
W j─Özyku hiszpa┼äskim jest o tyle prosto, ┼╝e przys┼é├│wki mo┼╝esz wstawia─ç w r├│┼╝nych miejscach, a nadal s─ů poprawnie u┼╝yte.
W zdaniu: Veo muchas manzanas aqui druga wersja lepiej brzmiałaby Aqui veo muchas manzanas.
Jednak tak jak napisa┼éam wcze┼Ťniej, nie ma b┼é─Ödu.

Je┼Ťli chodzi o pierwsz─ů cz─Ö┼Ť─ç to prawid┼éowo jest:
Conozco algunos lugares que: quiza te gustan. (lugares to liczba mnoga dlatego trzeba u┼╝y─ç formy gustan).

W drugim zdaniu:
La gente va en aviones para llegar rapidamente a otro lugar

lepiej napisa─ç:
La gente va/viaja en avi├│n para llegar rapidamente a otro lugar. (nie musisz u┼╝ywa─ç liczby mnogiej poniewa┼╝ wyra┼╝asz prawd─Ö generaln─ů  -Ludzie podr├│┼╝uj─ů samolotem...)

Mam nadzieję, że pomogłam.
W razie innych pytań chętnie odpowiem. smile

3

Odp: Czy te zdania sa poprawnie zbudowane?

trudny ten j─Özyk jest