Temat: Szwedzki akcent

Mam pytanie do tych kt├│rzy ucz─ů si─Ö szwedzkiego, czy wymowa jest naprawd─Ö tak bardzo trudna do opanowania?
I czy idzie w og├│le uzyska─ç w trakcie nauki tak dobry akcent, kt├│ry nie pozwoli┼é by przeci─Ötnemu Szwedowi dostrzec, ┼╝e jeste┼Ť obcokrajowcem?

2

Odp: Szwedzki akcent

Nie wiem, ale moja znajoma, kt├│ra mieszka ju┼╝ bardzo d┼éugo w Szwecji, j─Özyk opanowa┼éa perfekt po roku mieszkania tam. Jej m─ů┼╝ Szwed stwierdzi┼é, ┼╝e m├│wi jak rodowita Szwedka, wi─Öc my┼Ťl─Ö, ┼╝e da si─Ö.

3

Uwierz mi, ze tylko ja dowartosciowywal. Trzeba spedzic tu wiele lat, zeby choc w niewielkiej czesci opanowac ten akcent.

4

Wedug mnie zale┼╝y to od zdolno┼Ťci j─Özykowych danego osobnika smile

5

A ja zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e im s┼éabiej si─Ö zna j─Özyk obcy, tym jego u┼╝ytkownicy bardziej chwal─ů, a im lepiej si─Ö go zna, tym rzadziej chwal─ů i cz─Ö┼Ťciej m├│wi─ů co trzeba poprawi─ç...

6

Moim zdaniem wyrobienie sobie p┼éynno┼Ťci i akcentu na takim poziomie, ┼╝e rodowity obcokrajowiec pomyli Ci─Ö ze swoim rodakiem wymaga przynajmniej kilkunastu lat. Powiedzmy, ┼╝e p┼éynno┼Ť─ç w wymowie mo┼╝na osi─ůgn─ů─ç znacznie szybciej, nawet w ci─ůgu kilku miesi─Öcy. Jednak kwestie akcentu, poprawnych d┼║wi─Ök├│w to zadanie na lata i 90% ludzi nigdy nie osi─ůgnie poziomu rodowitych Szwed├│w (zreszt─ů do innych j─Özyk├│w te┼╝ to si─Ö odnosi). Znacie obcokrajowc├│w, kt├│rzy m├│wi─ů po polsku tak, ┼╝e w og├│le ich nie odr├│┼╝niacie od Polak├│w? Ja znam kilku w┼éadaj─ůcych j─Özykiem polskim lepiej ni┼╝ niejeden Polak, ale mimo to s┼éysz─Ö po ich intonacji, ┼╝e Polakami nie s─ů. Czy to jest smutne? C├│┼╝, moim zdaniem nie ma co si─Ö przejmowa─ç - wa┼╝ne, ┼╝eby mie─ç melodi─Ö i akcent podobny do orygina┼éu, ale nie widz─Ö powodu, by si─Ö za┼éamywa─ç, ┼╝e "nie m├│wi─Ö jak Szwed, Niemiec, Japo┼äczyk, itp." Wi─Ökszym problemem wydaje mi si─Ö to, ┼╝e ludzie bardzo cz─Östo do wymowy cz─Östo nie przywi─ůzuj─ů wagi w og├│le, twierdz─ůc, ┼╝e "wezm─ů g┼éoski polskie i jako┼Ť to b─Ödzie", po czym wymawiaj─ů po┼éow─Ö d┼║wi─Ök├│w po prostu ┼║le co powoduje, ┼╝e ich j─Özyk brzmi pokracznie.

Co do samej wymowy szwedzkiego - na pewno jest łatwiejsza niż duńska czy islandzka.

7

Zgadzam się, łatwiej jest mi mówić po szwedzku niż po islandzku.Akcent islandzki przypomina mi dławienie się.

8

na akcent szwedzki moga zalapac sie tylko dzieci obcokrajowcoe- dzieci sa jak gabka i szybko daja sobie rade.
Juz nawet nastolatki maja problem ze zlapaniem akcentu, a co dopiero dorosli.Mozna mowic biegle, ale zapomnij o akcencie.

9

a jeszcze dodam co region w szwecji to inny akcent hahah Sztokholm ma dosc brudny jezyk (duzo z innych jezyk wielu emigrantow)- to moje zdanie ale np sk├ąne to juz wogole inna bajka, ja mam problem zrozumiec szwedow z malm├ a co tu mowic o akcencie yikes