Temat: język koreański - czy w Korei Płn. i Płd. jest inny akcent?

bo ja nie wiem

2

Odp: język koreański - czy w Korei Płn. i Płd. jest inny akcent?

Jest nieraz bardzo inny akcent, cho─ç ca┼éy czas ci z P┼én. i P┼éd. potrafi─ů si─Ö ze sob─ů porozumie─ç. W wersji p├│┼énocnokorea┼äskiej wyrazy s─ů tak jakby bardziej ┼Ťci┼Ťni─Öte i przez to brzmi─ů, jakby by┼éy wypluwane lub wykrzykiwane przez nadawc─Ö.

Ponadto bardzo te┼╝ r├│┼╝ni si─Ö s┼éownictwo, bo w p├│┼énocnej odmianie nie ma ┼╝adnych zapo┼╝ycze┼ä z j─Özyk├│w zachodnich, najcz─Ö┼Ťciej angielskiego, rzecz jasna. Natomiast w po┼éudniowej odmianie jest ich naprawd─Ö sporo i s─ů to cz─Östo takie s┼éowa, kt├│re istnia┼éy jeszcze przed zapo┼╝yczeniem, np. ýĽäýŁ┤ýŐĄÝüČŰŽ╝, ÝöäŰŁ╝ýŁ┤ÝîČ, ýśĄŰáîýžÇ ýú╝ýŐĄ, ÝŚĄýľ┤ ýŐĄÝöäŰáłýŁ┤, ÝéĄýŐĄÝĽśŰőĄ, ۬ĘŰŹŞ, ý▓┤ýŐĄ, Ű▓äýŐĄ, itd.

Og├│lnie jest to ten sam j─Özyk, jednak je┼Ťli tempo zapo┼╝yczania nowych s┼é├│w w po┼éudniowokorea┼äskim nie spowolni si─Ö, nied┼éugo trzeba b─Ödzie chyba sklasyfikowa─ç te dwie odmiany korea┼äskiego jako dwa oddzielne j─Özyki tongue

^_^

3

Odp: język koreański - czy w Korei Płn. i Płd. jest inny akcent?

no bo jak ogl─ůda┼éem wiadomo┼Ťci p├│┼énocnokorea┼äskie, to ten akcent by┼é podobny do chi┼äskiego. a jak s┼éucha┼éem po┼éudniowokorea┼äskich piosenek, to ten akcent by┼é normalny, w og├│le nie podobny do tego p├│┼énocnokorea┼äskiego.