Temat: Włoski od poczatku

Hej ! wink Ostatnio zaciekawi┼é mnie j─Özyk w┼éoski i stwierdzi┼éam, ┼╝e fajnie by┼éoby si─Ö go nauczy─ç. Pojawi┼éo si─Ö tutaj ju┼╝ du┼╝o w─ůtk├│w dotycz─ůcych nauki tego j─Özyka od podstaw. Mimo to, te┼╝ chc─Ö wtr─ůci─ç swoje trzy grosze wink W zwi─ůzku z tym mam kilka pyta┼ä. Mianowicie: czy ┼╝eby zacz─ů─ç uczy─ç si─Ö w┼éoskiego, trzeba jako┼Ť "specjalnie" si─Ö przygotowywa─ç ( mam tu na my┼Ťli np. znajomo┼Ť─ç alfabetu jak np. w j─Özyku rosyjskim) ? Czy by┼éabym w stanie nauczy─ç si─Ö tego j─Özyka bez ┼╝adnych szk├│┼é j─Özykowych? Trudny jest ten j─Özyk? S┼éysza┼éam, ┼╝e nie za bardzo i bardzo przyjemnie jest si─Ö go uczy─ç smile
Wiem. Pytania s─ů banalne, ale prosz─Ö mimo to o odpowied┼║ smile
Pozdrawiam:)

2

Odp: Włoski od poczatku

Generalnie wszystko zale┼╝y od podej┼Ťcia i ilo┼Ťci motywacji. Jak dla mnie j─Özyk w┼éoski to jeden z prostszych j─Özyk├│w, bardzo ciekawy, melodyjny, bardzo ┼éatwo wpadaj─ůcy w ucho i logiczny. Wymowa jest ┼Ťmiesznie prosta, akcent dla nas Polak├│w niebywale prosty -- przewa┼╝nie na przedostatni─ů sylab─Ö w s┼éowie (cho─ç rzadko znale┼║─ç mo┼╝emy, ┼╝e ┼║le zaakcentowane s┼éowo zmienia znaczenie -- np. ancß╗Źra (jeszcze) vs ß║íncora (kotwica); papa (papie┼╝) vs pap├á (tata, tatu┼Ť). Ale to s─ů r├│┼╝nice, kt├│re bardzo ┼éatwo si─Ö zapami─Ötuje i do tego s─ů megaprzyjemne. Ponadto odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e nawet wi─Ökszo┼Ť─ç czasownik├│w nieregularnych jest bardzo prosta w odmianie i po nauczeniu si─Ö ok. 20 z nich w tej nieregularno┼Ťci mo┼╝na dostrzec regularno┼Ť─ç. Jest du┼╝o czas├│w (prawdopodobnie co┼Ť ko┼éo 20, licz─ůc czasy "szcz─ůtkowe"), do tego ┼Ťrednio skomplikowany tryb ┼é─ůcz─ůcy zwany congiuntivo (w j─Özyku hiszpa┼äski jest to subjuntivo), ale to te┼╝ jest do opanowania, zw┼éaszcza, ┼╝e przecie┼╝ w mowie codziennej, gazetach, tv u┼╝ywa si─Ö max. siedmiu czas├│w (tak jak w polszczy┼║nie nie u┼╝ywasz przecie┼╝ czas├│w zaprzesz┼éych, kt├│re teoretycznie wci─ů┼╝ istniej─ů. No chyba ┼╝e m├│wisz "Powinnam by┼éa to zrobi─ç"). Kolejnym pi─Öknych zjawiskiem w j─Özyku w┼éoskim s─ů idiomy -- maj─ů ich du┼╝o i wszystkie s─ů bardzo ciekawe, t┼éumaczone dos┼éownie s─ů ┼Ťmieszne i ┼éatwo si─Ö je zapami─Ötuje, np. "avere il pollice verde" dos┼é. "mie─ç zielony kciuk", co po polsku oznacza "mie─ç r─Ök─Ö do kwiat├│w". Chyba najwi─Öksz─ů trudno┼Ť─ç podobnie jak w wi─Ökszo┼Ťci j─Özyk├│w sprawiaj─ů przyimki, wiele z nich jest dla mnie ┼Ťrednio logiczna. Za to rodzajniki to ju┼╝ inna sprawa, bardzo ┼éatwo nauczy─ç si─Ö mo┼╝na zar├│wno okre┼Ťlonych, jak i nieokre┼Ťlonych w licznie pojedynczej i mnogiej, rzadko kiedy jest jakie┼Ť odst─Öpstwo, a je┼Ťli ju┼╝ jest, to z racji tego, ┼╝e np. jaki┼Ť rzeczownik ma inn─ů ko┼äc├│wk─Ö, ni┼╝ jego czas gramatyczny, np. il / un problema - problem, cho─ç ko┼äc├│wka rzeczownikowa "-a" jest typowa dla rodzaju ┼╝e┼äskiego. Jednak podkre┼Ťlam, ┼╝e takich wyj─ůtk├│w jest ma┼éo i niekt├│re s─ů identycznie nieregularne jak te w polskim, np. il / un poeta - poeta wink Nie m├│wimy "ta poeta", tylko "ten poeta".

A teraz ciekawostka. Pono─ç najd┼éu┼╝szym s┼éowem w┼éoskim faktycznie u┼╝ywanym, a nie jakim┼Ť tam wymys┼éem, jest s┼éowo "precipitevolissimevolmß║╣nte" (t─Ö kropk─Ö wstawi┼éem celowo, ┼╝eby zaznaczy─ç akcent w tym wyrazie, normalnie nie pisze si─Ö takich kropek) i s┼éowo to oznacza "pospiesznie, na ┼éeb na szyj─Ö, bardzo szybko. I bardzo przydatna gramatyczna zasada do zapami─Ötania -- wszystkie ko┼äc├│wki --mente wskazuj─ů na to, ┼╝e mamy do czynienia z przys┼é├│wkiem.

I na sam koniec odniesienie do mnie: rok uczyłem się w liceum, a przez 2 lata byłem samoukiem i zdałem maturę z włoskiego bez najmniejszego problemu. Z bardzo dobrym wynikiem w dodatku.

Taadaam. Je┼Ťli nadal masz w─ůtpliwo┼Ťci, czy warto zaj─ů─ç si─Ö tym pi─Öknym zjawiskiem, jakim jest j─Özyk w┼éoski, mi ammazzer├▓. tongue

Alla prossima volta!

3

Hehe, widz─Ö ┼╝e nade mn─ů przemawia entuzjasta. To teraz przem├│wi realistka smile
Dla Polak├│w wymowa w┼éoska jest do┼Ť─ç ┼éatwa i bardzo fajne jest to, ┼╝e b┼éyskawicznie nabywasz umiej─Ötno┼Ť─ç zapisania nowych s┼é├│w ze s┼éuchu i przeczytania poprawnie nieznanych Ci s┼é├│w. To naprawd─Ö przydatne w ┼╝yciu. Ale uwaga: ┼╝eby naprawd─Ö pod┼éapa─ç melodi─Ö tego j─Özyka, trzeba ─çwicze┼ä, trzeba pracy. To nie j─Özyk s┼éowia┼äski i ma troch─Ö d┼║wi─Ök├│w, kt├│rych w polskim NIE MA!

Co do idiom├│w - w┼éoski je ma, jak ka┼╝dy j─Özyk. Pami─Öci├│wka. Jak kto┼Ť jest mniej entuzjastyczny ni┼╝ Desperado, to po prostu trzeba je wyku─ç ;P.

Co do gramatyki: nie ma odmiany rzeczownika. S─ů 2 rodzaje. Jest rodzajnik, s─ů przyimki, kt├│re niestety nam przyzwyczajonym do przypadk├│w lubi─ů sprawia─ç trudno┼Ť─ç. Czas├│w jest ponad 15, os├│b 6, ka┼╝da ma swoj─ů form─Ö czasownika. Jest troch─Ö czasownik├│w nieregularnych. Dzia┼éa to inaczej ni┼╝ po angielsku, wi─Öc trzeba i zrozumie─ç, i wyku─ç. Z optymizmem bym nie przesadza┼éa: W┼éosi powiedz─ů Ci, ┼╝e nie u┼╝ywaj─ů wielu czas├│w, po czym nie┼Ťwiadomie zasun─ů congiuntivo imperfetto, i ta daam. U┼╝ywaj─ů, u┼╝ywaj─ů (tylko tak jak Polacy s─ů nie┼Ťwiadomi pewnych niuans├│w w┼éasnego j─Özyka)- ┼╝eby si─Ö naprawd─Ö POPRAWNIE porozumie─ç, trzeba zna─ç wi─Ökszo┼Ť─ç (poza czasami remoto w┼éa┼Ťciwie wszystkie; remoto i trapassato remoto s─ů u┼╝ywane w pi┼Ťmie, a na Po┼éudniu remoto r├│wnie┼╝ w mowie) (nawiasem m├│wi─ůc, jak inaczej po polsku wyrazi─ç "powinnam by┼éa to zrobi─ç"?:P).

Og├│lnie stopie┼ä trudno┼Ťci? Wg mnie podobny jak niemiecki. Podobna ilo┼Ť─ç czas├│w, wymowa do ogarni─Öcia, gramatyka bardziej skomplikowana ni┼╝ angielska... itd:P

4

żałuję, że tego nie zrobiłam
mogłam to zrobić
szkoda, że tego nie zrobiłam
itp.

Ja jednak będę się upierał, że język włoski jest co najmniej nietrudny.

5

Studiuj─Ö j─Özyk niemiecki a widz─Ö, kto┼Ť napisa┼é, ┼╝e j─Özyki s─ů por├│wnywalnie trudne. Powinno si─Ö uda─ç. Dzi─Öki za rady smile

6

Desperado, wyrazi┼éam si─Ö nieprecyzyjnie, fakt:) Mia┼éam na my┼Ťli wyra┼╝enie tego samego u┼╝ywaj─ůc s┼éowa "powinnam/powinienem" - nie ma opcji tego zrobi─ç inaczej, jest to jedyna dost─Öpna forma przesz┼éa z u┼╝yciem "powinnam/powinienem", u┼╝ywana zreszt─ů przez wielu rodzimych u┼╝ytkownik├│w polszczyzny. Ale w og├│le to mam niepokoj─ůce przekonanie, ┼╝e to nie ┼╝aden polski czas zaprzesz┼éy, tylko u┼éomny czasownik - mo┼╝e jaki┼Ť polonista mnie o┼Ťwieci? Na pewno ma tylko 2 formy: nieprzesz┼é─ů (powinnam to zrobi─ç) i przesz┼é─ů (powinnam by┼éa to zrobi─ç). Polski czas zaprzesz┼éy = "by┼ébym by┼é" na przyk┼éad.

A mog─Ö zapyta─ç, na jakim poziomie z w┼éoskiego jeste┼Ť teraz? Matura bardzo dobrze zdana, ok, ale tak wg skali od A1 do C2?
Bo og├│lnie o w┼éoskim kr─ů┼╝y taka opinia, ┼╝e jest banalny (i np. po co studiowa─ç italianistyk─Ö, skoro to takie proste) - banalne to mo┼╝e by─ç esperanto albo interlingua, a j─Özyki naturalne raczej takowe nie bywaj─ů. Spr├│buj sobie np. poczyta─ç w┼éoskie pisma urz─Ödowe - przy angielskich to jest totalna masakra:D

Sylwiaaa0510, je┼Ťli jeste┼Ť filologiem, to spokojnie, b─Ödzie OK, wiesz co to praca nad j─Özykiem wi─Öc konieczno┼Ť─ç wykucia ilu┼Ť form Ci─Ö nie powinna zniech─Öci─ç:). W┼éoski jest przyjemny w nauce. I do┼Ť─ç przyjemnie si─Ö go stosuje na ┼╝ywo, bo W┼éosi maj─ů mi┼ée podej┼Ťcie do cudzoziemc├│w m├│wi─ůcych w ich j─Özyku.

7 (edytowany przez sylwiaaa0510 2010-12-08 21:47:39)

Do filologa to mi jeszcze daleko smile Bardzo smile Ale jestem uparta i widz─Ö, ┼╝e w┼éoski to by┼é dobry wyb├│r. Jak tylko znajd─Ö woln─ů chwilk─Ö, zaczn─Ö "m─Öczy─ç" ten j─Özyk. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeszcze raz wielkie dzi─Öki za rady i zach─Öt─Ö smile:)

8

Powodzenia. Trzymam kciuki:)

9

A ja si─Ö do┼éacz─Ö do desperado i r├│wnie┼╝ si─Ö upieram. kiedy┼Ť si─Ö uczylam sama, zrobi┼éam przerw─Ö, teraz sie ucz─Ö znowu i idzie ┼éatwiej niz kiedy┼Ť. Mo┼╝e dlatego ┼╝e starsza jestem i mam na to wi─Öcej czasu. Moja metoda? Prosta. Mniejsze partie materia┼éu, a cze┼Ťciej. Trzeba sobie narzuci─ç samodyscypline i jedziemy smile   !

10

A ja si─Ö do┼éacz─Ö do desperado i r├│wnie┼╝ si─Ö upieram. kiedy┼Ť si─Ö uczylam sama, zrobi┼éam przerw─Ö, teraz sie ucz─Ö znowu i idzie ┼éatwiej niz kiedy┼Ť. Mo┼╝e dlatego ┼╝e starsza jestem i mam na to wi─Öcej czasu. Moja metoda? Prosta. Mniejsze partie materia┼éu, a cze┼Ťciej. Trzeba sobie narzuci─ç samodyscypline i jedziemy smile   !

11

miss_de_lioncourt napisał/a:

Masz racj─Ö je┼Ťli chodzi o nauk─Ö. U siebie te┼╝ zaobserwowa┼éam podobny efekt po przerwie. Wszystko mi si─Ö jako┼Ť usystematyzowa┼éo. Pouk┼éada┼éo we w┼éa┼Ťciwych "szufladkach".
Bez wzgl─Ödu na to jakiego si─Ö uczymy j─Özyka, wed┼éug mnie generaln─ů zasad─ů jest ci─ůg┼ée powtarzanie i to na g┼éos wszystkiego czego si─Ö uczymy. Je┼Ťli tego nie b─Ödziemy robili, nie b─Ödziemy mogli sobie poradzi─ç z m├│wieniem mimo wykutych tysi─ůca s┼é├│wek i wszystkich zasad gramatycznych. M├│wi─ç, m├│wi─ç i jeszcze raz m├│wi─ç. Powtarza─ç na g┼éos i nie ba─ç si─Ö ani nie wstydzi─ç b┼é─Öd├│w. To one pozwalaj─ů nam lepiej zapami─Öta─ç jaka jest poprawna wymowa i akcent.

12

od kilku dni uczę się włoskiego zapisałam si,ę także na kurs, który ruszy dopiero od połowy listopada, ale już teraz w domu sie uczę. przechodzę przez rzeczownik i nigdzie nie mogę znaleźć tego jak odmienia się rzeczownik. Wiem, ze przez przypadki a forma rzeczownika się nie zmienia, tylko te przyslówki, znalazłam :

M. il padre ÔÇô ojciec i padri ÔÇô ojcowie
    D. del padre ÔÇô ojca dei padri ÔÇô ojc├│w
    C. al padre ÔÇô ojcu ai padri - ojcom
    B. il padre ÔÇô ojca* i padri ÔÇô ojc├│w*
    N. con il padre ÔÇô (z) ojcem con i padri ÔÇô (z) ojcami
    Msc. sul padre ÔÇô o ojcu sui padri ÔÇô o ojcach
    W. padre! ÔÇô ojcze! padri! ÔÇô ojcowie!

moje pytanie brzmi------czy odmiana rzeczownikow ┼╝enskich wygl─ůda tak samo? prosze o pomoc.

13 (edytowany przez lavetrata 2011-11-02 15:07:04)

hej,
je┼Ťli chcesz uczy─ç si─Ö sama, proponuj─Ö jaki┼Ť sensowny samouczek, bo jak wida─ç w g─ůszczu stronek mo┼╝na znale┼║─ç te┼╝ nieprzydatne WWW, kt├│re bardziej namieszaj─ů, ni┼╝ pomog─ů w nauce...
we w┼éoskim rzeczownik NIE ODMIENIA SI─ś przez przypadki, to co zacytowa┼éa┼Ť to co najwy┼╝ej wskaz├│wka, jak stosowa─ç przyimki.
We w┼éoskim rzeczowniki maj─ů liczb─Ö pojedyncz─ů i mnog─ů oraz rodzaj m─Öski i ┼╝e┼äski (oraz rodzajnik okre┼Ťlony i nieokre┼Ťlony), a u┼╝ywaj─ůc przyimk├│w mo┼╝na wyrazi─ç podobny SENS jak w przypadku naszej odmiany przez przypadki. Zreszt─ů tak samo jak w angielskim;-)
Polecam popatrze─ç np. tu http://www.e-wloski.pl/rzeczownik-r1.html

14

Podajcie wiecej takich stronek ;macie cos z gramatyki,moze testy z rozwiazaniami.
Mam dobra znajomosc wloskego ale gramatyka mnie meczy ,musze sie jej nauczyc,grazie mille.

15

Ewa, stronek jest zatrz─Ösienie, wpisz sobie kombinacje typu esercizi grammatica italiano i powinny wyj┼Ť─ç. Przydadz─ů Ci si─Ö, zw┼éaszcza je┼Ťli dobrze rozumiesz po w┼éosku smile
Przepraszam, ale nie mam czasu teraz szuka─ç, a znaj─ůc ju┼╝ w┼éoski i sw├│j styl nauki sama najlepiej zobaczysz, jakie strony Ci bardziej odpowiadaj─ů ;-)

16

Ucz─Ö si─Ö w┼éoskiego od 2 miesi─Öcy i uwa┼╝am ┼╝e w┼éoski nie jest wcale taki prosty. Jestem te┼╝ zapalony i mam motywacje. Ka┼╝dego dnia staram si─Ö co┼Ť opanowa─ç, przerobi─ç z gramatyki, ogl─ůdam RAI Uno itp.  Ka┼╝dy j─Özyk jest prosty na pocz─ůtku. Nauka j─Özyka ma r├│┼╝ne fazy raz idzie lepiej i szybko a innym razem gorzej. Ka┼╝dy kto opanowa┼é perfekcyjnie jaki┼Ť j─Özyk na pewno si─Ö o tym przekona┼é. No c├│┼╝ nie jestem geniuszem i nie ucz─Ö si─Ö kilku j─Özyk├│w na raz, mam jednak zamiar opanowa─ç w┼éoski w ci─ůgu 2 lat na poziomie B1.
Je┼╝eli kto┼Ť z was ma ochot─Ö na konwersacj─Ö po w┼éosku to jestem ch─Ötny.

17 (edytowany przez elabar 2012-02-08 22:35:34)

Tu jest bardzo pomocna stronka do czasownik├│w
http://www.jezyk-wloski.com/koniugator.htmlmam nadziej─Ö ┼╝e si─Ö przyda...
a co do włoskiego...mowy potocznej można się w miarę szybko nauczyć,nauka jest przyjemna,ale ja u siebie widzę pewien objaw : im lepiej go znam tym bardziej widzę jak wiele muszę się jeszcze nauczyć,jak wielu rzeczy nie znam ...
Laverata ma sporo racji- czytaj─ůc w┼éoskie pisma urz─Ödowe trzeba mie─ç s┼éownik,mn├│stwo zapa┼éu i cierpliwo┼Ťci...
ale za to ile si─Ö mo┼╝na nauczy─ç ! smile
Podzielę sie też fajnym przykładem układu zdania po włosku:
  io ci penso - tzn. pomy┼Ťl─Ö o tym,zastanowi─Ö si─Ö
  ci penso io - tzn. zajm─Ö si─Ö tym
3 identyczne s┼éowa w zale┼╝no┼Ťci od uk┼éadu w zdaniu maj─ů zupe┼énie inne znaczenie...
A za Sylwi─Ö trzymam kciuki,powodzenia !