Temat: Must i have to

Kiedy trzeba u┼╝ywa─ç "must", a kiedy "have to"?

2 (edytowany przez WSHoran 2016-04-04 17:33:56)

Odp: Must i have to

Tak bym to wyja┼Ťni┼é (┼éatwo zapami─Öta─ç):

must      - musie─ç    (powinienem to zrobi─ç - subiektywne moje odczucie)
have to  - musie─ç   (nie czuj─Ö ┼╝e powinienem to zrobi─ç, lecz mam to narzucone jako obowi─ůzek)

After such a long walk, you must be exhausted.        CZUJ─ś ┼╗E MOG─ś, ALE NIE MUSZ─ś
      Mo┼╝esz(tu)/albo ja mog─Ö si─Ö czu─ç zm─Öczony po spacerze
Before I went inside, I had to pay for the access.    TO WYKONANIE OBOWI─äZKU
      A bez op┼éaty nie ma wst─Öpu - MUSZ─ś (TO OBOWI─äZEK nie odczucie) zap┼éaci─ç za wst─Öp

3

must - traktuj jak "mog─Ö"... poszuka─ç pracy (ale mi si─Ö niespecjalnie chce)
have to - analogicznie "musz─Ö p├│j┼Ť─ç do pracy" = bo mnie wylej─ů/bo jestem lekarzem (czekaj─ů pacjenci=to obowi─ůzek)

4

Zgadzam si─Ö z WSHoran
must      - musie─ç    (powinienem to zrobi─ç - subiektywne moje odczucie)
have to  - musie─ç   (nie czuj─Ö ┼╝e powinienem to zrobi─ç, lecz mam to narzucone jako obowi─ůzek)

5

Czyli w gruncie rzeczy nie ma wi─Ökszej r├│┼╝nicy je┼╝eli m├│wi─Ö, ┼╝e ja co┼Ť mam zrobi─ç ... nale┼╝y bardziej uwa┼╝a─ç co si─Ö u┼╝ywa je┼╝eli m├│wimy do kogo┼Ť─ç, ┼╝e kto┼Ť powinien co┼Ť zrobi─ç ... zgadza si─Ö?

6

To zale┼╝y- w m├│wionym j─Özyku cz─Östo a┼╝ tak nie zwraca si─Ö na to uwagi, ale pod wzgl─Ödem gramatycznym na egzaminach ju┼╝ tak.

must- przymus wewn─Ötrzny(tak─ů czuj─Ö siln─ů ochot─Ö) I must do some physical exercise.
Ale i ,,propozycje"/rozkaz- You must read this book. You must meet her.

mustn't to z kolei nie wolno-polecenie/zakaz [popatrz na dział czasowników modalnych]
i tu znowu jest r├│┼╝nica pomi─Ödzy u┼╝ywaniem mustn't a can't oraz not allowed to [zakaz w przesz┼éo┼Ťci i tera┼║niejszo┼Ťci znowu ma swoje haczyki can't-> couldn't; not allowed to-->wasn't/weren't allowed to ]

have to- przymus zewn─Ötrzny
i tutaj kolejne ale przychodzi z need

Ale o czym w┼éa┼Ťnie wi─Ökszo┼Ť─ç zapomina:
CZASY!

Must jako musie─ç nie mo┼╝e by─ç u┼╝yty w niekt├│rych czasach, wi─Öc tak- ma znaczenie i r├│┼╝nice jak si─Ö go u┼╝ywa.
w tera┼║niejszo┼Ť─ç i przysz┼éo┼Ťci mamy normalne must i have to/ will have to
a w czasie przesz┼éym robi─ů si─Ö schodki- ot├│┼╝ zamiast must u┼╝ywa si─Ö had to/ didn't have to/ a jako dedukcja: must have+imies┼é├│w

Tak wi─Öc w przesz┼éo┼Ťci have to brzmi have had to/haven't had to; a must jako musie─ç zamienia si─Ö na had to/didn't have to; a must jako wnioskowanie to must have+imies┼é├│w przesz┼éy.
I akurat to, w szczeg├│lno┼Ťci na egzamiach jest brane pod uwag─Ö wi─Öc polecam po─çwiczy─ç wink

7 (edytowany przez WSHoran 2016-07-17 20:39:22)

A┼╝ przyjemnie czego┼Ť si─Ö dowiedzie─ç bez zb─Ödnych docinek smile
Nalio wspaniale i delikatnie to przedstawi┼éa┼Ť Eustachemu, a ja przy okazji te┼╝ troch─Ö z tego "lizn─ů┼éem"
Jak się "nudzisz" zerknij na moje tłumaczenie: LA ZIKABILO - Fuerza pa vivir HISZPAŃSKI (Kuba)
Wyniki mojej udr─Öki:          POTRZEBNA KOREKTA PRZYPUSZCZALNEGO TEKSTU HISZPA┼âSKIEGO!
https://youtu.be/jRVCrHGrKME
Oczywi┼Ťcie pierwszy refren w oryginale brzmi dok┼éadnie jak drugi (ja troch─Ö przekombinowa┼éem dla wzbogacenia tre┼Ťci) A i w mojej angielskiej wersji przydadz─ů si─Ö zapewne poprawki!

8

WSHoran dobre!!!