logo słówka

Nie jesteś zalogowany.

  • Index
  •  » Japoński
  •  » Josiah Conder — Kwiaty Japonii i Sztuka Kompozycji Kwiatowych

#1 2015-11-17 12:34:32

jadali
Pisarz
Zarejestrowany: 2014-11-26
Posty: 490

Josiah Conder — Kwiaty Japonii i Sztuka Kompozycji Kwiatowych

http://www.alealbum.pl/userdata/gfx/35470941c4c5aeb5d1d7a5ee04d6b461.jpg


Josiah Conder — Kwiaty Japonii i Sztuka Kompozycji Kwiatowych
Od VI wieku w Japonii sztuka układania kwiatów ewoluowała od elementu rytuału religijnego – będącego zbożną rozrywką dla kapłanów – do wyrafinowanego cermoniału towarzyskiego, stając się istotnym elementem kultury dnia codziennego Japonii. Układanie kwiatów uważano zawsze za zajęcie przystojące ludziom uczonym i literatom. Praktykowały ją damy z arystokracji oraz kapłani, filozofowie i wybitne osobistości, które wycofały się z życia publicznego. Sztuka ta niesie w sobie – obok wielu tradycyjnych przesądów – poważną domieszkę chińskiej filozofii, która przydaje jej aury czegoś dziwnego i tajemniczego.

Sztuka układania kwiatów jest w Japonii także elementem ogłady towarzyskiej, rządzą nią więc ważne reguły i ograniczenia odnoszące się do etykiety i ceremoniału, zaś głównym celem wszystkich kompozycji kwiatowych jest sprawienie przyjemności gościom.Kwiaty i ich kompozycje towarzyszą Japończykom przez cały rok i pojawiają się tylko w ściśle określonych zestawieniach. Wybór różnych gatunków kwiatów zależy od pory roku i okazji, którą ma ona uświetnić oraz od tego, co dana kompozycja ma wyrażać. Kolor, wiek i ułożenie kwiatów i przeznaczenie kompozycji to przedmiot ściśle określonych wielowiekową tradycją zasad – nie ma tu przypadkowych zestawień, dlatego japońskie kompozycje tak bardzo różnią się nastrojem, kolorystyką, doborem kwiatów i ich przestrzennym rozmieszczeniem. Układanie ściętych kwiatów w najrozmaitszego rodzaju naczyniach stało się u Japończyków sztuką dekoracyjną wysoce wyrafinowaną, w porównaniu z którą zachodnie kompozycje kwietne wydają się najzupełniej przypadkowymi zestawieniami.

Książka Josiaha Condera wprowadza czytelnika w nieznane Europejczykom tajniki japońskiej sztuki układania kwiatów. Od omówienia czasu kwitnienia i odmian kwiatów, przez symboliczne znaczenie i okoliczności pojawiania się poszczególnych gatunków japońskich roślin w życiu codziennym oraz szczegółową prezentację zasad komponowania kwiatów na stosowne okazje, po przykłady układania takich kompozycji – wprowadzani przez urzeczonego Japonią autora – poznajemy to niezwykłe zjawisko kultury japońskiej.

Ryciny i drzeworyty, wykonane przez japońskich artystów z końca XIX wieku, przybliżają nie tylko bogactwo roślin, wykorzystywanych do kompozycji, ale także prawidła ich układania i zasady oglądania gotowych kompozycji. Josiach Conder - profesor architektury i architekt przy Cesarskim Rządzie JaponiiCo Andrzej Wajda sądzi o książce...
Czar, z jakim kwiaty oddziałują na Japończyków jest ściśle związany z ich narodowymi zwyczajami i sztuką. Układanie ściętych kwiatów w najrozmaitszego rodzaju naczyniach, o czym opowiada książka, stało się u Japończyków sztuką dekoracyjną wysoce wyrafinowaną, w porównaniu z którą zachodnie kompozycje kwietne wydają się najzupełniej przypadkowymi zestawieniami. Charakterystyczne cechy japońskich kompozycji kwietnych związane są ściśle z właściwym Japończykom sposobem obserwowania natury kwiatów i rozkoszowania się nimi. Podczas gdy amator zachodni główną uwagę zwraca na kwiecie, japoński miłośnik swym podziwem obdarza całą roślinę czy drzewo, które owo kwiecie rodzi. Chropowatość pnia śliwy z jej prostymi gałązkami, czy też wdzięk płaczącej wiśni, miękko swymi gałęziami zamiatającej ziemie – są dlań nieoddzielne od całej urody samego kwiecia. Linie gałęzi i pnia, kształty i powierzchnie liści, rozmieszczenie pąków i kwiatów, wszystko to w pełni i na równi angażuje jego uwagę. Sztuka układania kwiatów w Japonii opiera się na konwencjonalnej idei rośnięcia kwiatów, z tego też względu Japończycy usiłują na-dać kompozycji charakter otwarty, by wyrażały się w niej w pełni indywidualne formy gałęzi, łodyg, liści i kwiatów. Owa sztuka kwietnych kompozycji niesie w sobie – obok tradycyjnych przesądów – poważną domieszkę chińskiej filozofii, która przydaje jej aury czegoś na pierwszy rzut oka dziwnego i tajemniczego. Twierdzi się, że z codziennej praktyki sztuki układania kwiatów rodzą się zalety takie jak religijność, samozaparcie, uprzejmość. W książce zamieszczono przepiękne ilustracje stylizowane na XIX - wieczne drzeworyty japońskie. Książka godna prawdziwego miłośnika japońskiej sztuki układania kwiatów. Conder Joseph Josiach (1852-1920), architekt and. Zaproszony w 1876 do Japonii, objął stanowisko wykładowcy sekcji architektury mieszkalnej w Tokijskiej Szkole Inżynieryjnej. Wywarł wielki wpływ na kształcenie nowego pokolenia japońskich architektów. Spędził w Japonii 43 lata zajmując się nauczaniem, propagowaniem budownictwa w stylu zachodnim oraz projektowaniem. Zmarł w Tokio. Za najważniejsze dzieła Condera uważa się: Muzeum Narodowe w Tokio (1882), pawilon Rokumeikan (1883), gmach wydziału prawa Uniwersytetu Tokijskiego (1884), kościół prawosławny Nikorai-seido (1891)


NAPISALI O KSIĄŻCE

POLITYKA
Przez ponad tysiąc lat pokolenia Japończyków żyły w poczuciu więzi z naturą i głębokiego dla niej szacunku. Ludzie uważnie obserwowali bieg czasu, odmierzanego porami roku, a do tych naturalnych przemian starali się dostosować swoje zachowania. Dziś jeszcze w jednym z najnowocześniejszych krajów świata nie zanikły takie zwyczaje, jak wiosenne wycieczki do miejsc słynnych z pięknie kwitnących wiśni czy jesienne - do czerwieniejących klonów. Symboliczne znaczenie, czytelne dla większości Japończyków, ma większość rodzimych kwiatów, drzew, a nawet traw. Z tego umiłowania przyrody wyrosła sztuka układania kwiatów, pełna subtelności niepojętych dla człowieka Zachodu, łącząca skomplikowaną etykietę z autentycznym przeżyciem. Jest to wyrafinowana rozrywka: zmysłowa i intelektualna zarazem. Opowiedział o niej Josiah Conder w książce, której pierwsze wydanie ukazało się w 1891 r. Były to czasy fin-de-sieclowego estetyzmu i mody na japońszczyznę w Europie i Ameryce. Poważni autorzy - do jakich zalicza się Conder - nie wahali się wtedy używać takich słów jak "zachwycające", "urocze" czy "przepyszne". W rezultacie książka, czytana dziś, jest właśnie urocza. Z jednej strony dostarcza cennej i wciąż aktualnej wiedzy na temat sztuki kwiatów, ich symboliki, związanych z nimi tradycji i zwyczajów, reguł i technicznych szczegółów. Z drugiej strony, napisana jest bogatym, literackim stylem, który doskonale oddał w przekładzie Ireneusz Kania, nie popadając w przesadną archaizację, ale zachowując specyficzny koloryt epoki. Josiah Conder do swoich "Kwiatów Japonii" zamówił barwne i czarno-białe drzeworyty u artystów japońskich. Te same ilustracje możemy podziwiać w obecnym wydaniu. W całości jest to książka niezwykła, uczta dla oka i ducha, prawdziwy czytelniczy luksus.


Joanna Wasilewska-Dobkowska NEWSWEEK
Na Dalekim Wschodzie pięknie kwitną nie tylko wiśnie. Josiah Conder, autor książki "Kwiaty Japonii", wprowadza czytelników z Zachodu w tajniki azjatyckiej sztuki układania kwiatów. Album ozdabiają ilustracje stylizowane na dziewiętnastowieczne japońskie drzeworyty. Wielkim miłośnikiem sztuki kraju Kwitnącej Wiśni jest Andrzej Wajda, który książkę Condera traktuje nie tylko jak podręcznik dla bukieciarzy. "Z codziennej praktyki sztuki układania kwiatów rodzą się takie cnoty, jak religijność, samozaparcie, uprzejmość" - twierdzi reżyser. Dla Josiaha Condera sztuka kompozycji jest chlebem powszednim. W Japonii spędził 43 lata, wykładając architekturę w Tokijskiej Szkole Inżynieryjnej. Zmarły w Tokio w 1920 roku architekt pozostawił po sobie wiele imponujących budowli, m.in. Muzeum Narodowe w Tokio i siedzibę Wydziału Prawa Uniwersytetu Tokijskiego.

(Opis ze strony: http://allegro.pl/item565202578.html)

Offline

 

#2 2017-02-14 02:32:21

hhcg 
Redaktor
Zarejestrowany: 2016-11-01
Posty: 135

Re: Josiah Conder — Kwiaty Japonii i Sztuka Kompozycji Kwiatowych

Uggs Pas Cher Soldes
Air Jordan Release Date
tru religion jeans
Ugg boots Sale
air jordan
ray ban wayfarer eyeglasses
Air Max Sneakers
Sheepskin Ugg Boots
Jordan Future
abercrombie and fitch store
Anelli Pandora
Michael Kors Outlet
adidas schoenen
Air Max Femme
adidas store
Air Nike
Nike Roshe Run Sale
Nike Soccer Cleats Boots
canada goose jackets on sale
cheap air max outlet
billige nike sko
Nike Air Sneakers
nike free
Moncler Jacket Womens
zapatillas nike baratas
Air Jordan News
Ugg Outlet Online Store
cheap uggs
cheap nike air max
Chaussure Nike Pas Cher
Nike Air Huarache For Sale
Ugg Homme Pas cher
Ugg Boots On Clearance
Boutique Ugg
Oakley Outlet
Michael Kors Handbags Discount
christian louboutin outlet
Womens Ugg Boots
new jordan releases
nike sb stefan janoski
michael kors handbags on sale
Ugg Grise Pas Cher
hogan rebel donna
Timberland Outlet
Doudoune Moncler Pas Cher
pandora jewelry store
prada outlet
nike air
nike air max running shoes
hogan scontate
Adidas Superstar
Jordan Store
Doudoune Moncler Site Officiel
Nike Zapatos
Canada Goose Outlet
Air Max For Sale
Ugg Pas Cher En France
nike tn pas cher
religion store
Canada Goose Outlet Store
new pandora charms
Air Jordan Retro Sale
Sportschuhe Nike
Veste Moncler Femme
moncler girls
louboutin heels
cheap real uggs
Nike Pas Cher Homme
Cheap Stone Island Jackets
Nike Air 90
Ugg Noir Pas Cher
scarpe hogan outlet
ugg boots outlet online
Adidas Shoes Discount Marketplace
Bottes Ugg Pas Cher
Orecchini Pandora
23 is back
Uggs Outlet Store
Oakley Sunglasses Cheap
Nike Factory Store
Nike Online Store
longchamp tote bag
zapatilla adidas
Ugg Classic Tall
Original Ugg Boots
chaussure Nike homme
Doudoune Moncler Femme Pas Cher
Moncler Outlet Online
zapatillas running
australia uggs outlet
womens nike air max
botas de futbol
Botte Ugg Femme
pandora outlet store
pandora beads
Air Max 90
reebok running shoes
nike sneakers
Pandora Store
toms sale
nike air jordan pas cher
adidas outlet stores online
Moncler Store
moncler outlet
uggs for cheap
Soldes Ugg
uggs outlet
scarpe nike
Michael Kors handbag discount
Veste Moncler Pas Cher
ugg boots for women
Nike Shoes Sale Store
zapatos de futbol nike
Michael Kors handbag on sale
Cheap Michael Kors
chaussures nike pas cher
huarache sneakers
nike mercurial soccer cleats
Jordan Sneakers For Sale
nike damenschuhe
Negozi Pandora
Boty Nike Air
Toms Outlet Online
nike sportschuhe damen
toms shoes outlet
Lebron 13
adidas outlet
Nike Air Max Boutique
cheap uggs for women
goedkope nike air max
Chestnut Ugg Boots
The official UGG
Ugg Pas Cher Femme
Yeezy Black
Nike Pas Cher Femme
longchamp bags on sale
portafoglio michael kors
Nike Air Women
Nike Store
Ugg Femme Pas Cher
moncler jacket sale
pandora bracelet charms
ugg boots classic
Moncler Sale
Michael Kors
Sneakers Nike
retro jordans for cheap
Ray-Ban Official Discounted Site
Doudoune Femme Pas Cher
Canada Goose Outlet
Doudoune Moncler Solde
nfl store
Stone Island Outlet
canada goose sale online
nike shoes
michael kors bags outlet
newest lebron shoes
chaussures de foot pas cher
nike schuhe günstig
ugg clearance
pandora rings
nike chaussures
canada goose jacket outlet
Jordan Schoenen
Vans Black Sneakers
Ray ban sale online
sac a main michael kors
pandora charm bracelet sale
moncler coats for women
coach factory outlet online
Canada Goose Official Site
chaussure basket homme
nike sportschuhe
Chaussure Nike Air Max Pas Cher
cheap christian louboutin
sac coach soldes
ugg factory outlet
ugg outlet online
Adidas Originals Superstar
converse store
uggs for women
pandora online
Bottes Ugg Femme Pas Cher
nike air schuhe herren
Pandora Beads And Charms
hyperdunk 2014
Uomo Hogan
ugg store
Air Huarache
Nike Air Max 90
Coach Bags On Sale
new yeezy shoes
Kobe Shoes Nike
Pandora Official Website
fitflops sale uk
ugg boots cheap
australia uggs outlet
official NHL jerseys
adidas kläder
nike joggesko
Nike Air Jordan 11
Yeezy Boost Sale Online
Ugg Button
Timberland skor
Soccer Boots Outlet nike
Toms Shoes For Women
Nike Air Max Cheap
vans shoe store
air force one pas cher
nike jordan shoes
hhcg 2.14

Offline

 
  • Index
  •  » Japoński
  •  » Josiah Conder — Kwiaty Japonii i Sztuka Kompozycji Kwiatowych

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media


Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl