1 (edytowany przez jadali 2015-11-12 13:34:53)

Temat: Lisa See ÔÇö Mi┼éo┼Ť─ç Peonii

[img]http://2.bp.blogspot.com/-qhfAqA0TLlk/TxC8aIuJeTI/AAAAAAAAAEQ/Ib22AwSVf_I/s1600/milosc-peonii-p-iext6281218.jpg[/img]

Lisa See ÔÇö Mi┼éo┼Ť─ç Peonii
(text ze strony K─ůcik z Ksi─ů┼╝k─ů)
http://www.kacikzksiazka.pl/2012/01/mio ÔÇŽ a-see.html

Kiedy w moje r─Öce trafi┼é egzemplarz ÔÇ×Mi┼éo┼Ťci PeoniiÔÇŁ spodziewa┼éam si─Ö romansu rozgrywaj─ůcego si─Ö w XVII-wiecznych Chinach, co zreszt─ů sugeruje opis wydawcy. Powie┼Ť─ç ta jednak ca┼ékowicie mnie zaskoczy┼éa. Owszem, jest to historia o mi┼éo┼Ťci. Mi┼éo┼Ťci tak silnej, ┼╝e nie przerwa┼éa jej nawet ┼Ťmier─ç. Jednak odnios┼éam wra┼╝enie, ┼╝e ta mi┼éosna historia jest jedynie pretekstem do przedstawienia du┼╝o powa┼╝niejszych zagadnie┼ä.

Autork─ů ÔÇ×Mi┼éo┼Ťci PeoniiÔÇŁ jest Lisa See, ameryka┼äska pisarka chi┼äskiego pochodzenia. Jest to jej pi─ůta powie┼Ť─ç opisuj─ůca ┼╝ycie kobiet w Chinach na przestrzeni wiek├│w. Poprzez ich osobiste relacje poznajemy kultur─Ö i histori─Ö Chin w r├│┼╝nych okresach czasu.

G┼é├│wn─ů bohaterk─ů przeczytanej przeze mnie ksi─ů┼╝ki jest tytu┼éowa Peonia. Jest to pi─Ökna, wra┼╝liwa, pochodz─ůca z bogatej rodziny dziewczyna, kt├│r─ů poznajemy dwa dni przed jej szesnastymi urodzinami. Jest zafascynowana oper─ů ÔÇ×Pawilon PeoniiÔÇŁ, kt├│rej bohaterka, Liniano, umiera z mi┼éo┼Ťci. Podczas spektaklu owej opery poznaje poet─Ö Rena, w kt├│rym si─Ö zakochuje. Jest jednak w pe┼éni ┼Ťwiadoma, ┼╝e musi po┼Ťlubi─ç m─Ö┼╝czyzn─Ö wybranego przez jej rodzic├│w. Sfrustrowana coraz bardziej zamyka si─Ö w sobie i w ┼Ťwiecie nieustannie czytanej przez siebie opery. W ko┼äcu dopada j─ů ÔÇ×kl─ůtwa LiniangÔÇŁ, Peonia staje si─Ö ÔÇ×chora z mi┼éo┼ŤciÔÇŁ. Wiele os├│b uwa┼╝a┼éo bowiem, ┼╝e lektura ÔÇ×Pawilonu PeoniiÔÇŁ jest nie wskazana dla m┼éodych dziewcz─ůt i nie do┼Ť─ç, ┼╝e mo┼╝e wywo┼éywa─ç u nich nieodpowiednie zachowania, to jeszcze jest przyczyn─ů choroby z mi┼éo┼Ťci, kt├│ra nieodmiennie prowadzi do ┼Ťmierci. Co jest zaskakuj─ůce Peonia, zwana ju┼╝ wtedy Chen Tong rzeczywi┼Ťcie umiera, cho─ç nadal pozostaje narratorem. B┼é─ůka si─Ö po okolicy jako ÔÇ×g┼éodny duchÔÇŁ i stara si─Ö wp┼éywa─ç na losy jej bliskich, a przede wszystkich ukochanego Rena i jego dw├│ch kolejnych ┼╝on.

Katarzyna Chojecka

ÔÇ×Mi┼éo┼Ť─ç PeoniiÔÇŁ jest cz─Ö┼Ťciowo oparta na faktach. Inspiracj─ů dla autorki by┼é ÔÇ×Komentarz trzech ┼╝onÔÇŁ do opery ÔÇ×Pawilon PeoniiÔÇŁ, kt├│ra jest jak najbardziej rzeczywista. ┼Üledz─ůc kolejno losy Chen Tong zag┼é─Öbiamy si─Ö w fascynuj─ůc─ů kultur─Ö Dalekiego Wschodu. Jeste┼Ťmy ┼Ťwiadkami niezwyk┼éych rytua┼é├│w oraz poznajemy wierzenia ├│wczesnych mieszka┼äc├│w Chin na temat ┼╝ycia po ┼Ťmierci. Przede wszystkim jednak poznajemy ┼Ťwiat Chin widziany oczami kobiet.

Trzeba bowiem wiedzie─ç, ┼╝e sytuacja kobiety w Chinach w tamtym okresie by┼éa, a cz─Ö┼Ťciowo mo┼╝e jest i nadal, nie do pozazdroszczenia. Jak stwierdza jeden z bohater├│w, dziewczynka to bezu┼╝yteczna ga┼é─ů┼║ na rodzinnym drzewie. Narodziny syna ┼Ťwi─Ötowano, narodziny c├│rki by┼éy pora┼╝k─ů. Z tego te┼╝ powodu kobieta liczy┼éa si─Ö przede wszystkim jako matka. Szokuj─ůcy jest fakt, ┼╝e w─Ödruj─ůc z Peoni─ů po za┼Ťwiatach, dowiadujemy si─Ö, ┼╝e kobiety, kt├│re umar┼ée podczas porodu lub w ci─ů┼╝y zas┼éuguj─ů na kar─Ö, gdy┼╝ zawiod┼éy sw─ů rodzin─Ö. Gdy jednak urodzi si─Ö c├│rka, nale┼╝y jak najszybciej wyda─ç j─ů za m─ů┼╝. Po ceremonii za┼Ťlubin nale┼╝y ona ju┼╝ bowiem do rodziny m─Ö┼╝a, czyli innymi s┼éowy problem z ni─ů zwi─ůzany znika. Peonia szykuj─ůc si─Ö do ┼Ťlubu stwierdza, ┼╝e dla c├│rki ma┼é┼╝e┼ästwo jest zawsze czym┼Ť w rodzaju ┼Ťmierci, przynajmniej do pewnego stopnia.

Chen Tong mia┼éa niezwyk┼ée szcz─Ö┼Ťcie, gdy┼╝ jej ojciec by┼é zamo┼╝nym cz┼éowiekiem. Dzi─Öki temu odebra┼éa stosowne wykszta┼écenie, potrafi┼éa tak┼╝e haftowa─ç, ┼Ťpiewa─ç i gra─ç na instrumentach. Kobiety z ni┼╝szych klas czeka┼é o wiele gorszy los. S┼éu┼╝─ůca g┼é├│wnej bohaterki wyznaje, ┼╝e jej najwi─Ökszym marzeniem jest zostanie czyj─ů┼Ť konkubin─ů, nawet trzeci─ů lub czwart─ů, gdy┼╝ nawet to by┼éo lepsze od jej obecnego ┼╝ycia. Ostatecznie zosta┼éa sprzedana nowemu w┼éa┼Ťcicielowi za wieprzowin─Ö. Sprzedana jak przedmiot, nawet nie jak zwierz─ÖÔÇŽ Nawet kobiety z wy┼╝szych sfer nie mia┼éy wielu praw. Ich g┼é├│wnym ┼╝yciowym zadaniem by┼éo cieszy─ç oko m─Ö┼╝a i wype┼énia─ç mu wolny czas rozrywk─ů. Na edukowanie kobiet pozwolono jedynie po to, by nie by┼éy dla m─Ö┼╝a zbyt nudne, nie dlatego, ┼╝e mia┼éy do tego prawo. Kobieta porz─ůdna i uczciwa to kobieta o niezbyt szerokich horyzontach, tak mo┼╝na w jednym zdaniu stre┼Ťci─ç ├│wczesn─ů mentalno┼Ť─ç.

┼Üwiat przedstawiony w ÔÇ×Mi┼éo┼Ťci PeoniiÔÇŁ, to ┼Ťwiat zupe┼énie inny od tego, kt├│ry nas otacza. Cho─çby z tego powodu warto si─Ögn─ů─ç po t─Ö powie┼Ť─ç. Cho─ç akcja rozwija si─Ö dosy─ç powoli, momentami zdarzaj─ů si─Ö fragmenty nieco nu┼╝─ůce, to jednak do samego ko┼äca ksi─ů┼╝ka b─Ödzie nas zaskakiwa─ç.

Moja ocena: 5/6