logo słówka

#1 2010-11-23 16:07:43

jakkk
Częsty bywalec

Literatura o Chorwacji i Jugosławii

Ostatnio zainteresowałam się tymi krajami, chciałabym się dowiedzieć więcej niż jest napisane w internecie. Jakie książki polecacie?
Ja na razie znalazłam "Historię Chorwacji" autorstwa Dragutina Pavličevicia i  książkę "Krótka wycieczka. Wojna w Jugosławii" Ratko Cvetnica.

#2 2010-11-23 16:43:18

KAJOL
Pisarz

Re: Literatura o Chorwacji i Jugosławii

Ja znalazłam  książkę-Chorwacja od środka Jane Foster. Przewodnik napisany w oparciu o doświadczenia autora z pobytu w Chorwacji. Odpowie na pytania, które chciałbyś zadać komuś, kto mieszka w tym kraju.

#3 2010-11-23 18:11:30

hauteville
Pisarz

Dużo by się tu dało polecić. Jeśli jednak już na coś miałbym się decydować to na rodzimych autorów z byłej Jugosławii. Najlepsza książka jaką napisano w ostatnich latach jest moim zdaniem "Sahib" Nenada Veličkovicia - akcja dzieje się w Bośni i często opowiada więcej o tamtejszych realiach niż jakieś fachowe opracowania naukowe. Co do historii najnowszej polecam czytać prawie wszystko co się da, następnie analizować i usuwać najbardziej radykalne opinie - niestety trudno o coś co jest obiektywne - spotyka się z reguły opis proserbski, prochorwacki, albo probośniacki. Gdyby miała to być jedna pozycja to byłoby to "Rozbicie Jugosławii" Marka Waldenberga (aczkolwiek tu są widoczne czasem proserbskie akcenty, więc warto czytać uważnie).

Wiele informacji znajdziesz też chociażby na internetowych stronach tamtejszych gazet takich jak "Politika" (Serbia), "Dnevni Avaz"(Bośnia i Hercegowina), czy "Večernji list" (Chorwacja). Języki serbsko-chorwackie są na tyle podobne do polskiego, że można się w miarę szybko nauczyć czytania ze zrozumieniem artykułów z jednej dziedziny zainteresowań. A lepszego źródła na temat danego kraju czy kultury niż obracanie się właśnie w tym języku nie ma.

#4 2010-12-08 14:39:20

jakkk
Częsty bywalec

Bardzo dziękuję za cenne informacje. Przejrzałam polecane przez Ciebie gazety i muszę przyznać, że nawet coś niecoś rozumiem smile Faktycznie najlepiej się zdobywać wiedzę o interesujących nas krajach u źródła smile

#5 2011-08-18 00:50:03

GoscCroatia
Użytkownik

Ante Gotovina i ostali generali su naši HEROJI !!! Nikako zločinaci...eto samo toliko!!! Živjela Hrvatska!!!

#6 2011-08-24 17:07:13

hauteville
Pisarz

Piękną reklamę dajesz swojej ojczyźnie...

#7 2011-12-06 20:17:59

slawek68
Nowy użytkownik

Witajcie
Jestem tutaj nowy.Od roku próbuję poznać chorwacki idzie co raz lepiej ale jeszcze daleka droga.Byłem w Chorwacji 3razy u małżeństwa On Chorwat Ona Serbka z Beogradu, oboje po 60- tce. Mili ,sympatyczni ,kopalnia wiedzy,przeciwnicy nacjonalizmu.Bardzo mnie zainteresowała historia tego regionu.Kończę czytać Historię Jugosławii.Będę ją czytał jeszcze raz, tak giga porcja informacji ,że nie do ogarnięcia na raz.
A teraz co ostatnio czytałem i zgadzam się z kolegą hauteville ,że zależy kto pisze.Znajomość wszystkich stron konfliktu dopiero pozwala obiektywnie snuć własne wnioski.
Polecam
Emir Suljagić "Pocztówki za grobu" (Spojrzenie Bośniackie, robi wrażenie)
Slavenka Drakulić "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy"
Wojciech Tochman "Jakbyś kamień jadła"
Jest jeszcze wiele innych ciekawych pozycji jednak obowiązki zawodowe i mało czasu na okiełznanie

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl