1

Temat: Niemiecki - 1000 s┼é├│w (Marcin Perli┼äski), mo┼╝e si─Ö komu┼Ť przyda

Najpierw sznureczek prowadz─ůcy do tego materia┼éu:

https://yadi.sk/d/BZKXCQEpjemZc

Do otwarcia pliku PDF wymagany jest program Adobe Acrobat Reader w wersji 9.0 lub nowszej wzgl. dowolny inny czytnik plik├│w PDF wspieraj─ůcy szyfrowanie AES 256. Plik NIE JEST drukowalny, co wynika z za┼éo┼╝e┼ä metodycznych, bo od drukowania si─Ö jeszcze nikt porz─ůdnie nie nauczy┼é (wskaz├│wki dotycz─ůce sposobu nauki znajdziesz kilka akapit├│w ni┼╝ej).

Niemiecki ÔÇô 1000 s┼é├│w (Marcin Perli┼äski)

Publikacj─Ö niniejsz─ů dedykuj─Ö pami─Öci zmar┼éych cz┼éonk├│w Mojej Rodziny, to znaczy Mojej Babci R├│zi, Mojego Dziadka Leona, Mojego Taty Bronis┼éawa, a tak┼╝e Babci Zinajdy (Zosi), Dziadka Staszka oraz Wujka Irka.

Oto 1000 najpopularniejszych i najcz─Ö┼Ťciej stosowanych s┼é├│wek niemieckich dla pocz─ůtkuj─ůcych (nauka niemal┼╝e ÔÇ×od zeraÔÇŁ) wzgl. ┼Ťredniozaawansowanych (jako ugruntowanie oraz precyzyjne usystematyzowanie dotychczas posiadanej wiedzy w zwi─ůzku z poszerzeniem swoich kompetencji j─Özykowych o rodzajnik, dope┼éniacz, liczb─Ö mnog─ů, formy podstawowe czasownik├│w oraz stopniowanie przymiotnik├│w wzgl. przys┼é├│wk├│w, tudzie┼╝ zapoznanie si─Ö z oboczno┼Ťciami i wybranymi istotnymi zdaniami/frazami przyk┼éadowymi).

wersja: 1.0 (10-10-2015)

autor:  Marcin Perli┼äski (fudar@tlen.pl)

pojemno┼Ť─ç bazy:  1000 rekord├│w w uj─Öciu tabelarycznym

uk┼éad:  DE-PL

rok wydania:  2015

licencja:  bezp┼éatny niekomercyjny u┼╝ytek w┼éasny w celach czysto
edukacyjnych

rozpowszechnianie:  bez ogranicze┼ä w celach niekomercyjnych z ka┼╝dorazowym i obowi─ůzkowym umieszczeniem informacji o autorze (Marcin Perli┼äski); mo┼╝liwe jest ponadto bezp┼éatne nieograniczone wykorzystanie na zaj─Öciach lekcyjnych (w szkolnictwie, w ramach ÔÇ×kork├│wÔÇŁ, lektorat├│w, kurs├│w j─Özykowych itd. itp.) pod warunkiem umieszczenia informacji o autorze (Marcin Perli┼äski)

repozytoria:   chomikuj.pl/rowdy (germanistik.tk), perlinski.tk, 4shared.com oraz mirrory wt├│rne na disk.yandex.com (pe┼éne ┼Ťcie┼╝ki dost─Öpu poprzez perlinski.tk)

Rzeczowniki (np. der Vater, -s, V├Ąter) zaopatrzono w rodzajnik (der), form─Ö dope┼éniacza (des Vaters) oraz liczb─Ö mnog─ů (die V├Ąter).

Czasowniki (np. abfahren - f├Ąhrt ab, fuhr ab, ist abgefahren) wyposa┼╝ono w form─Ö trzeciej osoby czasu tera┼║niejszego (er/sie/es f├Ąhrt ab), form─Ö czasu przesz┼éego prostego Pr├Ąteritum/Imperfekt (er/sie/es fuhr ab) oraz form─Ö czasu przesz┼éego z┼éo┼╝onego Perfekt/Partizip II wraz z czasownikiem posi┼ékowym (er/sie/es ist abgefahren).

Przymiotniki wzgl. przys┼é├│wki (np. alt, ├Ąlter am ├Ąltesten) wyekwipowano w informacj─Ö o stopniu wy┼╝szym (├Ąlter) oraz najwy┼╝szym (am ├Ąltesten). W (bardzo) nielicznych przypadkach, w kt├│rych tworzenie form stopniowalnych nie jest praktykowane, informacji takowej oczywi┼Ťcie nie podano.

Jak si─Ö uczy─ç? Pro┼Ťciej ni┼╝ my┼Ťlisz! Wystarczy codziennie wynotowa─ç sobie do zeszytu maksymalnie (!) oko┼éo 20-30 s┼é├│wek i powtarza─ç jak najintensywniej. Sprawdza si─Ö tu klasyczny zeszyt s┼é├│wek (np. z kartk─ů zagi─Öt─ů na p├│┼é). Mo┼╝na r├│wnie┼╝ samodzielnie (!) wykona─ç sobie fiszki. Pami─Ötaj, ┼╝e te najprostsze ÔÇ×papieroweÔÇť metody s─ů o wiele bardziej skuteczne od najbardziej wyrafinowanych wynalazk├│w komputerowych, ÔÇ×srajfonowychÔÇŁ itd. Obowi─ůzuje pierwsza zasada Perli┼äskiego, czyli ÔÇ×Czego ┼éapa nie napisze, tego m├│zg nigdy dobrze nie b─Ödzie umia┼éÔÇť.

Na pocz─ůtku roku 2016 planuj─Ö wydanie nagra┼ä audio oraz baz dla interoperacyjnych program├│w do nauki s┼éownictwa/memoryzacji/SRS (np. Anki).

┼╗ycz─Ö owocnej nauki. Precz z kapitalistycznym zeszmaceniem!

Marcin Perliński

2

Odp: Niemiecki - 1000 s┼é├│w (Marcin Perli┼äski), mo┼╝e si─Ö komu┼Ť przyda

Przed momentem wyda┼éem wersj─Ö 1.1 (27-10-2015). Zawiera kilkadziesi─ůt drobnych poprawek, korekt, uzupe┼énie┼ä. Dodano tak┼╝e nowe s┼é├│wko "man" (a wolne miejsce na nie uzyska┼éem ┼é─ůcz─ůc "dentyst─Ö" z "dentystk─ů" zusammen do kupy). Link w powy┼╝szym (= poprzednim) po┼Ťcie prowadzi ju┼╝ do nowszej wersji.

W tym tygodniu uka┼╝e si─Ö r├│wnie┼╝ wersja audio w pe┼énym uk┼éadzie DE-PL (TTS wprawdzie, ale praktycznie ci─Ö┼╝kawo to odr├│┼╝ni─ç od "prawdziwego" Niemca). W┼éa┼Ťciwie ju┼╝ jest gotowe, ale dopieszczam jeszcze skrypt wsadowy steruj─ůcy niekt├│rymi szczeg├│┼éami dykcji.

3

Nagranie do powy┼╝a. To jest r├│wnie┼╝ moja publikacja bezp┼éatna przeznaczona do wykorzystania edukacyjnego oraz ┼Ťci┼Ťle niekomercyjnego.

Link:

https://yadi.sk/d/rCQapCpCk4qqa

Publikacj─Ö niniejsz─ů dedykuj─Ö pami─Öci zmar┼éych cz┼éonk├│w Mojej Rodziny, to znaczy Mojej Babci R├│zi, Mojego Dziadka Leona, Mojego Taty Bronis┼éawa, a tak┼╝e Babci Zinajdy (Zosi), Dziadka Staszka oraz Wujka Irka.

opracowanie i optymalizacja skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński

content skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński

przetworzenie TTS: A. Puzik (IFG, Rost├│w nad Donem)

przetworzenie potokowe oraz scalenie strumienia audio: Marcin Perliński

wersja: 1.2 (28-10-2015)

format: MP3

przep┼éywowo┼Ť─ç: VBR (┼Ťrednio 96 kbs; mono)

d┼éugo┼Ť─ç nagrania: 2 godziny 35 minut

waga pliku: prawie 47.7 MB

md5: D36EA67F2B11E0588201FA55C95BD125

4

Jest ju┼╝ wersja dla bezp┼éatnego otwarto┼║r├│d┼éowego programu Anki (zawiera r├│wnie┼╝ pe┼éne audio), dzi─Öki kt├│rej mo┼╝na uczy─ç si─Ö na komputerach (Windows, Linux, Mac) oraz srajfonach/tabletach (Android, iPhone/iPad). Je┼╝eli masz srajfona wzgl. tablet, kt├│ry nie ┼Ťmiga pod Andkiem czy jab┼éuszkiem, to zawsze mo┼╝esz za darmo zarejestrowa─ç si─Ö na ankiweb.net/ i zaimportowa─ç sobie moj─ů baz─Ö do swojego konta u┼╝ytkownika, dzi─Öki czemu b─Ödzie mo┼╝na uczy─ç si─Ö po prostu w trybie przegl─ůdarki internetowej.

Program Anki pobierzesz z poni┼╝szej strony:

ankisrs.net/

Plik do nauki 1000 s┼é├│wek pobierzesz st─ůd:

ankiweb.net/shared/info/1001038552

Wszystkie talie zwi─ůzane z j─Özykiem niemieckim dla programu Anki:

ankiweb.net/shared/decks/german

┼╗ycz─Ö owocnej nauki.

Marcin Perliński (Asgard)

5

W┼éa┼Ťnie pewien cz┼éowiek prosi┼é mnie o "bezbeepow─ů" wersj─Ö audio do pos┼éuchania np. w samochodzie, na odtwarzaczu MP3 itp. W miejscu standardowego sygna┼éu d┼║wi─Ökowego rozdzielaj─ůcego pary leksykalne jest tu wi─Öc cisza trwaj─ůca trzy sekundy.

Przypuszczam, ┼╝e niekt├│rym taka niepipcz─ůca wersja mo┼╝e bardziej przypada─ç do gustu:

https://yadi.sk/d/2ZWGK11MssoWP

6

tutaj https://notatek.pl/niemiecki-slowka-zwi ÔÇŽ ulum-vitae jest te┼╝ fajna lista s┼é├│wek zwi─ůzanych z prac─ů smile

7

Bardzo ciekawy temat. S┼éysza┼éem o metodzie 1000 s┼é├│w z danego j─Özyka, ale jeszcze na sobie nie sprawdza┼éem. Mo┼╝e trzeba wybra─ç jaki┼Ť interesuj─ůcy j─Özyk i wypr├│bowa─ç? Mo┼╝e... big_smile