1

Temat: J─Özyki Wschodu Staro┼╝ytnego

Przyda┼éby si─Ö ca┼éy oddzielny dzia┼é tym j─Özykom po┼Ťwi─Öcony. Mnie,
i z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů nie tylko mnie, dzia┼é takowy i materia┼éy w nim
zgromadzone, bardzo by interesował.

2

Odp: J─Özyki Wschodu Staro┼╝ytnego

...od nich zacz─ů┼éem i do tej pory mam do nich sentyment smile

3 (edytowany przez jadali 2015-10-12 08:43:14)

Od nich "zacz─ů┼ée┼Ť"? Co masz na my┼Ťli? smile

4

Mo┼╝e to troszk─Ö za du┼╝o powiedziane smile
Przez staro┼╝ytny wsch├│d rozumiem bardziej Egipt ni┼╝ Mezopotami─Ö. Historia poprzedzaj─ůca upadek Imperium Romanum to m├│j konik. Zawsze jednak wola┼éem bardziej ksi─ů┼╝ki Micha┼éowskiego, ni┼╝ Krawczuka.
W publikacji "Sztuka dawnego Egiptu" natkn─ů┼éem si─Ö pierwszy raz na staroegipski abd┼╝ad
i uparłem się poznać go szerzej... (trudno to nazwać poznawaniem języka, bo do tej pory w wymowie
wzoruj─ů si─Ö na koptyjskim) potem lizn─ů┼éem ciutk─Ö greki i ┼éaciny - w pierwszej przeszkadza┼é mi alfabet, w drugiej
pokr─Öcona gramatyka.
Ale pozosta┼éa z tego sk┼éonno┼Ť─ç do w┼éoskiego i przedk┼éadania w t┼éumaczeniach do takich film├│w jak:
(moje t┼éumaczenia s─ů jedynymi istniej─ůcymi)
BOUDICA (2003), Dawid i Betszeba (1951), Kolos z Rodos (1961), Konstantyn Wielki (1961),
Neferetiti, kr├│lowa Nilu (1961), Obl─Ö┼╝enie Syrakuz (1960), SALOME (1953), Ziemia faraon├│w (1955)

Polecam szczeg├│lnie
Il Colosso Di Rodi
https://youtu.be/ttB_70292Ys?list=PLOca ÔÇŽ vFKTgwahbn
L'assedio Di Siracusa
https://youtu.be/7h8vohiapzg?list=PLOca ÔÇŽ vFKTgwahbn
Nefertiti
https://youtu.be/LD43CuxzTWw?list=PLOca ÔÇŽ vFKTgwahbn
Land of the Pharaohs
https://youtu.be/lyOZ3HJhFEk?list=PLOca ÔÇŽ vFKTgwahbn
Bardzo chc─Ö przet┼éumaczy─ç z orygina┼éu ╬Ö¤ć╬╣╬Č╬Ż╬▒¤â¤â╬▒ (Ifigeneia) z 1977, ale ┼╝yczliwie podes┼éali mi film z polskim lektorem, abym si─Ö wzi─ů┼é za Ningen no joken!

5

Wszechstronny talent z Ciebie : ) Ale chodzilo mi o jezyki takie jak sumeryjski, akadyjski, elamicki, hebrajski, perski....

6

Niezupełnie, pełna teoria = 0 praktyki, czytam ale się nie dogadam - zobacz na mój wpis w sekcji:
Włoski - rozterki językowe » do tlumaczenia wink
http://www.slowka.pl/forum/viewtopic.ph ÔÇŽ 951#p34951
TYLKO WCZE┼ÜNIEJSZY zaczynaj─ůcy si─Ö od:

"Avanti - naprz├│d, nast─Öpny (prosz─Ö) NASZE: prosz─Ö bardzo, prosz─Ö wej┼Ť─ç, ┼Ťmia┼éo
Forza - si┼éa, pot─Öga, przesta┼ä w wykrzykniku a Forza Italia! W┼éochy g├│r─ů, naprz├│d?
Makaroniarze ze wszystkich kraj├│w ┼é─ůczcie si─Ö..."

"Du┼╝o to nie znaczy dobrze, ale dobrze znaczy du┼╝o" (Demostenes IV pne) smile

7 (edytowany przez jadali 2015-11-03 10:32:49)

Wracaj─ůc do tematu; interesuje Ci─Ö co┼Ť z tzw. Wschodu Staro┼╝ytnego? A propos; ta strona jest niez┼éa:

https://www.soas.ac.uk/baplar/recordings/

8 (edytowany przez WSHoran 2015-11-11 11:53:09)

Ma┼éo, troszeczk─Ö Babilon, Persja... Podoba mi si─Ö pismo klinowe (ale absolutnie nic o nim nie wiem, tyle ┼╝e pocz─ůtek w Sumerze i Elam).
Eksperymentowałem z językiem perskim, ale poległem.
Jedyne pe┼éne t┼éumaczenie Arash - Suddenly Nagle jest moje (ale bez francuskiego tekstu cz─Ö┼Ťci w farsi po prostu nie da┼ébym rady)
https://youtu.be/0LYYhI8wZuU

9

No fajnie, ale dlaczego wklei┼ée┼Ť tutaj to t┼éumaczenie? Farsi nie jest j─Özykiem Wschodu Staro┼╝ytnego.

10

Staroperski też był pismem klinowym, a reszta to już moja mania smile

11

No dobrze, ale czy naprawd─Ö wsz─Ödzie musisz wstawia─ç te swoje piosenki? Poza tym, staroperski to nie farsi.

12

Tw├│j w─ůtek - usun─Ö za 3 dni smile

13 (edytowany przez jadali 2015-11-06 14:48:01)

Jak dla mnie, mo┼╝e zosta─ç. Ale robisz rzecz do┼Ť─ç dziwn─ů i preten-
sjonaln─ů. Mianowicie, wsz─Ödzie gdzie popadnie wrzucasz, nie raz
bez sensu, te swoje t┼éumaczenia. Wywo┼éuje to do┼Ť─ç specyficzne
wra┼╝enie, mianowicie takie, ┼╝e ma┼éo kto si─Ö Twoj─ů prac─ů interesu-
je. Cho─ç subskrypcji na YT masz oko┼éo sze┼Ťcuset.....

Przy okazji; mo┼╝e przet┼éumaczy┼éby┼Ť hity takie jak Chunari, Chunari,
czy Chayya, Chayya. I, oczywi┼Ťcie Aaj Mera Jee Kardaa. ┼╗e nie
wspomn─Ö o Mundian To Bach Ke oraz Yogi, i Ghalla Gurian
formacji Punjabi Mcs....

A.... Najmę znasz? Niezły jest jej Atish i Ghoom Charakhana....

14 (edytowany przez jadali 2015-11-10 13:54:19)

No i co? Nic mi na to nie napiszesz?

15 (edytowany przez haspi 2015-11-08 19:40:43)

jadali napisał/a:

Jak dla mnie, mo┼╝e zosta─ç. Ale robisz rzecz do┼Ť─ç dziwn─ů i preten-
sjonaln─ů. Mianowicie, wsz─Ödzie gdzie popadnie wrzucasz, nie raz
bez sensu, te swoje t┼éumaczenia. Wywo┼éuje to do┼Ť─ç specyficzne
wra┼╝enie, mianowicie takie, ┼╝e ma┼éo kto si─Ö Twoj─ů prac─ů interesu-
je. Cho─ç subskrypcji na YT masz oko┼éo sze┼Ťcuset.....

Jadali, za ostro pojecha┼ée┼Ť. WSHoran post─Öpuje specyficznie, ale dodaje kolorytu temu forum. Dzi─Öki niemu co┼Ť si─Ö tutaj dzieje. Uwa┼╝am, ┼╝e dobrze, ┼╝e jest aktywny i je┼Ťli lubi robi─ç to co robi z t┼éumaczeniami, nie niszcz jego entuzjazmu. A propos hit├│w, kt├│rych tytu┼éy wymieniasz, skoro je rozumiesz i s─ů takie niez┼ée, dlaczego sam nie zamie┼Ťcisz tutaj t┼éumacze┼ä. Ch─Ötnie si─Ö z nimi zapoznam.

16

haspi napisał/a:

Jadali, za ostro pojecha┼ée┼Ť.

Moim zdaniem nie. WSHoran to nie jakie┼Ť upo┼Ťledzone dziecko specjalnej troski, kt├│remu nie mo┼╝na nic powiedzie─ç, bo si─Ö za┼éamie i rozbeczy. To DOROS┼üY. Jeste┼Ťmy tutaj doros┼éymi na forum dyskusyjnym i mog─Ö chyba napisa─ç szczerze co my┼Ťl─Ö o wi─Ökszo┼Ťci post├│w WSHorana.

WSHoran post─Öpuje specyficznie, ale dodaje kolorytu temu forum.

Czy ja wiem. Złe tłumaczenia, zła polszczyzna, bardzo poważne błędy językowe.... na co komu taki "koloryt"?

Dzi─Öki niemu co┼Ť si─Ö tutaj dzieje.

Nie. Co┼Ť si─Ö tutaj dzieje dzi─Öki innym osobom. M.in. dzi─Öki Tobie. WSHoran natomiast g┼é├│wnie publikuje tzw. spam. I konsekwentnie unika wypowiadania si─Ö na powa┼╝ne tematy, typu obrzezanie kobiet w Afryce i na Bliskim Wschodzie, na przyk┼éad. Oczywi┼Ťcie, obowi─ůzku dyskusji w takich w─ůtkach nie ma, ale....

Uwa┼╝am, ┼╝e dobrze, ┼╝e jest aktywny

Ja uwa┼╝am, ┼╝e lepiej by zrobi┼é, gdyby powstrzyma┼é si─Ö od publikowania swoich t┼éumacze┼ä w nieodpowiednich w─ůtkach, czyli, de facto, w prawie ka┼╝dym aktywnym w─ůtku, jak leci. No prosz─Ö Ci─Ö Haspi, piosenka w farsi w temacie o j─Özykach Wschodu Staro┼╝ytnego? Czy ja te┼╝ mam zacz─ů─ç zachowywa─ç si─Ö w ten spos├│b? Wiesz, na dobr─ů spraw─Ö, mog─Ö stwierdzi─ç, ┼╝e wszystko kojarzy mi si─Ö z.... ulubionymi grami video..... i zacz─ů─ç pisa─ç o nich wsz─Ödzie, gdzie popadnie. Na pewno rozumiesz, co mam na my┼Ťli.

Je┼Ťli [WSHoran]lubi robi─ç to co robi z t┼éumaczeniami, nie niszcz jego entuzjazmu.

Entuzjazm to naprawdę fajna rzecz, ale wiesz doskonale, że w tłumaczeniach na samym entuzjazmie daleko się nie zajedzie wink

A propos hit├│w, kt├│rych tytu┼éy wymieniasz, skoro je rozumiesz i s─ů takie niez┼ée, dlaczego sam nie zamie┼Ťcisz tutaj t┼éumacze┼ä. Ch─Ötnie si─Ö z nimi zapoznam.

Nie rozumiem. Ucz─Ö si─Ö angielskiego, arabskiego i, ostatnio, od niedawna, ┼éaciny. Wiem troch─Ö o specyfice j─Özyk├│w takich jak japo┼äski i chi┼äski, moja wiedza jest jednak nie wystarczaj─ůca do tego by z tych j─Özyk├│w t┼éumaczy─ç. Mam tak┼╝e troch─Ö informacji o niekt├│rych j─Özykach Wschodu Staro┼╝ytnego, jednak mog─Ö co najwy┼╝ej wyrecytowa─ç kilka fragment├│w Bilgamesza z pami─Öci i poda─ç kilka staro┼╝ytnych ekwiwalent├│w prostych s┼é├│w. Tak┼╝e t┼éumacze┼ä z urdu, hindi i tak dalej prosz─Ö ode mnie nie oczekiwa─ç smile

A propos wymienionych przeze mnie hit├│w; s─ůdz─Ö, mog─ů Ci si─Ö spodoba─ç, je┼Ťli interesujesz si─Ö muzyk─ů Indii i tamtych okolic. Chyba najwi─Ökszej liczbie moich znajomych przypad┼é do gustu bardzo popularny Chayya Chayya. Polecam w tej wersji:

https://www.youtube.com/watch?v=GZFrOp5rL_I

Serderczne pozdrowienia,
jadali.

17 (edytowany przez haspi 2015-11-09 14:08:30)

jadali napisał/a:

Moim zdaniem nie. WSHoran to nie jakie┼Ť upo┼Ťledzone dziecko specjalnej troski, kt├│remu nie mo┼╝na nic powiedzie─ç, bo si─Ö za┼éamie i rozbeczy. To DOROS┼üY. Jeste┼Ťmy tutaj doros┼éymi na forum dyskusyjnym i mog─Ö chyba napisa─ç szczerze co my┼Ťl─Ö o wi─Ökszo┼Ťci post├│w WSHorana.

No prosz─Ö Ci─Ö, mieszanie w t─Ö dyskusj─Ö dzieci upo┼Ťledzonych to chwyt poni┼╝ej pasa! sad A doro┼Ťli te┼╝ maj─ů prawo do bycia wra┼╝liwym na czyj─ů┼Ť krytyk─Ö. Nigdy nie wiadomo, z jak bardzo do┼Ťwiadczonym przez los cz┼éowiekiem ma si─Ö do czynienia, Twoje jedno przykre s┼éowo mo┼╝e by─ç "kropl─ů, kt├│ra przeleje czar─Ö goryczy". Szczero┼Ť─ç? Ze szczero┼Ťci─ů jest jak z ryb─ů fugu - trzeba umie─ç j─ů podawa─ç; strawna tylko w zestawie z dobrym s┼éowem i nadziej─ů, inaczej zabije.

Złe tłumaczenia, zła polszczyzna, bardzo poważne błędy językowe.... na co komu taki "koloryt"?
WSHoran g┼é├│wnie publikuje tzw. spam. I konsekwentnie unika wypowiadania si─Ö na powa┼╝ne tematy, typu obrzezanie kobiet w Afryce i na Bliskim Wschodzie, na przyk┼éad. Oczywi┼Ťcie, obowi─ůzku dyskusji w takich w─ůtkach nie ma, ale....

Mo┼╝na dodawa─ç kolorytu, mo┼╝na wnosi─ç co┼Ť warto┼Ťciowego nawet z b┼é─Ödami. Bardzo dziwi mnie Twoja postawa i g┼é─Öboko zasmuca. Na tym forum spotykaj─ů si─Ö pasjonaci NAUKI J─śZYK├ôW, nie profesjonali┼Ťci. Jedni prezentuj─ů swoje umiej─Ötno┼Ťci na tyle na ile potrafi─ů, stawiaj─ů pytania, a bardziej zaawansowani s─ů po to by ich wspiera─ç i zach─Öca─ç do doskonalenia. Posty WSHorana wcale nie s─ů spamem. Jestem na tym forum ju┼╝ kilka lat i wiem do czego niekt├│rzy s─ů zdolni. WSHoran wypowiada si─Ö na tematy j─Özykowe, zgodnie z profilem tej strony, i wcale mu si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e nie daje si─Ö wci─ůgn─ů─ç w inne zagadnienia.

18

A propos hit├│w, kt├│rych tytu┼éy wymieniasz, skoro je rozumiesz i s─ů takie niez┼ée, dlaczego sam nie zamie┼Ťcisz tutaj t┼éumacze┼ä. Ch─Ötnie si─Ö z nimi zapoznam.

jadali napisał/a:

Nie rozumiem.

Twoja wypowied┼║, zw┼éaszcza wzmianka o Najmie, zasugerowa┼éa mi, ┼╝e znasz te teksty. Je┼Ťli nie, to trudno. Dzi─Öki za linka - na co dzie┼ä nie mam dost─Öpu do takich utwor├│w; dobrze, ┼╝e co┼Ť polecasz, to bardzo ciekawe do┼Ťwiadczenie s┼éuchowe, a pod pewnymi wzgl─Ödami intryguj─ůcy jest tak┼╝e sam teledysk.
Odwzajemniam pozdrowienia smile

19 (edytowany przez jadali 2015-11-10 10:05:57)

haspi napisał/a:

No prosz─Ö Ci─Ö, mieszanie w t─Ö dyskusj─Ö dzieci upo┼Ťledzonych to chwyt poni┼╝ej pasa! sad

Dzieci nie zosta┼éy wmieszane. Zosta┼éy wymienione, ale wy┼é─ůcznie dla zapewnienia kontrastu.

A doro┼Ťli te┼╝ maj─ů prawo do bycia wra┼╝liwym na czyj─ů┼Ť krytyk─Ö.

Od doros┼éych oczekuje si─Ö, ┼╝e konstruktywn─ů krytyk─Ö przyjm─ů bez histerii.

Nigdy nie wiadomo, z jak bardzo do┼Ťwiadczonym przez los cz┼éowiekiem ma si─Ö do czynienia [...]

Owszem, nigdy nie wiadomo.

Twoje jedno przykre s┼éowo mo┼╝e by─ç "kropl─ů, kt├│ra przeleje czar─Ö goryczy".

Przeleje czar─Ö i co? Kto┼Ť targnie si─Ö na swoje ┼╝ycie....?

Szczero┼Ť─ç? Ze szczero┼Ťci─ů jest jak z ryb─ů fugu - trzeba umie─ç j─ů podawa─ç; strawna tylko w zestawie z dobrym s┼éowem i nadziej─ů, inaczej zabije.

Moim zdaniem troch─Ö przesadzasz smile

Mo┼╝na dodawa─ç kolorytu, mo┼╝na wnosi─ç co┼Ť warto┼Ťciowego nawet z b┼é─Ödami.

Tak, mo┼╝e. Ale nie musi.

Bardzo dziwi mnie Twoja postawa i głęboko zasmuca.

Dlaczego? Czy nie mogę się zirytować i zwrócić danej osobie uwagę, kiedy osoba ta zaczyna publikować tłumaczenia piosenek w farsi w temacie o językach sumeryjskim, akadyjskim, elamickim, hetyckim, huryckim, aramejskim, staroperskim.... itd.?

Na tym forum spotykaj─ů si─Ö pasjonaci NAUKI J─śZYK├ôW, nie profesjonali┼Ťci.

Hmmm. Mo┼╝liwe. Ale np. Ty mi na zwyk┼éego pasjonata nie wygl─ůdasz smile

Jedni prezentuj─ů swoje umiej─Ötno┼Ťci na tyle na ile potrafi─ů, stawiaj─ů pytania, a bardziej zaawansowani s─ů po to by ich wspiera─ç i zach─Öca─ç do doskonalenia.

Tak, zgadzam si─Ö, zdecydowanie.

Posty WSHorana wcale nie s─ů spamem.

Moim zdaniem s─ů. Pisanie nie na temat na forum internetowym, umieszczanie wypowiedzi w nieodpowiednich w─ůtkach etc. to potocznie spam.

Jestem na tym forum ju┼╝ kilka lat i wiem do czego niekt├│rzy s─ů zdolni.

Opowiesz co┼Ť? smile

WSHoran wypowiada si─Ö na tematy j─Özykowe, zgodnie z profilem tej strony

Tego akurat nie uda┼éo mi si─Ö zauwa┼╝y─ç, mimo tego, ┼╝e przegl─ůdam forum slowka.pl regularnie....

Wcale mu si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e nie daje si─Ö wci─ůgn─ů─ç w inne zagadnienia.

Ja si─Ö dziwi─Ö. Np. obrzezanie to niezywkle kontrowersyjna kwestia. W czasach nap┼éywu imigrant├│w z rejonu Bliskiego Wschodu, bardzo aktualna. O tych rzeczach si─Ö zazwyczaj nie m├│wi, a nawet celowo ukrywa si─Ö pewne fakty. Wspominanie o tym jest bardzo niepoprawne politycznie. Post─Öpowy Zach├│d przyj─ů┼é wszak ju┼╝ do┼Ť─ç dawno temu, ┼╝e Islamu NIE WOLNO krytykowa─ç. Ale nie w tym rzecz; WSHoran, opr├│cz publikowania swoich niedopracowanych t┼éumacze┼ä, nie wypowiada si─Ö tu, na dobr─ů spraw─Ö, nigdzie, mimo tego, ┼╝e okazji do kulturalnej i, moim zdaniem, ciekawej rozmowy, nie brakuje....

20 (edytowany przez jadali 2015-11-10 10:09:57)

haspi napisał/a:

Twoja wypowied┼║, zw┼éaszcza wzmianka o Najmie, zasugerowa┼éa mi, ┼╝e znasz te teksty. Je┼Ťli nie, to trudno.

Tłumaczenia niektórych textów można znaleźć w Sieci. Ja z języków orientalnych nie tłumaczę. Co najwyżej poprawiam czasem trochę cudze tłumaczenia.

Dzięki za linka - na co dzień nie mam dostępu do takich utworów;

Kolekcjonuj─Ö takie utwory. Od jakiego┼Ť ju┼╝ czasu. Je┼Ťli najdzie Ci─Ö kiedy┼Ť ch─Ö─ç na to, ┼╝eby pos┼éucha─ç troch─Ö muzyki tego rodzaju, a nie b─Ödziesz mie─ç pomys┼éu, od czego zacz─ů─ç, to daj zna─ç.

Dobrze, ┼╝e co┼Ť polecasz

Dzi─Ökuj─Ö za docenienie moich skromnych inicjatyw wink

To bardzo ciekawe do┼Ťwiadczenie s┼éuchowe, a pod pewnymi wzgl─Ödami intryguj─ůcy jest tak┼╝e sam teledysk.

Cieszę się, że Ci się spodobał smile

Odwzajemniam pozdrowienia smile

Dzi─Ökuj─Ö smile

21

jadali napisał/a:

Dzieci nie zosta┼éy wmieszane. Zosta┼éy wymienione, ale wy┼é─ůcznie dla zapewnienia kontrastu.

No i w┼éa┼Ťnie to mnie oburza. Wykorzysta┼ée┼Ť te dzieci "dla zapewnienia kontrastu", stawiaj─ůc je w negatywnym ┼Ťwietle, poni┼╝asz je przes┼éaniem "chyba nie jeste┼Ť taki jak one, co?". ┼Ürodowisko os├│b niepe┼énosprawnych i upo┼Ťledzonych jest mi bliskie, w wielu sytuacjach osoby te mog─ů s┼éu┼╝y─ç za przyk┼éad do na┼Ťladowania. Jednak o tym si─Ö nie m├│wi, cz─Ö┼Ťciej s─ů przywo┼éywane po to, by kogo┼Ť obrazi─ç, to niegodne. 

Kto tu m├│wi o histerii? Ja nie widz─Ö ┼╝adnych jej oznak. Broni─Ö WSHorana z w┼éasnej inicjatywy, bo jego posty inspiruj─ů mnie do w┼éasnych przemy┼Ťle┼ä. Ty te┼╝ nie dowiedzia┼éby┼Ť si─Ö niejednej rzeczy ode mnie, gdyby nie on. 

O szczero┼ŤciÔÇŽ Absolutnie nie! Mam pe┼én─ů ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tego, co m├│wi─Ö. I prosz─Ö, te┼╝ we┼║ to sobie do serca.

22

Dzi─Öki Haspi, w zwi─ůzku z korektami i publikacj─ů Ningen mam ma┼éo czasu i piekielnie du┼╝o pracy.
Przepraszam smile

23

haspi napisał/a:

No i w┼éa┼Ťnie to mnie oburza.

Jeste┼Ť zatem BARDZO przewra┼╝liwion─ů osob─ů.

Wykorzysta┼ée┼Ť te dzieci "dla zapewnienia kontrastu", stawiaj─ůc je w negatywnym ┼Ťwietle

Wcale nie. Dzieci nie zosta┼éy wykorzystane. Fakt istnienia upo┼Ťledze┼ä, zosta┼é u┼╝yty dla zapewnienia kontrastu. Nikt nie zosta┼é postawiony w z┼éym ┼Ťwietle. Nie rozumiem, dlaczego tak interpretujesz moj─ů skromn─ů wypowied┼║. To chyba kwestia wspomnianego ju┼╝ przewra┼╝liwienia. Feministki i lesbijki maj─ů to samo. Lol. A powa┼╝nie. Wiadomo, i tu chyba nie zaprzeczysz, ┼╝e od dzieci i dzieci upo┼Ťledzonych umys┼éowo, nie wymaga si─Ö tyle, ile od zr├│wnowa┼╝onych, nieupo┼Ťledzonych doros┼éych. I tylko o to chodzi┼éo. Bronisz WSHorana, jakby sam si─Ö broni─ç nie m├│g┼é, jakby by┼é w┼éa┼Ťnie dzieckiem i/lub dzieckiem upo┼Ťledzonym, bezradnym w obliczu perfidnego, z┼éo┼Ťliwego ataku osoby doros┼éej. Moim zdaniem, Twoja obrona jest WSHoranowi zupe┼énie niepotrzebna, gdy┼╝, jak ju┼╝ zosta┼éo nadmienione, jest on doros┼éy i, najprawdopodobniej, w pe┼éni w┼éadz umys┼éowych.

[...] Poni┼╝asz [upo┼Ťledzone dzieci] przes┼éaniem "chyba nie jeste┼Ť taki jak one, co?".

Nic takiego nie zosta┼éo przeze mnie napisane. Facet mo┼╝e skutecznie broni─ç si─Ö sam, bo upo┼Ťledzony nie jest. Mo┼╝na te┼╝ go spokojnie skrytykowa─ç, wr─Öcz nie zostawi─ç na nim suchej nitki, m.in. dlatego w┼éa┼Ťnie, ┼╝e jest w pe┼éni sprawny i doros┼éy. Prawo do dosadnej krytyki gwarantuje mi konstytucja tego nieszcz─Ösnego kraju. I nie ma to nic wsp├│lnego z poni┼╝aniem biednych downik├│w.

┼Ürodowisko os├│b niepe┼énosprawnych i upo┼Ťledzonych jest mi bliskie

Hmm. Rozumiem.

W wielu sytuacjach osoby [niepe┼énosprawne i upo┼Ťledzone] mog─ů s┼éu┼╝y─ç za przyk┼éad do na┼Ťladowania.

Owszem. Ale akurat sprawno┼Ť─ç intelektualna mocn─ů stron─ů os├│b uposledzonych umys┼éowo nie jest. Nie zaprzeczysz chyba? smile  Inna rzecz, czy nale┼╝y t─Ö oczywisto┼Ť─ç ostentacyjnie podkre┼Ťla─ç. Nie o to mi jednak chodzi┼éo. I dobrze wiesz o tym.

Jednak o tym si─Ö nie m├│wi, cz─Ö┼Ťciej s─ů przywo┼éywane po to, by kogo┼Ť obrazi─ç, to niegodne.

Tak rozwin─Ö┼éa si─Ö niestety kultura w tych rejonach. Ale uwierz mi, tzw. Nasz ┼Üwiat, szczeg├│lnie w por├│wnaniu chocia┼╝by z dzicz─ů afryka┼äsk─ů, czy bliskowschodni─ů, to naprawd─Ö jeden z najlepszych mo┼╝liwych znanych nam ┼Ťwiat├│w.

Kto tu m├│wi o histerii?

Ja mówię o histerii. I o tym, czego się oczekuje od zrównoważonych, sprawnych umysłowo dorosłych w Świecie Zachodu.

Ja nie widz─Ö ┼╝adnych jej oznak.

A ja troch─Ö tak. U Ciebie. Ot, niewinne stwierdzenie, ┼╝e WSHoran upo┼Ťledzony nie jest i od razu tyrada z Twojej strony. Takie reakcje nazywa si─Ö czasem potocznie histerycznymi. Czyli, innymi s┼éowy, przesadzonymi i nieadekwatnymi do sytuacji.

Bronię WSHorana z własnej inicjatywy

OK. Twoje prawo.

Jego posty inspiruj─ů mnie do w┼éasnych przemy┼Ťle┼ä.

Tzn. co, dzi─Öki jego b┼é─Ödom j─Özykowym, masz co publikowa─ç na forum? To naprawd─Ö wystarczaj─ůcy pow├│d, ┼╝eby kogo┼Ť broni─ç, wed┼éug Ciebie?

Ty te┼╝ nie dowiedzia┼éby┼Ť si─Ö niejednej rzeczy ode mnie, gdyby nie on.

Czyli co, mamy tolerowa─ç liczne nietakty WSHorana, akty regularnego ┼éamania netykiety w jego wykonaniu, zastanawiaj─ůc─ů nachalno┼Ť─ç, z jak─ů reklamuje swoje w─ůtpliwej jako┼Ťci t┼éumaczenia, tylko dlatego, ┼╝e to forum ma ma┼éo u┼╝ytkownik├│w, skutkiem czego posty WSHorana dostarczaj─ů materia┼éu do rozmowy o pope┼énianych przez niego j─Özykowych b┼é─Ödach....?

O szczero┼ŤciÔÇŽ Absolutnie nie! Mam pe┼én─ů ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tego, co m├│wi─Ö. I prosz─Ö, te┼╝ we┼║ to sobie do serca.

Ja tak┼╝e przyjmuj─Ö pe┼én─ů odpowiedzialno┼Ť─ç za swoje s┼éowa. Wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e to oczywiste.

24

WSHoran napisał/a:

Dzi─Öki Haspi, w zwi─ůzku z korektami i publikacj─ů Ningen mam ma┼éo czasu i piekielnie du┼╝o pracy.

Tak. Zdecydowanie. Brak czasu, to powa┼╝ny problem. Ale ┼╝eby t┼éumacz, rzekomo fascynat, t┼éumacz─ůcy z chi┼äskiego, nie znalaz┼é tych 5-ciu sekund na sprawdzenie pojedynczego chi┼äskiego idiomu, kt├│rego zapis mu podano.... W pierwszej chwili, dziwne. W drugiej, niestety, ju┼╝ tylko ┼╝a┼éosne i ┼Ťmieszne.

25

Przepraszam Jadali, gdy zadeklarowa┼ée┼Ť swoj─ů znajomo┼Ť─ç j─Özyk├│w, w tym bieg┼é─ů znajomo┼Ť─ç j─Özyka polskiego,
inteligencję i zaangażowanie (w udzieleniu mi pomocy w nauce języka polskiego), niestety łatwowiernie w to uwierzyłem i w odpowiedzi (aby cie nie urazić) - użyłem zapewne zbyt skomplikowanego zwrotu.
cyt: "w zwi─ůzku z korektami i publikacj─ů Ningen mam ma┼éo czasu i piekielnie du┼╝o pracy".
Zasz┼éo mi─Ödzy nami nieporozumienie, w rzeczywisto┼Ťci chcia┼éem delikatnie w spos├│b grzeczny i elegancki,
wykr─Öci─ç si─Ö z twojej pro┼Ťby:

jadali napisał/a:

Przy okazji; mo┼╝e przet┼éumaczy┼éby┼Ť hity takie jak Chunari, Chunari,
czy Chayya, Chayya. I, oczywi┼Ťcie Aaj Mera Jee Kardaa. ┼╗e nie
wspomn─Ö o Mundian To Bach Ke oraz Yogi, i Ghalla Gurian
formacji Punjabi Mcs....

"mam mało czasu i piekielnie dużo pracy" OZNACZAŁO aluzję: NIE, NIE MAM CZASU!
czytaj: ...ANI OCHOTY, SZCZEG├ôLNIE DLA PEWNYCH OS├ôB (reszta w domy┼Ťle)
Niestety nie przysz┼éo mi do g┼éowy, ┼╝e jest to zbyt skomplikowany rodzaj parafrazy informacji, kt├│r─ů chcia┼éem przekaza─ç. Przepraszam, nie zorientowa┼éem si─Ö, ┼╝e cechy z pierwszego wiersza by┼éy antonimami.
WSHoran alias (tj. jak z wrodzon─ů sobie kultur─ů mnie okre┼Ťli┼ée┼Ť) cyt: "Ty nachalny, bezmy┼Ťlny cz┼éowieku"
PS.
Nie ponawiaj wi─Öcej swoich pr├│┼Ťb - NIC TOBIE NIE PRZET┼üUMACZ─ś.