1 (edytowany przez Virtus 2015-10-07 17:29:34)

Temat: a round or eyelike opening or design, in particular.

Nie znalaz┼éem w s┼éowniku znaczenia wyrazu: "oculus", a w Internecie znalaz┼éem takie wyja┼Ťnienie:
"a round or eyelike opening or design, in particular."  No i dalej nie wiem co to za "diabe┼é" :+)

B. proszę o przetłumaczenie tego zdania.

2

Odp: a round or eyelike opening or design, in particular.

Latine wreszcie cię urzekł?
TO ŁACINA (A TEKST PO ANGIELSKU TO OPIS "BULAJA")
w architekturze: otw├│r w szczycie kopu┼éy np Hagia Sophia (bazylika Justyniana I Wielkiego w Konstantynopolu - obecnie Istambu┼é z VI wieku), ew. okr─ůg┼éy lub owalny otw├│r w szczytowej ┼Ťcianie budynku (inaczej ┼Ťwietlik)
Ale to czysta łacina - oko: oculus a oculi - oczy smile

3

Nazwa oculus w architekturze została przyjęta od architektów rzymskich (łacina ale i również nazwy z greki)
OCULUS - w literaturze ma przypisanie parapsychologiczne, okre┼Ťla oko widz─ůce to co niewidoczne i niematerialne.
Odnosi si─Ö to poj─Öcia tzw. "trzeciego oka" po p┼éazach i gadach u nas wyst─Öpuj─ůce jako szyszynka.

4 (edytowany przez Virtus 2015-10-20 08:33:16)

Dzi─Öki!
A w zdaniu wyja┼Ťniaj─ůcym, "design" jest w jakim znaczeniu?

5

Dla mnie: konstrukcja (nie projekt)
Zdanie dla mnie mętne, w wolnym tłumaczeniu (tak je rozumiem), ale nie podejmuję się tego dokładnie przetłumaczyć (przerosło mnie, szczególnie - zwłaszcza??? do czego?):
Okr─ůg┼éy lub owalny (podobny do otwartego oka) otw├│r lub konstrukcja, zw┼éaszcza.
NA PEWNO TO OPIS ARCHITEKTONICZNY ELEMENTU ZWANEGO INACZEJ ŚWIETLIKIEM

6 (edytowany przez WSHoran 2015-10-20 19:54:56)

To na pewno pe┼éne zdanie? Przypomina to opis polski linijki - jako przymiar liniowy prosty, gdzie┼Ť to znalaz┼é?
Mo┼╝e tak:
Okr─ůg┼ée lub jak otwarte oko lub konstrukcji, zw┼éaszcza.          (ew. szczeg├│lnie)
Oculus - mo┼╝e by─ç oknem-┼Ťwietlikiem np. w szczycie kopu┼éy. Czasami jest to konstrukcja z daszkiem-grzybek
( z dołu otwór, a na kopule jak wierzchołek latarni morskiej - okna nie u szczytu, lecz z boku walca przykrytego stożkowym daszkiem - jak na blaszanych kominach)

7

Te┼╝ mi si─Ö wydawa┼éo przez ca┼éy ten czas odk─ůd pojawi┼é si─Ö wpis, ┼╝e to musi by─ç niedoko┼äczone zdanie... I dopiero dzi┼Ť mnie ol┼Ťni┼éo. Definicja jest prosta, nale┼╝y j─ů jedynie troch─Ö przeorganizowa─ç, znale┼║─ç zwi─ůzek logiczny do wyra┼╝enia "in particular". I sp├│jrzcie na to tak:

... an opening or (design, in particular)

Definicja wi─Öc wygl─ůda tak:

┼Ťwietlik to otw├│r okr─ůg┼éy lub w kszta┼écie oka, b─Öd─ůcy w szczeg├│lno┼Ťci ELEMENTEM WZORNICTWA/WYSTROJU ARCHITEKTONICZNEGO. (drukowanymi literami zaznaczam definicj─Ö samego s┼éowa "design")

8 (edytowany przez WSHoran 2015-10-20 20:44:48)

Dla mnie bomba - ja tego nie potrafiłem poskładać do kupy! Jeszcze ubzdurałem sobie konstrukcja, bo architektura.
Nie ma to jak mistrz!

9

Da┼ébym* milion dolar├│w za tak─ů znajomo┼Ť─ç angielskiego :+)

P.S. Czyli "or" pe┼éni rol─Ö s┼éowa "b─Öd─ůcy". Musz─Ö to sobie zakarbowa─ç.

* - gdybym go miał, naturalnie.

10

Virtus napisał/a:

P.S. Czyli "or" pe┼éni rol─Ö s┼éowa "b─Öd─ůcy". Musz─Ö to sobie zakarbowa─ç.

To nie tak, ┼║le "zakarbujesz". OR pozostaje w swoim typowym znaczeniu, czyli LUB. Wida─ç na tym przyk┼éadzie r├│┼╝nic─Ö mentalno┼Ťci, kt├│ra wp┼éywa na odmienne szyki zda┼ä. W angielskim traktuje si─Ö zwyk┼éy otw├│r (opening) i otw├│r w architekturze jako osobne rzeczy (opening in design zast─ůpiono tutaj wyra┼╝eniem "design in particular")