51

Odp: Praca w Niemczech...

Nie wiem czy zauwa┼╝yli┼Ťcie ale akurat Polacy co jad─ů do Niemiec pracowa─ç do po prostu tutaj u nas kupuj─ů takie jedzenie po prostu robi─ů bardzo du┼╝e zakupy w marketach jaki┼Ť i tam jad─ů. W DE po prostu bardzo bieduj─ů ┼Ťpi─ů czasem po 6 w pokoju a jak do Polski wraca to ju┼╝ jaki to go┼Ť─ç ka┼╝demu stawia

52

Tak to ju┼╝ jest przecie┼╝ : D tam zarobi tyle co tutaj czyli najni┼╝sz─ů niemieck─ů krajow─ů a jak ju┼╝ do Polski przyje┼╝d┼╝a do Polski to wielki go┼Ť─ç na wiosce wida─ç to w szczeg├│lno┼Ťci : ) od razu sobie kupuj─Ö jak─ů┼Ť now─ů fur─Ö i p├│┼║niej ca┼éy czas sobie szpanuj─Ö.

53

Na wioskach fakt najwi─Öcej to wida─ç. Bardzo mnie to denerwuj─Ö bo tam ca┼ée p├│┼é roku siedzi i pracuj─Ö - ledwo tam prze┼╝ywa bo zazwyczaj jak blisko mieszka granicy polskiej to bierz z domu jak najwi─Öcej schabowych czy mi─Ösa zamro┼╝onego i akurat tam je spo┼╝ywa..Najbardziej to mnie dziw─ů te polskie Niemcy co tutaj przyje┼╝dz─ůj─ů do Polski wymienia─ç opony do fryzjera i┼Ť─ç..

54

No ale co zrobi─ç taka to jest racja - tam jaki┼Ť sknera a tutaj taki wielki Pan..szkoda tylko, ┼╝e tam jak jedzie do jakiego┼Ť miasta to wszystko kupuj─Ö najta┼äsze : D a tutaj jak przychodzi do baru to ja sama widzia┼éam jaki jest najg┼éo┼Ťniejszy i ka┼╝demu by fundowali

55

Tam si─Ö po prostu jako┼Ť lepiej ┼╝yj─Ö bo po prostu pa┼ästwo wi─Öcej co zauwa┼╝y┼éem daje swoim pracownikom : ) ja teraz si─Ö ucz─Ö tak na powa┼╝nie tego j─Özyka niemieckiego i po prostu te┼╝ chc─Ö wyjecha─ç do Niemiec - tam akurat du┼╝─ů uwag─Ö na to zwracaj─ů czy kto┼Ť zna j─Özyk niemiecki czy nie zna

56

Chyba nie tylko w tym kraju ale w wi─Ökszo┼Ťci zagranicznych miastach bardzo si─Ö to mocno ceni jak po prostu kto┼Ť akurat zna dany j─Özyk z tego pa┼ästwa : ) ja s┼éysza┼éem, ┼╝e ta pensja minimalna co tam jest to jest bardziej dla tych takich obcokrajowc├│w bo tutaj chyba za tak ┼Ťmieszn─ů stawk─Ö nie p├│jdzie nigdzie pracowa─ç

57

Tak to w┼éa┼Ťnie to wprowadzili w DE t─ů stawk─Ö minimaln─ů typowo dla obcokrajowc├│w - u nich chodzi mi o Niemcy jest mniejsze bezrobocie i je┼Ťli Niemiec po prostu nie dostanie wi─Öcej jak 1500 euro to do pracy nie idzie..Bo z zasi┼éku ma po┼éow─Ö tego hee, smutne troch─Ö w por├│wnaniu z naszym krajem

58

Tam jest lepiej ale to co widz─Ö w┼Ťr├│d moich znajomych jest bardzo niedobre bo po prostu moja kolejna znajoma ju┼╝ wyjecha┼éa po prostu akurat no wiecie pomaga─ç starszym NIemcom jako opieka. Dla mnie by┼éoby to upokarzaj─ůce w taki spos├│b pracowa─ç i ju┼╝ bym wola┼éa gdzie┼Ť na produkcji..

59

Te┼╝ bym tak nie chcia┼é bo w ten spos├│b Niemcy wykorzystuj─ů za tak─ů ┼Ťmieszn─ů stawk─Ö bo normalnie Niemiec by musia┼é dosta─ç za takie 2 razy wi─Öcej...Polak i tak po prostu z takiej oferty skorzysta bo u siebie w kraju i tak by klepa┼é bied─Ö..W DE jest wi─Öcej pracy zdecydowanie

60

No fakt jest wi─Öcej o wiele wi─Öcej ale przez co si─Ö tak dziej─Ö bo po prostu tam jest o wiele wi─Öcej tych pracownik├│w - takich w┼éa┼Ťnie obcokrajowc├│w dla kt├│rych ju┼╝ stawk─Ö si─Ö za godzin─Ö podnios┼éo do 8,5 euro..To jest bardzo du┼╝o bo jak np. obywatel Ukrainy ma np u siebie w przeliczeniu na USD 35 miesi─Öcznie to jedzie tam pracowa─ç i du┼╝o zarabia

61

Tam jest taka du┼╝a bieda a my tutaj dopiero w Polsce narzekamy a naprawd─Ö nie ma na co..Ja je┼║dzi┼éem bardzo cz─Östo na wakacjach po prostu do DE na takie prace r├│┼╝nego rodzaju czy to akurat do magazynu czy te┼╝ nawet do jakiej┼Ť restauracji z tego powodu, ┼╝e w┼éa┼Ťnie chcia┼éem sobie zarobi─ç co w Polsce przez ca┼éy rok

62

Pewnie, ┼╝e ujmuj─ůc rzecz w spos├│b og├│lny to sytuacja na rynku pracy w Niemczech jest lepsza, ale z drugiej strony tam te┼╝ s─ů biedniejsze regiony, kt├│re maj─ů spory problem z bezrobociem, szczeg├│lnie we wschodnich landach (obszar by┼éego NRD). R├│┼╝nice mi─Ödzy wschodem i zachodem te┼╝ s─ů tam widoczne.

63

W sumie to nawet nie wiem ale mo┼╝e wy b─Ödziecie wiedzie─ç a mianowicie mam koleg─Ö co jest z Ukrainy i chcia┼ébym si─Ö was zapyta─ç o co┼Ť takiego jak tutaj akurat sprawa si─Ö przedstawia w┼éa┼Ťnie je┼Ťli chodzi o co┼Ť takiego jak no nie wiem po prostu - czy on by m├│g┼é legalnie pracowa─ç w DE bo jak jedzie z Ukrainy do Polski to tam sprawdzaj─ů jego paszport a co w przypadku jak akurat nie ma granic mi─Ödzy Polsk─ů a Niemcami ?

64

Nie znam si─Ö na tym i tego Ci nie powiem niestety..Akurat po prostu no wiecie sprawa si─Ö przedstawia u mnie w taki spos├│b i┼╝ po prostu si─Ö dowiedzia┼éem od mojej znajomej co zaryzykowa┼éa i posz┼éa na studia do DE to si─Ö dowiadywa┼éa jak tam sprawa si─Ö przedstawia je┼Ťli chodzi akurat po prostu o co┼Ť takiego jak praca - najni┼╝sza to 8,5 euro na h a p┼éaca najni┼╝sza to granice 1100-1300 euro

65

To maj─ů tam lepiej i przynajmniej mi si─Ö tak wydaj─Ö bo maj─ů tam wszystko ta┼äsze jak przyk┼éadowo u nas w Polsce taki tablet kosztuj─Ö jako┼Ť 300 euro to w tamtym kraju kosztuj─Ö zdecydowanie mniej i ten sam model ju┼╝ jest za cen─Ö do 100 euro..To ju┼╝ wtedy jest r├│┼╝nica bo w DE za mniejsz─ů pensj─Ö idzie si─Ö lepiej wy┼╝ywi─ç i zaopatrzy─ç w r├│┼╝ne rzeczy.

66

No tam s─ů inne zarobki i nie ma co tak przelicza─ç bo i tak wyjdzie, ┼╝e u nas jest wszystko dro┼╝ej..Dlatego dobrze wszyscy powtarzaj─ů w┼éa┼Ťnie to, ┼╝e jak ju┼╝ si─Ö sko┼äczy te 18lat to trzeba po prostu si─Ö z tego kraju wynosi─ç jako┼Ť jak najdalej i po prostu szuka─ç co┼Ť u naszych zagranicznych s─ůsiad├│w gdzie┼Ť w Niemczech.

67

To z┼éy po prostu nie jest to pomys┼é jak tak kto┼Ť kombinuj─Ö bo co tutaj go czeka w Polsce po szkole ┼Ťredniej czy studiach jedynie bezrobocie i nic wi─Öcej..Tam jak kto┼Ť ju┼╝ pracuj─Ö to zdecydowanie daje mu si─Ö szans─Ö i pracodawca nie wymaga by po prostu kto┼Ť mia┼é 20 letnie do┼Ťwiadczenie, kt├│re trzeba zdobywa─ç ju┼╝ w przedszkolu.

68

Taka smutna prawda..Dlatego jak si─Ö co┼Ť umie a szczeg├│lnie biegle w┼éada j─Özykiem niemieckim to zdecydowanie najlepiej jest gdzie┼Ť uderzy─ç za granic─Ö do Niemiec z tego powodu, ┼╝e tam potrafi─ů doceni─ç pracownika i dawa─ç mu dobre pensje i po jakim┼Ť czasie nie zwalnia─ç co jako┼Ť si─Ö nagminnie nawet w Polsce spotyka..

69

Dlatego kochane ludzie uczcie si─Ö j─Özyka i po prostu spe┼éniajcie swoje marzenia w┼éa┼Ťnie o du┼╝ych zarobkach bo to b─Ödzie wam si─Ö mocno przydawa─ç w pracy czy co┼Ť takiego : ) wystarczy umie─ç w spos├│b komunikatywny ten j─Özyk i mo┼╝na ju┼╝ liczy─ç na jak─ů┼Ť posadk─Ö w┼éa┼Ťnie w DE, musicie si─Ö nad tym mocno zastanowi─ç.

70

Ja lubi─Ö pracowa─ç w┼éa┼Ťnie w DE z tego powodu, ┼╝e tutaj dobrze p┼éac─ů i nie jest to p┼éaca taka minimalna je┼Ťli kto┼Ť bardzo dobrze zna j─Özyk i ma jeszcze jakie┼Ť konkretne umiej─Ötno┼Ťci..Po prostu czasem trzeba zaryzykowa─ç jak kto┼Ť si─Ö waha nad jakim┼Ť wyjazdem.

71

No tak, w ko┼äcu Niemcy s─ů naszym najwi─Ökszym partnerem gospodarczym (zar├│wno je┼Ťli chodzi o import, jak i o eksport). Wiadomo nie od dzisiaj, ┼╝e wielu ludzi uczy si─Ö j─Özyka niemieckiego w┼éa┼Ťnie z nadziej─ů na to, ┼╝e w przysz┼éo┼Ťci znajdzie prac─Ö za zachodni─ů granic─ů.

72

W Niemczech jest lepiej. Tam jest praca przynajmniej pewna. W Polsce jak kto┼Ť chce pracowa─ç to tej pracy niestety nie mo┼╝e znale┼║─ç..W tym kraju jest bardzo ci─Ö┼╝ko ┼╝y─ç m┼éodym ludziom. Dlaczego tak wielu 20latk├│w a nawet wi─Öcej wyjecha┼éo za chlebem gdzie┼Ť do Niemiec. Bo tu nie ma roboty sad

73

kajja napisał/a:

W Niemczech jest lepiej. Tam jest praca przynajmniej pewna. W Polsce jak kto┼Ť chce pracowa─ç to tej pracy niestety nie mo┼╝e znale┼║─ç..W tym kraju jest bardzo ci─Ö┼╝ko ┼╝y─ç m┼éodym ludziom. Dlaczego tak wielu 20latk├│w a nawet wi─Öcej wyjecha┼éo za chlebem gdzie┼Ť do Niemiec. Bo tu nie ma roboty sad

Sporo zale┼╝y te┼╝ od bran┼╝y. Nie ka┼╝dy mo┼╝e jecha─ç do Niemiec w ciemno i z miejsca dosta─ç prac─Ö, wi─Öc nie ma co post─Öpowa─ç zbyt pochopnie. No i bez znajomo┼Ťci j─Özyka niemieckiego lepiej nie jecha─ç, warto nauczy─ç si─Ö cho─çby podstaw tego j─Özyka obcego przed wyjazdem.

74

Niemcy s─ů spo┼éecze┼ästwem starzej─ůcym si─Ö, dlatego potrzebowali m┼éodych Polak├│w do pracy. Polak├│w w Niemczech przybywa i tam z prac─ů te┼╝ zaczyna by─ç ju┼╝ problem, jak we wszystkich krajach tego typu, gdzie wyst─Öpuje przeludnienie Polak├│w jak Holandia, czy Anglia.

75

Szkoda, ┼╝e teraz w DE potrzebuj─ů najcz─Ö┼Ťciej piel─Ögniarek albo opiekunek dla os├│b starszych sad z komunikatywnym j─Özykiem niemieckim. Nie podoba mi si─Ö to, ja nie mam a┼╝ takie zaawansowanej znajomo┼Ťci j─Özyka i za bardzo nie mog─Ö wyjecha─ç tam pracowa─ç a chcia┼éabym.