26

Odp: Praca w Niemczech...

Pytanie czy chcesz na sta┼ée wyjecha─ç czy tylko na jaki┼Ť czas, bo jesli na jaki┼Ť czas to teraz trwa okres prac sezonowych i praca w niemczech jest od r─Öki praktycznie, wystarczy przejrze─ç oferty pracy zobacz sobie na przyk┼éad zbiory tutaj http://praca.owi.pl/za-granica/w-europie/w-niemczech  teraz sa zbiory truskawek, albo pomidorow, szparagow, pozniej jab┼éek. A je┼Ťli na sta┼ée bys chciala to szukaj czegos powazniejszego, moze jakas opiekunka do dzieci czy os├│b starszych.

27

Witam
Osobi┼Ťcie organizuje prace przy opiece w Niemczech dla opiekunek na niemiecka umow─Ö o prace ,gewerbe lub dzia┼éalno┼Ť─ç. Moja strona: www.pflegekrafteauspolen.de  lub w Polsce www.opiekarobert.pl
Zapraszam osoby z Niemieckim ,do┼Ťwiadczeniem przy opiece.

28

Cze┼Ť─ç,
od pa┼║dziernika pracuj─Ö jako opiekunka os├│b starszych w Niemczech i potwierdzam poni┼╝sze komentarze, dotycz─ůce konieczno┼Ťci znajomo┼Ťci j─Özyka. Senior, kt├│rym si─Ö opiekuj─Ö cierpi na wczesn─ů demencj─Ö i wymaga, aby kto┼Ť z nim rozmawia┼é i sk┼éania┼é do wspomnie┼ä. Osobi┼Ťcie s─ůdz─Ö, ┼╝e 24 godzinna opieka jest sporym wyzwaniem, ale wynagrodzenie i osobista satysfakcja s─ů bezcenne. Wcze┼Ťniej r├│wnie┼╝ pracowa┼éam w Niemczech, ale w innym regionie.
Dla os├│b, kt├│re chcia┼éyby si─Ö zdecydowa─ç na prac─Ö, ale si─Ö boj─ů i maj─ů w─ůtpliwo┼Ťci, polecam po┼Ťrednika, kt├│ry by┼é mi pomocny podczas mojego pierwszego wyjazdu, przesy┼éam link: www.persenior.de.

29

Ja b─Öd─Ö musia┼é si─Ö zainteresowa─ç jak─ů┼Ť prac─ů wakacyjn─ů. Mo┼╝e skorzystam z kt├│ry┼Ť z tych ofert.

30

Moja znajoma pracuje jako opiekunka przemi┼éej pary senior├│w. Bardzo j─ů chwali niemiecka rodzina. Poczt─ů pantoflow─ů szukaj─ů nowych opiekunek dla s─ůsiad├│w. Ju┼╝ si─Ö zapisa┼éam na kurs niemieckiego dla opiekunek. Zarobi─Ö 300 euro za tydzie┼ä, b─Öd─Ö si─Ö zmienia┼éa z kole┼╝ank─ů co 6 tygodni.Bardzo si─Ö ciesz─Ö, ┼╝e w og├│le b─Öd─Ö mia┼éa prac─Ö.

31

Coraz cz─Ö┼Ťciej zastanawiam si─Ö nad wyjazdem do Niemiec, dosy─ç blisko, coraz lepsze drogi , a dzieciaki chc─ů nowe buty do szko┼éy, ┼╝ona czasem by co┼Ť zjad┼éa - taka zabiedzona niewiasta. Troch─Ö ┼Ťmieszne ale i rzeczywiste. Pom├│┼╝cie i powiedzcie jak stawiali┼Ťcie pierwsze kroki na obczy┼║nie?

32

Ja nie by┼éem jeszcze w Niemczech bo niestety nie znam j─Özyka. Mam za to pe┼éno znajomych co ju┼╝ tam wyjechali i ju┼╝ do Polski nie wr├│cili. Jak si─Ö ich pytam dlaczego powiedzieli, ┼╝e po prostu nie ma do czego. Tam ju┼╝ za┼éo┼╝yli rodziny, dzieci chodz─ů do niemieckich szk├│┼é. Udaje im si─Ö jako┼Ť godnie ┼╝y─ç w Polsce siedzieli by na bezrobociu. M├│wili do mnie, ┼╝ebym si─Ö uczy┼é j─Özyka a minimalny jest tutaj poziom C1

33

Nie masz co si─Ö zastanawia─ç. Jak masz taki plan to po prostu pojed┼║ bo to jest bardzo dobry pomys┼é. Tam mo┼╝na jako┼Ť godnie ┼╝y─ç. Jak Ciebie tutaj nic nie trzyma to jed┼║ tam i zarabiaj jakie┼Ť powa┼╝ne pieni─ůdze.

34

Taki wyjazd trzeba przemy┼Ťle─ç bo mo┼╝esz tutaj wszystko zostawi─ç ale w sumie jak ju┼╝ nie masz innego wyboru to czemu by nie spr├│bowa─ç. Wiele os├│b wyje┼╝d┼╝a i daje sobie rad─Ö i si─Ö pytam dlaczego Tobie mia┼éoby si─Ö nie uda─ç. Tam w Niemczech zarobki s─ů na pewno wi─Öksze.

35

┼╗eby w Niemczech jako┼Ť normalnie pracowa─ç to trzeba mie─ç troch─Ö szcz─Ö┼Ťcia oraz zna─ç bardzo dobrze j─Özyk. Nie m├│wi─Ö tutaj o takiej ci─Ö┼╝kiej pracy jak opieka nad starszymi, w kt├│rej Niemcy bardzo mocno wykorzystuj─ů niestety nas Polak├│w ale nic na to si─Ö nie poradzi.

36

Z tego co si─Ö zapoznawa┼éem to bardzo ┼éatwo o prac─Ö w Niemczech ale g┼é├│wnie przy opiece nad osobami starszymi b─ůd┼║ zwyczajnie do sprz─ůtania w czym si─Ö aktualnie w og├│le nie widz─Ö, a czy macie do┼Ťwiadczenie w jakich dziedzinach mo┼╝na jeszcze znale┼║─ç prac─Ö.

37

Tak jest w Niemczech opieka nad starszymi osobami ale niestety jest to bardzo ci─Ö┼╝ka praca. Moja ciocia tam je┼║dzi i mo┼╝e i du┼╝o zarobi jednak si─Ö musi bardzo mocno napracowa─ç. Uwa┼╝am, ┼╝e lepiej zdoby─ç jaki┼Ť fach plus j─Özyk i mo┼╝na tam godnie ┼╝y─ç jak np elektryk lub tokarz.

38

Troch─Ö si─Ö boje, ale coraz cz─Ö┼Ťciej my┼Ťl─Ö o wyje┼║dzie, a Niemcy s─ů stosunkowo blisko zw┼éaszcza w por├│wnaniu z Angli─ů, s─ů tam oczywi┼Ťcie du┼╝o lepsze zarobki wzgl─Ödem polskich, a i j─Özyka uczy┼éam si─Ö w szkole ze 12 lat wi─Öc powinnam si─Ö dogada─ç. Kto┼Ť jedzie ze mn─ů?

39

Teraz chyba ju┼╝ w Polsce warto, ┼╝eby powsta┼éa taka szko┼éa gdzie b─Ödzie szkoli─ç takich opiekun├│w. Bo w tym jest zatrudnienie tam niesamowite w DE i ka┼╝dy polak co zna j─Özyk tam si─Ö w┼éa┼Ťnie wybiera i dobrze zarabia niestety ci─Ö┼╝ko pracuj─ůc.

40

Ju┼╝ chyba nawet s─ů takie szko┼éy gdzie w┼éa┼Ťnie takie si─Ö szkoli tutaj w Polsce opiekunki i wysy┼éa zza granic─Ö w┼éa┼Ťnie je tam, ┼╝eby pracowa┼éy bo wiadomo Niemiec za tak─ů stawk─Ö by tak ci─Ö┼╝ko nie robi┼é..Jednak niekt├│rzy nie maj─ů wyboru z tego wzgl─Ödu, ┼╝e w Polsce bezrobocie eh

41

No tak bo kto lepiej nie robi i bardziej pracowicie jak Polak ! My to potrafimy nawet bez przerwy pracowa─ç 12 godzin, ┼╝eby wy┼╝ywi─ç nasze rodziny. Uwa┼╝am w┼éa┼Ťnie, ┼╝e tam dobrze si─Ö pracuje w Niemczech ale je┼Ťli si─Ö ma jaki┼Ť dobry fach - najlepiej jaki┼Ť spawacz, kucharz i w ten dese┼ä. Bo w innych zawodach to po prostu si─Ö cz─Östo robi za marne grosze i ci─Ö┼╝ko...

42

To prawda zgadzam si─Ö z tym, ┼╝e w Niemczech si─Ö lepiej pracuj─Ö. Bo co tutaj w Polsce m┼éodzi maj─ů robi─ç jak po maturze nie ma pracy, po studiach nie ma pracy a przecie┼╝ trzeba jako┼Ť ┼╝y─ç i zawsze m┼éodych nie b─Öd─ů utrzymywa─ç rodzice heeh Dlatego wiele os├│b w┼éa┼Ťnie si─Ö st─ůd wyprowadza w inne miejsca i tutaj wybieraj─ů Niemcy

43

Wyjecha┼éam razem z moich ch┼éopakiem do DE od razu po zdanej maturze, umieli┼Ťmy j─Özyk niemiecki tak mi si─Ö wydaje bardzo dobrze i po prostu mieli┼Ťmy taki plan zarobi─ç na studia, na mieszkanie ale co si─Ö okaza┼éo, ┼╝e wyjechali┼Ťmy na wakacje do Niemiec a zostali┼Ťmy ju┼╝ do ko┼äca. Bo po prostu tu nam si─Ö lepiej ┼╝yje i o prac─Ö nie trzeba si─Ö martwi─ç

44

S┼éyszeli┼Ťcie o tym, ┼╝e w Niemczech ta najni┼╝sza krajowa ma teraz wynosi─ç 8,5 euro ? U nas w Polsce takiej jeszcze nie ma jak kto┼Ť jeszcze pracuj─Ö na umow─Ö zlecenie to ma nawet niestety mniej i nie jest to zbyt dobre...Teraz si─Ö zastanawiam czy z ch┼éopakiem po studiach od razu tam nie wyjecha─ç jak tak dobrze p┼éac─ů

45

Tak to prawda p┼éac─ů te 8,5 euro..To przede wszystkim jest skierowane dla wszystkich obcokrajowc├│w jak w┼éa┼Ťnie Ukraina, Turcja i Polska. Bo tak naprawd─Ö Niemiec nie p├│jdzie do pracy za mniej jak 10 euro na godzin─Ö - w tym przypadku dostaje nawet jaki┼Ť du┼╝y zasi┼éek co┼Ť w granicach 600 euro..Wiem bo mi kuzyn o tym opowiada┼é

46

W Niemczech w cale nie trzeba si─Ö nie wiadomo jak napracowa─ç. Trzeba tylko mie─ç wykszta┼écenie i zna─ç j─Özyk ┼╝eby znale┼║─ç dobr─ů prac─Ö i pracowa─ç na r├│wni z Niemcami. Oczywi┼Ťcie, zawsze b─Ödziemy traktowani jak obcy ale to ju┼╝ zale┼╝y od ┼Ťrodowiska w jakim b─Ödziemy si─Ö obraca─ç smile

47

W DE si─Ö dobrze pracuj─Ö i zarabia w Polsce dobrze wydaje bo tutaj w przeliczeniu jest wszystko taniej ; )) Ja si─Ö tam planuj─Ö przeprowadzi─ç bo tam wyp┼éaty s─ů zawsze na czas w ostatni pi─ůtek miesi─ůca i je┼Ťli jaka┼Ť firma tak nie zrobi to po prostu ┼║le o niej ┼Ťwiadczy...

48

To w Polsce jest akurat nie do pomy┼Ťlenia takie co┼Ť, ┼╝e wyp┼éata na czas tu w og├│le si─Ö nie pami─Öta o pracowniku z tego to powodu, ┼╝e no nie wiem zapomina si─Ö o nim ja akurat jak pracowa┼éem w firmie po┼Ťrednicz─ůcej polskiej tu w naszym kraju to musia┼éem si─Ö prosi─ç a w DE to jest normalnie na czas

49

Ju┼╝ mam akurat postanowione, ┼╝e akurat ko┼äcz─Ö tutaj szko┼é─Ö i matur─Ö ta majow─ů i jad─Ö sobie do Niemiec. M├│j brat tam w┼éa┼Ťnie siedzi i na nic nie narzeka. Normalnie wynajmuj─Ö sobie mieszkanie ale z czasem jak jeszcze kilka lat popracuj─Ö to chyba kupi nowe i mi nagra jak─ů┼Ť prace

50

To bardzo fajnie jak Ci nagra jak─ů┼Ť prac─Ö bo to chyba dla niego nie b─Ödzie ┼╝adnego problemu jak ju┼╝ tyle tam jest : ) Moja kuzynka tam wyjecha┼éa i nie narzeka na nic firmy rzetelne dobrze p┼éaca i nawet na zako┼äczeniu roku czy na ┼Ťwi─Öta cz─Östo si─Ö otrzymuje jakie┼Ť prezenty