1

Odp: Nauka angielskiego z seriali, film├│w

Ja zdecydowanie polecam "Friends". Fajne proste dialogi, nawet jak czego┼Ť nie zrozumiesz ┼éatwo domy┼Ťlisz si─Ö z kontekstu i sytuacji. A poza tym szybko wci─ůga. Ja uczy┼éam si─Ö angielskiego mi─Ödzy innymi w taki spos├│b smile

2

No nie m├│w, ┼╝e ten serial bo ja ogl─ůda┼éem w liceum :)W jeszcze jaki spos├│b si─Ö uczy┼ée┼Ť j─Özyka angielskiego ? Bo ja jako seriale to si─Ö nie uczy┼éem..Wola┼éem uczy┼é si─Ö w inny spos├│b, najbardziej lubi┼éem z ksi─ů┼╝ek z typowymi zadaniami z gramatyk─ů. To by┼é najlepszy m├│j spos├│b.

3

ja zaczyna┼éam od poziomu b1 i sza┼éu nie by┼éo ze zrozumieniem, zw┼éaszcza tych trudniejszych wyra┼╝e┼ä, idiom├│w itp. ale do os┼éuchania si─Ö z j─Özykiem osobi┼Ťcie moge poleci─ç South Park. dialogi nie sa jakos bardzo skomplikowane, wiele bohaterow m├│wi do┼Ť─ç wyraznie i dochodzi humor wink

4

Z napisami angielskimi polecam smile Dodam od siebie, ┼╝e to fajna metoda nauki jest i mo┼╝e by─ç efektywna pod warunkiem, ┼╝e jest si─Ö na poziomie przynajmniej B1. Znam sporo os├│b kt├│re w ten spos├│b si─Ö ucz─ů,

5

Tylko na poziomie B1 a poziom a2 to ju┼╝ mo┼╝e by─ç gorzej sad ? Wypowied┼║ si─Ö troch─Ö na ten temat i powiedz nam o co w tym wszystkim chodzi bo ja jako┼Ť tego nie czaj─Ö i jest to dla mnie zagadk─ů i to spor─ů przecie┼╝. Nie podobaj─ů mi si─Ö takie zdawkowe odpowiedzi.

6

U mnie nauka angielskiego przez gry komputerowe zaczynała się od ogarnięcia menu, potem sterowanie i inne opcje (mówię o tłumaczeniu na polski) itp.
Nie zaczyna┼éem od cRPG├│w tylko w┼éa┼Ťnie od strzelanek, potem co┼Ť z jakimi┼Ť napisami, celami misji, szcz─ůtkow─ů fabu┼éa itp.

7

Tylko my nie m├│wimy o grach, my m├│wimy normalnie o serialach i o filmach. Czy korzysta┼ée┼Ť z tego rodzaju w┼éa┼Ťnie rzeczy przy swojej nauce j─Özyka angielskiego ? Czy raczej z czego┼Ť takiego nie korzysta┼ée┼Ť? Przecie┼╝ to, ┼╝e t┼éumaczy┼ée┼Ť sobie menu to ┼╝adna filozofia to nie jest.

8

Przy nauce w ten spos├│b warto przy poziomie A1 ogl─ůda─ç z polskimi napisami, przy A2 z angielskimi napisami, a przy B1 ju┼╝ bez niczego. I fakt najlepiej zapisywa─ç sobie sformu┼éowania, s┼é├│wka itp. kt├│rych si─Ö nie rozumie i sprawdza─ç je sobie na bie┼╝─ůco.

9

Ci─ůg┼ée sprawdzenie s┼é├│wek mo┼╝e by─ç denerwuj─ůce ale jest bardzo skuteczne. Cz┼éowiek nie zdaj─Ö sobie nawet z tego sprawy ile on czasu marnuj─Ö na takie leniuchowanie. To leniuchowanie mo┼╝na zamieni─ç w bardzo dobry spos├│b na bardzo dobre spo┼╝ytkowanie swojego czasu.

10

polecam ogl─ůdanie seriali, bajek, animacji dla dzieci, reklam! jak kto┼Ť jest bardzo pocz─ůtkuj─ůcy to dobre rozwi─ůzanie, ┼╝eby si─Ö os┼éucha─ç z j─Özykiem, filmy dla dzieci zawieraj─ů w miar─Ö proste s┼é├│wka, zwroty, wyra┼╝enia, dobrze te┼╝ ogl─ůda─ç filmy z polskimi napisami, potem mo┼╝na pr├│bowa─ç z angielskimi napisami - jak ju┼╝ si─Ö opanuje podstawy smile

11

Tak mo┼╝na to ogl─ůda─ç w taki spos├│b ale trzeba pami─Öta─ç, ┼╝e je┼Ťli si─Ö jakiego┼Ť s┼é├│wka nie zna to trzeba je od razu automatycznie t┼éumaczy─ç. Po prostu jak si─Ö tego nie zrobi to nie b─Ödzie ┼╝adnego dobrego efektu. B─Ödzie lipa straszna. Cz┼éowiek musi ca┼éy czas powtarza─ç s┼é├│wka.

12

U mnie filmy i seriale angloj─Özyczne sprawi┼éy ┼╝e zapami─Öta┼éam niekt├│re zwroty. Pomagaj─ů one te┼╝ os┼éucha─ç si─Ö z j─Özykiem obcym, bo jednak bez tego tj os┼éuchania si─Ö nasz akcent nie b─Ödzie perfekcyjny. Minusem jest na pewno to ┼╝e poznaje s┼é├│wka ale nie wiem jak je napisa─ç.

13

Dla mnie ta metoda jest najlepsza w os┼éuchaniu si─Ö z j─Özykiem. Zapami─Ötujesz r├│┼╝ne zwroty, kt├│re potem wykorzystujesz. Zaczynasz pos┼éugiwa─ç si─Ö j─Özykiem, s┼é├│wkami jakie us┼éyszysz w serialu lub filmie. Jest to idealne rozwi─ůzanie dla s┼éuchowc├│w, czyli dla mnie.

14

To jest jeszcze dla mnie za ci─Ö┼╝kie..Za du┼╝o nowych s┼é├│wek jest w takim serialu czy filmie angielskim. Nie podoba mi si─Ö to i niestety nie lubi─Ö ca┼éy czas si─Ö uczy─ç nowych s┼é├│wek w ilo┼Ťci oko┼éo ich 60..Bywa to m─Öcz─ůce, wol─Ö sobie co┼Ť przeczyta─ç jaki┼Ť tekst ze zrozumieniem.

15

Nauka j─Özyka na podstawie ogl─ůdanych film├│w jest dla os├│b, kt├│re s─ů ju┼╝ w pewnym stopniu os┼éuchane i zaznajomione z j─Özykiem. Warto te┼╝ doda─ç, ┼╝e w niekt├│rych filmach i serialach angloj─Özyczny zdania nie zawsze s─ů budowane prawid┼éowo pod wzgl─Ödem zasad gramatycznych.

16

No oczywi┼Ťcie. W serialach szczeg├│lnie tych ameryka┼äskich bardzo cz─Östo si─Ö leci slangiem i nie zawsze mo┼╝na zrozumie─ç prawid┼éowy szyk zdania. Trzeba to sobie u┼Ťwiadomi─ç ogl─ůdaj─ůc jakiego┼Ť doktora house z napisami angielskimi..Nawet w serialu pozornie ┼éatwym mog─ů by─ç r├│┼╝ne zawi┼ée s┼éowa.

17 (edytowany przez bumyktryfsz 2015-05-22 22:31:31)

Fakt, tak metoda mo┼╝e by─ç skuteczna dla s┼éuchowca, ale nie koniecznie dla wzrokowca. No chyba, ┼╝e ogl─ůda seriale i filmy z angielskimi napisami. Ja zawsze jestem zwolennikiem praktycznej nauki (wol─Ö takie metody ni┼╝ wkuwanie s┼é├│wek), wi─Öc na pewno warto pr├│bowa─ç. Mo┼╝na wtedy ┼é─ůczy─ç przyjemne z po┼╝ytecznym.

18

Na czym polega u Ciebie ta praktyczna nauka ? Mo┼╝esz nam to wszystko wyja┼Ťni─ç..BO jakby nie by┼éo to przecie┼╝ ogl─ůdanie film├│w i seriali z napisami te┼╝ jest jak najbardziej aktualne i te┼╝ jest jak najbardziej na czasie. Po prostu trzeba szuka─ç r├│┼╝nych technik.

19

A ja z kolei gor─ůco polecam inn─ů metod─Ö -- mianowicie gry komputerowe.  Rozumiem, ┼╝e nie ka┼╝dy lubi, czy ma mo┼╝liwo┼Ťci pogra─ç, ale obecne gry posiadaj─ů wiele zalet:
- ┼éadn─ů grafik─Ö
- d┼║wi─Ök, c
- tekst do poczytania (dialogi i inne materiały)
- s─ů wci─ůgaj─ůce.
i wbrew pozorom edukacyjne

20

popieram, gry komputerowe naprawd─Ö mog─ů pom├│c w nauce angielskiego smile dla pocz─ůtkuj─ůcych dobre te┼╝ s─ů filmiki dla dzieci, tak┼╝e ksi─ů┼╝ki z bardzo prostymi tekstami, potem mo┼╝na si─Ö przerzuci─ç si─Ö np. na trudniejsze filmy z polskimi napisami, mo┼╝na sobie te┼╝ ustawi─ç angielskie napisy, ┼╝eby zwi─Ökszy─ç poziom trudno┼Ťci

21

Po r├│wno wszystko. Trzeba troch─Ö seriali i trzeba troch─Ö film├│w. Przede wszystkim trza si─Ö os┼éucha─ç z danym j─Özykiem. Nie ma ┼╝adnego innego wyj┼Ťcia, jak kto┼Ť si─Ö chc─Ö nauczy─ç j─Özyka angielskiego to nie mo┼╝e tylko wchodzi─ç na fora, powinien zdecydowanie bra─ç si─Ö do roboty.

22

Ja po kilku latach wr├│ci┼éam do nauki j─Özyka angielskiego i teraz bardzo du┼╝o ogl─ůdam r├│┼╝nych film├│w. z racji posiadania dzieci to cz─Östo s─ů np Bajki Disneya a sama w wolnych chwilach ogl─ůdam np Pami─Ötniki Wampir├│w  lub Przyjaci├│┼é. bardzo, bardzo mi to pomaga w przypominaniu sobie r├│┼╝nych zwrot├│w.

23

Oj jakie to urocze. ┼╗ygam tenczom. W jaki to spos├│b mo┼╝esz tak si─Ö tym zachwyca─ç ? Przecie┼╝ to, ┼╝e ogl─ůdasz bajki Disneya ┼Ťwiadczy o tym, ┼╝e poziom twojego angielskiego jest naprawd─Ö bardzo ma┼éy. Musisz si─Ö zaj─ů─ç jakimi┼Ť innymi rzeczami - powinna┼Ť si─Ö zapisa─ç na kurs.

24

Do mnie ta forma nauki nie przemawia. Okey mo┼╝na troszk─Ö os┼éucha─ç si─Ö z angielskim fakt, ale ┼╝eby to by┼éa jaki┼Ť spos├│b nauki to nie s─ůdz─Ö. Raczej dodatkowa mo┼╝liwo┼Ť─ç os┼éuchana si─Ö  ze zwrotami, kt├│re nie s─ů nam znane. ┼╗eby si─Ö nauczy─ç ang trzeba przysi─ů┼Ť─ç przy ksi─ů┼╝kach.