1

Temat: Pomoc przy sprawdzianie

Witam, pomo┼╝e mi kto┼Ť z j.francuskim, a dok┼éadnie z tym co dosta┼éem jako temat na sprawdzian smile
test z działu 4:
-s┼éownictwo- strona 48 z ksi─ů┼╝ki
- cechy charakteru
- biografia kolegi lub kogo┼Ť s┼éawnego 9 10 zda┼ä)
- wybór czasownika posiłkowego w czasie passe compose
( etre czy avoir)
- uzgodnienie participe passe z tematem i z dopełnieniem bliższym
- u┼╝ycie czas├│w: imparfait i passe compose

S┼éownictwo znam, chcia┼ébym ┼╝eby kto┼Ť mi przypomnia┼é cechy charatkeru i napisa┼é przyk┼éadow─ů biografi─Ö, nie wiem o co chodzi z wyborem czasownika, uzgodnienie participe passe i u┼╝ycie tych czas├│w tak samo. B┼éagam o pomoc

2

Odp: Pomoc przy sprawdzianie

Nikt Ci nie napisze biografii, bo bez znak├│w francuskich nad literami s┼éowa mog─ů znaczy─ç co┼Ť innego, a na klawiaturze polskiej nie da si─Ö tego zrobi─ç, ale powiem Ci, ┼╝e biografi─Ö po francusku pisze si─Ö tak samo jak po polsku, wi─Öc mo┼╝esz sobie najpierw pouk┼éada─ç w g┼éowie kilka zda┼ä, a nast─Öpnie napisa─ç je po francusku, jednak pami─Ötaj, ┼╝e nie zawsze da si─Ö przet┼éumaczy─ç co do s┼éowa.

Tutaj mam dla ciebie jeszcze kilka cech charakteru.

głupi - stupide
nie┼Ťmia┼éy - timide
cierpliwy - patient
spokojny - calme.
agresywny - agressif.
ostro┼╝ny - prudent
zr─Öczny - habile.
pracowity - travailleur

(Wszystko w os. m─Öskiej).

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

3

Tak pomog┼ée┼Ť i nawet nie wiesz jak wielu osobom pomog┼ée┼Ť, twoje wskaz├│wki bardzo mi si─Ö przyda┼éy. S─ů one przysz┼éo┼Ťciowe i w pe┼éni kompletne. Teraz tak my┼Ťl─Ö, ┼╝e ja to chyba b─Öd─Ö musia┼éa zam├│wi─ç sobie specjaln─ů klawiatur─Ö w j─Özyku francuskim aby trenowa─ç pisanie.

4

napewno takie wskaz├│wki pomog─ů

helpful hints