1 (edytowany przez haes82 2015-04-10 19:53:26)

Temat: Akcent

Kto┼Ť ma patent na ten przekl─Öty ruchomy akcent?

W jednych rzeczownikach/przymiotnikach/zaimkach jest tak, w innych siak. Jakby tego było mało, nie idzie się tego nauczyć na pamięć, bo przy koniugacji i deklinacji starannie przeze mnie wykuty sposób akcentowania idzie się walić, bo nagle okazuje się, że w przypadkach zależnych zmienia się sylaba akcentowana (pół biedy, gdyby po prostu się zmieniała zawsze - ona zmienia się tylko CZASEM, w losowo wybranych sytuacjach).

Czasem ten sam wyraz ma kilka znacze┼ä w zale┼╝no┼Ťci od tego, jak go zaakcentujemy, a ┼╝eby dope┼éni─ç ca┼éo┼Ťci tej tragedii okazuje si─Ö, ┼╝e istniej─ů wyrazy, kt├│re w zale┼╝no┼Ťci od sposobu ich u┼╝ycia (np. przeno┼Ťny lub dos┼éowny) raz akcentuje si─Ö tak, raz inaczej.

Dobija mnie to, akcent jest garbem tego j─Özyka i lekko zniech─Öca. Ucz─Ö si─Ö od ponad roku, wydaje si─Ö, ┼╝e robi─Ö post─Öpy, ale prawie zawsze okazuje si─Ö, ┼╝e w pi─Öknie wyrecytowanym przeze mnie zdaniu gdzie┼Ť tam postawi┼éem akcent na ostatniej zamiast na trzeciej od ko┼äca sylabie.

Jedyn─ů regu┼é─ů przeze mnie dotychczas zauwa┼╝on─ů jest to, ┼╝e najcz─Ö┼Ťciej (na oko w 50-60% przypadk├│w) akcent idzie, jak w polskim, na drug─ů od ko┼äca. I kiedy nie jestem pewien, w┼éa┼Ťnie tak akcentuj─Ö. Poza tym jednak - wolna amerykanka. Pierwsza, ostatnia, przedostatnia, trzecia od ko┼äca... na g┼éow─Ö mo┼╝na dosta─ç!

To jak, jakie┼Ť konkretne wskaz├│wki/zasady/regu┼éy?