Temat: Przy┼Ťpieszona nauka rosyjskiego

Witam,
jestem aktualnie w takiej sytuacji, ┼╝e m├│j rosyjski jest na poziomie ok. A2/B1 a do ko┼äca czerwca potrzebuj─Ö opanowa─ç go na poziomie C1. Ze wzgl─Ödu na moj─ů sytuacj─Ö zawodow─ů w gr─Ö wchodzi jedynie samodzielna nauka w domu, z mo┼╝liwo┼Ťci─ů s┼éuchania nagra┼ä w drodze z/do pracy. Nie wiem tylko do ko┼äca, jak b─Ödzie lepiej i praktyczniej:
1) skorzysta─ç z samouczka, kt├│ry poprowadzi za r─Ök─Ö w ka┼╝dym aspekcie j─Özykowym
czy
2) korzysta─ç z ksi─ů┼╝ki do gramatyki, repetytorium leksykalnego plus s┼éucha─ç radia rosyjskiego, ogl─ůda─ç filmy czy podcasty. (a je┼Ťli tak to jak sobie zorganizowa─ç tak─ů nauk─Ö, ┼╝eby by┼éa w miar─Ö sp├│jna?)
W czasie wolnym od pracy zawodowej przy dobrej organizacji dnia jestem w stanie po┼Ťwi─Öci─ç do 2 godz dziennie na rosyjski.
Prosz─Ö o rad─Ö.

2

Odp: Przy┼Ťpieszona nauka rosyjskiego

Mo┼╝e Tobie pomo┼╝e - http://woofla.pl/jak-sie-nauczyc-rosyjskiego/

Tak ca┼ékiem powa┼╝nie, nie ograniczaj si─Ö tylko do jednej z podanych wy┼╝ej rzeczy, bo zawsze b─Ödziesz mia┼éa wtedy braki w kompetencjach jakie mo┼╝esz naby─ç przy pomocy drugiego ze ┼║r├│de┼é. Samouczki moim zdaniem wy┼╝ej ni┼╝ na  B1/B2 (w porywach) nie s─ů w stanie doprowadzi─ç. Du┼╝o czytaj, s┼éuchaj, w miar─Ö mo┼╝liwo┼Ťci rozmawiaj.

3

Dzi─Ökuj─Ö za rad─Ö. W takim razie skupi─Ö si─Ö bardziej na radiu i prasie smile

4

I jak post─Öpuje nauka? Poni┼╝ej kilka wskaz├│wek ode mnie.

Żeby skutecznie nauczyć się języka, trzeba równolegle rozwijać 4 kompetencje językowe: mówienie, słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem oraz pisanie.
Radio i prasa pozwol─ů Ci rozwin─ů─ç tzw. umiej─Ötno┼Ťci bierne czyli czytanie i s┼éuchanie. Pozostaje jeszcze praca nad sprawno┼Ťciami czynnymi czyli m├│wieniem i pisaniem.
Poniewa┼╝ chcesz pracowa─ç samodzielnie proponuj─Ö nast─Öpuj─ůce ─çwiczenia:
- pisemne i ustne streszczanie tego co przeczyta┼éa┼Ť i us┼éysza┼éa┼Ť;
- wypisywanie z tekstu kilku lub kilkunastu s┼é├│w, kt├│re chcesz zapami─Öta─ç i pisanie z ich wykorzystaniem np. opowiadania lub listu - pracujesz nad leksyk─ů i ─çwiczysz pisanie;
- jak najcz─Östsze m├│wienie do siebie na g┼éos w j─Özyku rosyjskim (podczas prowadzenia samochodu, zamiatania, k─ůpieli - w ka┼╝dej mo┼╝liwej sytuacji) - najlepiej z wykorzystaniem leksyki i struktur gramatycznych, nad kt├│rymi akurat pracujesz - dzi─Öki temu przeniesiesz je z zasob├│w biernych do czynnych;
- powtarzanie tego co us┼éysza┼éa┼Ť w filmie, podca┼Ťcie itd. (nawet bez zatrzymywania nagrania - na bie┼╝─ůco, zdanie po zdaniu) - dzi─Öki temu ─çwiczysz wymow─Ö i akcenty.

┼╗ycz─Ö powodzenia i trzymam kciuki!