1

Temat: Rozm├│wki z wymow─ů

Poszukuj─Ö jakichkolwiek rozm├│wek lub listy ze zwrotami po ukrai┼äsku ┼é─ůcznie z polskim t┼éumaczeniem ale g┼é├│wnie zale┼╝y mi na tym aby by┼éo z pokazana wymow─ů lub plikiem audio.

Chodzi mi ze potrzebuje podstawowych zwrot├│w a w chwili obecnej czytanie i cyrylicy i pr├│bowanie tego wym├│wi─ç nie wchodzi w gr─Ö.

Og├│lnie to zaczynam nauk─Ö tego j─Özyka w celach rozrywkowych i chcia┼ébym najpierw opanowa─ç dialogi z tego wzgl─Ödu ┼╝e mam du┼╝─ů styczno┼Ťc z tym j─Özykiem na co dzie┼ä a dopiero p├│┼║niej pismo. NIestety aktualnie ucz─Ö si─Ö dw├│ch innych w celach zawodowych wiec lekko nie jest big_smile

2

Odp: Rozm├│wki z wymow─ů

Podziwiam ludzi, kt├│rzy s─ů w stanie opanowa─ç wy┼é─ůcznie j─Özyk m├│wiony, nie my┼Ťl─ůc i nie pr├│buj─ůc nawet tego zrobi─ç z pismem. Dla mnie akurat pismo to absolutna podstawa, a s┼é├│wka czy dialogu s┼éyszanego przez lektora nawet nie jestem w stanie cz─Östo powt├│rzy─ç, a co dopiero zapami─Öta─ç - bo cz─Östo nie niem np. czy s┼éysza┼éem tam "a" czy "e", albo czy jest tam "sz" czy "┼╝". Strasznie mi to utrudnia i denerwuje i chocia┼╝ zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e wymowa jest najwa┼╝niejsza w komunikacji nie wyobra┼╝am sobie nauki opartej tylko i wy┼é─ůcznie na audio.

Chyba ┼╝e chodzi o kurs Pimsleur. Jest genialny, oparty praktycznie wy┼é─ůcznie na audio (pisanie, a raczej czytanie jest w ┼Ťladowych ilo┼Ťciach i do tego nieobowi─ůzkowe). Polega na wys┼éuchiwaniu dialog├│w, powtarzaniu ich fragment├│w oraz wymusza na s┼éuchaczu tworzenie w┼éasnych zda┼ä na podstawie ju┼╝ znanych s┼é├│wek. Bardzo anga┼╝uj─ůcy, bardzo aktywizuj─ůcy i znakomity jako wprowadzenie do j─Özyka.

Niestety, ma kilka wad:
a) J─Özykiem prowadz─ůcym dla kursu jest angielski - i chocia┼╝ to raczej podstawowy angielski, to jednak ten podstawowy angielski nale┼╝y naprawd─Ö dobrze mie─ç w g┼éowie
b) Cena zwala z n├│g (ok. 120 dolar├│w za pliki MP3, no┼Ťniki fizyczne s─ů duuuuuuuu┼╝o dro┼╝sze). Na szcz─Ö┼Ťcie Polak potrafi i kto chce, poradzi sobie z tym problemem. Wi─Öcej nie powiem, bo mnie jeszcze zbanuj─ů.
c) Niestety, jest bardzo, ale to bardzo podstawowy. Takie zupe┼éne podstawy podstaw, na oko 200-300 s┼é├│w, nieco gramatyki i to bardzo wybi├│rczej - np. do samego ko┼äca nie poznali┼Ťmy zaimka "ĐéđŞ" ("ty") i konsekwentnie pos┼éugiwano si─Ö wy┼é─ůcznie form─ů grzeczno┼Ťciow─ů "đ▓đŞ" (wy - odpowiednik naszego pan/pani). Zatem jest tego naprawd─Ö niewiele, ale zrobione jest bardzo dobrze, wr─Öcz rewelacyjnie.

Kurs wci─ůga i mobilizuje, dla mnie by┼éy pierwszym kontaktem z j─Özykiem, kt├│ry trwa do dzi┼Ť.

3 (edytowany przez SeDay 2015-03-09 20:36:21)

Napisa┼éem ┼╝e pismo mnie w tej chwili mniej interesuje z tego powodu ┼╝e "poradniki' do nauki pisma sam sobie potrafi─Ö znale┼║─ç i z tego co widz─Ö (pr├│buj─Ö od kilku dni) a┼╝ tak trudne nie jest a zale┼╝y mi g┼é├│wnie na wymowie bo na codzie┼ä mam styczno┼Ť─ç z osobami z Ukrainy i pismo raczej ma┼éo si─Ö przydaje jak sama wymowa, zreszt─ů gdy sie ich pyta┼éem jak opanowali j. polski to w┼éa┼Ťnie z rozmowy, ma┼éo kto potrafi pisa─ç.

Je┼╝eli chodzi o angielski to akurat nei stanowi on problemu bo cho─ç nie znam go na poziomie zaawansowanym to bez problemu potrafi┼ébym sie porozumie─ç np. gdzie┼Ť na ulicy czy przez internet.

Co do tego kursu to wiem o co Ci chodzi i na szcz─Ö┼Ťcie znam takie miejsca, w ka┼╝dym razie dzi─Öki za porad─Ö.

4

Rozm├│wki z nagraniem znajdziesz: http://www.goethe-verlag.com/book2/PL/

5

I w┼éa┼Ťnie takie cos potrzebowa┼é, je┼Ťli chodzi o pisownie to potrzebowa┼éem dw├│ch dni aby opanowa─ç i idzie coraz lepiej. W moim przypadku w ca┼éo┼Ťci pomaga to ┼╝e szybko mog─Ö wykorzysta─ç to co sie nauczy┼éem w praktyce i liczyc na ewentualn─ů korekt─Ö smile

6

Dzień dobry. chcę przestudiować język polski, a u zamian mogę wykształcić języka ukraińskiego

7

Na czym dokladnie mialoby to polegac?