Temat: Powrót do rosyjskiego, jakie materiały ?

Witam, wiele lat temu uczy┼éem si─Ö rosyjskiego, przez prawie 6 lat. By┼éem w pi─Öknym Kaliningradzie na pocz─ůtku lat 90-tych. P├│┼║niej zmieni┼éy si─Ö ┼Ťwiatopogl─ůdy i tak rosyjski po ma┼éu ulecia┼é w niepami─Ö─ç. Szkoda, bo j─Özyk bardzo lubi┼éem, mia┼éem dobre wyniki w nauce, pracowa┼éem z techniczn─ů dokumentacj─ů w tym j─Özyku. Dzi┼Ť chcia┼ébym powr├│ci─ç  do nauki, odrobi─ç stracony czas. Od czego powinienem zacz─ů─ç ? Znam alfabet, potrafi─Ö przeczyta─ç, cho─ç z trudem i powoli, znam kilka podstawowych zwrot├│w, ale jednak 15 lat przerwy (od ostatniego kontaktu z j─Özykiem)  zrobi┼éo swoje. Ponadto mieszkam za granic─ů, bardzo daleko od Rosji (i Polski), mam wi─Öc ograniczone mo┼╝liwo┼Ťci. Mo┼╝e kto┼Ť poleci ciekawe materia┼éy dost─Öpne w necie lub/i porady jak si─Ö uczy─ç samodzielnie.
Pozdawiam

2

Odp: Powrót do rosyjskiego, jakie materiały ?

Ja rosyjskiego akurat si─Ö nie ucz─Ö, ale w sumie og├│lnie mog─Ö zaproponowa─ç Ci niebieskie fiszki - metoda dobra do wch┼éoni─Öcia wielu s┼é├│wek i w sumie mo┼╝na odnie┼Ť─ç to do ka┼╝dego j─Özyka. Do rosyjskiego te┼╝ s─ů - zabierasz w kiesze┼ä kilka fiszek i wymieniasz co jaki┼Ť czas na nowe z innym materia┼éem. Si─Ögasz po nie kiedy chcesz. Fajna metoda.

3

Jest wiele kursów on-line w Internecie. Spotkałam np. kurs na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=S8SMI8IK_Xg
Ciekawie skonstruowane s─ů tak┼╝e lekcje na stronie:
https://www.busuu.com
Tam pog┼é─Öbiam swoje umiej─Ötno┼Ťci z j. angielskiego. Jestem dosy─ç zadowolona.
Nad j. niemieckim i angielskim pracuj─Ö tak┼╝e przy pomocy serwisu kursy123.pl firmy Funmedia. Jest on p┼éatny, ale nasza gmina wykupi┼éa ten kurs dla u┼╝ytkownik├│w Biblioteki Miejskiej. Cieszy si─Ö on tak ogromnym zainteresowaniem, ┼╝e biblioteka zmuszona by┼éa dokupi─ç komputery i tablety. Przyznam szczerze, ┼╝e z tej formy jestem najbardziej zadowolona. Widz─Ö najlepsze efekty. Tym bardziej, ┼╝e pracujemy wg ustalonego harmonogramu w ilo┼Ťci godzin dogodnej dla ucz─ůcego si─Ö. Jest wi─Öc regularno┼Ť─ç, kt├│ra zapewnia najlepsze efekty. Plusem tego systemu jest te┼╝ to, ┼╝e przed ka┼╝d─ů lekcj─ů i po lekcji zalecana jest powt├│rka s┼é├│wek.
Doskona┼éym utrwaleniem i pog┼é─Öbieniem poziomu ju┼╝ poznanego j─Özyka jest korzystanie z rodzimych medi├│w, np. TV. W┼éa┼Ťnie rosyjskie programy telewizyjne ogl─ůdam codziennie. Dzi─Öki temu czuj─Ö si─Ö tak, jakbym obcowa┼éa ze ┼Ťrodowiskiem pos┼éuguj─ůcym si─Ö danym j─Özykiem obcym. Naprawd─Ö polecam.
Pozdrawiam i ┼╝ycz─Ö sukces├│w!
P.S. Z wykszta┼écenia jestem w┼éa┼Ťnie rusycystk─ů.

4

Bardzo fajna pozycja to "Rosyjski w t┼éumaczeniach" - wymaga du┼╝o przepisywania, ale daje efekty. Chyba mog─Ö poleci─ç r├│wnie┼╝ "Rosyjski. Rozmawiaj na ka┼╝dy temat". Drugiej ksi─ů┼╝ki nie posiadam, ale mam takow─ů w wariancie j─Özyka niemieckiego i jest fajnie zrobiona dla tych, kt├│rzy tylko musza sobie od┼Ťwie┼╝y─ç zdania - takie bardziej rozbudowane rozm├│wki.

5

Mo┼╝e jaki┼Ť kurs w szkole  j─Özykowej lub fiszki. W empik mo┼╝na kupi─ç r├│┼╝nego rodzaju ksi─ů┼╝ki oraz nagrania do nauki r├│┼╝nych j─Özyk├│w. W sieci na r├│┼╝nych portalach edukacyjnych r├│wnie┼╝ znajdziesz pewne materia┼éy https://notatek.pl/czas-terazniejszy-opis-i-przyklady

6

Du┼╝y zestaw fiszek na pocz─ůtek by┼éby chyba faktycznie niez┼éy : )

7

W sumie jestem w podobnej sytuacji, bo po latach postanowi┼éem od┼Ťwie┼╝y─ç rosyjski. Z angielskim u mnie ju┼╝ ok, wi─Öc czas na nowe wyzwania. Dlatego zapisa┼éem si─Ö na intensywny kurs do empiku, bo nie za bardzo mam czas na regularne zaj─Öcia, a bardzo zale┼╝y mi, ┼╝eby nie zapomnie─ç jak si─Ö m├│wi po rosyjsku smile

8

Moim zdaniem po tak d┼éugiej przerwie trzeba by by┼éo wr├│ci─ç do podstaw. Bardzo fajny kurs wypu┼Ťci┼éo wydawnictwo Edgar - nazywa si─Ö "Rosyjski - Kurs Podstawowy (CD w komplecie)".
Jestem pewna, ┼╝e pomo┼╝e Ci nieco od┼Ťwie┼╝y─ç znajomo┼Ť─ç rosyjskiego wink