Temat: Deklinacje rzeczownik├│w

Witajcie smile Czytam to forum ju┼╝ od d┼éu┼╝szego czasu, a zalogowa┼éam si─Ö na nim w┼éa┼Ťnie dzi┼Ť, poniewa┼╝ ucz─Ö si─Ö deklinacji rzeczownika i sprawiaj─ů mi one nieco trudno┼Ťci.

Chodzi mi o to jak dopasowa─ç rzeczownik do odpowiedniej deklinacji. W jednej ksi─ů┼╝ce podaj─ů, ┼╝e do I deklinacji mo┼╝na zaliczy─ç rzeczowniki rodzaju ┼╝e┼äskiego, m─Öskiego i nijakiego zako┼äczone na "đ░" i "ĐĆ". W innej ksi─ů┼╝ce jest napisane, ┼╝e chodzi tylko o rodzaj m─Öski i ┼╝e┼äski. Jak wi─Öc jest naprawd─Ö?

Dalej - jest napisane, ┼╝e w II deklinacji mamy te┼╝ rzecz. rodz. nijakiego zako┼äczone na "đż", "đÁ" i "ĐĆ". Tak┼╝e ten rodzaj nijaki z odpowiednimi ko┼äc├│wkami pokrywa si─Ö i sprawa zaczyna si─Ö troch─Ö komplikowa─ç.

Mo┼╝e kto┼Ť bardziej do┼Ťwiadczony mo┼╝e mi to obja┼Ťni─ç?? smile

2

Odp: Deklinacje rzeczownik├│w

Zdecydowanie za ma┼éo wiem o tym j─Özyku, aby robi─ç za eksperta, ale (podpieraj─ůc si─Ö podr─Öcznikiem Zinkiewicz Tomanek/Baraniwska) zdaje si─Ö, ┼╝e I deklinacja dotyczy praktycznie wy┼é─ůcznie rodzaju ┼╝e┼äskiego oraz nielicznych rzeczownik├│w rodzaju m─Öskiego (jak ĐüĐéđ░ĐÇđżĐüĐéđ░).

W II deklinacji opr├│cz klasycznych m─Öskich z ko┼äcowk─ů zerow─ů lub ko┼äc├│wk─ů -o s─ů te┼╝ rzeczowniki nijakie - zar├│wno te zako┼äcznone klasycznie na -o/-e, jak i zako┼äczone na: -đŻđŻĐĆ, -ĐéĐéĐĆ, -đÂđÂĐĆ, -ĐćĐćĐĆ, -ггĐĆ, -ĐÇĐéĐĆ, -đ▒'ĐĆ, -đ╝'ĐĆ Đľ -ĐÇ'ĐĆ

Opr├│cz tego musimy jeszcze wzi─ů─ç pod uwag─Ö obecno┼Ť─ç III oraz IV deklinacji.

Wynika z tego, ┼╝e:
- wszystkie rzeczowniki ┼╝e┼äskie nale┼╝─ů do I lub III deklinacji
- prawie wszystkie rzeczowniki m─Öskie nale┼╝─ů do II deklinacji; nieliczne (z ko┼äc├│wk─ů -a) do I
- rzeczowniki nijakie zasadniczo niezale┼╝nie od ko┼äc├│wki nale┼╝─ů do II deklinacji; istnieje jednak stosunkowo nieliczna grupa wyj─ůtk├│w (r├│wnie┼╝ zako┼äczonych na -ĐĆ), kt├│re nale┼╝─ů do IV deklinacji.

3

Bardzo dzi─Ökuj─Ö za odpowied┼║ smile W┼éa┼Ťnie chodzi┼éo mi o takie podsumowanie.

4

sabung ayam filipina 2017