51

Odp: Najcz─Ö┼Ťciej pope┼éniane b┼é─Ödy

KamilKuczynski napisał/a:
Melly napisał/a:

Oj tam zaraz si─Ö czepiam - sama pope┼éniam b┼é─Ödy, czasem strasznie banalne, ale po 8 latach nauki powinna ju┼╝ chyba co┼Ť nieco┼Ť kuma─ç. I wierz mi, na nic si─Ö zda┼éy moje pr├│by pomocy: sprawdzanie prac z wyt┼éumaczeniem b┼é─Öd├│w czy plakaciki z dok┼éadnym rozpisaniem kiedy u┼╝ywamy i w jaki spos├│b tworzymy dany czas czy struktur─Ö gramatyczn─ů. Nie wiem, czy takie przypadki da si─Ö uratowa─ç hmm Je┼Ťli kto┼Ť ma jaki┼Ť sprawdzony spos├│b, to poprosz─Ö.

Mia┼éem bardzo podobny problem. Teraz czytam ksi─ů┼╝ki w oryginale i m├│wi─Ö swobodnie po angielsku. Probowa┼éem takich metod jak piszesz, ale nie dzia┼éa┼éy. Dlatego postanowi┼éem poszuka─ç innego sposobu. Jak chcesz jej pom├│c to wypo┼╝ycz dla niej jak─ů┼Ť uproszczon─ů ksi─ů┼╝k─Ö po angielsku. Jak przeczyta takich 10 to gwarantuje Ci, ┼╝e spokojnie opanuje gramatyk─Ö.

s─ů ludzie , kt├│rzy nie s─ů w stanie j─Özyk├│w si─Ö nauczy─ç wink   nie ka┼╝dy ma do tego zdolno┼Ť─ç czy nie ka┼╝dy po prostu to lubi.  r├│wnie dobrze Ci sami ludzie, mog─ů by─ç ┼Ťwietni z matematyki a my wtedy le┼╝ymy wink
Nie zgadzam si─Ö z tym. Te┼╝ tak kiedys my┼Ťla┼éem. Ale teraz wiem, ┼╝e to kwestia dobrych metod. Wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b "bez talentu" pr├│buje nauczy─ç si─Ö j─Özyka obcego poprzez nauk─Ö gramatyki, a wystarczy w du┼╝ym skr├│cie du┼╝o czyta─ç i s┼éucha─ç. Nic wi─Öcej.

Ka┼╝dy ma talent j─Özykowy smile Trzeba go tylko w sobie odkry─ç smile Talent, w sensie - mi┼éo┼Ť─ç do nauki... Tylko oddaj─ůc si─Ö j─Özykowi w 100% mo┼╝na si─Ö go nauczy─ç tongue

52

aboco napisał/a:

s─ů ludzie , kt├│rzy nie s─ů w stanie j─Özyk├│w si─Ö nauczy─ç wink   nie ka┼╝dy ma do tego zdolno┼Ť─ç czy nie ka┼╝dy po prostu to lubi.  r├│wnie dobrze Ci sami ludzie, mog─ů by─ç ┼Ťwietni z matematyki a my wtedy le┼╝ymy wink

Zgadza si─Ö, ┼╝e niekt├│rzy mog─ů by─ç dobrzy w matematyce, a s┼éabi w j─Özykach je┼Ťli stosuj─ů te same metody nauki.
Tutaj opisa┼éem to szerzej: http://effortlessenglishclub.pl/angiels ÔÇŽ jak-sport/

Ka┼╝dy ma talent j─Özykowy smile Trzeba go tylko w sobie odkry─ç smile Talent, w sensie - mi┼éo┼Ť─ç do nauki... Tylko oddaj─ůc si─Ö j─Özykowi w 100% mo┼╝na si─Ö go nauczy─ç tongue

Dok┼éadnie. Nawet je┼╝eli nie ma talentu to ma na pewno mo┼╝liwo┼Ťci.

53

KamilKuczynski napisał/a:
aboco napisał/a:

Zgadza si─Ö, ┼╝e niekt├│rzy mog─ů by─ç dobrzy w matematyce, a s┼éabi w j─Özykach je┼Ťli stosuj─ů te same metody nauki.
Tutaj opisa┼éem to szerzej: http://effortlessenglishclub.pl/angiels ÔÇŽ jak-sport/

Dok┼éadnie. Nawet je┼╝eli nie ma talentu to ma na pewno mo┼╝liwo┼Ťci.

To dlatego tyle os├│b nawet po tych 10 latach nauki w szkole nie potrafi wyduka─ç z siebie 2 zda┼ä - no ale skoro my┼Ťl─ů, ┼╝e 2 lub 3 godziny w tygodniu + czasem jaka┼Ť praca domowa wystarcz─ů, to si─Ö nie dziwi─Ö.
I na pewno spr├│buj─Ö z tymi uproszczonymi ksi─ů┼╝kami - dzi─Öki za pomys┼é smile Mam mas─Ö w┼éasnych, na r├│┼╝nych poziomach, a jako┼Ť o tym nie pomy┼Ťla┼éam big_smile W takiej szkolnej nauce chyba najgorsze jest to, ┼╝e korzystamy praktycznie tylko z jednego ┼║r├│d┼éa nauki, jakim jest podr─Öcznik czy repetytorium. Gdyby tak ogl─ůda─ç filmy, czyta─ç gazety czy artyku┼éy w oryginale, korzysta─ç z multimedialnych program├│w, to zaraz przysz┼éaby praktyczna znajomo┼Ť─ç j─Özyka, odruchowo by┼éoby wiadomo, gdzie u┼╝y─ç jakiego czasu czy konstrukcji. I mo┼╝e wtedy nie by┼éoby tylu banalnych b┼é─Öd├│w smile

54

Melly napisał/a:

To dlatego tyle os├│b nawet po tych 10 latach nauki w szkole nie potrafi wyduka─ç z siebie 2 zda┼ä - no ale skoro my┼Ťl─ů, ┼╝e 2 lub 3 godziny w tygodniu + czasem jaka┼Ť praca domowa wystarcz─ů, to si─Ö nie dziwi─Ö.

Dok┼éadnie tak. J─Özyka trzeba uczy─ç si─Ö conajmniej godzine dziennie. P├│┼é godziny te┼╝ nie jest z┼éym czasem, ale post─Öpy "id─ů" bardzo powoli.

Melly napisał/a:

I na pewno spr├│buj─Ö z tymi uproszczonymi ksi─ů┼╝kami - dzi─Öki za pomys┼é smile

Prosz─Ö bardzo.

Melly napisał/a:

W takiej szkolnej nauce chyba najgorsze jest to, ┼╝e korzystamy praktycznie tylko z jednego ┼║r├│d┼éa nauki, jakim jest podr─Öcznik czy repetytorium. Gdyby tak ogl─ůda─ç filmy, czyta─ç gazety czy artyku┼éy w oryginale, korzysta─ç z multimedialnych program├│w, to zaraz przysz┼éaby praktyczna znajomo┼Ť─ç j─Özyka, odruchowo by┼éoby wiadomo, gdzie u┼╝y─ç jakiego czasu czy konstrukcji. I mo┼╝e wtedy nie by┼éoby tylu banalnych b┼é─Öd├│w smile

Dokładnie tak. Ja tak robię z chińskim. Mam podręcznik + kurs internetowy do nauki pisania i zanim zapomnę danego słówka to pojawia się w drugim miejscu. I po drugie taka forma nauki tak szybko nie nudzi.

55

ostatnio dowiedzia┼éam si─Ö, ┼╝e m├│wi si─Ö "de" (the) przed s┼éowami zaczynaj─ůcymi si─Ö na sp├│┼ég┼éosk─Ö np. the bus /de bas/ i analogicznie "di" np. the end /di end/ yikes

56 (edytowany przez GAUDENCJA77 2015-04-24 21:43:18)

Ja w┼éa┼Ťnie mia┼éam problem, kiedy nale┼╝y stosowa─ç "the" , angielski wbrew pozorom nie jest j─Özykiem prostym, jego nauka wymaga wiele determinacji i zaanga┼╝owania, co na pewno proste nie jest, wiem to po sobie, ale jak ju┼╝ si─Ö osi─ůgnie jakie┼Ť wyniki to duma cz┼éowieka rozpiera.. ja najcz─Ö┼Ťciej pope┼éniam b┼é─Ödy przy wymawianiu s┼é├│wek , bo wydaje mi si─Ö , ┼╝e te same litery za ka┼╝dym razem s─ů wymawiane w inny spos├│b;/

---------------------------
┼Üwietne warunki umowy t┼éumaczenia patent├│w Zobacz ÔÇô podpisz.

57 (edytowany przez glendawawa1331 2016-10-04 07:59:03)

Ja angielskiego ucz─Ö si─Ö ju┼╝ trzy lata, jednak nadal mam problem ze s┼éownictwem, a dok┼éadniej z wymow─ů , bowiem mam  wra┼╝enie, ┼╝e pewne s┼éowa i litery w r├│┼╝nych wyrazach wymawia si─Ö zupe┼énie inaczej, a ja nigdy nie wiem jak jest w┼éa┼Ťciwie;/

58

Dlatego powinno si─Ö jak najwi─Öcej ogl─ůda─ç filmy b─ůd┼║ r├│┼╝ne programy w j─Özyku angielskim oraz rozmawia─ç przez skype z osobami z Wielkiej Brytanii. To pozwoli si─Ö os┼éucha─ç z tym j─Özykiem i automatycznie poprawia─ç przez nas wymow─Ö.

59 (edytowany przez cieszygor78 2015-06-06 14:46:51)

Takie s┼éownictwo to tylko za┼Ťmiecanie j─Özyka, powinni┼Ťmy raczej dba─ç i stara─ç si─Ö nie pope┼énia─ç b┼é─Öd├│w. Dobrze, ┼╝e akurat w przypadku tego s┼é├│wka da si─Ö domy┼Ťle─ç, ┼╝e chodzi o lepszy, ale w niekt├│rych rzeczywi┼Ťcie mo┼╝e wyj┼Ť─ç komicznie.

Interesuj─Ö cie technika? troch─Ö elektronika? http://kabelek.bloog.pl/ Zapraszam na m├│j blog tam mam wiele wiadomo┼Ťci dla ciebie!

60 (edytowany przez Lavonnavip1515 2015-06-02 21:15:16)

Ludzie notorycznie pope┼éniaj─ů b┼é─Ödy w wymowie u┼╝ywaj─ůc j─Özyka angielskiego, wed┼éug mnie pomimo wszystko nie powinni┼Ťmy si─Ö wstydzi─ç, ale u┼╝ywa─ç j─Özyka, bo jest ona naprawd─Ö mo┼╝liwy do ogarni─Öcia, wed┼éug mnie pope┼énianie b┼é─Öd├│w w wymowie mobilizuje do dalszej pracy i do systematycznej nauki i samodoskonalenia si─Ö:)

Chcesz si─Ö dowiedzie─ç wi─Öcej na temat logistyki? Wejd┼║ na tego bloga http://przeprowadzkii.blog.pl/ i znajd┼║ du┼╝o cennych porad!

61 (edytowany przez Spencer77 2015-06-24 12:23:02)

B┼é─Ödy mo┼╝na wyeliminowa─ç tylko przez konsekwentne u┼╝ywanie j─Özyka. W moim przypadku to si─Ö sprawdzi┼éo, nie m├│wi─Ö, ┼╝e jestem alf─ů i omeg─ů, ale na pewno wi─Öcej s┼é├│wek wypowiadam teraz intuicyjnie, nie zastanawiaj─ůc si─Ö... i zazwyczaj daje rad─Ö wink

B─ůd┼║ pi─Ökna na co dzie┼ä! Zadbaj o swoje cia┼éo domowymi sposobami! Wejd┼║ na mojego bloga https://zostanmiss.wordpress.com/ i przekonaj si─Ö, bo warto!

62 (edytowany przez EKOBABARA1692 2015-06-23 21:04:31)

Najwi─Öksze za┼éamanie j─Özykowe prze┼╝ywam, gdy widz─Ö pomieszanie czas├│w w jednym zdaniu albo takie kwiatki jak gubienie czasownika'to be', czy wymy┼Ťlanie w┼éasnej trzeciej formy czasownik├│w nieregularnych.

Boje sie czasem, ze jak zaslabne nikt mi nie pomoze szczegolne w nocy..co sie wtedy stanie i kto mi wtedy przyjdzie NA http://naratunek.tumblr.com/ moze tu zajrze.

63

A jakby┼Ť wym├│wi┼é to pierwsze t?:D Oczywi┼Ťcie, ┼╝e jest nieme. W j─Özyku zachodz─ů uproszczenia fonetyczne i trzeba o tym pami─Öta─ç

64 (edytowany przez Thecheyenne2845 2015-06-07 19:03:28)

Ja najcz─Ö┼Ťciej spotykam si─Ö z m├│wieniem przy podawaniu komu┼Ť czego┼Ť "Please" zamiast na przyk┼éad "Here you are". A jesli chodzi o wymow─Ö to cz─Östo daje si─Ö s┼éysze─ç  /Knaif/ albo /Wrait/ chocia┼╝ pierwsze litery tych s┼é├│w s─ů nieme... to samo jest w przypadku s┼éowa "castle", w kt├│rym nieme jest "T" a Polacy nagminnie je wymawiaj─ů.

Chcesz si─Ö dowiedzie─ç wi─Öcej na temat w─Ödkarstwa? Wejd┼║ na tego bloga http://razywiecej.blog4u.pl/komentarze- ÔÇŽ rstwa.html i znajd┼║ du┼╝o cennych porad!

65

U mnie ciarki na plecach powoduje wymówienie "h" w słowie "hour", a spotykam się z tym. Sporadycznie, bo sporadycznie, ale BOLI. big_smile

A co do "Please" to się zgodzę, ostatnio nawet spotkała mnie podobna sytuacja w McDonaldzie. Też boli big_smile

66 (edytowany przez negro_y_azul 2014-08-28 00:01:54)

Z najciekawszych błędów, z jakimi się spotkałam:
"I'm a gentelman off the rail" przet┼éumaczone jako "Jestem panem kolei" (z napis├│w do kt├│rego┼Ť odcinka "Mad Men") smile

P.S.

Thecheyenne2845 napisał/a:

Ja najcz─Ö┼Ťciej spotykam si─Ö z m├│wieniem przy podawaniu komu┼Ť czego┼Ť "Please" zamiast na przyk┼éad "Here you are".

Bo to kalka nie tylko z polskiego, ale te┼╝ np. z niemieckiego - tam sprawa jest r├│wnie prosta jak u nas i "bitte" = "prosz─Ö", niezale┼╝nie od kontekstu. smile

67

Ciekawy w─ůtek! Gdyby nie Wasze wpisy, pewnie dalej tkwi┼ébym w nie┼Ťwiadomo┼Ťci i u┼╝ywa┼é niekt├│rych zwrot├│w w b┼é─Ödny spos├│b. Czekam na kolejne wpisy.

68

Super w─ůtek, pe┼éen dobrych wskaz├│wek. Mam nadziej─Ö, ┼╝e b─Ödziecie podawa─ç wi─Öcej przyk┼éad├│w najcz─Ö┼Ťciej pope┼énianych b┼é─Öd├│w. Pozdrowienia dla autora tego w─ůtku.

69

Z j─Özykami jest dok┼éadnie tak samo, jak z mi─Ö┼Ťniami. Je┼╝eli nawet cz┼éowiek opanowa┼é dany j─Özyk na poziomie nawet C1, to przy nieu┼╝ywaniu go przez jaki┼Ť czas potrzebny jest okres wprawy. Im d┼éu┼╝ej czas nieu┼╝ywania trwa, tym d┼éu┼╝szy czas na rekonwalescencj─Ö jest potrzebny.

Najlepiej wtedy wpa┼Ť─ç w wir nativ├│w lub 10 godzin dziennie s┼éucha─ç wiadomo┼Ťci (powtarzaj─ů je ca┼éy dzie┼ä w k├│┼éko, ┼éatwo mo┼╝na si─Ö przyzwyczai─ç do terminologii) i kilka godzin czyta─ç, najlepiej krymina┼éy. Krymina┼éy s─ů idealne, poniewa┼╝ zawieraj─ů w sobie opisy, wypowiedzi w j─Özyku m├│wionym, potocznym, wartk─ů akcj─Ö i s─ů lekko napisane.

Powodzenia!

--
http://blog.slavis.net/tlumaczenia/tlum ÔÇŽ onalistom/

70

Ja nagminnie np pope┼éniam b┼é─Ödy przy u┼╝ywaniu czas├│w, jednak s┼éysza┼éem ┼╝e w mowie potocznej, anglicy czy amerykanie i tak korzystaj─ů z trzech - future, present simple i past simple.

71

On October 28, 2016,NFL Jerseys Sino-German Ecological Park and Germany's Bayern Munich Football Club signed a contract to establish the first Bayern Munich football school in Germany,NFL Cheap Sports Jerseys which will allow Bayern Youth Training System to land in China and settle in Qingdao.Adidas NHL Jersey In February 2017,Adidas NBA Swingman Jersey the first official training event organized by the Bayern Munich Football Club in Qingdao - Qingdao City Campus Football Coaches Bayern training class, Stitched NCAA Hockey Jersey marked that the cooperation between the two countries in the youth soccer training entered a substantive implementation stage.At the end of training on Monday, CFL Jersey several Bayern players played too hard and could not stop. Muller,Flex Base Baseball Jersey Robben, Lewan and other eight players passed each other and then hit the ball to the gate of Stark's guard.Soccer Club Jersey Of course, each of their actions, whether good or bad, Youth Jersey will be criticized by Miller Miller.Heynck looked at the children with interest and wanted to show up. Custom Jersey The 72-year-old coach personally made several passes. When he gathered his assists and kicked the crossbar, Hai Shuai also criticized him with a smile. The atmosphere of Sebena Street was very good from the beginning of this week. Only Neuer, Vidal and Coleman were absent from the training. Although everyone is very lively in training, they are always highly focused.
Whether it's grabbing the ring or training against it, the ball rotates like a clockwork, NFL New York Giants Hats and the counting staff on the sidelines simply can't keep up. Haishuai said on the weekend:Nike  Pas Cher Outlet "We have a big goal: entering the finals." Adidas shoe Pre-match training has also shown clearly: The Bundesliga champions are ready for Real Madrid.UEFA officially announced on Monday that the Dutchman Bjorn Kuipers will become the referee on the first leg of the UEFA Champions League semifinals in the early hours of Beijing time on Thursday. Nike Air Force One The 45-year-old referee has many years of experience.Nike Air Huarache In the top competitions such as the World Cup, the European Cup and the Champions League, Nike Air Jordan there are experiences of law enforcement major competitions. Kuipers and his Dutch team have so far performed Bayern Munich's Champions League three times and the results have been favorable to Bayern.Nike Air Max These include the 3-1 defeat of Napoli in the group stage in 2011 and the 3-1 defeat of Manchester City in the 2013 group stage match. NMD R1 shoe In addition, the 2nd to 2nd draw of Benfica in the quarter-finals of the 2016 quarter-finals was well advanced. Real Madrid has already faced Kuipersz in the group stage this season: the defending champions defeated Dortmund 3-1. In addition, Kuipers law enforcement only the Real Madrid's Champions League semi-final is the first round of the 12/13 Champions League semi-finals,EQT 93/17 shoe Real Madrid defeated Dortmund 1 to 4 away, Coupels witnessed Lewan in that game Staged Big Four.

72

On October 28, 2016,NFL Jerseys Sino-German Ecological Park and Germany's Bayern Munich Football Club signed a contract to establish the first Bayern Munich football school in Germany,NFL Cheap Sports Jerseys which will allow Bayern Youth Training System to land in China and settle in Qingdao.Adidas NHL Jersey In February 2017,Adidas NBA Swingman Jersey the first official training event organized by the Bayern Munich Football Club in Qingdao - Qingdao City Campus Football Coaches Bayern training class, Stitched NCAA Hockey Jersey marked that the cooperation between the two countries in the youth soccer training entered a substantive implementation stage.At the end of training on Monday, CFL Jersey several Bayern players played too hard and could not stop. Muller,Flex Base Baseball Jersey Robben, Lewan and other eight players passed each other and then hit the ball to the gate of Stark's guard.Soccer Club Jersey Of course, each of their actions, whether good or bad, Youth Jersey will be criticized by Miller Miller.Heynck looked at the children with interest and wanted to show up. Custom Jersey The 72-year-old coach personally made several passes. When he gathered his assists and kicked the crossbar, Hai Shuai also criticized him with a smile. The atmosphere of Sebena Street was very good from the beginning of this week. Only Neuer, Vidal and Coleman were absent from the training. Although everyone is very lively in training, they are always highly focused.
Whether it's grabbing the ring or training against it, the ball rotates like a clockwork, NFL New York Giants Hats and the counting staff on the sidelines simply can't keep up. Haishuai said on the weekend:Nike  Pas Cher Outlet "We have a big goal: entering the finals." Adidas shoe Pre-match training has also shown clearly: The Bundesliga champions are ready for Real Madrid.UEFA officially announced on Monday that the Dutchman Bjorn Kuipers will become the referee on the first leg of the UEFA Champions League semifinals in the early hours of Beijing time on Thursday. Nike Air Force One The 45-year-old referee has many years of experience.Nike Air Huarache In the top competitions such as the World Cup, the European Cup and the Champions League, Nike Air Jordan there are experiences of law enforcement major competitions. Kuipers and his Dutch team have so far performed Bayern Munich's Champions League three times and the results have been favorable to Bayern.Nike Air Max These include the 3-1 defeat of Napoli in the group stage in 2011 and the 3-1 defeat of Manchester City in the 2013 group stage match. NMD R1 shoe In addition, the 2nd to 2nd draw of Benfica in the quarter-finals of the 2016 quarter-finals was well advanced. Real Madrid has already faced Kuipersz in the group stage this season: the defending champions defeated Dortmund 3-1. In addition, Kuipers law enforcement only the Real Madrid's Champions League semi-final is the first round of the 12/13 Champions League semi-finals,EQT 93/17 shoe Real Madrid defeated Dortmund 1 to 4 away, Coupels witnessed Lewan in that game Staged Big Four.

73

74

New England patriots quarterback Tom brady, USA Hockey Jerseys after the super bowl a sadness quickly walked out of the shadow of failure, brady said even the failure to his education largely with the help of Rhett Ellison Jersey their children. In brady as the leading role of "brady vs time" documentary in the last episode, Tom brady in the film, said: "this is my first time to see their children have such a reaction." On the 52nd super bowl, Tom brady or even playing the most personal Janoris Jenkins Jersey career peak game, but he failed to stop the patriots lose the game, brady, oneself is also very disappointed about this, but as a blend for 20 years in the NFL league veteran, Duke Ihenacho Jersey nothing can't adjust, brady in a Robert Thomas Jersey month after the super bowl is tidy up your mood, but, Andrew Adams Jersey for the brady, for these perennial used to win his father children is very hard to accept, but brady is not only a great player, but also a great father, Brady did not let their children Doug Kotar Jersey into grief, he choked back to children's Doug Kotar Jersey growth to throw the pain of the champions league, with the failure as the children a lesson in life, and taught the child the reason of failure is the mother of success.
"You know, benny and Vivian are crying so much, they're sorry for me, and they're sorry for the patriots. But I'm not sad, I am told them: 'listen, guys, this is a good lesson on the journey of life. We won't Robert Thomas Jersey win all the time, we tried, Nat Berhe Jersey struggle, although sometimes things don't always as we wish, but it is enough. '" despite a month ago, the patriots lost the super bowl, but from personal ways Tom brady is the winner of the game, he created the history of the NFL super bowl, he became a super bowl pass code of the maximum number of men in history, he scored 505 yards of three touchdown, though failed to win the first Evan Engram Jersey six league titles, but brady is still the NFL history the greatest man, he had had a MVP in the 2017 season, completed 4577 yards 32 touchdown, quarterback score of 102.8.

75

New England patriots quarterback Tom brady, USA Hockey Jerseys after the super bowl a sadness quickly walked out of the shadow of failure, brady said even the failure to his education largely with the help of Rhett Ellison Jersey their children. In brady as the leading role of "brady vs time" documentary in the last episode, Tom brady in the film, said: "this is my first time to see their children have such a reaction." On the 52nd super bowl, Tom brady or even playing the most personal Janoris Jenkins Jersey career peak game, but he failed to stop the patriots lose the game, brady, oneself is also very disappointed about this, but as a blend for 20 years in the NFL league veteran, Duke Ihenacho Jersey nothing can't adjust, brady in a Robert Thomas Jersey month after the super bowl is tidy up your mood, but, Andrew Adams Jersey for the brady, for these perennial used to win his father children is very hard to accept, but brady is not only a great player, but also a great father, Brady did not let their children Doug Kotar Jersey into grief, he choked back to children's Doug Kotar Jersey growth to throw the pain of the champions league, with the failure as the children a lesson in life, and taught the child the reason of failure is the mother of success.
"You know, benny and Vivian are crying so much, they're sorry for me, and they're sorry for the patriots. But I'm not sad, I am told them: 'listen, guys, this is a good lesson on the journey of life. We won't Robert Thomas Jersey win all the time, we tried, Nat Berhe Jersey struggle, although sometimes things don't always as we wish, but it is enough. '" despite a month ago, the patriots lost the super bowl, but from personal ways Tom brady is the winner of the game, he created the history of the NFL super bowl, he became a super bowl pass code of the maximum number of men in history, he scored 505 yards of three touchdown, though failed to win the first Evan Engram Jersey six league titles, but brady is still the NFL history the greatest man, he had had a MVP in the 2017 season, completed 4577 yards 32 touchdown, quarterback score of 102.8.