51

Odp: Najcz─Ö┼Ťciej pope┼éniane b┼é─Ödy

KamilKuczynski napisał/a:
Melly napisał/a:

Oj tam zaraz si─Ö czepiam - sama pope┼éniam b┼é─Ödy, czasem strasznie banalne, ale po 8 latach nauki powinna ju┼╝ chyba co┼Ť nieco┼Ť kuma─ç. I wierz mi, na nic si─Ö zda┼éy moje pr├│by pomocy: sprawdzanie prac z wyt┼éumaczeniem b┼é─Öd├│w czy plakaciki z dok┼éadnym rozpisaniem kiedy u┼╝ywamy i w jaki spos├│b tworzymy dany czas czy struktur─Ö gramatyczn─ů. Nie wiem, czy takie przypadki da si─Ö uratowa─ç hmm Je┼Ťli kto┼Ť ma jaki┼Ť sprawdzony spos├│b, to poprosz─Ö.

Mia┼éem bardzo podobny problem. Teraz czytam ksi─ů┼╝ki w oryginale i m├│wi─Ö swobodnie po angielsku. Probowa┼éem takich metod jak piszesz, ale nie dzia┼éa┼éy. Dlatego postanowi┼éem poszuka─ç innego sposobu. Jak chcesz jej pom├│c to wypo┼╝ycz dla niej jak─ů┼Ť uproszczon─ů ksi─ů┼╝k─Ö po angielsku. Jak przeczyta takich 10 to gwarantuje Ci, ┼╝e spokojnie opanuje gramatyk─Ö.

s─ů ludzie , kt├│rzy nie s─ů w stanie j─Özyk├│w si─Ö nauczy─ç wink   nie ka┼╝dy ma do tego zdolno┼Ť─ç czy nie ka┼╝dy po prostu to lubi.  r├│wnie dobrze Ci sami ludzie, mog─ů by─ç ┼Ťwietni z matematyki a my wtedy le┼╝ymy wink
Nie zgadzam si─Ö z tym. Te┼╝ tak kiedys my┼Ťla┼éem. Ale teraz wiem, ┼╝e to kwestia dobrych metod. Wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b "bez talentu" pr├│buje nauczy─ç si─Ö j─Özyka obcego poprzez nauk─Ö gramatyki, a wystarczy w du┼╝ym skr├│cie du┼╝o czyta─ç i s┼éucha─ç. Nic wi─Öcej.

Ka┼╝dy ma talent j─Özykowy smile Trzeba go tylko w sobie odkry─ç smile Talent, w sensie - mi┼éo┼Ť─ç do nauki... Tylko oddaj─ůc si─Ö j─Özykowi w 100% mo┼╝na si─Ö go nauczy─ç tongue

52

aboco napisał/a:

s─ů ludzie , kt├│rzy nie s─ů w stanie j─Özyk├│w si─Ö nauczy─ç wink   nie ka┼╝dy ma do tego zdolno┼Ť─ç czy nie ka┼╝dy po prostu to lubi.  r├│wnie dobrze Ci sami ludzie, mog─ů by─ç ┼Ťwietni z matematyki a my wtedy le┼╝ymy wink

Zgadza si─Ö, ┼╝e niekt├│rzy mog─ů by─ç dobrzy w matematyce, a s┼éabi w j─Özykach je┼Ťli stosuj─ů te same metody nauki.
Tutaj opisa┼éem to szerzej: http://effortlessenglishclub.pl/angiels ÔÇŽ jak-sport/

Ka┼╝dy ma talent j─Özykowy smile Trzeba go tylko w sobie odkry─ç smile Talent, w sensie - mi┼éo┼Ť─ç do nauki... Tylko oddaj─ůc si─Ö j─Özykowi w 100% mo┼╝na si─Ö go nauczy─ç tongue

Dok┼éadnie. Nawet je┼╝eli nie ma talentu to ma na pewno mo┼╝liwo┼Ťci.

53

KamilKuczynski napisał/a:
aboco napisał/a:

Zgadza si─Ö, ┼╝e niekt├│rzy mog─ů by─ç dobrzy w matematyce, a s┼éabi w j─Özykach je┼Ťli stosuj─ů te same metody nauki.
Tutaj opisa┼éem to szerzej: http://effortlessenglishclub.pl/angiels ÔÇŽ jak-sport/

Dok┼éadnie. Nawet je┼╝eli nie ma talentu to ma na pewno mo┼╝liwo┼Ťci.

To dlatego tyle os├│b nawet po tych 10 latach nauki w szkole nie potrafi wyduka─ç z siebie 2 zda┼ä - no ale skoro my┼Ťl─ů, ┼╝e 2 lub 3 godziny w tygodniu + czasem jaka┼Ť praca domowa wystarcz─ů, to si─Ö nie dziwi─Ö.
I na pewno spr├│buj─Ö z tymi uproszczonymi ksi─ů┼╝kami - dzi─Öki za pomys┼é smile Mam mas─Ö w┼éasnych, na r├│┼╝nych poziomach, a jako┼Ť o tym nie pomy┼Ťla┼éam big_smile W takiej szkolnej nauce chyba najgorsze jest to, ┼╝e korzystamy praktycznie tylko z jednego ┼║r├│d┼éa nauki, jakim jest podr─Öcznik czy repetytorium. Gdyby tak ogl─ůda─ç filmy, czyta─ç gazety czy artyku┼éy w oryginale, korzysta─ç z multimedialnych program├│w, to zaraz przysz┼éaby praktyczna znajomo┼Ť─ç j─Özyka, odruchowo by┼éoby wiadomo, gdzie u┼╝y─ç jakiego czasu czy konstrukcji. I mo┼╝e wtedy nie by┼éoby tylu banalnych b┼é─Öd├│w smile

54

Melly napisał/a:

To dlatego tyle os├│b nawet po tych 10 latach nauki w szkole nie potrafi wyduka─ç z siebie 2 zda┼ä - no ale skoro my┼Ťl─ů, ┼╝e 2 lub 3 godziny w tygodniu + czasem jaka┼Ť praca domowa wystarcz─ů, to si─Ö nie dziwi─Ö.

Dok┼éadnie tak. J─Özyka trzeba uczy─ç si─Ö conajmniej godzine dziennie. P├│┼é godziny te┼╝ nie jest z┼éym czasem, ale post─Öpy "id─ů" bardzo powoli.

Melly napisał/a:

I na pewno spr├│buj─Ö z tymi uproszczonymi ksi─ů┼╝kami - dzi─Öki za pomys┼é smile

Prosz─Ö bardzo.

Melly napisał/a:

W takiej szkolnej nauce chyba najgorsze jest to, ┼╝e korzystamy praktycznie tylko z jednego ┼║r├│d┼éa nauki, jakim jest podr─Öcznik czy repetytorium. Gdyby tak ogl─ůda─ç filmy, czyta─ç gazety czy artyku┼éy w oryginale, korzysta─ç z multimedialnych program├│w, to zaraz przysz┼éaby praktyczna znajomo┼Ť─ç j─Özyka, odruchowo by┼éoby wiadomo, gdzie u┼╝y─ç jakiego czasu czy konstrukcji. I mo┼╝e wtedy nie by┼éoby tylu banalnych b┼é─Öd├│w smile

Dokładnie tak. Ja tak robię z chińskim. Mam podręcznik + kurs internetowy do nauki pisania i zanim zapomnę danego słówka to pojawia się w drugim miejscu. I po drugie taka forma nauki tak szybko nie nudzi.

55

ostatnio dowiedzia┼éam si─Ö, ┼╝e m├│wi si─Ö "de" (the) przed s┼éowami zaczynaj─ůcymi si─Ö na sp├│┼ég┼éosk─Ö np. the bus /de bas/ i analogicznie "di" np. the end /di end/ yikes

56 (edytowany przez GAUDENCJA77 2015-04-24 21:43:18)

Ja w┼éa┼Ťnie mia┼éam problem, kiedy nale┼╝y stosowa─ç "the" , angielski wbrew pozorom nie jest j─Özykiem prostym, jego nauka wymaga wiele determinacji i zaanga┼╝owania, co na pewno proste nie jest, wiem to po sobie, ale jak ju┼╝ si─Ö osi─ůgnie jakie┼Ť wyniki to duma cz┼éowieka rozpiera.. ja najcz─Ö┼Ťciej pope┼éniam b┼é─Ödy przy wymawianiu s┼é├│wek , bo wydaje mi si─Ö , ┼╝e te same litery za ka┼╝dym razem s─ů wymawiane w inny spos├│b;/

---------------------------
┼Üwietne warunki umowy t┼éumaczenia patent├│w Zobacz ÔÇô podpisz.

57 (edytowany przez glendawawa1331 2016-10-04 07:59:03)

Ja angielskiego ucz─Ö si─Ö ju┼╝ trzy lata, jednak nadal mam problem ze s┼éownictwem, a dok┼éadniej z wymow─ů , bowiem mam  wra┼╝enie, ┼╝e pewne s┼éowa i litery w r├│┼╝nych wyrazach wymawia si─Ö zupe┼énie inaczej, a ja nigdy nie wiem jak jest w┼éa┼Ťciwie;/

58

Dlatego powinno si─Ö jak najwi─Öcej ogl─ůda─ç filmy b─ůd┼║ r├│┼╝ne programy w j─Özyku angielskim oraz rozmawia─ç przez skype z osobami z Wielkiej Brytanii. To pozwoli si─Ö os┼éucha─ç z tym j─Özykiem i automatycznie poprawia─ç przez nas wymow─Ö.

59 (edytowany przez cieszygor78 2015-06-06 14:46:51)

Takie s┼éownictwo to tylko za┼Ťmiecanie j─Özyka, powinni┼Ťmy raczej dba─ç i stara─ç si─Ö nie pope┼énia─ç b┼é─Öd├│w. Dobrze, ┼╝e akurat w przypadku tego s┼é├│wka da si─Ö domy┼Ťle─ç, ┼╝e chodzi o lepszy, ale w niekt├│rych rzeczywi┼Ťcie mo┼╝e wyj┼Ť─ç komicznie.

Interesuj─Ö cie technika? troch─Ö elektronika? http://kabelek.bloog.pl/ Zapraszam na m├│j blog tam mam wiele wiadomo┼Ťci dla ciebie!

60 (edytowany przez Lavonnavip1515 2015-06-02 21:15:16)

Ludzie notorycznie pope┼éniaj─ů b┼é─Ödy w wymowie u┼╝ywaj─ůc j─Özyka angielskiego, wed┼éug mnie pomimo wszystko nie powinni┼Ťmy si─Ö wstydzi─ç, ale u┼╝ywa─ç j─Özyka, bo jest ona naprawd─Ö mo┼╝liwy do ogarni─Öcia, wed┼éug mnie pope┼énianie b┼é─Öd├│w w wymowie mobilizuje do dalszej pracy i do systematycznej nauki i samodoskonalenia si─Ö:)

Chcesz si─Ö dowiedzie─ç wi─Öcej na temat logistyki? Wejd┼║ na tego bloga http://przeprowadzkii.blog.pl/ i znajd┼║ du┼╝o cennych porad!

61 (edytowany przez Spencer77 2015-06-24 12:23:02)

B┼é─Ödy mo┼╝na wyeliminowa─ç tylko przez konsekwentne u┼╝ywanie j─Özyka. W moim przypadku to si─Ö sprawdzi┼éo, nie m├│wi─Ö, ┼╝e jestem alf─ů i omeg─ů, ale na pewno wi─Öcej s┼é├│wek wypowiadam teraz intuicyjnie, nie zastanawiaj─ůc si─Ö... i zazwyczaj daje rad─Ö wink

B─ůd┼║ pi─Ökna na co dzie┼ä! Zadbaj o swoje cia┼éo domowymi sposobami! Wejd┼║ na mojego bloga https://zostanmiss.wordpress.com/ i przekonaj si─Ö, bo warto!

62 (edytowany przez EKOBABARA1692 2015-06-23 21:04:31)

Najwi─Öksze za┼éamanie j─Özykowe prze┼╝ywam, gdy widz─Ö pomieszanie czas├│w w jednym zdaniu albo takie kwiatki jak gubienie czasownika'to be', czy wymy┼Ťlanie w┼éasnej trzeciej formy czasownik├│w nieregularnych.

Boje sie czasem, ze jak zaslabne nikt mi nie pomoze szczegolne w nocy..co sie wtedy stanie i kto mi wtedy przyjdzie NA http://naratunek.tumblr.com/ moze tu zajrze.

63

A jakby┼Ť wym├│wi┼é to pierwsze t?:D Oczywi┼Ťcie, ┼╝e jest nieme. W j─Özyku zachodz─ů uproszczenia fonetyczne i trzeba o tym pami─Öta─ç

64 (edytowany przez Thecheyenne2845 2015-06-07 19:03:28)

Ja najcz─Ö┼Ťciej spotykam si─Ö z m├│wieniem przy podawaniu komu┼Ť czego┼Ť "Please" zamiast na przyk┼éad "Here you are". A jesli chodzi o wymow─Ö to cz─Östo daje si─Ö s┼éysze─ç  /Knaif/ albo /Wrait/ chocia┼╝ pierwsze litery tych s┼é├│w s─ů nieme... to samo jest w przypadku s┼éowa "castle", w kt├│rym nieme jest "T" a Polacy nagminnie je wymawiaj─ů.

Chcesz si─Ö dowiedzie─ç wi─Öcej na temat w─Ödkarstwa? Wejd┼║ na tego bloga http://razywiecej.blog4u.pl/komentarze- ÔÇŽ rstwa.html i znajd┼║ du┼╝o cennych porad!

65

U mnie ciarki na plecach powoduje wymówienie "h" w słowie "hour", a spotykam się z tym. Sporadycznie, bo sporadycznie, ale BOLI. big_smile

A co do "Please" to się zgodzę, ostatnio nawet spotkała mnie podobna sytuacja w McDonaldzie. Też boli big_smile

66 (edytowany przez negro_y_azul 2014-08-28 00:01:54)

Z najciekawszych błędów, z jakimi się spotkałam:
"I'm a gentelman off the rail" przet┼éumaczone jako "Jestem panem kolei" (z napis├│w do kt├│rego┼Ť odcinka "Mad Men") smile

P.S.

Thecheyenne2845 napisał/a:

Ja najcz─Ö┼Ťciej spotykam si─Ö z m├│wieniem przy podawaniu komu┼Ť czego┼Ť "Please" zamiast na przyk┼éad "Here you are".

Bo to kalka nie tylko z polskiego, ale te┼╝ np. z niemieckiego - tam sprawa jest r├│wnie prosta jak u nas i "bitte" = "prosz─Ö", niezale┼╝nie od kontekstu. smile

67

Ciekawy w─ůtek! Gdyby nie Wasze wpisy, pewnie dalej tkwi┼ébym w nie┼Ťwiadomo┼Ťci i u┼╝ywa┼é niekt├│rych zwrot├│w w b┼é─Ödny spos├│b. Czekam na kolejne wpisy.

68

Super w─ůtek, pe┼éen dobrych wskaz├│wek. Mam nadziej─Ö, ┼╝e b─Ödziecie podawa─ç wi─Öcej przyk┼éad├│w najcz─Ö┼Ťciej pope┼énianych b┼é─Öd├│w. Pozdrowienia dla autora tego w─ůtku.

69

Z j─Özykami jest dok┼éadnie tak samo, jak z mi─Ö┼Ťniami. Je┼╝eli nawet cz┼éowiek opanowa┼é dany j─Özyk na poziomie nawet C1, to przy nieu┼╝ywaniu go przez jaki┼Ť czas potrzebny jest okres wprawy. Im d┼éu┼╝ej czas nieu┼╝ywania trwa, tym d┼éu┼╝szy czas na rekonwalescencj─Ö jest potrzebny.

Najlepiej wtedy wpa┼Ť─ç w wir nativ├│w lub 10 godzin dziennie s┼éucha─ç wiadomo┼Ťci (powtarzaj─ů je ca┼éy dzie┼ä w k├│┼éko, ┼éatwo mo┼╝na si─Ö przyzwyczai─ç do terminologii) i kilka godzin czyta─ç, najlepiej krymina┼éy. Krymina┼éy s─ů idealne, poniewa┼╝ zawieraj─ů w sobie opisy, wypowiedzi w j─Özyku m├│wionym, potocznym, wartk─ů akcj─Ö i s─ů lekko napisane.

Powodzenia!

--
http://blog.slavis.net/tlumaczenia/tlum ÔÇŽ onalistom/

70

Ja nagminnie np pope┼éniam b┼é─Ödy przy u┼╝ywaniu czas├│w, jednak s┼éysza┼éem ┼╝e w mowie potocznej, anglicy czy amerykanie i tak korzystaj─ů z trzech - future, present simple i past simple.