26

Odp: Najcz─Ö┼Ťciej pope┼éniane b┼é─Ödy

na forach internetowych czy twitterze zauważyłem iż wielu obcokrojawców nie widzi różnicy pomiędzy "their" a "they're". To samo tyczy się "your" i "you're"

27

To fakt, ten b┼é─ůd to by┼éa trauma w gimnazjum. tongue

Poza tym, mo┼╝e przedimki? No i przyimki, zw┼éaszcza te wyst─Öpuj─ůce przy przymiotnikach i niekt├│rych czasownikach.

28

przedimki - to jest zgroza smile  przyznaj─Ö szczerze, czasem mam problemy.

29

Przyznaj─Ö szczerze - dot─ůd zdarza mi si─Ö strzela─ç. wink

30

Wg mnie cz─Östo pope┼énianym b┼é─Ödem jest nauka j─Özyk├│w po przez powtarzanie s┼é├│wek. Czyli wykorzystanie pami─Öci kr├│tkotrwa┼éej (np metoda Callana - kt├│ra wg mnie ju┼╝ si─Ö zdewaluowa┼éa). Obecne metody jak metoda 5S aktywizuje g┼é├│wnie pami─Ö─ç d┼éugotrwa┼é─ů (nauka j─Özyk├│w z wykorzystaniem uczu─ç, kt├│re kojarz─ů si─Ö z dan─ů rzecz─ů) , dzi─Öki czemu wysi┼éek w┼éo┼╝ony w nauk─Ö przynosi lepsze efekty.

31 (edytowany przez karo90 2013-06-04 10:47:50)

Shariana napisał/a:

Mnie r├│wnie┼╝ ;/

32

karo90 napisał/a:
Shariana napisał/a:

Mnie r├│wnie┼╝ ;/

Do┼é─ůczam do klubu hmm
Mnie najbardziej wkurza jak moja kole┼╝anka, z kt├│r─ů siedz─Ö na angielskim, pisze jak─ů┼Ť wypowied┼║, w kt├│rej opisuje przesz┼éo┼Ť─ç i u┼╝ywa do tego czasu present simple lub continuous. A ju┼╝ najwi─Öksze za┼éamanie prze┼╝ywam, gdy widz─Ö pomieszanie czas├│w w jednym zdaniu albo takie kwiatki jak gubienie czasownika be czy wymy┼Ťlanie w┼éasnej trzeciej formy czasownik├│w nieregularnych. I wtedy wychodz─ů takie kwiatki jak: "Last weekend I cleaning my house. I vacuum carpets and felled tired." (mojej kole┼╝ance wysz┼éo co┼Ť w tym stylu, tak ┼╝e lepiej by┼éo napisa─ç to od pocz─ůtku ni┼╝ poprawia─ç...). ┼╗e nie wspomn─Ö o fatalnej wymowie, kt├│rej chyba nie zrozumia┼éby ┼╝aden Anglik, np. nagminnie przeze mnie s┼éyszane irf (czyli earth).

33 (edytowany przez kasieczka2605 2013-06-02 13:07:10)

Melly napisał/a:
karo90 napisał/a:
Shariana napisał/a:

Mnie r├│wnie┼╝ ;/

Do┼é─ůczam do klubu hmm
Mnie najbardziej wkurza jak moja kole┼╝anka, z kt├│r─ů siedz─Ö na angielskim, pisze jak─ů┼Ť wypowied┼║, w kt├│rej opisuje przesz┼éo┼Ť─ç i u┼╝ywa do tego czasu present simple lub continuous. A ju┼╝ najwi─Öksze za┼éamanie prze┼╝ywam, gdy widz─Ö pomieszanie czas├│w w jednym zdaniu albo takie kwiatki jak gubienie czasownika be czy wymy┼Ťlanie w┼éasnej trzeciej formy czasownik├│w nieregularnych. I wtedy wychodz─ů takie kwiatki jak: "Last weekend I cleaning my house. I vacuum carpets and felled tired." (mojej kole┼╝ance wysz┼éo co┼Ť w tym stylu, tak ┼╝e lepiej by┼éo napisa─ç to od pocz─ůtku ni┼╝ poprawia─ç...). ┼╗e nie wspomn─Ö o fatalnej wymowie, kt├│rej chyba nie zrozumia┼éby ┼╝aden Anglik, np. nagminnie przeze mnie s┼éyszane irf (czyli earth).

Oj Melly, czepiasz się koleżanki ... Zapomniał wół jak cielęciem był?

Ka┼╝dy robi b┼é─Ödy, jeste┼Ťmy tylko lud┼║mi smile Wyt┼éumacz jej jak wygl─ůda banalny Past Simple i niech ┼Ťmiga wink

Odno┼Ťnie angielskich rozm├│w polak├│w big_smile poczytajcie sobie:
http://www.emito.net/spolecznosc/fora_t ÔÇŽ owy_184013

Ubaw po pachy big_smile

34

Polecam zapoznanie si─Ö z tzw. "false friends". To jedne z najcz─Ö┼Ťciej mylonych s┼é├│wek wink

http://www.isel.edu.pl/slowniki/falszyw ÔÇŽ aciele.php

35

kasieczka2605 napisał/a:
Melly napisał/a:
karo90 napisał/a:

Mnie r├│wnie┼╝ ;/

Do┼é─ůczam do klubu hmm

Oj Melly, czepiasz się koleżanki ... Zapomniał wół jak cielęciem był?

Ka┼╝dy robi b┼é─Ödy, jeste┼Ťmy tylko lud┼║mi smile Wyt┼éumacz jej jak wygl─ůda banalny Past Simple i niech ┼Ťmiga wink

Odno┼Ťnie angielskich rozm├│w polak├│w big_smile poczytajcie sobie:
http://www.emito.net/spolecznosc/fora_t ÔÇŽ owy_184013

Ubaw po pachy big_smile

Oj tam zaraz si─Ö czepiam - sama pope┼éniam b┼é─Ödy, czasem strasznie banalne, ale po 8 latach nauki powinna ju┼╝ chyba co┼Ť nieco┼Ť kuma─ç. I wierz mi, na nic si─Ö zda┼éy moje pr├│by pomocy: sprawdzanie prac z wyt┼éumaczeniem b┼é─Öd├│w czy plakaciki z dok┼éadnym rozpisaniem kiedy u┼╝ywamy i w jaki spos├│b tworzymy dany czas czy struktur─Ö gramatyczn─ů. Nie wiem, czy takie przypadki da si─Ö uratowa─ç hmm Je┼Ťli kto┼Ť ma jaki┼Ť sprawdzony spos├│b, to poprosz─Ö.

36

s─ů ludzie , kt├│rzy nie s─ů w stanie j─Özyk├│w si─Ö nauczy─ç wink   nie ka┼╝dy ma do tego zdolno┼Ť─ç czy nie ka┼╝dy po prostu to lubi.  r├│wnie dobrze Ci sami ludzie, mog─ů by─ç ┼Ťwietni z matematyki a my wtedy le┼╝ymy wink

37

Zgadzam si─Ö z Melly, tak┼╝e mimo wieloletniej, oczywi┼Ťcie szkolnej nauki pope┼éniam czasem bardzo g┼éupie b┼é─Ödy, jednak uwa┼╝am ┼╝e lepiej pope┼éniac b┼é─Ödy, ni┼╝ nie m├│wi─ç wcale;)

38

witajcie !!!

mam nadzieje ze uda mi sie nauczyc angielskiego do poziomu B2 - C1  przez 1 rok  ... . Myslicie ze to realne ?  Teraz jestem na A2 .

39

LilY5 napisał/a:

Zgadzam si─Ö z Melly, tak┼╝e mimo wieloletniej, oczywi┼Ťcie szkolnej nauki pope┼éniam czasem bardzo g┼éupie b┼é─Ödy, jednak uwa┼╝am ┼╝e lepiej pope┼éniac b┼é─Ödy, ni┼╝ nie m├│wi─ç wcale;)

Ja sie nigdy w szkole nie uczylam angielskiego i  odkad mieszkam w Londynie mam z nim problem smile Ale nie zgadzam sie ,ze lepiej popelniac bledy, niz nie mowic wcale .Bardzo raza mnie niepoprawne wypowiedzi Polakow w stylu "she dont". Ja zanim sie odezwe 3 razy pomysle jak co powiedziec wink

40

Ja osobi┼Ťcie zawsze mia┼éam problem z czasami ... wink Mimo, ┼╝e my┼Ťl─Ö, ┼╝e znam ju┼╝ angielski bardzo dobrze to jednak nadal zdarza mi si─Ö pomyli─ç.

41

nina.new napisał/a:
LilY5 napisał/a:

Ja sie nigdy w szkole nie uczylam angielskiego i  odkad mieszkam w Londynie mam z nim problem smile Ale nie zgadzam sie ,ze lepiej popelniac bledy, niz nie mowic wcale .Bardzo raza mnie niepoprawne wypowiedzi Polakow w stylu "she dont". Ja zanim sie odezwe 3 razy pomysle jak co powiedziec wink

lepiej pope┼énia─ç b┼é─Ödy, bo wtedy zapami─Ötamy to na zawsze wink  poza tym "she don't" dla nas ra┼╝─ůcy b┼é─ůd, dla brytyjczyka norma, takie czasy, np w muzyce ci─ůgle mamy do czynienia np z "it don't" i ludzie ┼╝yj─ů i ka┼╝dy rozumie o co chodzi wink  Brytyjczycy sami takie b┼é─Ödy pope┼éniaj─ů. Np kiedy┼Ť ogl─ůdaj─ůc po angielsku natkn─ů┼éem si─Ö na "We was gonna be..." co mnie zdziwi┼éo , ale show must go on smile

42 (edytowany przez KamilKuczynski 2013-07-26 05:26:43)

ShakuganKatja napisał/a:

witajcie !!!

mam nadzieje ze uda mi sie nauczyc angielskiego do poziomu B2 - C1  przez 1 rok  ... . Myslicie ze to realne ?  Teraz jestem na A2 .

Je┼╝eli po┼Ťwi─Öcisz odpowiednio du┼╝o czasu w skupieniu to na pewno.

Warto te┼╝ nie pope┼énia─ç tradycyjnych 5 b┼é─Öd├│w: http://effortlessenglishclub.pl/jak-efe ÔÇŽ ch-bledow/

Ja mam koleg─Ö, kt├│ry przeszed┼é z poziomu pocz─ůtkuj─ůcego na B1 przez wakacje ucz─ůc si─Ö dziennie 8 godzin. Ale on to lubi┼é i jest geniuszem.

A c do b┼é─Öd├│w to wydaje mi si─Ö, ┼╝e cz─Östo s─ů pope┼éniane b┼é─Ödy i brak zrozumienia w mowie potocznej jak przy s┼éowkach wanna i gonna.

43

Shariana napisał/a:

Najcz─Östszym b┼é─Ödem wydaje mi si─Ö mylne zastosowanie czas├│w. Te 5 podstawowych nie jest problemem, schody zaczynaj─ů si─Ö przy nast─Öpnych...

Te┼╝ niestety mam ten gramatyczny problem.. ale tak naprawd─Ö jak sie pojedzie do Anglii, to kt├│ry z nich u┼╝ywa wi─Öcej ni┼╝ 5 czas├│w? przewa┼╝nie 2-3 smile

44

Najwi─Ökszy b┼é─ůd jaki pope┼énia si─Ö przy nauce angielskiego (ale innych j─Özyk├│w te┼╝) jest to, ┼╝e uczymy si─Ö lub ucz─ů nas zbyt du┼╝o gramatyki. Tak si─Ö chwalimy, ┼╝e znamy tyle czas├│w. Kiedy przychodzi do rozmowy to ledwo co jedno zdanie mo┼╝emy sklei─ç. Wi─Ökszy nacisk trzeba stawi─ç na konwersacje. Kiedy uczy┼éem si─Ö hiszpa┼äskiego to g┼é├│wnie uczy┼éem si─Ö gramatyki. Niby du┼╝o wiedzia┼éem, ale porozmawia─ç si─Ö nie da┼éo. Tak samo tekstu s┼éuchanego nie rozumia┼éem. Teraz kiedy zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö samej konwersacji po up┼éywie oko┼éo miesi─ůca podskoczy┼éem do┼Ť─ç du┼╝o a co najwa┼╝niejsze umiem rozmawia─ç i du┼╝o rozumiem tekstu m├│wionego. Metoda polega na tym, ┼╝e nie ucz─Ö si─Ö gramatyki. Ucz─Ö si─Ö jedynie s┼é├│wek, tyle ┼╝e nie pojedynczych, ale w zdaniu. Zamiast nauczy─ç si─Ö s┼é├│wka 'la escuela' (szko┼éa) ucz─Ö si─Ö zdania "me piro a la escuela" Lec─Ö do szko┼éy. M├│wi─Ö to procentuje!

45

eeewa_19 napisał/a:

Jakie znacie b┼é─Ödy, pope┼éniane nagminnie w j─Özyku angielskim? Lub mo┼╝e trafili┼Ťcie na jakie┼Ť niefortunne t┼éumaczenie? Powymieniajmy si─Ö uwagami na ten temat smile

Ja cz─Östo si─Ö spotykam z tworzeniem liczby mnogiej do rzeczownik├│w nieregularnych, np.
Mans- zamiast Men
Womans- zamiast Women
Childrens/Childs - zamiast Children

I jeszcze Thank you from the mountain - Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö big_smile

Zachwycił mnie i rozbawił ten ostatni przykład. Mam zamiar celowo się mylić i używać go w kręgu wtajemniczonych osób.
Ja najcz─Ö┼Ťciej spotykam si─Ö z m├│wieniem przy podawaniu komu┼Ť czego┼Ť "Please" zamiast na przyk┼éad "Here you are"

46

Ostatni przyk┼éad to swoista klasyka, ale nie ma si─Ö co dziwi─ç - ostatnio w naszej firmie jeden przedstawiciel handlowy t┼éumaczy┼é emaila do klienta przez translator. Dosta┼éam kopi─Ö tego listu i m├│wi─ůc szczerze wstyd mi - musz─ů traktowa─ç nas jak idiot├│w, kt├│rzy nie potrafi─ů nawet skleci─ç jednego prostego listu ;-/

47

Mnie dra┼╝ni─ů b┼é─Ödy fonetyczne tongue O dziwo, pope┼éniaj─ů je nawet nauczyciele angielskiego, a nawet wyk┼éadowcy na anglistyce, co mnie juz troch─Ö przera┼╝a yikes Szybka zagadka: jak brzmi poprawna wymowa s┼éowa "wound" ? smile

48

urte napisał/a:

z tego co zauwa┼╝y┼éam du┼╝o os├│b pomija pierwsze T w modalu "MUSTN'T" i tworzy jakie┼Ť "musn't" ;>

a jesli chodzi o wymow─Ö to cz─Östo daje si─Ö s┼éysze─ç  /Knaif/ albo /Wrait/ chocia┼╝ pierwsze litery tych s┼é├│w s─ů nieme... to samo jest w przypadku s┼éowa "castle", w kt├│rym nieme jest "T" a Polacy nagminnie je wymawiaj─ů ;>

Bo w mustn't pierwsze T jest oczywi┼Ťcie nieme, co czytamy jako "masnt",  /╦łm╩îs(╔Ö)nt/ . Radz─Ö najpierw spojrze─ç w s┼éownik i sprawdzi─ç transkrypcj─Ö fonetyczn─ů wink Przygania┼é kocio┼é garnkowi big_smile

49

aboco napisał/a:

Mnie dra┼╝ni─ů b┼é─Ödy fonetyczne tongue O dziwo, pope┼éniaj─ů je nawet nauczyciele angielskiego, a nawet wyk┼éadowcy na anglistyce, co mnie juz troch─Ö przera┼╝a yikes Szybka zagadka: jak brzmi poprawna wymowa s┼éowa "wound" ? smile

/wu:nd/ ?

Mnie z kolei dra┼╝ni jak kto┼Ť u┼╝ywaj─ůc THE przed samog┼éosk─ů wymawia z "E" na ko┼äcu.

50

Melly napisał/a:

Oj tam zaraz si─Ö czepiam - sama pope┼éniam b┼é─Ödy, czasem strasznie banalne, ale po 8 latach nauki powinna ju┼╝ chyba co┼Ť nieco┼Ť kuma─ç. I wierz mi, na nic si─Ö zda┼éy moje pr├│by pomocy: sprawdzanie prac z wyt┼éumaczeniem b┼é─Öd├│w czy plakaciki z dok┼éadnym rozpisaniem kiedy u┼╝ywamy i w jaki spos├│b tworzymy dany czas czy struktur─Ö gramatyczn─ů. Nie wiem, czy takie przypadki da si─Ö uratowa─ç hmm Je┼Ťli kto┼Ť ma jaki┼Ť sprawdzony spos├│b, to poprosz─Ö.

Mia┼éem bardzo podobny problem. Teraz czytam ksi─ů┼╝ki w oryginale i m├│wi─Ö swobodnie po angielsku. Probowa┼éem takich metod jak piszesz, ale nie dzia┼éa┼éy. Dlatego postanowi┼éem poszuka─ç innego sposobu. Jak chcesz jej pom├│c to wypo┼╝ycz dla niej jak─ů┼Ť uproszczon─ů ksi─ů┼╝k─Ö po angielsku. Jak przeczyta takich 10 to gwarantuje Ci, ┼╝e spokojnie opanuje gramatyk─Ö.

s─ů ludzie , kt├│rzy nie s─ů w stanie j─Özyk├│w si─Ö nauczy─ç wink   nie ka┼╝dy ma do tego zdolno┼Ť─ç czy nie ka┼╝dy po prostu to lubi.  r├│wnie dobrze Ci sami ludzie, mog─ů by─ç ┼Ťwietni z matematyki a my wtedy le┼╝ymy wink
Nie zgadzam si─Ö z tym. Te┼╝ tak kiedys my┼Ťla┼éem. Ale teraz wiem, ┼╝e to kwestia dobrych metod. Wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b "bez talentu" pr├│buje nauczy─ç si─Ö j─Özyka obcego poprzez nauk─Ö gramatyki, a wystarczy w du┼╝ym skr├│cie du┼╝o czyta─ç i s┼éucha─ç. Nic wi─Öcej.