Temat: Szwedzki na UJ

Witam,
W przysz┼éym roku tj. 2015 mam zamiar sk┼éada─ç papiery na UJ na filologi─Ö szwedzk─ů. Czy jest moze osoba na forum, kt├│ra mo┼╝e wypowiedzie─ç si─Ö na temat poziomu nauczania czy trudno┼Ťci na tym kierunku? Czy jest sens zaczyna─ç studia je┼╝eli o niemiecki ma si─Ö raczej blade poj─Öcie? A moze sa osoby, kt├│re r├│wniez wybieraj─ů sie na ten kierunek?
Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za odpowied┼║.
Pozdrawiam

2

Odp: Szwedzki na UJ

Hej wink Zauwa┼╝y┼éam Twoje pytanie i cho─ç jest do┼Ť─ç stare, to pomy┼Ťla┼éam, ┼╝e odpisz─Ö, mo┼╝e innym si─Ö przyda. Aktualnie jestem na 1 roku filologii szwedzkiej na UJ i p├│ki co jestem zadowolona, je┼Ťli chodzi o sam j─Özyk. Ci─Ö┼╝ko jest jednak m├│wi─ç, ┼╝e ka┼╝demu si─Ö spodoba/ka┼╝demu b─Ödzie sz┼éo tak ┼éatwo, bo ka┼╝dy ma inne predyspozycje. Osobi┼Ťcie umiem ju┼╝ angielski i niemiecki, a szwedzki zaczynam czu─ç coraz bardziej i z wielk─ů ┼éatwo┼Ťci─ů przychodzi mi on do nauki. Gramatyka p├│ki co jest do┼Ť─ç ┼éatwa, jedynie wymowa i rozumienie ze s┼éuchu mo┼╝e sprawia─ç jakie┼Ť problemy. Je┼Ťli chodzi o wyk┼éadowc├│w i prowadzenie zaj─Ö─ç stricte ze szwedzkiego - ca┼ékiem spoko, wszyscy s─ů mili i naprawd─Ö chce im si─Ö uczy─ç, ale na 4 zaj─Öcia w tygodniu z j─Özyka mamy 4 r├│┼╝nych wyk┼éadowc├│w... robimy jednocze┼Ťnie 3 r├│┼╝ne podr─Öczniki z trzema + dodatkowe materia┼éy z Native Speakerem i wszystko by┼éoby super, gdyby nie fakt, ┼╝e nikt z nich nie komunikuje si─Ö mi─Ödzy sob─ů, co zosta┼éo ju┼╝ przerobione przez co czasem s─ů r├│┼╝ne utrudnienia wink
Nale┼╝y jednak pami─Öta─ç, ┼╝e je┼Ťli my┼Ťli si─Ö "id─Ö na filologi─Ö sz., ┼╝eby tylko nauczy─ç si─Ö j─Özyka", to lepiej sobie darowa─ç, bo si─Ö cz┼éowiek zam─Öczy innymi przedmiotami smile Lepiej wtedy wybra─ç jaki┼Ť kurs i potem porobi─ç sobie egzaminy. W obecnym semestrze nie mia┼éam zbyt wielu przedmiot├│w, ale ju┼╝ na paru zdarzy┼éo mi si─Ö przysn─ů─ç wink

3

Odp: Szwedzki na UJ

Zastanawiam si─Ö nad tym kierunkiem jako drugim, jestem po magisterce z romanistyki, ale chc─Ö spr├│bowa─ç czego┼Ť odrobin─Ö innego:). Mo┼╝esz napisa─ç nieco dok┼éadniej, jakie przedmioty s─ů na tym kierunku? Z g├│ry dzi─Öki:).